Úvod > Aktuality > Toulání po Husově cestě: ideální způsob, jak strávit červencové svátky, a přitom se vyhnout davům
Letní sporty

Toulání po Husově cestě: ideální způsob, jak strávit červencové svátky, a přitom se vyhnout davům

  • Vydáno19. června 2022
Neustálá hlasitá hudba, obchody plné nepotřebných suvenýrů, lidé tlačící se jedním směrem, hluk či všudypřítomná auta. I taková bývá letní realita nejen v mnoha přímořských letoviscích, ale i v českých turistických centrech. Jedním ze stále oblíbenějších způsobů, jak využít volné dny naopak ke zklidnění a poznávání méně známých míst, je vícedenní pěší pouť. Poutnictví v Čechách aktuálně zažívá rozmach a možností pro romantické toulky plné rozjímaní je spousta. Originálním začátkem léta je Husova cesta, která nabízí ideální způsob, jak aktivně strávit červencové svátky, a přitom se vyhnout davům turistů.
husova cestaHusova cesta měří celých 800 km a poutníky či vyznavače dálkového toulání zavede z Prahy až do německé Kostnice. Celá pouť je rozdělena do 40 etap, přičemž etapy české části stihnete v klidu projít do dvou týdnů. Pokud si celé dva týdny volna nevyšetříte, můžete si vybrat jakýkoliv úsek stezky například pro víkendový výlet. A právě začátek července, kdy slavíme svátek Jana Husa, je ideálním termínem.

Nejen že poutí po Husově cestě uděláte něco pro své tělo i ducha, ale zároveň si můžete velmi důstojně připomenout poslední cestu tohoto českého reformátoraPrahy do Kostnice, kde byl 6. července roku 1415 upálen. Husova cesta začíná v Praze u Betlémské kaple, v níž mistr Jan Hus kázal. Dále vede podél řeky Berounky, prochází malebnou krajinou Křivoklátska a severního Plzeňska. Zalesněným Tachovskem vás pak dovede až na česko-německou hranici. Odtud pokračuje přes Norimberk a Ulm k Bodamskému jezeru, na jehož břehu, na německo-švýcarské hranici, leží město Kostnice. V centru tohoto historického města najdete Husovo muzeum, u jehož budovy putování končí.


Historické skvosty na 250 kilometrech trasy

Hrad KrakovecPokud se rozhodnete projít si celou českou část, čeká vás 250 kilometrů ve 13 jednodenních etapách o průměrné délce 19 kilometrů. Pro zdatnější poutníky tato výzva přestavuje týden intenzivní chůze. Trasa je vedena většinou po turistických cestách Klubu českých turistů, jehož značení je svou hustotou v Evropě zcela unikátní. Nápomocné vám mohou být také mapy a popisy na webu husovacesta.cz a na Instagramu @husovacesta.

husova cestaPři putování českou krajinou po Husově cestě můžete zároveň obdivovat i mnohé historické skvosty, jakými je Karlštejn, Mariánská Týnice, město Manětín, hrady Točník či Krakovec, kde Hus pravděpodobně strávil své poslední dny v Čechách. A historie vás bude provázet i v dalších částech cesty – když dorazíte k česko-německé hranici, můžete z Tachova pokračovat po středověké zemské stezce, zvané „Goldene Strasse“ (Zlatá cesta).

Velkou výhodou všech poutních stezek je jejich naprostá časová flexibilita, a tak pokud vám nevyjde kratší či delší procházka po Husově cestěnadcházejícím období svátku Jana Husa, můžete na ni vyrazit i kdykoli jindy. Kvetoucí stromy na jaře či podzimní probarvené stráně vás na této trase určitě nezklamou.
Husova cesta – dálková pěší poutní stezka

Husova cesta – dálková pěší poutní stezka

Husova cesta je poutní stezka z Prahy do Kostnice o celkové délce 800 km. Trasa začíná v Praze, pokračuje přes hrad Krakovec, dále prochází venkovskou krajinou západních Čech až na česko-německou hranici. Od prvního německého města Bärnau pak stezka pokračuje přes Norimberk a Ulm až do Kostnice.

Další aktuality

Praha se zelená a parky zdobí květy – kam vyrazit na romantické rande?

Když se v Praze zeptáte, kam se chodí na rande, lidé vám nepochybně poradí romantický ostrov Kampa anebo vrch Petřín. Nemusíte nutně šplhat na rozhlednu nebo prozkoumávat zrcadlové bludiště, ale určitě byste se měli zastavit na legendárním místě všech zamilovaných, u pomníku krále českých romantických básníků Karla Hynka Máchy.
Praha | Zážitky

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (27.4. – 28.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Zahájení sezony Muzea ČD v Lužné u Rakovníka, Zahájení sezony v Centru řemesel a zahrad Botanicus v Ostré, Bitva Libušín 2024 – pocta Janu Žižkovi, Automobilové klenoty na golfovém hřišti v Hostivaři, Festival ABC – zábava pro všechny děti od 2 do 99 let. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
Praha | Zážitky

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Praze

Chtěli byste navštívit hlavní město, ale spát v drahém hotelu se vám nechce? Vyzkoušejte pražské kempy! Moderně zařízené areály vítají stanaře, karavanisty i ty, kteří si přejí přespat třeba v chatičce nebo mobilheimu. Většina kempů leží na klidných místech – u řeky Vltavy či nedaleko centra v přírodních lokalitách.
Praha | Ubytování

Na Pražském hradě proběhne 1. května Svátek růžových vín

Moravská a česká růžová vína se i letos představí 1. května v Praze. Již dvaadvanáctý ročník oblíbeného Svátku růžových vín zahájí tradičně novou sezonu. Růžová vína budou pro návštěvníky připravena ve velmi atraktivní lokalitě Villy Richter a na přilehlé Svatováclavské vinici na Pražském hradě. Svá růžová vína představí několik desítek vinařství, ochutnat můžete více než 100 vzorků. Vyzkoušet můžete také kombinaci růžových vín s vybranými lahůdkami. Svátek růžových vín je jednou z největších přehlídek tuzemských rosé, v Praze pak vůbec největší.
Praha | Gurmánská turistika

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.
Praha | Životní styl

10 tipů, kam za sochami Davida Černého

David Černý je jednou z nejvýraznějších postav české výtvarné scény. Do povědomí veřejnosti jej dostalo hlavně přetření smíchovského tanku na růžovo, kůň v Lucerně, miminka na Žižkovské věži, nebo Entropa během českého předsednictví EU v roce 2009. Naposledy vzbudily emoce informace o nových sochách motýlů, které budou na budově opravovaného Máje v centru Prahy. Než se tak stane, tak se podívejte na tipy portálu Kudy z nudy, kam za sochami Černého můžete vyrazit.
Praha | Kultura

Oslavte Den Evropy a 20 let od vstupu České republiky do EU

Oslavy Dne Evropy se konají druhý květnový týden na veřejných prostranstvích evropských měst každý rok. Evropská unie oslavuje 9. května vyhlášení Schumanovy deklarace v roce 1950 a úspěchy, kterých dosáhla. Česká republika si letos připomíná dvacet let od vstupu do Evropské unie. Zároveň brzy nastanou evropské volby a Evropský parlament zve na zajímavé akce po celé Evropě. Kudy u nudy vás zve na pár vybraných akcí v Praze, Jihlavě, Trojmezí nebo Hradci Králové.
Praha | Kultura

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Praha

Poznejte opomíjené krásy Prahy! Ve městě najdete vedle celosvětově proslulých historických památek řadu dalších zajímavých míst. Prohlédněte si Rothmayerovu a Bílkovu vilu, Galerii Josefa Sudka nebo vilu nebo Hvězdárnu Ďáblice. Projděte se Starým městem a objevte Clam-Gallasův palác, který patří k nejvýznamnějším architektonickým památkám Prahy a České republiky. Vezměte děti na nejstarší dochovaný podlahový kolotoč v Evropě na Letné, prohlédněte si Národní památník na Vítkově s jezdeckou sochou Jana Žižky a fantastickým výhledem, anebo Prahu takovou, jaká byla v době panování Karla IV. v zajímavé expozici v domě U Zlatého prstenu.
Praha | Životní styl