ÚvodAktualityToulání po Husově cestě: ideální způsob, jak strávit volné dny, a přitom se vyhnout davům
Letní sporty

Toulání po Husově cestě: ideální způsob, jak strávit volné dny, a přitom se vyhnout davům

Neustálá hlasitá hudba, obchody plné nepotřebných suvenýrů, lidé tlačící se jedním směrem, hluk či všudypřítomná auta. I taková bývá letní realita nejen v mnoha přímořských letoviscích, ale i v českých turistických centrech. Jedním ze stále oblíbenějších způsobů, jak využít volné dny naopak ke zklidnění a poznávání méně známých míst, je vícedenní pěší pouť. Poutnictví v Čechách aktuálně zažívá rozmach a možností pro romantické toulky plné rozjímaní je spousta. Originálním začátkem léta je Husova cesta, která nabízí ideální způsob, jak aktivně strávit červencové svátky anebo klidně celou dovolenou, a přitom se vyhnout davům turistů.
husova cestaHusova cesta měří celých 800 km a poutníky či vyznavače dálkového toulání zavede z Prahy až do německé Kostnice. Celá pouť je rozdělena do 40 etap, přičemž etapy české části stihnete v klidu projít do dvou týdnů. Pokud si celé dva týdny volna nevyšetříte, můžete si vybrat jakýkoliv úsek stezky například pro víkendový výlet. A právě začátek července, kdy slavíme svátek Jana Husa, je ideálním termínem.

Nejen že poutí po Husově cestě uděláte něco pro své tělo i ducha, ale zároveň si můžete velmi důstojně připomenout poslední cestu tohoto českého reformátoraPrahy do Kostnice, kde byl 6. července roku 1415 upálen. Husova cesta začíná v Praze u Betlémské kaple, v níž mistr Jan Hus kázal. Dále vede podél řeky Berounky, prochází malebnou krajinou Křivoklátska a severního Plzeňska. Zalesněným Tachovskem vás pak dovede až na česko-německou hranici. Odtud pokračuje přes Norimberk a Ulm k Bodamskému jezeru, na jehož břehu, na německo-švýcarské hranici, leží město Kostnice. V centru tohoto historického města najdete Husovo muzeum, u jehož budovy putování končí.


Historické skvosty na 250 kilometrech trasy

Hrad KrakovecPokud se rozhodnete projít si celou českou část, čeká vás 250 kilometrů ve 13 jednodenních etapách o průměrné délce 19 kilometrů. Pro zdatnější poutníky tato výzva přestavuje týden intenzivní chůze. Trasa je vedena většinou po turistických cestách Klubu českých turistů, jehož značení je svou hustotou v Evropě zcela unikátní. Nápomocné vám mohou být také mapy a popisy na webu husovacesta.cz a na Instagramu @husovacesta.

husova cestaPři putování českou krajinou po Husově cestě můžete zároveň obdivovat i mnohé historické skvosty, jakými je Karlštejn, Mariánská Týnice, město Manětín, hrady Točník či Krakovec, kde Hus pravděpodobně strávil své poslední dny v Čechách. A historie vás bude provázet i v dalších částech cesty – když dorazíte k česko-německé hranici, můžete z Tachova pokračovat po středověké zemské stezce, zvané „Goldene Strasse“ (Zlatá cesta).

Velkou výhodou všech poutních stezek je jejich naprostá časová flexibilita, a tak pokud vám nevyjde kratší či delší procházka po Husově cestěnadcházejícím období svátku Jana Husa, můžete na ni vyrazit i kdykoli jindy. Kvetoucí stromy na jaře či podzimní probarvené stráně vás na této trase určitě nezklamou.
Husova cesta – dálková pěší poutní stezka Příroda

Husova cesta – dálková pěší poutní stezka

Husova cesta je poutní stezka z Prahy do Kostnice o celkové délce 800 km. Trasa začíná v Praze, pokračuje přes hrad Krakovec, dále prochází venkovskou krajinou západních Čech až na česko-německou hranici. Od prvního německého města Bärnau pak stezka pokračuje přes Norimberk a Ulm až do Kostnice.

Další aktuality

Cesty za uměním: Rembrandt, obraz Učenec ve studovně a portrét Jana Amose Komenského

Učenec ve studovně z roku 1634 je jediný Rembrandtův obraz ve sbírce pražské Národní galerie. Před několika lety byl hvězdou výstavy, věnované portrétu holandského zlatého věku v 17. století, a vy ho můžete vidět ve sbírkách starého umění. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vydat po stopách jeho autora, světoznámého nizozemského malíře Rembrandta van Rijna (15. července 1606 Leiden – 4. října 1669 Amsterdam).
16. červenec 2024 7:06
Kultura, Praha

Hledá se strom pro pražské Vánoční trhy 2024!

Pražany pomůže v těchto dnech ochladit myšlenka na vánoční strom – organizátor největších Vánočních trhů v Česku, společnost Taiko, opět vyhlašuje soutěž Hledá se strom, který ozdobí centrum Prahy v době letošního adventu. Tipy na nejkrásnější dominantu letošních vánočních trhů na Staroměstském náměstí mohou zájemci podávat až do 15. září 2024.
16. červenec 2024 6:00
Zážitky, Praha

Praha ožije po roce folklorem – centrum města čekají Pražské folklorní dny

Pražské folklorní dny tak oživí pražskou kulturní nabídku od pátku 19. 7. do soboty 20. 7. 2024. Cílem festivalu je představit návštěvníkům bohatství a krásu lidového umění. Stejně jako v předchozích letech i letošní festival slibuje pestrou podívanou. Akce se zúčastní více než 30 hudebních a tanečních souborů ze 14 zemí Evropy, Afriky a Asie. Celkem v Praze vystoupí více než 600 zpěváků, tanečníků a hudebníků. Zavítejte na Ovocný trh a nechte se unášet pestrobarevnými kroji tanečnic a tanečníků , lidovou hudbou a ukázkami tradic.
15. červenec 2024 18:55
Kultura, Praha

Víkend hmyzožravců se v Zoo Praha ponese ve znamení cvrčků i specialit z švábů a strašilek

Smažené, pečené, na sladko i na slano připravené cvrčky či moučné červy, ale také hmyzí salát a buchtu můžete tento víkend ochutnat v Zoo Praha. Oblíbený hmyzí festival nabídne netradiční gastronomické zážitky, speciální komentovaná krmení hmyzožravých zvířat či setkání s kudlankami a šváby.
15. červenec 2024 14:57
Příroda, Praha

Nejlepší koupání: aquaparky, koupaliště a přírodní koupání v Praze a blízkém okolí

Každý si skvělé koupání představuje trochu jinak – v našich tipech proto najdete přírodní i umělá koupaliště s tobogany i biotopy, které se nacházejí na území hlavního města Praha. Příjemné koupání nabízí i blízké okolí Prahy, které nabízí jezera i lokality, kde se v minulosti těžil písek a štěrk. Právě pískovny patří k těm nejoblíbenějším letním koupacím místům. Inspirujte se tedy našimi tipy a objevte báječná místa, kde se můžete v Praze a jejím okolí během letních dnů vykoupat.
15. červenec 2024 13:00
Letní sporty, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (20.7. – 21.7.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Oživlý středověk v podhradí u hradu Zlenice, Víkend hmyzožravců v pražské zoo, Večer otevřených bran na zámku Žleby, Zážitkový motoráček do Koněpruských jeskyní, Festival Zlobení. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
15. červenec 2024 7:01
Zážitky, Praha

Pítka, přívozy, parky a zmrzlina: tipy jak přežít letní rozpálenou Prahu

Kdo uteče, vyhraje – a kdo zkrátka musí trávit žhavé léto Praze, ten zkouší přežít jak se dá. Schovat se před rozpáleným sluncem můžete třeba pod korunami stromů, v pasážích a podchodech, u vody anebo v metru. Ano, čtete správně, v metru: cestování pod zemí je rozhodně příjemnější než v rozpálených tramvajích nebo autobusech.
12. červenec 2024 16:00
Památky, Praha

Užijte si Francii přímo pod Karlovým mostem!

Při příležitosti francouzského národního svátku se na náměstí Na Kampě během 4 dnů od 11. do 14. července 2024 uskuteční již tradiční Francouzský trh Le marché du 14 Juillet. Atmosféru klasického francouzského trhu podpoří speciální dekorace, jak jinak než v národních barvách.
10. červenec 2024 9:39
Zážitky, Praha