Úvod > Aktuality > Tankový den v Lešanech nabídne dvě bitvy a ukázky čtyř konstrukčních škol pozemní techniky
Památky

Tankový den v Lešanech nabídne dvě bitvy a ukázky čtyř konstrukčních škol pozemní techniky

  • Vydáno28. srpna 2019
Již 17. Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany nabídne v sobotu 31. srpna 2019 divákům celou plejádu těžké vojenské techniky, jimž bude vévodit sbírka tanků Vojenského historického ústavu Praha, ale také bojové ukázky. Na programu budou střety mezi německou a finskou armádou v tzv. Laponské válce roce 1944, a také mezi Němci a Američany na sklonku války v letech 1944/45. Program započne v 10:30, muzeum otevírá své brány v 9:30 hodin. Vstup na akci je zdarma.

Lesany tankyVojenské technické muzeum Lešany otevře své brány v sobotu 31. srpna při 17. Tankovém dni v 9:30 hodin, první „akce“ se pak odehraje již v 10:30. Zatímco v minulých letech se nejprve představila těžká technika, po níž následovaly bojové ukázky, nyní je pořadí opačné. Vstup pro diváky je na Tankový den tradičně zdarma.

Po slavnostním zahájení v 10:30, které bude zpestřeno i průlety letounů z 21. základny taktického letectva v Čáslavi, bude od 10:45 připravena bojová ukázka přibližující střety mezi německou armádou a finskými jednotkami v roce 1944 během tzv. Laponské války. Šlo o střet odehrávající se na podzim roku 1944 v nejsevernější části Finska. Během bojů zde došlo k velkým hospodářským škodám, město Rovaniemi například bylo zcela zničeno, padlo do dvou tisíc vojáků. Boje v Laponské válce předvedou členové Klubu vojenské historie Gardekorps a KVH Patria.
 

Ukázky boje mezi Němci a Američany, představí se také konstrukční školy

Lešany pozemní vojskaPo této zhruba patnáctiminutové akci bude následovat druhá bojová ukázka, která připomene boje mezi německou a americkou armádou v posledním období války, v letech 1944/45. Vedle KVH Gardekorps se v ní představí členové KVH 16. Obrněná divize, členové Muzea na demarkační linii v Rokycanech a další. Bude k vidění i těžká technika: ze sbírek Vojenského historického ústavu Praha se představí např. stíhač tanků M36 Jackson, tank M3A1 Stuart, stíhač tanků Hetzer, pásový transportér SdKfz 251 a další. Diváci také uvidí repliku tanku Pz-III, dále stroje SdKfz 10 – Demag, tank M4 Sherman, White Scout Car M3A1, stroje M8, Halftrack M2, M3 a M16, Jeep, Dodge WC 52, GMC či obojživelný transportér DUKW.

Letadlo LešanyPo této zhruba půlhodinové ukázce přijde na řadu představení těžké tankové a pásové techniky. Tato část programu začne cca v 1:.30 a bude mít čtyři části. Nejprve se představí česká konstrukční škola, kterou budou reprezentovat stroje, resp. tanky Strv m/37 Praga a Lt-38. Následovat bude německá konstrukční škola, kde se představí stroje Pz-III, Hetzer, SdKfz 10 – Demag a také SdKfZ 251. V sekci věnované ruské konstrukční škole vjedou do arény tank T-34, samohybné dělo SU-100, tanky IS-2 a IS-3, z poválečného období pak tanky T-55 a T-72. Americkou techniku pak budou reprezentovat M3 Stuart, M36 Jackson, M4 Sherman a z poválečného období tank M-60.

Dovolujeme si upozornit návštěvníky Tankového dne, kteří přijedou do VTM Lešany automobilem, aby vyrazili s dostatečným časovým předstihem. U vjezdu do areálu, resp. před parkovacími plochami se tvoří kolony. Pro návštěvu je možné zvolit i jízdu vlakem, spoje jezdí z pražského Hlavního nádraží přes stanici Praha Braník. Vystupuje se ve stanici Krhanice.

Vojenské technické muzeum v Lešanech

Vojenské technické muzeum v Lešanech

Mezi obcemi Krhanice a Lešany u Týnce nad Sázavou se v prostoru bývalých dělostřeleckých kasáren nachází od roku 1996 expozice Vojenského technického muzea Vojenského historického ústavu Praha.

Vojenský historický ústav v Praze

Vojenský historický ústav v Praze

Vojenský historický ústav je vědecko výzkumné, muzejní a knihovní zařízení resortu Ministerstva obrany. Jeho posláním je soustavně a cílevědomě shromažďovat písemné a hmotné památky k dějinám našeho vojenství a armády, odborně o tyto fondy a sbírky pečovat, vědecky je zkoumat a zpracovávat.