Úvod > Aktuality > Udělejte si prázdninový výlet do městečka pod Humprechtem
Udělejte si prázdninový výlet do městečka pod Humprechtem
"> ">
Památky

Udělejte si prázdninový výlet do městečka pod Humprechtem

  • Vydáno21. srpna 2018
Bez Soboteckého jarmarku se léto v Českém ráji neobejde! Již 30. Sobotecký jarmark a festival řemesel začíná tento pátek 24. srpna a pokračuje i v sobotu 25. srpna. Letos se můžete těšit na Krkoky Michala Davida, Dědka Mládka Illegal Band, HB Trio a další kapely. A krom toho vás samozřejmě čekají stánky s poctivými řemeslnými výrobky nebo něco dobrého na zub. Kromě toho můžete v sobotu večer vyrazit na zámek Humprecht, kde se bude konat Hradozámecká noc!
Sobotka, letovisko na okraji Českého ráje na Jičínsku je půvabné městečko s cennými roubenými chalupami. Nablízku mu stojí jako stráž raně barokní zámek Humprecht a gotický hrad Kost, v sousedství je i proslulá malebná obec Vesec s původní lidovou architekturou. 

O víkendu si v Sobotce nenechte si ujít tradiční jarmark s bohatým kulturním programem. Současně v městském parku probíhá festival řemesel, kde můžete obdivovat, a samozřejmně i zakoupit, výrobky umělecké povahy ze dřeva, skla, textilu, přírodních materiálů apod.

Na loveckém zámečku Humprecht bude v sobotu 25. srpna od 18 hodin probíhat Hradozámecká noc. Kromě nočních prohlídek se můžete těšit na setkání se spisovatelkou Zuzanou Maléřovou a koncert Alžběty Bohdanové s kapelou.

Počátky města Sobotky jsou datovány už do poloviny 12. století. Nejvýznamnější památkou je goticko-renesanční kostel sv. Maří Magdalény postavený v letech 1590-1596 patrně Petrem Vlachem. Chloubou poklidného soboteckého náměstí je radniční budova, původně renesanční dům, kolem něj jsou další historické budovy, které posloužily i jako filmová kulisa. Městečko zdobí více než 50 roubených i patrových přízemních domů městského typu z 18 a 19. století Mezi ně patří i rodný dům  básníka Fráni Šrámka na náměstí. Skvělou ukázkou roubené architektury je i Šolcův statek z  roku 1811 s  Galerií Karla Samšiňáka i s lapidáriem.
Romantické údolí Plakánek

Romantické údolí Plakánek

Hrad Kost je sevřen v malebné kotlině. Údolí Plakánek a Prokopské údolí jsou vroubeny pískovcovými skalami a opředené pověstmi. Zvlášť údolí Plakánek podnítilo díky svému názvu mnoho kronikářů k psaní neuvěřitelných příběhů.

Šolcův statek v Sobotce – galerie Karla Samšiňáka a lapidárium

Šolcův statek v Sobotce – galerie Karla Samšiňáka a lapidárium

Šolcův statek je půvabný roubený dům z roku 1811. Nachází se v proluce nenápadné uličky poblíž soboteckého náměstí. Roku 1838 se v něm narodil český básník Václav Šolc a v roce 1974 zde Karel Samšiňák založil galerii výtvarného umění. Ta každoročně nabízí nejméně čtyři výstavy.

Dům pod půlměsícem v Sobotce

Dům pod půlměsícem v Sobotce

Dům pod půlměsícem La casa sotto la luna byl odhalen v říjnu 1991. Je završením tvůrčího projektu italského umělce Claudia Parmiggianiho. Jedná se o dílo, které nelze nikdy uvidět celé najednou, zbývající části jsou v Itálii, Egyptě a ve Francii.

Kemp s koupalištěm v Sobotce

Kemp s koupalištěm v Sobotce

Příjemný kemp s koupalištěm najdete zhruba 1,5 km od centra Sobotky na krásném slunném prostranství obklopeném přírodou s výhledem na zámek Humprecht.

Budova staré radnice v Sobotce

Budova staré radnice v Sobotce

Budova radnice je významnou stavbou Sobotky. Původně renesanční Chybovský dům byl v roce 1668 přestaven barokně a později empírově.

Gansův dům v Sobotce

Gansův dům v Sobotce

Gansův dům je poslední z původních roubených měšťanských domů soboteckého náměstí a Boleslavské ulice. Je mimořádným dokladem lidové architektury.

Muzeum Fráni Šrámka v Sobotce

Muzeum Fráni Šrámka v Sobotce

Ve Šrámkově domě v Sobotce vznikla multimediální a moderní výstava o životě a díle spisovatele, básníka a dramatika Fráni Šrámka. Na výstavě vás čeká komiks, video, audio, 3D exponáty, fotografie, básně, a tvůrčí úkoly – zkrátka literatura trochu jinak a zábavně!

Zámek Humprecht s jedinečnou akustikou

Zámek Humprecht s jedinečnou akustikou

Z dáli viditelný a svým tvarem zajímavý zámek Humprecht stojí na kopci Palánku u Sobotky. Největší zajímavostí zámku je zcela určitě 16 metrů vysoký sál s jedinečnou akustikou a 6-8vteřinovou několikanásobnou ozvěnou.