ÚvodAktualityTankový den v Lešanech představí nejnovějšího Leoparda i konstrukční školy
Památky

Tankový den v Lešanech představí nejnovějšího Leoparda i konstrukční školy

  • 30. srpna 2024
Již 20. Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany nabídne v sobotu 31. srpna 2024 divákům celou plejádu těžké vojenské techniky, jimž bude vévodit sbírka tanků Vojenského historického ústavu Praha, ale také bojové ukázky. V rámci letošního kulatého ročníku budou předvedeny také konstrukční školy, které se nejen při vývoji tanků, ale i obrněných vozidel používaly a jsou zastoupeny ve sbírkách Vojenského historického ústavu Praha. Díky spolupráci s Českými drahami na jubilejní Tankový den můžete vypravit parním vlakem, který odjede z nádraží Praha-Vršovice krátce po osmé hodině ráno. Své brány otevře lešanské muzeum v 9:30, vstup je zcela zdarma.

Lesany tankyTéměř čtyři desítky kusů vojenské techniky od tanků různých konstrukčních škol, přes kolopásové vojenské automobily, průzkumná i užitková vozidla, až po techniku, kterou používá Armáda České republiky, uvidíte v rámci 20. Tankového dne ve Vojenském technickém muzeu Lešany. Ten je tradičně naplánován na poslední sobotu letních prázdnin, tedy na 31. srpna 2024. Jako první uvidíte v aréně lehký tank LT 38. Ve své době byl nejlepším lehkým tankem na světě; spolu s ním bude předveden nejnovější tank, využívaný Armádou ČR – Leopard 2A4.

Tématem jubilejního 20. tankového dne jsou „Konstrukční školy při vývoji tanků“. V jednotlivých blocích ukázek tak uvidíte stroje zkonstruované dle „československé“, „německé“, „sovětské“, „americké“ a „izraelské“ konstrukční školy. Nebudou chybět ani ukázky soudobého zbrojního průmyslu. Celkem by mělo být návštěvníkům předvedeno 22 vozidel ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha a zhruba 13 ze soukromých sbírek. Kolik jich nakonec bude, je závislé na tom, v jaké fázi se bude nacházet rekonstrukce příjezdových cest.

tankový denK vidění bude spousta techniky, připraveny jsou dynamické ukázky v aréně, bojová ukázka i statické ukázky. V oblíbené bojové ukázce bude předveden souboj vojáků US Army a německých jednotek. V případě, že to počasí dovolí, nepřijdou návštěvníci ani o letové ukázky strojů ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha. Brány areálu Vojenském technickém muzeu Lešany se otevřou v 9:30 a vstup je zdarma. Připravena je také tradiční ukázka výcviku služebních psů Armády ČR a vědomostní soutěž pro děti o věcné ceny, jejíž výherci se budou moci svézt v historické bojové technice. Na Tankovém dni nebudou chybět ani populární ukázky různých dobových historických táborů. Expozice v celém areálu budou k dispozici i po skončení hlavního programu až do zavírací doby, která je v 17:30 hod.


Nejlepší cesta do muzea je vlakem

parní vlakNa cestu do Lešan se můžete vydat speciálním parním vlakem z Vršovic nebo pravidelnou linku S8. Vzhledem k enormnímu množství stavebních prací v okolí Vojenského technického muzea Lešany doporučujeme návštěvníkům cestování vlakem. Vojenské muzeum Lešany dokonce domluvilo ve spolupráci s Českými drahami speciální parní vlak, který povede lokomotiva zvaná Čtyřkolák. Odjezd bude v 8:04 z nádraží Praha-Vršovice. Ve vlaku bude zařazen historický bufetový vůz a také vůz pro přepravu kočárků a kol. Zpět pojede v 15:30 ze zastávky Krhanice. Pokud parní vlak nestihnete, může využít i jiné spoje. Do zastávky Krhanice jede linka S8 (vyjíždí ze stanice Praha hl. n. a pokračuje přes zastávky Praha-Vršovice, Praha-Krč, Praha-Braník, Praha-Modřany zast., Praha-Komořany a Praha-Zbraslav do Krhanic). Z vlakové zastávky je připravena navigace do areálu VTM Lešany.

Vojenský historický ústav v Praze Kultura

Vojenský historický ústav v Praze

Vojenský historický ústav je vědecko výzkumné, muzejní a knihovní zařízení resortu Ministerstva obrany. Jeho posláním je soustavně a cílevědomě shromažďovat písemné a hmotné památky k dějinám našeho vojenství a armády, odborně o tyto fondy a sbírky pečovat, vědecky je zkoumat a zpracovávat.

Kalendář 2025: vojenské akce, na kterých byste neměli chybět

Kalendář 2025: vojenské akce, na kterých byste neměli chybět

Patříte k fanouškům vojenské techniky, ale prohlížet si ji v muzeu vás nebaví? Podívejte se, jak dodnes funguje vojenská technika a taktika v akci. Portál Kudy z nudy přináší tipy na zajímavé akce, které proběhnou od jara do podzimu tohoto roku.

Vojenské technické muzeum v Lešanech – Vojenský historický ústav Praha Kultura

Vojenské technické muzeum v Lešanech – Vojenský historický ústav Praha

Mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou se v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren nachází od roku 1996 expozice Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu Praha.

Tankový den v Lešanech 2025

30. 8.
Tankový den v Lešanech 2025

Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany – tematický program s dynamickými ukázkami, v sobotu 30. srpna 2025.

Další aktuality

Královský průvod císařovny Elišky se vydá na cestu Berounskem

Tento víkend 31. května a 1. června 2025 se opět můžete přenést s Královským průvodem rovnou do středověku. Čtvrtá manželka českého krále a císaře římského Karla IV., Eliška Pomořanská, vyrazí Berounskem v doprovodu vévody Štěpána II. Bavorského na pouť za uzdravení svého manžela. Průvod na koních, vozech i s pěším doprovodem projde tradiční trasou kolem Berounky, kde bude na císařovnu Elišku i lid obecný čekat velkolepé uvítání a zábavný program po celý víkend. K průvodu se můžete dokonce sami přidat, ať v kostýmech nebo bez nich.
27. květen 2025 16:00
Památky, Středočeský kraj

Turistický autobus vás v létě zaveze do Brdských lesů

V sobotu 7. června 2025 poprvé vyjede okružní cyklobusová linka s označením 505 (dříve 5B), která každý víkend až do 14. září poveze turisty a cyklisty z Příbrami do Kozičína nebo Orlova za krásami a klidem Brd.
27. květen 2025 15:46
Letní sporty, Středočeský kraj

Bojiště bitvy u Lipan v sobotu ovládne rekonstrukce slavné bitvy

Udělejte si výlet na památné místo našich dějin a navštivte Lipskou horu. Zde se pod památníkem bitvy v sobotu 31. 5. 2025 odehraje rekonstrukce toho, jak pravděpodobně mohla tato bitva vypadat. Než vypukne odpolední řež, užijete si dobové i nedobové tržiště a historický doprovodný program, kdy si například prohlédnete husitské vojenské ležení a seznámíte se jak s pěchotou a rytířstvem první poloviny 15. století, tak se střelci a dělostřelci, kteří po nich postupně ovládli evropská bitevní pole.
27. květen 2025 10:00
Zážitky, Středočeský kraj

Kostelec nad Černými lesy ožije keramickými trhy

Letošní ročník Keramických trhů 2025 v Kostelci nad Černými lesy se uskuteční v sobotu 31. května na náměstí Smiřických. Příchozí se mohou těšit nejen na prodej keramiky, ale také na práci s hrnčířským kruhem, přehlídku řemesel či koncert.
27. květen 2025 8:00
Zážitky, Středočeský kraj

Na kolínské jízdárně se odehrají husitské bitvy

Středověké tržiště, průvod městem, šermířské souboje a bitva plná břinkotu, chladných zbraní a dramatických scén. To vše čeká návštěvníky tradiční rekonstrukce historických bitev pod taktovkou Pánů z Kolína v sobotu 24. května 2025 na kolínské jízdárně. Scénář bitvy se drží tradičního konceptu několika bitevních ukázek, které budou vycházet ze slavných bitev husitských válek v Českých zemích.
23. květen 2025 12:00
Zážitky, Středočeský kraj

Ochutnejte pivo z čerstvě vysmolených sudů na Černokosteleckém vysmolení

V Černokosteleckém pivovaře proběhne v sobotu 24. května již třináctý ročník Černokosteleckého vysmolení. Jedná se o jarní paralelu tradičního podzimního Černokosteleckého vykulení, které se svým bohatým řemeslným programem zaměřeným na bednářské řemeslo zařadilo mezi přední pivovarské trachtace. V pohybu bude myčka dřevěných sudů, nýtovačka, válcová ohýbačka na obruče, ...atd. Zároveň vás čekají zcela nové interaktivní prohlídky Národního muzea pivovarnictví, kterým vás budou průvodci provázet po celý den.
22. květen 2025 16:00
Gurmánská turistika, Středočeský kraj

Útěk z města: Roztoky – tam, kde Praha končí, ale příběhy teprve začínají

Někdy stačí sednout na vlak, který ještě ani nestihne pořádně zrychlit, a ocitnete se v úplně jiném světě. Takovém, kde místo tramvají klapou pod nohama lávky přes potoky, kde vzduch voní po vlhké zeleni a kde místo obědových meníček najdete starý zámeček, usedlosti s historií a naučné stezky mezi stromy. Vydejte se s Kudy z nudy do Roztok!
22. květen 2025 10:04
Kultura, Středočeský kraj

Poznejte zajímavá místa Brd: 10 tipů, kam vyrazit pěšky

Brdy i Podbrdsko jsou protkány řadou turistických tras a zajímavostí. Vyrazit na pěší výlet tady může vášnivý turista, jehož cílem je zdolání co nejvíce kilometrů a vrcholů, i rodiny s malými dětmi nebo senioři toužící po krátké procházce s příběhem.
20. květen 2025 10:00
Letní sporty, Středočeský kraj