Úvod > Aktuality > Tankový den v Lešanech představí Leopard 2 i výcvik armádních psů
Památky

Tankový den v Lešanech představí Leopard 2 i výcvik armádních psů

  • Vydáno30. srpna 2023
Již 19. Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany nabídne v sobotu 2. září 2023 divákům celou plejádu těžké vojenské techniky, jimž bude vévodit sbírka tanků Vojenského historického ústavu Praha, ale také bojové ukázky. Diváci uvidí také nové přírůstky ze sbírek VHÚ. Své brány otevře lešanské muzeum v 9:30, vstup je zcela zdarma.

Lesany tankyNa sobotu posledního prázdninového víkendu 2. září 2023 si pracovníci Vojenského historického ústavu pro všechny fanoušky vojenské techniky připravili již 19. Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany. K vidění bude spousta techniky, připraveny jsou dynamické ukázky v aréně, bojová ukázka i statické ukázky, včetně dobových táborů československé, americké, britské a německé armády. Vystavena bude také sbírka historických palných zbraní. Hlavním tahákem letošního Tankového dne bude nově zaváděný tank do výzbroje Armády české republiky – Leopard 2.

tankový denV případě, že počasí umožní letové ukázky, představí se od 10:00 hodin letecká technika Vojenského historického ústavu Praha, například JAK 11, Zlín, Aero C 104 a některé další stroje. Po přeletu historických letadel zazní v 10:30 státní hymna a bude vypálena slavnostní salva. Potom se v tankové aréně objeví slavný československý lehký tank Praga LT vzor 38 a nejnovější přírůstek do tankového portfolia Armády ČR Leopard 2. Jeho ukázku veřejnosti se podařilo dohodnout s vedením 73. tankového praporu Armády ČR, který nové tanky získal do výzbroje. Jeho jízdní vlastnosti a ovladatelnost budou moci diváci sledovat v samostatné ukázce. Po slavnostním zahájení bude v aréně předvedena historická technika, která v nejrůznějších armádách sloužila v připomínaném roce 1968. Předvedena budou vozidla ZIL-157, GAZ-66, GAZ-69, BRDM-1, T-54  OT-62 TOPAS, nebo OT-64 Policie.
 

Tanková konstrukční škola, výcvik psů a vědomostní soutěž

tankový denPo předvedení techniky vztahující se k roku 1968, je připravena ukázka nejrůznějších tankových konstrukčních škol, při níž budou moci diváci posoudit konstrukční přístup a nápady inženýrů ve státech stojících na opačných stranách případného válečného konfliktu (LT 38, Sherman, SU 76, OT 62 TOPAS, Jagdpanzer 38 (t) Hetzer, , americký střední tank M4 Sherman, poválečné konstrukční školy bude reprezentovat Leopard 1 v barvách řecké armády, T-54, americký střední tank M-601 Patton a další).

armádní pesPo tomto bloku budou převedeny současné vozy z produkce Tatra Trucks a Tatra Defence Vehicle, zatímco v jejich pozadí se bude připravovat prostor pro bojovou ukázku. Ta připomene boje 2. světové války v Itálii. Připravena je ukázka výcviku služebních psů Armády ČR, vědomostní soutěž pro děti o věcné ceny, jejíž výherci se budou moct svézt v historické bojové technice. Po skončení dynamických ukázek budou nadále k dispozici expozice v celém areálu, který se zavírá v 17:30 hod. Podrobný program s přesným časovým harmonogramem bude vyvěšen v areálu Vojenského technického muzea Lešany.

Vojenské technické muzeum v Lešanech – Vojenský historický ústav Praha

Vojenské technické muzeum v Lešanech – Vojenský historický ústav Praha

Mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou se v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren nachází od roku 1996 expozice Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu Praha.

Tankový den v Lešanech 2024

31.8.
Tankový den v Lešanech 2024

Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany – tematický program s dynamickými ukázkami.

Další aktuality

V Pečkách uvidíte o víkendu stovky modelů mašinek

První březnový víkend 2. až 3. 3. 2024 se ve středočeských Pečkách otevírá oblíbená výstava mašinek Spolku železničních modelářů. V jejich klubovně se dají do pohybu stovky svítících a houkajících mašinek. V provozu uvidíte více než desítku modelových kolejišť a představí se muzeum modelové železnice od šedesátých let do současnosti.
Středočeský kraj | Zážitky

Hrad Karlštejn zahajuje hlavní turistickou sezónu – přístupný je denně mimo pondělí

Od 1. března 2024 je hrad Karlštejn opět otevřen denně kromě pondělků od 9:30 do 16:00 hodin, v červenci a srpnu pak bude otevřeno každý den. Navštívit můžete základní okruh s historickými interiéry Císařského paláce, kde byly soukromé a reprezentační prostory císaře Karla IV. V klenotnici zhlédnete repliky české svatováclavské a říšské císařské koruny a uvidíte také karlštejnský poklad představující kolem 40 exponátů.
Středočeský kraj | Památky

Zámek Konopiště chystá speciální prohlídku na počest vévodkyně Žofie

Na výročí narozenin vévodkyně Žofie z Hohenbergu, rozené Chotkové je připravena mimořádná prohlídka západního křídla zámku Konopiště, kde se nalézaly její soukromé pokoje. Tato část zámku není jindy přístupná pro veřejnost. Návštěvníci si během prohlídky poslechnou krásný příběh lásky arcivévody a následníka trůnu Františka Ferdinanda d´Este k české hraběnce. Prohlídka proběhne 1. března 2024 od 18:00 hodin a je na ni nutná předchozí rezervace.
Středočeský kraj | Památky

U Jankova na Benešovsku se bude bojovat – bitva připomene nejkrvavější střetnutí třicetileté války

V sobotu 2. března 2024 si na Benešovsku připomenou 379. výročí bitvy u Jankova, nejkrvavější střetnutí třicetileté války, kdy proti sobě 6. března 1645 stály švédská s císařskou armádou. Bitva skončila porážkou císařských, na 4000 mužů v boji zemřelo a stejný počet byl zajat.
Středočeský kraj | Památky

Zámek Dobříš otevře na Velikonoce novou multimediální expozici

Impozantní budova zámku Dobříš je nepřehlédnutelnou dominantou a láká k návštěvě všechny milovníky historie. Interiéry krásného zámku v držení rodu Colloredo-Mannsfeld nebyly čtyři roky přístupné, od letošních Velikonoc však opět přivítají všechny milovníky historie. Vstříc nové turistické sezoně vykročí zámek Dobříš před velikonočními svátky, na Velký pátek 29. března 2024. Moderním způsobem zájemce seznámí s různými historickými obdobími a ruku v ruce s tím s historií rodu Colloredo-Mannsfeld.
Středočeský kraj | Památky

Zoopark Zájezd láká na výhodné vstupné

Zoopark Zájezd mezi obcemi Buštěhrad a Libochovičky láká až do konce února na výhodné vstupné 1+1 zdarma. Při koupi vstupenky pro dospělé dostanete dětskou vstupenku zdarma. Akce platí ve všední dny, což se může skvěle hodin o jarních prázdninách.
Středočeský kraj | Příroda

Prohlédněte si národní kulturní památky Středočeského kraje

Středočeský kraj se, vzhledem k rozloze svého území, své historii a geografické poloze, vyznačuje kulturním dědictvím vyjímečné kvality. Jeho nedílnou součástí je velké množství památek všeho druhu. Seznam národních kulturních památek Středočeského kraje, tedy těch, které tvoří nejvýznamnější součást kulturního bohatství českého národa, čítá přes dvacet položek a jsou na něm nejen honosné zámky, hrady, kostely a poutní místa, ale také zajímavé průmyslové stavby či rudné doly. Prohlédněte si je spolu s Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Památky

V Neumětelích zahájí jezdeckou sezónu Horymírova jízda

V sobotu 24. února 2024 se v Neumětelích a Radotíně chystá Horymírova sváteční jízda. Přijďte se podívat na koně i jezdce, kteří touto svou jízdou otevřou letošní jezdeckou sezónu. Horymírova družina se sejde okolo 8:00 v Radotíně, odkud vyrazí na dlouhou cestu, až do Neumětel.
Středočeský kraj | Letní sporty