Úvod > Aktuality >  #světovéČesko a cesta za lázeňskou pohodou Františkových Lázní a kouzelnými prsty bronzového Františka
Lázně a wellness

#světovéČesko a cesta za lázeňskou pohodou Františkových Lázní a kouzelnými prsty bronzového Františka

  • Vydáno18. července 2021
Františkovy Lázně se jmenují po císaři Františkovi I., který je roku 1793 založil. Dokonce tu má jezdeckou sochu, ale v popularitě panovníka předčil jiný František: říká se tak sošce malého chlapce s rybou, kterou najdete v parku na začátku hlavní třídy poblíž Františkova pramene.

Socha malého chlapce s rybou je symbolem Františkových Lázní

František
Manneken Pis
Ve Františkových Lázních se mimo jiné léčí gynekologické nemoci a ženská sterilita. Sice se píše, že k léčbě se využívá hlavně slatina s vysokým podílem rozpustných minerálních látek a takzvané huminové kyseliny, jenže pacientky v tom mají jasno. Dobře ví, že nejmocnějším z místních léčebných zdrojů je socha Františka, tedy malého chlapce s rybou. Pojďte se s portálem Kudy z nudy seznámit s dávnou legendou zblízka.
 

František ze Slovanského domu

Soška chlapečka s rybou byla tradičním motivem kašen a zahradních dekorací už v dobách baroka. Nakonec i František, dnešní symbol Františkových Lázní, původně vznikl jako keramická plastika pro kašnu na nádvoří barokního Vernierovského paláce v pražské ulici Na Příkopě, kde sídlilo německé kasino. Jeho autorem byl Johann Adolf Mayerl (1884-1954), ale první František se od toho současného lišil: seděl na velké rybě, z níž prýštila voda do kašny. Socha už dávno neexistuje, patrně byla zničena za druhé světové války nebo po ní, kdy se z Německého kasina stal Slovanský dům.

Mayerl pocházel z Chebu; v roce 1924 usadil ve Františkových Lázních a vytvořil pro ně řadu soch. Několik jich připomíná nejslavnějšího Františka: najdete je například na fasádě Sadové kavárny anebo před Městským muzeem. Pro lázeňský areál vznikla i druhá verze pražské sochy, podle pamětníků zářivě barevná. Když si kromě budoucích maminek Františka začali všímat vandalové a nakonec přišel o hlavu, originální pískovcová socha nakonec putovala do muzea a na jeho místě dnes je bronzová kopie.
 

František a kouzelná levá nožka

Od 50. let 20. století soška stála poblíž Františkova pramene a stala se oblíbeným objektem pro fotografování. Hlavní zásluhu na jeho pověsti spolehlivého léčivého talismanu prý měl lázeňský fotograf Otto Škarda. Pamětníci vzpomínali, že podobně jako každý fotograf-portrétista í Škarda se svými klientkami rád hovořil a při focení u Františka je vybízel, aby sošku chytily třeba za levou nožičku; chtěl, aby fotky měly uvolněnou náladu a vtip. Postupně se z náhodného impulsu stalo pravidlo: pacientky které chtěly miminko, zkrátka začaly za Františkem chodit v celých zástupech a chytaly ho za všechno, za co se chytit dal. Jeho kouzelná místa tak snadno poznáte podle jejich lesku – a samozřejmě kromě nosu a palců obou nohou je to úplně jiný úd, pro otěhotnění příhodnější.

Funguje to? Zřejmě ano, fanynek a vděčných klientek má František dost a dost. Každou zimu se také jeho fotka objevuje v místním tisku, pokaždé v jiném modelu: dívky, slečny i dámy mu pletou barevné čepičky, šály, ponožky nebo ponča.
 

Chlapeček, holčička a dva čůrající voříšci

František má samozřejmě kolegy i ve světě, tím nejpopulárnějším je zřejmě Manneken Pis aneb Čůrající chlapeček v Bruselu. Soška chlapečka, který čůrá do fontány na rohu ulic Rue de l'Etuve a Rue des Grands Carmes, je nejslavnější bruselskou sochou, koluje kolem ní několik legend a při různých slavnostech střídá stovky kostýmů.

O kousek dál objevíte uličku Impasse de la Fidélité, kde má chlapeček čůrající kamarádku: holčička se jmenuje Jaenneke Pis a v roce 1985 ji nechal vyrobit majitel jedné z restaurací. Na rozdíl od slavnějšího protějšku nemá soška dívky žádnou historickou ani kulturní hodnotu, ale to je návštěvníkům Bruselu celkem jedno.

Ještě mladší je Zinneke Pis, socha čůrajícího psa na rohu ulic Rue des Chartreux a Rue du Vieux-Marché. Mimochodem, bruselský pejsek má v Česku kolegu: sošku českého čůrajícího voříška objevíte v Kryštofově Údolí.
 
Aquaforum Františkovy Lázně

Aquaforum Františkovy Lázně

Příjemně teplá voda v bazénech, vířivkách i v tobogánu v Aquaforu – světě vody a relaxace ve Františkových Lázních, vás pohladí po duši a po těle nezávisle na rozmarech počasí. Objevte překrásný vodní svět.

Beer Spa Beerland – První Pivní Lázně Františkovy Lázně

Beer Spa Beerland – První Pivní Lázně Františkovy Lázně

První Pivní Lázně Františkovy Lázně se nachází v centru města, v ulici Anglická č.13, jen 200 metrů od legendární sochy Františka.

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Národní přírodní rezervace Soos – český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Nedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. mofetách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu. Vstup se psem povo...

Hrad Seeberg – Ostroh u Františkových Lázní

Hrad Seeberg – Ostroh u Františkových Lázní

Přijďte navštívit hrad Seeberg, často nazývaný Ostroh. Najdete jej několik kilometrů západně od Františkových Lázní. Dnešní podobu hradu tvoří románský a gotický palác, které doplňuje renesanční křídlo s krásnou arkádovou chodbou. Zajímavý zážitek nabízí i vstup do sklepních prostor hradu.

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku

CHKO Slavkovský les – ostrov zeleně v lázeňském trojúhelníku

Chráněnou krajinnou oblast Slavkovský les je možné přirovnat k hornatému ostrovu zeleně, klidu a dosud málo narušené přírody v geografickém trojúhelníku Karlových Varů, Mariánských a Františkových Lázní.

Chlapec s rybou – symbol Františkových Lázní

Chlapec s rybou – symbol Františkových Lázní

Socha malého chlapce s rybou je symbolem Františkových Lázní. Původně parková plastika z roku 1924 od františkolázeňského sochaře Adolfa Mayerla byla přenesena po válce před Společenský dům, kde se s ní s oblibou fotografovaly pacientky.

Františkovy Lázně – lázně jako za starých dobrých časů

Františkovy Lázně – lázně jako za starých dobrých časů

Chcete se vrátit v čase do přelomu 18. a 19. století a nechat se hýčkat jako lázeňští hosté v dávných časech? Vyberte si malebné Františkovy Lázně s šachovnicovým půdorysem a řadou empírových a klasicistních budov, umístěné uprostřed krásných parků a lesoparků.

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Česko-bavorský geopark Egeria – vydejte se na cestu časem do dávné minulosti Země

Poznejte již druhý geopark v České republice. Geopark se rozkládá na bavorském území v okresech Bayreuth, Neustadt – Waldnaab, Tirschenreuth Wunsiedel a na české straně v Karlovarském a Plzeňském kraji.

Komorní hůrka u Františkových lázní – nejmladší sopka v České republice

Komorní hůrka u Františkových lázní – nejmladší sopka v České republice

Čím je Komorní Hůrka tak neobvyklá? Tato nejmladší sopka na území Českého masivu láká vědce už od počátku 19. století a dá se tedy říct, že patří k nejprobádanějším sopkám světa. Naposledy chrlila lávu někdy na počátku čtvrtohor, dnes o sobě dává vědět jen vývěry oxidu uhličitého.

Městské muzeum Františkovy Lázně

Městské muzeum Františkovy Lázně

Přijďte si prohlédnout více než 600 starých fotografií z konce 19. a počátku 20. století, originál sochy Frantíka Adolfa Mayerla z r. 1923 do Městského muzea Františkovy Lázně.

Františkovy Lázně – romantika na Seebergu

Františkovy Lázně – romantika na Seebergu

Romantické ubytování v těsné blízkosti románského hradu Seeberg u Františkových Lázní. Cyklistické trasy, značené turistické trasy, naučné stezky, jízda na koních. Relax, wellness, Aquaforum.

Rozhledna Salingburg ve Františkových Lázních

Rozhledna Salingburg ve Františkových Lázních

Salingburg je malá rozhledna ve Františkových Lázních, která svým tvarem napodobuje hradní zříceninu. Postavena byla v roce 1906.

Pavilon Františkova pramene

Pavilon Františkova pramene

Františkův pramen je nejstarším františkolázeňským pramenem a spolu s pavilonem, který jej zastřešuje, slouží jako symbol města. Tato klasicistní stavba nahradila původní dřevěný pavilon roce 1832.

Další aktuality

Chebské dvorky budou letos poprvé Pod střechou

Celých 20 let se v Chebu konala velmi oblíbená akce nazvaná Chebské domky, která na pár dní proměnila historické centrum v největší výstavní prostor pod širým nebem, když dvory, uličky, zahrady, nádvoří i náměstí zaplnily výtvarné projekty mnoha umělců z Čech i zahraničí. Letos se ale akce uskuteční v jiném formátu. Pořádající Galerie 4 zve všechny příznivce umění na Chebské dvorky Pod střechou, která se koná 9. a 10. června 2023 v prostorách galerie a spojí umělce naříč žánry.
Karlovarský kraj | Kultura

50 tipů, kam na výlet v okolí Karlových Varů

Kam na výlet v Karlových Varech a okolí? Objevte zajímavé výletní cíle pro skvělý víkend i dovolenou. Zažijte lázeškou pohodu, léčivé prameny a kolonády, unikátní přírodní skvosty, přepychové hotely, nádherné památky i kulturní programy. Ubytujte se ve stylových komnatách lázeňských hotelů nebo českých hradů a zámků. Z našich tipů na zajímavá místa a kam na výlet ve městě a jeho okolí si rozhodně vyberete. Máme pro vás tipy, kde najít neobjevené skvosty i nejlepší vyhlídky a rozhledny, kde poznávat historii nebo zažít něco nevšedního. Inspirujte se: co vidět v lokalitě Karlovy Vary.
Karlovarský kraj | Životní styl

Běžecký seriál Rozhledny v pohybu v červnu zakončuje své putování

Také v letošním roce se v běžeckém kalendáři objevil oblíbený projekt Rozhledny v pohybu. Od konce března do do poloviny června běžci a běžkyně vybíhají na vrcholky, většinou k nějaké rozhledně. O víkendech 3. a 18. června tento běžecký závod končí svou štaci běhy na Hamilku a na Vysokou.
Karlovarský kraj | Letní sporty

Nejnavštěvovanější turistické cíle Karlovarského kraje: hrad Loket, Motýlí dům Karlovy Vary a Boheminium Mariánské Lázně

Deseti nejnavštěvovanějším místům Karlovarského kraje kraluje hrad Loket, následovaný zážitkovými areály Boheminium Mariánské Lázně a Motýlí dům Karlovy Vary. Při svých cestách na západ Čech nevynechejte rezervaci Soos a hrad Bečov nad Teplou, kde si prohlédnete unikátní relikviář sv. Maura. Společně s korunovačními klenoty je nejcennější zlatnickou památkou České republiky.
Karlovarský kraj | Kultura

Ve Valči budou o víkendu Slavnosti květů

Ani letos nebudou ve Valči na Karlovarsku chybět již tradiční Slavnosti květů. V sobotu 20. května se můžete těšit na prohlídky státního zámku, stánky se zajímavým zbožím i pouťové atrakce. Celou akci doprovodí řada koncertů.
Karlovarský kraj | Památky

10 tipů, kam v Mariánských Lázních s malými dětmi

Město v parku nebo park ve městě? Kdo někdy navštívil Mariánské Lázně ví, jak těžké je odpovědět na tuto záludnou otázku. Město vyniká svou polohou uprostřed přírody Slavkovského lesa s velmi kvalitním ovzduším, díky čemuž je označováno za klimatické lázně posilující imunitu. Přednostmi v podobě čisté přírody plné parků, lesů, léčivých pramenů, dětských hřišť, sportovních areálů i možností ke koupání jsou Mariánské Lázně ideálním místem pro rodinnou dovolenou.
Karlovarský kraj | Zážitky

Lázně Jáchymov zahájí již 117. lázeňskou sezónu!

Lázně Jáchymov budou v sobotu 27. května 2023 zahajovat již 117. lázeňskou sezónu. Letos se návštěvníci mohou těšit na mnohem velkolepější program, než tomu bylo v minulých letech. Chybět nebude slavnostní svěcení a otevírání pramenů, průvody v historických kostýmech, jarmarky, promenádní a kolonádní koncerty klasické, folklórní i moderní hudby.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

Zahájení lázeňské sezóny v Mariánských Lázních se blíží

Každoročně se druhý květnový víkend v Mariánských Lázních koná tradiční „Slavnostní zahájení lázeňské sezóny“ za účasti řady osobností kulturního a politického dění, slavnostního svěcení a otevírání minerálních pramenů, průvodu v historických kostýmech, řemeslného jarmarku, promenádních a kolonádních koncertů klasické, folklórní i moderní hudby. Součástí zahájení je také svěcení pramenů. Zahájení lázeňské sezóny letos připadá na 12. až 14. května.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness