Úvod > Aktuality > #světovéČesko a památky starého Říma v Mariánských Lázních
Lázně a wellness

#světovéČesko a památky starého Říma v Mariánských Lázních

  • Vydáno18. července 2021
Rádi byste si užili několik dnů dokonalého odpočinku v lázních, kde si budete připadat jako v říši pohádek tisíce a jedné noci? S orientálními vzory kachlů, bohatým obložením podlah, ozdobnými tryskami a tyrkysově modrou vodou? Takové místo existuje i ve skutečnosti: Římské lázně v Mariánských Lázních.

Křížový pramen je jedním z nejstarších pramenů v Mariánských Lázních

Křížový pramen
Pantheon
Tam, kde dnes stojí Mariánské Lázně, jižní vrchol západočeského lázeňského trojúhelníku, bývalo ještě koncem 18. století divoké zalesněné údolí plné močálů.

Využití blahodárně působících pramenů skvěle odhadl opat kláštera Teplá Kašpar Prokop Reitenberger: dal vysušit močály a v odlehlém údolí založil město, kterému dal na počest Panny Marie, patronky klášterního chrámu, jméno Mariánské Lázně.
 

Slavní hosté Mariánských Lázní

Během 19. století kolem léčivých minerálních pramenů postupně vyrůstaly lázeňské budovy, promenády, pohodlné cesty, parky a jednoduchá i luxusní koupací a ubytovací zařízení. Do Mariánských Lázní si postupně našla cestu řada významných osobností. Mezi prvními samozřejmě nesměl chybět Johann Wolfgang Goethe, který se dokonce s opatem Reitenbergerem pravidelně setkával při ranní pitné kúře u Křížového pramene.

V lázních hledali inspiraci například Thomas Alva Edison, Richard Wagner, Maxim Gorkij a Johann Strauss, procedury a procházky v rozlehlých parcích si oblíbili i Gustav Mahler, Friedrich Nietzsche, Alfréd Nobel, Franz Kafka a Rudyard Kipling, jezdil sem také císař František Josef I. nebo ruský car Mikuláš II. Právě kvůli panovníkům se v oblíbených lázních objevila místa, oslňující až orientální nádherou: například Římské lázně, velkolepý prostor s nádhernými bazény, perskými koberci, divany obloženými hedvábnými polštáři a veškerým komfortem. Pětihvězdičkový hotel Nové Lázně s Římskými lázněmi získal dnešní tvář na konci 19. století a častý host, anglický král Edward VII., se do jejich nové podoby doslova zamiloval.
 

Jako králové v Římských lázních

Koupele, které si vychutnávali panovníci z nejrůznějších koutů světa, si v léčebném centru Nové Lázně užijete i vy: pod bohatě vymalovanou klenbou, mezi impozantními mramorovými sloupy, ponořeni v minulosti a přitom hýčkáni moderními léčebnými metodami. Přímo v unikátních historických lázních nejdete dva dobové bazény a jeden nově postavený, vířivku, saunu, parní a Kneippovu lázeň a odpočívárnu.

Pokud chcete ctít historické tradice se vším všudy, můžete se po pobytu v sauně polít ledovou vodou přímo z dřevěného džberu. Anebo vyzkoušet minerální koupele v prostorách, kam se před sto lety podívali opravdu jen ti privilegovaní: v Královské kabině Edwarda VII. a v Císařské kabině Franze Josefa I. Všimněte si například snových krajinek na stěnách královské kabiny: anglický král prý míval dojem, že sedí v přepychovém zahradním pavilonu, obklopený kouzelnou přírodou.
 

Secesní lázeňská krása ve světě

Hlavní architekt Nových lázní Josef Schaffer odvedl svou práci dokonale: odborníci sice nacházejí podobnost mnohých dekoračních prvků Římských lázní s vídeňskými lázněmi na třídě Ringstrasse a dalšími budovami, ale vesměs jde o detaily. Od architekta se čekalo, že nebude kopírovat jiné vzory a předlohy, ale naopak že přijde s novým neotřepaným řešením, kterým „přetrumfne“ blízká konkurenční lázeňská místa. Schafferovi se to povedlo: budovu, která by vzhledem a vnitřní strukturou připomínala Nové lázně, byste v Evropě hledali marně.

Podobají se jim snad jedině lázně Gellért v Budapešti, součást stejnojmenného luxusního hotelu. Byly vybudovány mezi lety 1912 až 1918 v secesním art noveau stylu a jejich hosté si kromě třinácti termálních pramenů užívají překrásnou architekturu, mozaiky, vitrážová okna, sochy a sloupy.
 

Pavilon Křížového pramene a římský Pantheon

  • Termální prameny sice v Mariánských Lázních nenajdete, všechny jsou studené. Zato jich tu je několik desítek: v okolí města jich vyvěrá více než sto, přímo ve městě jich najdete přibližně čtyřicet.
  • Jedním z nejstarších je Křížový pramen, vyvěrající v pavilonu u hlavní kolonády a Zpívající fontány přímo v lázeňském centru. Jeho blahodárné účinky využíval už tepelský klášterní lékař Johann Josef Nehr, velký zastánce a propagátor mariánskolázeňských kyselek. Právě u Křížového pramene nechal v letech 1805–1807 postavit první zděný dům pro lázeňské hosty, nazvaný Zlatá koule.
  • Původně se prameni říkalo Solný, jedná se totiž o velmi slanou a velmi silně mineralizovanou vodu. Název Křížový dostal podle dřevěného kříže, vztyčeného nad pramenem.
  • Využívá při léčbě nemocí trávicího ústrojí, u onemocnění žlučníku, jater, slinivky a také proti zácpě. Musí se s ním ale zacházet opatrně: právě kvůli vysokému obsahu soli není vhodný pro ty, kteří mají problémy s vysokým tlakem a se srdcem. Doušek ochutnat můžete, ale každodenní popíjení z Křížového pramene je nutné konzultovat s lékaři.
  • Pavilon Křížového pramene je slavný: objevíte ho ve znaku, který byl městu udělen privilegiem císaře 1. června 1866. Pokud vám Římské lázně spíš než antický Řím připomněly nádhery Orientu, pavilon Křížového pramene vás tentokrát přenese skutečně do italské metropole: podobá se totiž Pantheonu, nejzachovalejší antické stavbě v Římě. Stojí na náměstí Piazza della Rotonda a jeho dnešní podoba pochází patrně z roku 125. Víte, že kopule na vrcholku budovy byla téměř dva tisíce let největší klenbou, jaká byla kdy postavena?
Kabinková lanová dráha Mariánské Lázně

Kabinková lanová dráha Mariánské Lázně

Kabinková lanová dráha Koliba-Krakonoš v Mariánských Lázních je nejstarší provozovanou kabinkovou lanovou dráhou v Čechách se speciálním pulzním systémem přepravy. Nachází se v ulici Dusíkova vedle hotelu KOLIBA.

Ensana Health Spa Hotel Hvězda

Ensana Health Spa Hotel Hvězda

Hotel Hvězda je jednou z nejkrásnějších budov Mariánských Lázní a je ideálním místem pro rodinnou dovolenou.

Balbínův pramen v Mariánských Lázních

Balbínův pramen v Mariánských Lázních

Balbínův pramen se původně jmenoval Rašeliništní. Pramení totiž na okraji rašeliniště – asi kilometr západně od Mariánských Lázní.

Starý Krakonoš v Mariánských Lázních

Starý Krakonoš v Mariánských Lázních

U hotelu Krakonoš si u staré sochy Krakonoše můžete nechat splnit své přání – stačí na přání myslet, dotknout se zázračného kamene v Krakonošově opasku a 3x sochu obskákat po jedné noze.

Dům přírody Slavkovského lesa

Dům přírody Slavkovského lesa

Návštěvnické středisko Dům přírody Slavkovského lesa na Kladské přibližuje návštěvníkům přírodní i kulturní zajímavosti a cennosti Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les.

Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně – Goethův dům

Městské muzeum a galerie Mariánské Lázně – Goethův dům

Navštivte nejstarší dům v Mariánských Lázních z roku 1818 spjatý se jménem básníka J. W. Goetha. Nahlédněte do historie Goethových pobytů i do tajemství jeho lásky k mladičké Ulrice von Levetzow. Vydejte se po stopách léčivých pramenů a nechte se unést sladkou historií lázeňských oplatek.

Ambrožovy prameny v Mariánských Lázních – Prameny lásky

Ambrožovy prameny v Mariánských Lázních – Prameny lásky

Ambrožovy prameny v Mariánských Lázních, nazývané také jako Prameny lásky, vyvěrají ve třech vývěrech v prostoru mezi společenským domem Casino a Centrálními lázněmi. Svůj název získaly podle opata Ambrože, který usiloval o zpřístupnění zdejších pramenů nemocným.

Ferdinandův pramen v Mariánských Lázních

Ferdinandův pramen v Mariánských Lázních

Nejstarší zachycený minerální pramen na území Mariánských Lázní je Ferdinandův pramen, který má sedm vývěrů. Pro pitnou léčbu se užívá Ferdinand I. a stáčí se do lahví jako výtečná stolní voda Excelsior. Vývěry se nacházejí v kolonádě Ferdinandova pramene, v nádherném parku.

Dům přírody na Kladské – informační brána do Slavkovského lesa

Dům přírody na Kladské – informační brána do Slavkovského lesa

Návštěvnické středisko přibližuje přírodní i kulturní zajímavosti a cennosti Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les. V interaktivní expozici se dozvíte o minerálních pramenech a tajemných mofetách, starobylých rašeliništích, jedinečných hadcových horninách a pestrých mokřadních loukách.

Lázeňská kolonáda v Mariánských Lázních

Lázeňská kolonáda v Mariánských Lázních

Centrem lázeňského života byly vždy kolonády. Hlavní kolonáda Mariánských Lázní je novobarokní stavba z let 1888-1889, která se stala dominantou lázeňské promenády.

Hotel Nové Lázně Ensana Health Spa Hotel – Římské lázně v Mariánských Lázních

Hotel Nové Lázně Ensana Health Spa Hotel – Římské lázně v Mariánských Lázních

V hotelu Nové Lázně můžete prožít luxusní dovolenou se špičkovými službami, které jsou naprosto srovnatelné s těmi zahraničními. Vyzkoušejte koupání ve třech bazénech v originálních Římských lázních, které zdobí originální mramorové sloupy pocházející z roku 1896.

Zpívající fontána v Mariánských lázních

Zpívající fontána v Mariánských lázních

Zpívající fontána byla vybudována v letech 1982 – 1986 při rekonstrukci promenády akademickým architektem Pavlem Mikšíkem. Působivé vodní obrazce jsou tvořeny z deseti střikových systémů, jejichž kombinace řídí počítač.

Hotel St. Moritz – užijte si pravé wellness v Mariánských Lázních

Hotel St. Moritz – užijte si pravé wellness v Mariánských Lázních

Nechte se hýčkat nadstandardními službami, které vám nabízí St. Moritz, luxusně zařízený spa a wellness hotel, nacházející se v klidné části Mariánských Lázní, obklopen krásnou přírodou Slavkovského lesa.

Mariánské Lázně – architektonický skvost s léčebnými účinky

Mariánské Lázně – architektonický skvost s léčebnými účinky

Výstavné lázeňské domy, více než stovka minerálních pramenů, několik kolonád v čele s litinovou novobarokní kolonádou z konce 19. století, divadlo, Městské muzeum, památníky a pomníky, rozhledna Hamelika, zpívající fontána a solná jeskyně – to všechno jsou Mariánské Lázně.

Chateau Monty SPA Resort – nadchne svou jedinečnou atmosférou

Chateau Monty SPA Resort – nadchne svou jedinečnou atmosférou

Město Mariánské Lázně patří k vyhledávaným lázeňským střediskům, kde hosté již dlouhá léta nalézají klid a relaxaci pro zotavení těla i duše. Přijeďte se uvolnit, nechte se hýčkat, dodáme vám novou energii a radost do života!

Karolinin pramen v Mariánských Lázních

Karolinin pramen v Mariánských Lázních

Karolinin pramen je pramen minerální vody v Mariánských Lázních. Má poměrně vyšší obsah hořčíku. Pavilon Karolinina pramene je volně přístupný v letním období.

Lesní pramen v Mariánských Lázních

Lesní pramen v Mariánských Lázních

Klasicistní pavilon u Třebízského potoka je místem, kde můžete ochutnat v letní sezóně Lesní pramen. Svým složením mírně alkalizuje obsah žaludku, a je proto vhodný pro léčbu různých nemocí trávicího ústrojí.

Křížový pramen v Mariánských Lázních

Křížový pramen v Mariánských Lázních

Křížový pramen je nejslavnější a jeden z nejstarších a nejdéle používaných pramenů. Vyvěrá v pavilonu Křížového pramene, který se nachází na mariánskolázeňské kolonádě.

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mariánských Lázních

Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Mariánských Lázních

Kostel byl postaven v letech 1844–1848 v historizujícím novobyzantském slohu. Plán baziliky, vztyčené v místech zděné kaple Narození Panny Marie z roku 1820, vypracoval arch. Johann Gottfried Gutensohn z bavorského Mnichova.

Naučná stezka Geologický park v Mariánských Lázních

Naučná stezka Geologický park v Mariánských Lázních

Přehled o geologické stavbě a rostlinných společenstvích Slavkovského lesa nabízí naučná stezka Geologický park na okraji Mariánských Lázní. Na 30 informačních panelech přibližně 1,5 km dlouhé lesní stezky se můžete seznámit s geologickou historií Karlovarského kraje a mnoha zajímavými informacemi.

Grünská kyselka u Louky na Sokolovsku

Grünská kyselka u Louky na Sokolovsku

Grünská kyselka se nachází nedaleko Novoveské kyselky v lese kousek od silnice mezi obcemi Nová Ves a Louka. Příchozí se mohou osvěžit znamenitým minerálním pramenem, který je kryt altánem. Poblíž je vrt, ze kterého se jímá minerální voda prodávající se pod označením Magnesia.

Medvědí pramen v Mariánských Lázních

Medvědí pramen v Mariánských Lázních

Pramen je známý kamennou sochou Eiblova medvěda. Původ jména kyselky pochází ze středověku, kdy se toto místo nazývalo „Medvědí brloh“ zřejmě podle doupat divokých medvědů.

Další aktuality

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Karlovarský kraj

Krásné lázně v Karlovarském kraji znají lidé z celého světa, ale i tady jsme pro vás našli pár neobjevených skvostů. Navštivte legendární Císařské Lázně v Karlových Varech, statek Milíkov a prozkoumejte unikátní Chebský hrad. Ochutnejte místní pivo na zámku Chyše a středověkou kuchyni na hradě Vildštejn ve Skalné. Objevte barokní zámek Valeč se sochami Matyáše Bernarda Brauna anebo důl Jeroným či Mauritius, nejslavnější cínový důl Krušných hor, součást hornické kulturní krajiny zapsané v UNESCO.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

50 tipů, kam na výlet v okolí Karlových Varů

Kam na výlet v Karlových Varech a okolí? Objevte zajímavé výletní cíle pro skvělý víkend i dovolenou. Zažijte lázeňskou pohodu, léčivé prameny a kolonády, unikátní přírodní skvosty, přepychové hotely, nádherné památky i kulturní programy. Ubytujte se ve stylových komnatách lázeňských hotelů nebo českých hradů a zámků. Z našich tipů na zajímavá místa a kam na výlet ve městě a jeho okolí si rozhodně vyberete. Máme pro vás tipy, kde najít neobjevené skvosty i nejlepší vyhlídky a rozhledny, kde poznávat historii nebo zažít něco nevšedního. Inspirujte se: co vidět v lokalitě Karlovy Vary.
Karlovarský kraj | Životní styl

Soos je opět otevřený: podívejte se na evropskou geologickou raritu

Jedna z nejvyhledávanějších evropských geologických lokalit je turistům denně přístupná od března do listopadu 2024. Zajímavosti rezervace Soos si prohlédnete z naučné stezky. Dojdete po ní k Císařskému prameni, dále projdete křemelinovým štítem a kolem jeho okraje doputujete k další zajímavosti Soosu, skupiny tzv. mofet, jinak také nazývaných bahenní sopky. V pavilonu Dino najdete velkoplošné reprodukce obrazů Zdeňka Buriana, expozici doplňují modely pravěkých ještěrů v životní velikosti.
Karlovarský kraj | Příroda

Nejstarší golfové hřiště u nás Royal Golf Club Mariánské Lázně zahajuje sezonu

Mariánské Lázně jsou oblíbenou golfovou destinací, 18 jamkové hřiště Royal Golf Club leží na úpatí Slavkovského lesa, 787 metrů nad hladinou moře, převážně v rovinaté části. Vzniklo roku 1905 a je tudíž nejstarším hřištěm na našem území. Hřiště bylo založeno a slavnostně otevřeno 21. 8. 1905 anglickým králem Edwardem VII. Užijte si mistrovské 18 jamkové golfové hřiště Royal Golf Club Mariánské Lázně. Zahájení sezony je na programu na Velký pátek 29. března 2024. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, na co se těšit a jaké novinky jsou přichystány.
Karlovarský kraj | Letní sporty

10 tipů, kam jít na aqua aerobik

Aqua aerobik je cvičení ve vodě, která většinou sahá cca do poloviny hrudníku. Zaměřuje se na zvýšení fyzické kondice, redukci váhy a vytvarování těla. Odpor vody je v závislosti na rychlosti prováděného pohybu 4 až 42 krát vyšší než odpor vzduchu a tím zvyšuje intenzitu cvičení a současně masíruje svaly. Vodní prostředí má příznivé účinky na páteř a pohybovou soustavu. Oproti ostatním formám aerobiku je to cvičení bez jakýchkoliv otřesů a tím nejúčinněji chrání nejen naše klouby, ale i kardiovaskulární systém. Vyberte si z našich tipů, kde cvičit ve vodě v Praze i jiných městech. Aqua aerobik můžete začít cvičit kdykoliv, neboť nejsou stanoveny žádné výkonnostní, věkové ani váhové kategorie.
Karlovarský kraj | Zážitky

Naberte po zimě energii v západočeských lázních

Jaro se sice pomalu blíží, ale za sychravých dnů to zatím vypadá, že se zimní deprese přeměnila na jarní únavu. Pokud vás tento stav také trápí, zkuste načerpat novou sílu třeba na víkendových pobytech v lázních či v rámci wellness zážitků. Naše lázně se předhánějí v nabídce nových procedur – od medových a čokoládových zábalů až po orientální masáže. Nechejte se rozmazlovat bylinnou koupelí, teplými rašelinovými obklady, oxygenoterapií a užijte si exotické masáže – indické, havajské, aromaterapeutické anebo masáže lávovými kameny.
Karlovarský kraj | Lázně a wellness

Znáte naše geoparky?

Víte, co se skrývá pod označením geopark? Geopark je území, které zahrnuje konkrétní geologické dědictví a má strategii udržitelného územního rozvoje. Jako první obdržely označení geoparku oblasti Český ráj a Egeria na Karlovarsku. Postupně se k nim přidávala další místa jako například Ralsko, Jeseníky, Broumovsko a další. Poznejte geologicky cenná území Česka a nahlédněte do tajů geologických procesů, které tvarovaly Zemi.
Karlovarský kraj | Příroda

Park Boheminium u Mariánských Lázní je celoročně přístupný

Chcete poznat památky České republiky pěkně pohromadě? Hrad Kokořín, Ještěd, Českokrumlovský zámek a další a další? Vydejte se na výlet do Mariánských lázní. Park Boheminium má své brány otevřené celoročně a je otevřen každý den, bez ohledu na počasí, víkend či státní svátek.
Karlovarský kraj | Památky