Úvod > Aktuality > Už jste se prošli po Stezce údolím Lužnice?
Už jste se prošli po Stezce údolím Lužnice?
"> "> "> "> "> ">
Letní sporty

Už jste se prošli po Stezce údolím Lužnice?

Vydáno 11. března 2021
Stezka údolím Lužnice – Lužnice Valley Hiking Trail je jedinou stezkou pro pěší turisty v České republice oceněnou certifikací Leading Quality Trails Best of Europe. Vede hlubokým údolím řeky Lužnice kolem historických měst Tábor a Bechyně, starých mlýnů a zřícenin. Krásná romantická trasa je jako stvořená pro příjemný jarní výlet. Celkem měří 55 km, ale dá se rozložit na více etap.
Stezka LužnicePrvní česká pěší trasa, která je na seznamu nejlepších stezek Evropy Leading Quality Trails Best of Europe vede hlubokým údolím řeky Lužnice kolem historických měst Tábor a Bechyně, starých mlýnů a zřícenin. Začíná v Plané nad Lužnicí a končí v Týně nad Vltavou za soutokem Lužnice a Vltavy.

Jde o první stezku Best of Europe v ČR, která se tímto oceněním může pochlubit. Pro zařazení na seznam musí stezka splnit přísná kritéria, co se týče povrchů stezky, atraktivit a dostupnosti služeb. Pěší trasa je tak mezi 19 trasami v Evropě na tomto prestižním seznamu a Česká republika se stala teprve 10. evropskou zemí, která takovou trasu má.

Správný směr vám ukáže logo stezky na ukazatelích i infopanelech. Doufejme, že se letos podaří slavnostní otevření stezky v nové sezóně 2021, které bylo sice na plánu už loni, ale přerušila jej pandemie koronaviru.
 

Zážitky na stezce od jara do podzimu

stezka LužniceMimo klasické pěší túry si cestou po stezce můžete dopřát řadu zážitků, které pro vás chystá Turistický region Toulava, kam Stezka údolím Lužnice spadá. Pro zpestření pobytu na Stezce Lužnice, nebo v Táboře a okolí se nabízí například úplným nováčkům, začátečníkům i pokročilým lezení na skalách v okolí Tábora.

Velmi oblíbené jsou také nostalgické jízdy na lokálce mezi Táborem a Bechyní, které se konají zpravidla o víkendech a svátcích od června do září. Turisty vozí po naší první elektrifikované trati, jejímž autorem je František Křižík historické vlaky Elinka a Bobinka.
 
stezka LužnicePřímo po řece Lužnici se lze vydat výletní lodní dopravouTýna nad Vltavou do Kolodějí nad Lužnicí. Plavba je pravidelnou lodní linkou, je tak možno využít ji i jako okružní plavbu nebo jen jednosměrnou s výstupem nebo nástupem v Kolodějích nad Lužnicí. Z Koloděj nad Lužnicí do Týna nad Vltavou je možné opět využít lodi nebo, turistickou stezku podél Lužnice přes muzeum v přírodě na Semenci a přes rozhlednu na Semenci.
 
K dalším zdejším službám patří například převoz zavazadel Tábora do Bechyně, ubytovací a stravovací služby či komentované prohlídky měst.
Vltavská vodní cesta – Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku

Vltavská vodní cesta – Stezka řeky Vltavy: lodí z Českých Budějovic až do Hamburku

Vltavská vodní cesta začíná pod českobudějovickým Dlouhým mostem. Díky plavební komoře v Hněvkovicích je na Vltavě pro malá plavidla splavných více než sto kilometrů na Orlickou přehradu, odkud lze pokračovat dále na Slapy, do Prahy, k soutoku s Labem v Mělníku a pak ještě dále do Evropy.

Stezka Best of Europe: Údolím Lužnice z Plané nad Lužnicí do Týna nad Vltavou

Stezka Best of Europe: Údolím Lužnice z Plané nad Lužnicí do Týna nad Vltavou

První česká pěší trasa, která je na seznamu nejlepších stezek Evropy Leading Quality Trails Best of Europe, vede hlubokým údolím řeky Lužnice kolem historických měst Tábor a Bechyně, starých mlýnů a zřícenin. Celkem měří 55 km.

Tábor

Tábor

Ze starobylého města s biblickým názvem Tábor vyráželi husité na své vítězné výpravy – a se slavnou minulostí se zejména v historickém centru dodnes setkáte téměř na každém kroku. Vhodnou kulisou k poznávání města jsou zdobené štíty měšťanských domů, pomník Jana Žižky z Trocnova i gotická radnice.

Bechyně

Bechyně

Slavná svými lázněmi, keramikou i polohou nad soutokem Lužnice a Smutné, taková je jihočeská Bechyně. O léčebných účincích přírodní slatiny z nedalekých blat se vědělo už před čtyřmi sty lety. V první polovině 18. století tu vznikly lázně, k návštěvě láká zámek a ojedinělé muzeum turistiky.

Týn nad Vltavou

Týn nad Vltavou

V dobách, kdy na Vltavě ještě nestály přehrady a od Šumavy se až do Prahy plavilo dřevo svázané do vorů, býval Týn nad Vltavou společně s pražským Podskalím hlavním střediskem voroplavby. Dávnou minulost dnes připomíná už jen poslední z osmi splavů a historické centrum kolem náměstí.

Plavba mezi Týnem nad Vltavou a zámkem Mitrowicz

Plavba mezi Týnem nad Vltavou a zámkem Mitrowicz

Na trase mezi Týnem nad Vltavou a Kolodějemi nad Lužnicí si v létě vychutnáte vyhlídkovou plavbu, která trvá 50 minut. Pluje se na lodi Pálava.

Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou

Přírodovědné muzeum Semenec v Týně nad Vltavou

Přírodovědné muzeum Semenec nabízí relax, zábavu i poznání pod širým nebem v krásném parkově upraveném areálu s vyhlídkou na údolí Lužnice a Vltavy.

Elinka – nostalgické jízdy historickým vláčkem

Elinka – nostalgické jízdy historickým vláčkem

Železniční trať Tábor-Bechyně je nejstarší meziměstskou elektrickou dráhou nejen u nás, ale i ve střední Evropě. Provoz zahájila 21. června roku 1903 a jezdí dodnes.

Naučná lesní stezka Semenec s rozhlednou

Naučná lesní stezka Semenec s rozhlednou

Jedná se o vycházkový okruh lesem Semenec v délce 6 km, na kterém naleznete 10 zastavení s informačními tabulemi. Začátek i konec je u rozhledny u níž stávalo původně městské popraviště. Průvodcem na stezce vám bude lesní skřítek Semenáček.