Úvod > Aktuality > #světovéČesko a památky starého Říma v Mariánských Lázních
Lázně a wellness

#světovéČesko a památky starého Říma v Mariánských Lázních

  • Vydáno18. července 2021
Rádi byste si užili několik dnů dokonalého odpočinku v lázních, kde si budete připadat jako v říši pohádek tisíce a jedné noci? S orientálními vzory kachlů, bohatým obložením podlah, ozdobnými tryskami a tyrkysově modrou vodou? Takové místo existuje i ve skutečnosti: Římské lázně v Mariánských Lázních.

Křížový pramen je jedním z nejstarších pramenů v Mariánských Lázních

Křížový pramen
Pantheon
Tam, kde dnes stojí Mariánské Lázně, jižní vrchol západočeského lázeňského trojúhelníku, bývalo ještě koncem 18. století divoké zalesněné údolí plné močálů.

Využití blahodárně působících pramenů skvěle odhadl opat kláštera Teplá Kašpar Prokop Reitenberger: dal vysušit močály a v odlehlém údolí založil město, kterému dal na počest Panny Marie, patronky klášterního chrámu, jméno Mariánské Lázně.
 

Slavní hosté Mariánských Lázní

Během 19. století kolem léčivých minerálních pramenů postupně vyrůstaly lázeňské budovy, promenády, pohodlné cesty, parky a jednoduchá i luxusní koupací a ubytovací zařízení. Do Mariánských Lázní si postupně našla cestu řada významných osobností. Mezi prvními samozřejmě nesměl chybět Johann Wolfgang Goethe, který se dokonce s opatem Reitenbergerem pravidelně setkával při ranní pitné kúře u Křížového pramene.

V lázních hledali inspiraci například Thomas Alva Edison, Richard Wagner, Maxim Gorkij a Johann Strauss, procedury a procházky v rozlehlých parcích si oblíbili i Gustav Mahler, Friedrich Nietzsche, Alfréd Nobel, Franz Kafka a Rudyard Kipling, jezdil sem také císař František Josef I. nebo ruský car Mikuláš II. Právě kvůli panovníkům se v oblíbených lázních objevila místa, oslňující až orientální nádherou: například Římské lázně, velkolepý prostor s nádhernými bazény, perskými koberci, divany obloženými hedvábnými polštáři a veškerým komfortem. Pětihvězdičkový hotel Nové Lázně s Římskými lázněmi získal dnešní tvář na konci 19. století a častý host, anglický král Edward VII., se do jejich nové podoby doslova zamiloval.
 

Jako králové v Římských lázních

Koupele, které si vychutnávali panovníci z nejrůznějších koutů světa, si v léčebném centru Nové Lázně užijete i vy: pod bohatě vymalovanou klenbou, mezi impozantními mramorovými sloupy, ponořeni v minulosti a přitom hýčkáni moderními léčebnými metodami. Přímo v unikátních historických lázních nejdete dva dobové bazény a jeden nově postavený, vířivku, saunu, parní a Kneippovu lázeň a odpočívárnu.

Pokud chcete ctít historické tradice se vším všudy, můžete se po pobytu v sauně polít ledovou vodou přímo z dřevěného džberu. Anebo vyzkoušet minerální koupele v prostorách, kam se před sto lety podívali opravdu jen ti privilegovaní: v Královské kabině Edwarda VII. a v Císařské kabině Franze Josefa I. Všimněte si například snových krajinek na stěnách královské kabiny: anglický král prý míval dojem, že sedí v přepychovém zahradním pavilonu, obklopený kouzelnou přírodou.
 

Secesní lázeňská krása ve světě

Hlavní architekt Nových lázní Josef Schaffer odvedl svou práci dokonale: odborníci sice nacházejí podobnost mnohých dekoračních prvků Římských lázní s vídeňskými lázněmi na třídě Ringstrasse a dalšími budovami, ale vesměs jde o detaily. Od architekta se čekalo, že nebude kopírovat jiné vzory a předlohy, ale naopak že přijde s novým neotřepaným řešením, kterým „přetrumfne“ blízká konkurenční lázeňská místa. Schafferovi se to povedlo: budovu, která by vzhledem a vnitřní strukturou připomínala Nové lázně, byste v Evropě hledali marně.

Podobají se jim snad jedině lázně Gellért v Budapešti, součást stejnojmenného luxusního hotelu. Byly vybudovány mezi lety 1912 až 1918 v secesním art noveau stylu a jejich hosté si kromě třinácti termálních pramenů užívají překrásnou architekturu, mozaiky, vitrážová okna, sochy a sloupy.
 

Pavilon Křížového pramene a římský Pantheon

  • Termální prameny sice v Mariánských Lázních nenajdete, všechny jsou studené. Zato jich tu je několik desítek: v okolí města jich vyvěrá více než sto, přímo ve městě jich najdete přibližně čtyřicet.
  • Jedním z nejstarších je Křížový pramen, vyvěrající v pavilonu u hlavní kolonády a Zpívající fontány přímo v lázeňském centru. Jeho blahodárné účinky využíval už tepelský klášterní lékař Johann Josef Nehr, velký zastánce a propagátor mariánskolázeňských kyselek. Právě u Křížového pramene nechal v letech 1805–1807 postavit první zděný dům pro lázeňské hosty, nazvaný Zlatá koule.
  • Původně se prameni říkalo Solný, jedná se totiž o velmi slanou a velmi silně mineralizovanou vodu. Název Křížový dostal podle dřevěného kříže, vztyčeného nad pramenem.
  • Využívá při léčbě nemocí trávicího ústrojí, u onemocnění žlučníku, jater, slinivky a také proti zácpě. Musí se s ním ale zacházet opatrně: právě kvůli vysokému obsahu soli není vhodný pro ty, kteří mají problémy s vysokým tlakem a se srdcem. Doušek ochutnat můžete, ale každodenní popíjení z Křížového pramene je nutné konzultovat s lékaři.
  • Pavilon Křížového pramene je slavný: objevíte ho ve znaku, který byl městu udělen privilegiem císaře 1. června 1866. Pokud vám Římské lázně spíš než antický Řím připomněly nádhery Orientu, pavilon Křížového pramene vás tentokrát přenese skutečně do italské metropole: podobá se totiž Pantheonu, nejzachovalejší antické stavbě v Římě. Stojí na náměstí Piazza della Rotonda a jeho dnešní podoba pochází patrně z roku 125. Víte, že kopule na vrcholku budovy byla téměř dva tisíce let největší klenbou, jaká byla kdy postavena?
Kabinková lanová dráha Mariánské Lázně

Kabinková lanová dráha Mariánské Lázně

Kabinková lanová dráha Koliba-Krakonoš v Mariánských Lázních je nejstarší provozovanou kabinkovou lanovou dráhou v Čechách se speciálním pulzním systémem přepravy. Nachází se v ulici Dusíkova vedle hotelu KOLIBA.

Ensana Health Spa Hotel Hvězda

Ensana Health Spa Hotel Hvězda

Hotel Hvězda je jednou z nejkrásnějších budov Mariánských Lázní a je ideálním místem pro rodinnou dovolenou.

Balbínův pramen v Mariánských Lázních

Balbínův pramen v Mariánských Lázních

Balbínův pramen se původně jmenoval Rašeliništní. Pramení totiž na okraji rašeliniště – asi kilometr západně od Mariánských Lázní.

Starý Krakonoš v Mariánských Lázních

Starý Krakonoš v Mariánských Lázních

U hotelu Krakonoš si u staré sochy Krakonoše můžete nechat splnit své přání – stačí na přání myslet, dotknout se zázračného kamene v Krakonošově opasku a 3x sochu obskákat po jedné noze.

Dům přírody Slavkovského lesa

Dům přírody Slavkovského lesa

Návštěvnické středisko Dům přírody Slavkovského lesa na Kladské přibližuje návštěvníkům přírodní i kulturní zajímavosti a cennosti Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně – Goethův dům

Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně – Goethův dům

Navštivte nejstarší dům v Mariánských Lázních z roku 1818 spjatý se jménem básníka J. W. Goetha. Nahlédněte do historie Goethových pobytů i do tajemství jeho lásky k mladičké Ulrice von Levetzow. Vydejte se po stopách léčivých pramenů a nechte se unést sladkou historií lázeňských oplatek.

Ambrožovy prameny v Mariánských Lázních – Prameny lásky

Ambrožovy prameny v Mariánských Lázních – Prameny lásky

Ambrožovy prameny v Mariánských Lázních, nazývané také jako Prameny lásky, vyvěrají ve třech vývěrech v prostoru mezi společenským domem Casino a Centrálními lázněmi. Svůj název získaly podle opata Ambrože, který usiloval o zpřístupnění zdejších pramenů nemocným.

Ferdinandův pramen v Mariánských Lázních

Ferdinandův pramen v Mariánských Lázních

Nejstarší zachycený minerální pramen na území Mariánských Lázní je Ferdinandův pramen, který má sedm vývěrů. Pro pitnou léčbu se užívá Ferdinand I. a stáčí se do lahví jako výtečná stolní voda Excelsior. Vývěry se nacházejí v kolonádě Ferdinandova pramene, v nádherném parku.

Dům přírody na Kladské – informační brána do Slavkovského lesa

Dům přírody na Kladské – informační brána do Slavkovského lesa

Návštěvnické středisko přibližuje přírodní i kulturní zajímavosti a cennosti Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. V interaktivní expozici se dozvíte o minerálních pramenech a tajemných mofetách, starobylých rašeliništích, jedinečných hadcových horninách a pestrých mokřadních loukách.

Lázeňská kolonáda v Mariánských Lázních

Lázeňská kolonáda v Mariánských Lázních

Centrem lázeňského života byly vždy kolonády. Hlavní kolonáda Mariánských Lázní je novobarokní stavba z let 1888-1889, která se stala dominantou lázeňské promenády.

Hotel Nové Lázně Ensana Health Spa Hotel – Římské lázně v Mariánských Lázních

Hotel Nové Lázně Ensana Health Spa Hotel – Římské lázně v Mariánských Lázních

V hotelu Nové Lázně můžete prožít luxusní dovolenou se špičkovými službami, které jsou naprosto srovnatelné s těmi zahraničními. Vyzkoušejte koupání ve třech bazénech v originálních Římských lázních, které zdobí originální mramorové sloupy pocházející z roku 1896.

Zpívající fontána v Mariánských lázních

Zpívající fontána v Mariánských lázních

Zpívající fontána byla vybudována v letech 1982 – 1986 při rekonstrukci promenády akademickým architektem Pavlem Mikšíkem. Působivé vodní obrazce jsou tvořeny z deseti střikových systémů, jejichž kombinace řídí počítač.

Hotel St. Moritz – užijte si pravé wellness v Mariánských Lázních

Hotel St. Moritz – užijte si pravé wellness v Mariánských Lázních

Nechte se hýčkat nadstandardními službami, které vám nabízí St. Moritz, luxusně zařízený spa a wellness hotel, nacházející se v klidné části Mariánských Lázní, obklopen krásnou přírodou Slavkovského lesa.

Mariánské Lázně – architektonický skvost s léčebnými účinky

Mariánské Lázně – architektonický skvost s léčebnými účinky

Výstavné lázeňské domy, více než stovka minerálních pramenů, několik kolonád v čele s litinovou novobarokní kolonádou z konce 19. století, divadlo, Městské muzeum, památníky a pomníky, rozhledna Hamelika, zpívající fontána a solná jeskyně – to všechno jsou Mariánské Lázně.

Chateau Monty SPA Resort – nadchne svou jedinečnou atmosférou

Chateau Monty SPA Resort – nadchne svou jedinečnou atmosférou

Město Mariánské Lázně patří k vyhledávaným lázeňským střediskům, kde hosté již dlouhá léta nalézají klid a relaxaci pro zotavení těla i duše. Přijeďte se uvolnit, nechte se hýčkat, dodáme vám novou energii a radost do života!

Karolinin pramen v Mariánských Lázních

Karolinin pramen v Mariánských Lázních

Karolinin pramen je pramen minerální vody v Mariánských Lázních. Má poměrně vyšší obsah hořčíku. Pavilon Karolinina pramene je volně přístupný v letním období.

Lesní pramen v Mariánských Lázních

Lesní pramen v Mariánských Lázních

Klasicistní pavilon u Třebízského potoka je místem, kde můžete ochutnat v letní sezóně Lesní pramen. Svým složením mírně alkalizuje obsah žaludku, a je proto vhodný pro léčbu různých nemocí trávicího ústrojí.

Křížový pramen v Mariánských Lázních

Křížový pramen v Mariánských Lázních

Křížový pramen je nejslavnější a jeden z nejstarších a nejdéle používaných pramenů. Vyvěrá v pavilonu Křížového pramene, který se nachází na mariánskolázeňské kolonádě.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mariánských Lázních

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mariánských Lázních

Kostel byl postaven v letech 1844–1848 v historizujícím novobyzantském slohu. Plán baziliky, vztyčené v místech zděné kaple Narození Panny Marie z roku 1820, vypracoval arch. Johann Gottfried Gutensohn z bavorského Mnichova.

Naučná stezka Geologický park v Mariánských Lázních

Naučná stezka Geologický park v Mariánských Lázních

Přehled o geologické stavbě a rostlinných společenstvích Slavkovského lesa nabízí naučná stezka Geologický park na okraji Mariánských Lázní. Na 30 informačních panelech přibližně 1,5 km dlouhé lesní stezky se můžete seznámit s geologickou historií Karlovarského kraje a mnoha zajímavými informacemi.

Grünská kyselka u Louky na Sokolovsku

Grünská kyselka u Louky na Sokolovsku

Grünská kyselka se nachází nedaleko Novoveské kyselky v lese kousek od silnice mezi obcemi Nová Ves a Louka. Příchozí se mohou osvěžit znamenitým minerálním pramenem, který je kryt altánem. Poblíž je vrt, ze kterého se jímá minerální voda prodávající se pod označením Magnesia.

Medvědí pramen v Mariánských Lázních

Medvědí pramen v Mariánských Lázních

Pramen je známý kamennou sochou Eiblova medvěda. Původ jména kyselky pochází ze středověku, kdy se toto místo nazývalo „Medvědí brloh“ zřejmě podle doupat divokých medvědů.

Další aktuality

Zámek Valeč si můžete prohlédnout i v noci

Barokní zámek Valeč na úpatí Doupovských hor, mezi Podbořany a Karlovými Vary, je i letos v zimě otevřený návštěvníkům. Navíc tu vždy v pátek a v sobotu spořádají noční prohlídky až do 23:00 hodin.
Karlovarský kraj | Památky

Dopřejte si na Valentýna lázeňskou romantiku ve dvou

Nevíte čím překvapit a potěšit svojí partnerku nebo partnera na Valentýna? Vyrazte si na víkend či na pár dní do jednoho z nejkrásnějších lázeňských měst u nás: Mariánských Lázní, Karlových Varů nebo Františkových Lázní, a dopřejte si romantické chvíle jen ve dvou při lázeňských wellness procedurách, masážích, relaxačních aroma koupelích a zábalech, v privátní sauně nebo ve vířivce. Večer nic nezkazíte večeří při svíčkách u krbu a ráno ji (nebo jeho) překvapte třeba snídaní rovnou do postele.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

Horní Hrad pod Krušným horami je otevřený i v únoru

Horní hrad Hauenštejn nedaleko Stráže nad Ohří v zimním období rozhodně neupadá do zimního spánku. I v únoru má otevřeno denně: od pondělí do pátku na telefonické zavolání a o víknendech od 10:00 do 17:00 hodin. Užijte si zimní turistiku a romantiku, hradní čeládka se na vás těší!
Karlovarský kraj | Památky

Zámek Kynžvart se od února otevírá turistům

Zámek Kynžvart se otevírá i v netradiční zimní čas, a to formou prohlídky Zámeckých interiérů Metternichů a Muzea a slavného Kabinetu kuriozit. V únoru a březnu bude otevřeno vždy v úterý a čtvrtek, kdy budou vždy od 13:00 a od 15:00 hodin připraveny prohlídky zámeckých interiérů a ve 14:00 Muzea a kabinetu kuriozit.
Karlovarský kraj | Památky

Kdy a kde byl zavražděn Albrecht z Valdštejna?

Dne 25. února 1634 byl v Chebu zavražděn Albrecht z Valdštejna, ve své době nejbohatší a nejvlivnější muž Českého království. Jeho jméno vyvolává dodnes ohnivé debaty nejen mezi historiky. Zradil svého císaře a krále, aby dosáhl ještě větší moci? Nebo byl jen obětí intrik? Ať už se přikláníte k jakékoliv teorii, není pochyb o tom, že Albrecht z Valdštejna byl jednou z nejvýznamnějších postav českých i evropských dějin, výjimečně zdatný obchodník, politik a armádní velitel.
Karlovarský kraj | Kultura

Zima na Chebském hradu je lákavá: otevřeno zde mají i v únoru

Hrad Cheb je jedinou štaufskou císařskou falcí na našem území a může se pochlubit dokonale zachovalou patrovou hradní kaplí, která je právem označována za poklad štaufské gotiky. Váže se k němu také řada zajímavých příběhů a pověstí a s jeho dějinami je rovněž spjato mnoho významných historických událostí. Do konce února je otevřeno vždy o víkendech od 10:00 do 15:00 hodin.
Karlovarský kraj | Památky

Kam na běžky v Krušných horách?

Kam na běžky v Krušných horách? Ačkoli na mnohých hřebenech v Česku nasněžilo, naše severozápadní hory trápí ne příliš vysoká vrstva sněhu. Upravena ale je páteřní magistrála téměř v celé své délce. Díky mrazům v předchozích dnech bylo možné upravit i část magistrály vedoucí na NPR Božídarské rašeliniště, sněhu však stále není na mnoha místech dost a tam, kde zcela odtál podklad, může být ve stopě štěrk nebo tráva. Vždy si proto zjistěte aktuální informace z oblasti, kde se chystáte lyžovat.
Karlovarský kraj | Zimní sporty

10 tipů na nejkrásnější fotomísta Karlových Varů

Máte rádi fotografování a hledáte ta nejkrásnější a nejzajímavější místa, která lze ve vašem okolí zachytit? Jestliže jste z Karlových Varů a okolí, poradíme vám pár tipů, kde se s foťákem zastavit a udělat si pěkný snímek. Lázeňské město je totiž plné překvapení a malebných zákoutí!
Karlovarský kraj | Zážitky