Úvod > Aktuality > Svezte se lokomotivou Karkulka po trati Posázavského pacifiku
Svezte se parní lokomotivou po trati Posázavského pacifiku
"> Svezte se parní lokomotivou po trati Posázavského pacifiku "> Navštívit mužete také krásný hrad Ceský Štenberk "> Letos se nostalgické jízdy po Posázavském pacifiku s programem pro deti i dospelé konají 28. cervna, 5. cervence, 16. a 30. srpna
Zážitky

Svezte se lokomotivou Karkulka po trati Posázavského pacifiku

  • Vydáno1. července 2019
Svezte se o prázdninách historickým vlakem Posázavské linky po jedné z našich nejkrásnějších tratí! Letos se nostalgické jízdy po Posázavském pacifiku s programem pro děti i dospělé konají 6. července, 17. srpna a 31. srpna 2019.

vlak KarkulkaI letos pojedou po trati Posázavského pacifiku zážitkové vlaky známé jako Posázavské linky. Romantický kraj s krásnou přírodou je tou nejlepší kulisou, proto si zde užijete historii na kolejích víc než kdekoliv jinde. V čele těchto zvláštních vlaků pojede tentokrát lokomotiva Karkulka. Vlak odjíždí z nádraží Praha-Smíchov v 8:56 hod. a do Sázavy s ním dorazíte v 11:08 hod.

Nejzajímavější stavbou na trase je Žampašský most nedaleko Jílového u Prahy. Tento most patří k nejvyšším kamenným železničním mostům ve střední Evropě. Výška jeho oblouku je 41,73 m a je jen o necelý metr nižší než Nuselský most v Praze. Dále vlak projíždí třemi tunely, což je v historických vagónech osvětlených spoře žárovkami velmi lákavé zejména pro děti.

Pacifik ŽampachZa prohlídku stojí jistě i sázavský klášter s kostelem sv. Prokopa. Historie místa se datuje od roku 1035, kdy zde byl prvním opatem poustevník sv. Prokop a pokračovala až do roku 1763 kdy výnosem císaře Josefa I. byly kláštery zrušeny. Prohlídková trasa s průvodcem zahrnuje severní zahradu se základy románského kostela zasvěceného sv. Kříži již v roce 1070 a prostor před dnešním kostelem s gotickou monumentální architekturou nikdy nedostavěného chrámu Panny Marie a sv. Jana Křtitele ze 14. století. V sobotu 6. července se v sázavské huti František navíc koná Skleněný Jarmark.

Český ŠternberkNavštívit můžete také krásný hrad Český Štenberk, který patří k nejstarším sídlům a je dodnes v držení rodu Sternbergů, který ho v roce 1241 založil. Hrad si zachovává vnější gotickou podobu, ale interiéry byly raně barokní přestavbou přeměněny na zámecké. Při prohlídce se seznámíte s rodovou historií i způsobem života.

Posázavské linky vyjíždí z nádraží Praha-Smíchov. Předprodej jízdenek probíhá na pražském Masarykově nádraží (denně od 8 do 18 h v mezinárodní pokladně).
 

Soboty s Krokodýlem

KrokodýlPo celou letní sezónu jezdí pravidelně na trati Praha – Davle – Týnec nad Sázavou – Čerčany historický vlak Krokodýl. Motorový vůz M286.1 z roku 1961 se na trať letos dostal po delší době, kdy byl nákladně restaurován. Na Posázavském motoráčku se budou střídat tři soupravy.

S Krokodýlem vyrazíte na výlet každou sobotu (mimo dnů, kdy pojedou parní vlaky), vždy v 7:39 z Prahy hl. n. nebo ve 12:05 z Čerčan.

Posázavský Pacifik aneb Párou Posázavím

1.10.
Posázavský Pacifik aneb Párou Posázavím

Vydejte se na okružní jízdu parním vlakem do oblasti dolního Posázaví a Ladova kraje s návštěvou Týnce nad Sázavou. Svezete se po jedné z našich nejkrásnějších lokálek z Prahy přes Davli do Týnce a zpět přes Čerčany a Senohraby.

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Klášter Sázava – pouť za svatým Prokopem a jeho pokračovateli

Sázavský klášter úzce spojený s životem a dílem poustevníka a patrona české země svatého Prokopa patří k nejpozoruhodnějším poutním místům v Čechách. Přijďte i Vy a okuste atmosféru místa posvěceného prací, modlitbou a zázraky sv. Prokopa.

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk

Hrad Český Šternberk patří k nejstarším hradům v Čechách a je dodnes v držení rodu Sternbergů, který ho v roce 1241 založil. Hrad si zachovává vnější gotickou podobu, ale interiéry byly raně barokní přestavbou přeměněny na zámecké.

Železniční viadukt Žampach

Železniční viadukt Žampach

Kamenný most na Žampachu je dle některých zdrojů nejvyšší kamenný železniční most v České republice, podle jiných pramenů dokonce v Evropě. Nachází se na trati "Posázavského pacifiku" mezi stanicemi Jílové u Prahy a Luka pod Medníkem.

Posázavský pacifik – cesta za nostalgií a zážitky na železnici

Posázavský pacifik – cesta za nostalgií a zážitky na železnici

Posázavský Pacifik je externí železniční dopravce působící v Posázaví. Nabízí možnost uspořádání tématického výletu historickým motorovým vozem M 262.045 s přípojným bufetovým vozem Balm, ale i jinými typy historických železničních vozidel a sezónní turistické vlaky a příležitostné jízdy.

Další aktuality

22.9.
2022
Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Středočeský kraj | Příroda
21.9.
2022
Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Středočeský kraj | Gurmánská turistika
21.9.
2022
Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Tipy proti nudě... aneb, kam o víkendu s dětmi

Středočeský kraj | Zážitky