Úvod > Co chcete dělat? > Rudické propadání
Příroda

Rudické propadání

Přírodní památka Rudické propadání je součástí CHKO Moravský kras. Jedovnický potok se zde propadá do 90 m hlubokého a přes 12 km dlouhého jeskynního systému, druhého nejdelšího v ČR. Jeho součástí je také největší podzemní vodopád v ČR (35 m), nejhlubší suchá propast (153 m) či Obří dóm.
Rudické propadání je nejmohutnější propadání Moravského krasu a druhý nejdelší jeskynní systém u nás. Tato národní přírodní památka nedaleko obce Jedovnice u Blanska, byla vyhlášena v roce 1992 na rozloze 4,4 hektaru. Tato část Moravského krasu se nachází v obci Rudice, což byla původně hornická osada. Zdejší jeskynní systém vytvořila voda Jedovnického potoka, který se na konci údolí propadá do skalní stěny, aby vytryskl na povrch až po několika kilometrech pod záhadnou Býčí skálou v Josefově údolí.
 
Voda říčky se propadá do hloubky 86 metrů, přičemž jednou z dalších zvláštností je, že do podzemí ústí takzvaná Horní suchá chodba sahající do hloubky 115 metrů. Hned vedle propadání se nachází volně přístupná jeskyně s rozhlehlým dómem se dvěma vchody. Jeden vede přes lávku nad Jedovnickým potokem, druhý, dosti neschůdný vede k propadání. Prostor před propadáním je pokryt na zemi struskou, která se sem dovážela jako odpad z nedaleké huti.
 
V severním okraji tohoto území je archeologické naleziště z období magdalenienu. Jeskynní systém je významným zimovištěm netopýrů. Územím prochází zelená turistická značka a Naučná stezka Jedovnické rybníky – Rudické propadání.
 

Jak navštívit Rudické podzemí

Do Rudického propadání se dostanete v rámci speleokurzů, které pořádají místní jeskyňáři z Rudice. V podzemí s nimi strávíte cca 5 hodin a vaše putování bude poměrně náročné. V Rudickém propadání se rozhodně nesetkáte s chodníčkem ani lampou na zdi. Zato vyfasujete jeskyňářský overal včetně holin až pod zadek, helmu s čelovkou a hurá do podzemí. Lezecké zkušenosti se vám tady budou hodit, ale nejsou podmínkou. Často se leze po lanech a žebřících, místy se naopak plazí v bahně po zemi úzkými chodbičkami.
 
Odměnou je vám kromě samotného plazení a další zábavy i pohled na nádherné dómy, průzkum tajemných odboček a samozřejmě pohled na všechny možné stalagmity, stalaktity a stalagnáty. Povede vás průvodce z řady speleologů.
 
Kurzy probíhají celoročně mimo druhou polovinu září a první polovinu října a mimo výjimečně vysokých vodních stavů v jeskyni. Volné termíny konání Kurzů speleologie vám pořadatelé rádi zašlou na požádání e-mailem.
Zobrazit více

Provozovatel

Speleo Rudice

Rudice 321
679 06 Rudice
Tel.:
+420 721 900 970
Email:
roman.sebela@sezn...
Facebook:
https://www.faceb...
WWW:
https://speleorud...
WWW:
www.rudice.cz/ind...
GPS:
49,336500 16,716439
 
 

Vstupné

Cena: 1 400 Kč

Poznámka:Cena kurzu je 1500 Kč na osobu. V případě větší skupiny je možná množstevní sleva.

 

Časová náročnost

5,0 hodin

 
 
Lom Seč u Rudice

Lom Seč u Rudice

Rudice, Jihomoravský kraj
Muzeum Větrný mlýn v Rudici

Muzeum Větrný mlýn v Rudici

Rudice, Jihomoravský kraj
Propast Tumperek v Moravském krasu

Propast Tumperek v Moravském krasu

Rudice, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí