Úvod > Aktuality > Kalendář 2023: Vojenské akce, na kterých byste neměli chybět
Památky

Kalendář 2023: Vojenské akce, na kterých byste neměli chybět

  • Vydáno24. července 2023
Patříte k fanouškům vojenské techniky, ale prohlížet si ji v muzeu vás nebaví? Podívejte se, jak dodnes funguje vojenská technika a taktika v akci. Portál Kudy z nudy přináší tipy na některé zajímavé akce, které proběhnou v průběhu léta a podzimu tohoto roku.

Pokud vám unikla vojenská akce v Brdech Bahna v červnu, nezoufejte v průběhu léta a podzimu se koná řada vojenských akcí.


Červenec: Malý tankový den v Králíkách

Na konec července, konkrétně na 29.7., připravilo Vojenské muzeum Králíky Malý tankový den. Program, se v průběhu dne bude 2 x opakovat a bude komentovaný. Začátek prvního bloku ukázek je v 11, druhého ve 14 hodin. V doprovodném programu se zájemci a zájemkyně mohou tankem i svést. 
 

Srpen:  Legendy nebes v Hradci a tradiční Cihelna

Na začátku srpna, 5.8. se konají v Hradci Králové Legendy nebes, které jsou rozděleny do tří částí. Pro milovníky letadel bude připravena výstava letecké techniky a historických amerických vozidel. Na nebi se potom představí opravdové legendy, kterými jsou bezesporu letecké stoje z období první a druhé světové války a z doby meziválečné. Úplně největší klenotem bude jedna z posledních ukázek bojového vrtulníku Mi-24, dokonce i ve společné ukázce s americkým protivníkem AH-1S Cobra. Děti do 12 let mají vstupné zdarma. 

Tradiční vojensko-historická Cihelna se v letošním roce opět uskuteční a to v termínu od 18. do 20. 8.  Akci pořádá město Králíky společně s Vojenským muzeem Králíky. V pátek se budou prezentace jednotlivých složek nacvičovat, vy však u toho již můžete být. Vrcholem Cihelny je pak sobotní den, těšit se můžete nejen na historické ukázky, ale i na ukázky policistů, armády, hasičů či vězeňské služby. Neděle pak patří návštěvám muzeí. 

U Hodonína v areálu bývalého vojenského cvičiště Pánov se 19.8. koná již 10. ročník Vojenského dne. Akce je pro širokou veřejnost, těšit se můžete na ukázky bojové techniky v akci.
 

Září: Lešany a Dny NATO v Ostravě

Tradiční Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany plánovaný na sobotu 2. 9. Stěžejním bodem programu bude velká bojová ukázka, kterou připravil Vojenský historický ústav společně s Kluby vojenské historie, jejichž členové v této ukázce také aktivně vystoupí. Lešanské muzeum otevře své brány v 9:30. Vstup pro všechny návštěvníky je zdarma. Program začíná o hodinu později. 

Největší vojenskou akcí ve Střední Evropě jsou Dny NATO na Letišti Leoše Janáčka Ostrava. Letos se konají 16. – 17.9. Nikde jinde není možné na jediném místě zhlédnout špičkové umění a techniku nejenom vojáků, hasičů a policistů, ale také celníků, vězeňské služby, městské policie a dalších elitních útvarů. Sobotní a nedělní program je stejný a vstupné je zdarma. Účast potvrdila řada zemí, můžete se těšit jak na premiéry, tak na ukázky a týmy, které byly k vidění v minulosti. 
 

Říjen: Den uniformovaných sborů v Kroměříži 

Na letišti v Kroměříži se 7.10. koná Den uniformovaných sborů, unikátní akce plná policejní, vojenské a hasičské techniky, minulé i současné. Letošní ročník se kromě moderních dějin zaměří i na ty starší. Ohlédnutí do historie souvisí s letošním 760. výročím města Kroměříže.
 

Listopad: Den válečných veteránů

Dne 11. 11. se slaví Den válečných veteránů. Lidé, především v anglosaských zemích, si v tento den připínají na klopy kvítek vlčího máku, na připomínku toho, že 11. listopadu v roce 1918 skončila první světová válka. Vyjadřují tím úctu těm, kteří bojovali za svobodu za první i druhé světové války nebo vojákům působícím v zahraničních vojenských misích. Na řadě míst Česka se v tento den konají vzpomínkové akce či jsou výjimečně zpřístupněné památky. 
Dny NATO v Ostravě 2024

21. 9.22. 9.
Dny NATO v Ostravě 2024

Dny NATO jsou největší letecko-armádně-bezpečnostní akcí ve střední Evropě. Prezentace těžké vojenské, policejní i záchranářské techniky, dynamických ukázek speciálních jednotek, leteckých ukázek a prezentace výzbroje, výstroje a vybavení útvarů.

Cihelna 2024 v Králíkách

16. 8.17. 8.
Cihelna 2024 v Králíkách

Cihelna ve své obvyklé podobě proběhne ve dnech 16. – 17. srpna 2024 v Králíkách. Přijít můžete na Společný víkend muzeí v králické pevnostní oblasti, který se bude konat v pátek a sobotu. V neděli je možný vstup do muzeí.

Legendy nebes – letecký den v Hradci Králové

2. 8.3. 8.
Legendy nebes – letecký den v Hradci Králové

Letecký festival pro celou rodinu s jedinečným konceptem v Hradci Králové. Legendární letadla, dechberoucí akrobacie, letecké souboje, nadupaný dětský program, vyhlídkové lety, večerní program s koncerty a noční letecká pyroshow. Jediná v České republice!

Tankový den v Lešanech 2024

31. 8.
Tankový den v Lešanech 2024

Tankový den ve Vojenském technickém muzeu Lešany – tematický program s dynamickými ukázkami.

7 věcí, které nevíte o… 11. listopadu a Dni válečných veteránů

7 věcí, které nevíte o… 11. listopadu a Dni válečných veteránů

Vlčí mák není jen krásná květina, ale také symbol úcty k válečným veteránům a dalším bojovníkům za svobodu. Jasně červené květy provází také Den válečných veteránů, který slavíme každý rok 11. listopadu.

Další aktuality

Nejzajímavější lávky a mosty, které stojí za to prohlédnout si zblízka

Skleněné, kovové, lanové, kamenné, pro pěší i pro auta, poklidné i s pořádnou dávkou adrenalinu: takový je výběr lávek a mostů, které stojí za bližší seznámení. Každý či každá z nich má svůj originální příběh, některé najdete snadno, jiné budete muset trochu hledat. Do našeho výběru jsme dokonce zařadili i takové mosty a lávky, které teprve vzniknou. Projděte se s námi přes řeky, potoky, strže a údolí a užijte si nejzajímavější lávky a mosty na každém kroku: moderní architektura podobně jako výlety s portálem Kudy z nudy rozhodně nenudí a nabízí spousty překvapení.
Památky

Soutěž Máme vybráno: Hlasujte pro vaši oblíbenou památku a pomozte k její záchraně

Rekordní počet, přes tři sta třicet účastníků, má letošní ročník soutěže Máme vybráno. Prezentuje se v ní 332 projektů na obnovu českého kulturního dědictví. Hlasování v prvním kole probíhá od 15. dubna do 31. května a finálové kolo pak od 15. června do 31. srpna 2024. Zapojte se do hlasování i vy!
Památky

Znáte naše památky s oceněním Evropské dědictví?

Označení Evropské dědictví (European Heritage Label) se uděluje od roku 2013 a oceňuje památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. Jde o prestižní ocenění Evropské unie, které doplňuje další iniciativy, např. Seznam světového dědictví nebo evropské kulturní trasy Rady Evropy, a má přispívat k upevnění pocitu sounáležitosti evropských občanů s EU. Symbolická hodnota daného místa je tak při rozhodování o udělení značky ještě významnějším kritériem než jeho estetická či architektonická kvalita. U nás toto ocenění získalo zatím jen několik památek. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, které to jsou.
Památky

České cisterciácké kláštery získaly značku Evropské dědictví

Klášterní krajiny Vyšší Brod, Žďár nad Sázavou, Plasy a Velehrad nově obdržely prestižní ocenění Evropské komise, značku Evropské dědictví. Označení, v angličtině European Heritage Label, se uděluje od roku 2013 a vzniklo se záměrem ocenit památky, které sehrály určující úlohu v dějinách Evropy nebo při evropské integraci. České památky uspěly díky spolupráci 5 zemí a 17 klášterů pod názvem Cisterciácké krajiny spojující Evropu. Podívejte se s portálem Kudy z nudy nejen na tyto unikáty, ale i na ostatní české nositele Evropského dědictví.
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách starých Keltů

Udatní válečníci, zruční řemeslníci a zemědělci, první stavitelé cest i špitálů: to všechno byli Keltové. Národy označované Řeky jako Keltoi, Keltai nebo Galatai a Římany jako Celti, Celtae a Galli kdysi ovládaly půlku Evropy a podrobit si je nedokázali ani Římané. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte stopy po Keltech u nás.
Památky

Mezinárodní den památek 2024: nahlédněte tam, kam to běžně nejde

18. duben – den, kdy si svět připomíná vlastní kulturní dědictví. Mezinárodní den památek a sídel vyhlásilo UNESCO v roce 1982. Oslavte ho i vy nějakou pěknou prohlídkou. Inspiraci, kam se vydat, vám přináší portál Kudy z nudy.
Památky

Výlety, které nic nestojí – vypravte se na zříceniny hradů nebo do parků a zahrad

Pokud hledáte tip na zajímavý výlet, který vás okouzlí přírodními scenériemi a navíc vás nebude nic stát, navštivte některou z mnoha zřícenin hradů, kterými Česko přímo oplývá. Kromě střípků historie a hezké procházky vás často odmění i jedinečný výhled do okolního kraje. A které zříceniny patří k těm nejromantičtějším?
Památky

Kastelánské křídlo na Frýdlantu a nový ochoz na Troskách – Mezinárodní den památek zve na neobvyklé prohlídky

Na hradě a zámku Frýdlant byla po dvou letech dokončena kompletní reinstalace prohlídkových okruhů – hradu, zámku a nyní kastelánského křídla. Na hradě Trosky začne v pondělí 15. dubna budování nového ochozu na věži Baba – hrad zůstane otevřen, ale v omezeném režimu se sníženým vstupným. Mezinárodní den památek, který letos připadá na čtvrtek 18. 4. připomenou kasteláni zajímavým programem už tento i příští víkend.
Památky