Úvod > Aktuality > Tankový den v Lešanech nabídne přelet letadel i bitvu ve Francii
Tankový den v Lešanech nabídne přelet letadel i bitvu ve Francii
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

Tankový den v Lešanech nabídne přelet letadel i bitvu ve Francii

  • Vydáno24. srpna 2022
Již 18. Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany nabídne v sobotu 27. srpna 2022 divákům celou plejádu těžké vojenské techniky, jimž bude vévodit sbírka tanků Vojenského historického ústavu Praha, ale také bojové ukázky. Diváci uvidí také nové přírůstky ze sbírek VHÚ. Své brány otevře lešanské muzeum v 9:30, vstup je zcela zdarma.

Lesany tankyLetošní 18. Tankový den se uskuteční ve Vojenském technickém muzeu Lešany po dvouleté přestávce zapříčiněné covidovými omezeními. Brány Vojenského technického muzea Lešany se v sobotu 27. srpna 2022 otevírají v 9:30, program v aréně začíná v 10:30 hodin.

Letošní Tankový den opět nabídne širokou paletu ukázek odehrávajících se v aréně, v celém areálu bude k vidění další vojenská technika ve statických ukázkách. Přítomni budou i vojáci v dobových stejnokrojích, akce nabídne také soutěže a doprovodné programy.

V aréně se představí při dynamických ukázkách především vojenská technika US Army z období druhé světové války. Američany pak připomene i těžká technika, která se objevila během války ve Vietnamu, tedy především v 60. letech 20. století. Na programu je i dynamická ukázka historických letadel (v případě dobrého počasí), ty by měly přelétávat nad arénou.
 

Ukázky boje ve Francii a airsoftová střelnice

Lešany pozemní vojskaK neodmyslitelným částem programu Tankového dne patří i bojová ukázka. Ta letošní by měla přiblížit boje za druhé světové války, konkrétně v létě roku 1944 ve Francii.
V blízkosti arény budou k vidění historické dobové tábory různých armád, britské i dalších.

Přesnou mušku si budou moci návštěvníci vyzkoušet na airsoftové střelnici. Pro děti a mládež bude v rámci 18. Tankového dne připraven vědomostní kvíz. Na výherce pak čeká jízda vojenskou technikou v aréně po skončení hlavního programu. Vstup na Tankový den pořádaný Vojenským historickým ústavem Praha v sobotu 27. srpna 2022 ve Vojenském technickém muzeu Lešany je zdarma.

Vojenské technické muzeum v Lešanech

Vojenské technické muzeum v Lešanech

Mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou se v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren nachází od roku 1996 expozice Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu Praha.

Vojenský historický ústav v Praze

Vojenský historický ústav v Praze

Vojenský historický ústav je vědecko výzkumné, muzejní a knihovní zařízení resortu Ministerstva obrany. Jeho posláním je soustavně a cílevědomě shromažďovat písemné a hmotné památky k dějinám našeho vojenství a armády, odborně o tyto fondy a sbírky pečovat, vědecky je zkoumat a zpracovávat.