Úvod > Aktuality > #světovéČesko a výlet do Štramberku k turecké věži a na pečené uši
Památky

#světovéČesko a výlet do Štramberku k turecké věži a na pečené uši

  • Vydáno21. června 2020
Podle věže zvané Trúba už zdálky poznáte, kde v podhůří Beskyd leží městečko Štramberk. Kdyby sem zavítali Turci, prý by mohli mít na chvíli pocit, že jsou doma. Zvláštní kulatá věž se totiž nápadně podobá Galatské věži v tureckém Istanbulu.

Dominantou města Štramberk je zřícenina hradu s věží zvanou Trúba

Právě štramberská Trúba je prvním místem, na které výletníci při příjezdu do Štramberku zamíří. Stejně jako z Galatské věže v Istanbulu i z ní jsou nádherné výhledy do okolí, nikoliv však na moře a shon v přilehlých ulicích, ale na hluboké lesy a klidný život, který v podzámčí panuje.
Štramberská Trúba
Galatská věž Istanbul
Prohlédnete si také náměstí obklopené malebnými domy a okolní kopce, třeba Bílou horu s rozhlednou. Zvlášť dobře se zadívejte na vrchol, který leží jižně od města. Jmenuje se Kotouč a podle pověsti měl štramberský hrad původně stát tam, jenže jeho stavbu prý překazili trpaslíci.
 

Štramberská Trúba, dominanta města

Možná překazili i existenci hradu na dnešním místě: když se na konci 18. století jeho část zřítila, do oprav se nikdo nehrnul a zdivo postupně končilo v základech a zdech okolních domů. Bývalá kulatá strážní věž Trúba se dočkala záchrany teprve v letech 1901–1903, kdy ji architekt Kamil Hilbert přestavěl na rozhlednu.
Cestu vzhůru k vyhlídkovému ochozu lemují panely stálé výstavy, která vás provede historií města i hradu, nahoře si pak užijete slibovaný skvělý výhled. Dokonce tu je podobný optický žertík jako na hradě Pernštejn: díky barevným sklíčkům v několika oknech si můžete představit okolní krajinu v odstínech jednotlivých ročních období, tedy v zelené, červené, žluté a modré.

Všimněte si i Jaroňkovy útulny, stavby s lidovými prvky pod Trúbou. Vznikla za první republiky na místě hradního paláce a její návrh i výzdoba jsou dílem Bohumíra Jaroňka, jednoho ze zakladatelů Valašského muzea v příroděRožnově pod Radhoštěm. V útulně je pokladna Trúby a občerstvení, konají se tu i přednášky a kulturní akce. Právě za vzornou péči o památky se Štramberk stal Historickým městem roku 2019. V minulých letech byla obnovena právě Jaroňkova útulna pod věží Trúba a barokní kostel sv. Jana Nepomuckého na náměstí. Autorem vnitřní výzdoby a mozaiky Panny Marie na farní budově se na počátku 20. století stal brněnský malíř Jano Köhler.
 

Burianova jeskyně a nové Muzeum Šipka

Hrad ani trpaslíky na Kotouči nenajdete, ale přesto stojí za to se tam vypravit: na jeho úbočí se totiž nachází volně přístupná jeskyně Šipka, v níž kdysi dávno žili pravěcí lidé. Právě ona prý inspirovala většinu děl malíře a ilustrátora Zdeňka Buriana. Narodil se sice v nedaleké Kopřivnici, ale muzeum má ve Štramberku; otevřeno je denně kromě pondělí.

Letošní sezonu navíc ve Štramberku vítají se zajímavou novinkou: vznikla tu nová pobočka Muzea Novojičínska s expozicí archeologie a geologie. Dostala název Muzeum Šipka a nachází se v objektu bývalých Masných krámů nedaleko náměstí. Je pojatá hodně netradičně a budete mít dojem, že procházíte skutečnou jeskyní. Otevřeno je každý den od 9 do 17 hodin.
 

Už jste ochutnali štramberské uši a pivo?

Jste-li na výletě ve Štramberku, musíte ochutnat krajovou specialitu zvanou Štramberské uši. Dobrota z perníkového těsta se po staletí peče ve tvaru lidských uší: připomíná tak dávnou historii a časy tatarských vpádů, kdy bojechtiví Tataři uřezávali místním křesťanům uši a pak je nasolené v pytlích posílali svému chánovi coby důkaz svých válečných úspěchů.

Někomu perníkové uši chutnají jen tak, jiní si je plní krémem, šlehačkou, ovocem nebo čokoládou. Zaskočit si na ně můžete do cukrárny U Hezounů. Pan Hezký peče uši ještě tradičně, starým klasickým váleným způsobem z mouky, cukru, medu a několika druhů aromatického koření, které dodává uším jejich nezaměnitelnou chuť a vůni. Štramberské uši si vysloužily dokonce i jedno zajímavé prvenství: jako vůbec první český potravinářský výrobek se dočkaly ochrany zeměpisného označení, kterou garantuje Evropská unie.

Poctivou českou kuchyni hledejte na náměstí, v městském pivovaru Štramberk – a pokud byste si chtěli dopřát další neobvyklé potěšení, čekají na vás pivní lázně.
 

Víte, že?

  • Galatská věž, turecky Galata Kulesi, stojí v Istanbulu na nejvyšším místě pahorku severně od Zlatého rohu. Díky strategickému umístění bývala součástí městského opevnění, sloužila zřejmě i jako maják, věznice, strážní věž i požární pozorovatelna. Základy jsou prastaré, samotná věž pochází ze 15. století, ale byla mnohokrát přestavěna.
  • Její míry jsou pozoruhodné: se 70 metry výšky byla v době svého vzniku nejvyšší stavbou města, vnější průměr dosahuje 16,45 metrů, zatímco vnitřní pouhých 8,95 metrů. V horních patrech věže ve výšce 52 metrů se dnes nachází restaurace s vyhlídkovým ochozem a kavárna; vede sem schodiště i výtah.
  • Výhled je ohromující: jako na dlani uvidíte velkou část Istanbulu s historickou část Sultanahmed, hladinu Zlatého rohu, čtvrtě Beyoğlu a Besiktas a také průplav Bospor. A cestovatelský tip? Nejlepší je vyrazit sem hned ráno, než se přiženou davy.
 
 
Muzeum Šipka ve Štramberku – expozice archeologie a geologie

Muzeum Šipka ve Štramberku – expozice archeologie a geologie

Muzeum o pravěku a archeologii ve Štramberku dostalo název po známé jeskyni Šipka, ve které koncem 19. století našli čelist neandrtálského dítěte. A nejenom to – celé přízemí totiž jako jeskyně vypadá, včetně zvuků a světel.

Štramberská Trúba – hrad Strallenberg ve Štramberku

Štramberská Trúba – hrad Strallenberg ve Štramberku

Dominantou města Štramberk je zřícenina hradu Strallenberg (Štramberk) s válcovou věží zvanou Trúba, který leží na skalnatém vrcholu tzv. Zámeckého kopce. Po rozsáhlé rekonstrukci je Trúba nyní opět přístupná.

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa – stezka technických atraktivit Moravskoslezského kraje

Technotrasa je virtuální neznačenou trasou spojující industriální atraktivity Moravskoslezského kraje, zahrnující nejen památky průmyslové revoluce, ale také vojenské nebo zemědělské objekty.

Do Štramberku i na Lašskou naučnou stezku

Do Štramberku i na Lašskou naučnou stezku

Horské městečko v centru Štramberské vrchoviny na svazích Zámeckého kopce, Kotouče, Bílé hory, Libotínských vrchů a Červeného kamene v předhůří Beskyd, pro svou malebnost zvané „Moravský Betlém“.

Geopark Podbeskydí

Geopark Podbeskydí

Geopark Podbeskydí se rozkládá v centrální části Podbeskydské pahorkatiny na ploše 530 km². Území je ohraničeno sníženinou Oderské brány, úbočím Palkovických vrchů, prvním hřebenem Moravskoslezských Beskyd a úbočím Kojetínských vrchů.

Jaroňkova útulna pod štramberskou Trúbou

Jaroňkova útulna pod štramberskou Trúbou

Jaroňkova útulna je budova z roku 1925 přiléhající k hradní věži Trúba ve Štramberku, na místě horního paláce. Stavbu s lidovými prvky navrhl malíř Bohumír Jaroňek.

Expozice Cesta do paměti Štramberské Trúby

Expozice Cesta do paměti Štramberské Trúby

Cesta do paměti Štramberské Trúby je stálá výstava, která vám bude průběžně poodhalovat zajímavá místa, osobnosti, události a jejich příběhy a okamžiky, které se v minulosti odehrály ve městě pod Trúbou.

Štramberské uši

Štramberské uši

V malebném městečku Štramberk, které se rozkládá v předhůří Beskyd a které je známé typickou věží nazývanou Štramberská trúba, se peče jedna z nejzajímavějších krajových specialit – Štramberské uši. Cukrářský výrobek z perníkového těsta ve tvaru kornoutu, se peče na památku dávné válečné události.

Na celý den do města Štramberk

Na celý den do města Štramberk

Městu i širokému okolí vévodí zřícenina hradu Strallenberg s válcovou věží zvanou Trúba. Pro mlsné jazýčky je zde jedna tradiční perníková pochoutka – Štramberské uši. Přijeďte si na nich pochutnat a dozvědět se, proč se tato báječná sladkost začala ve Štramberku vyrábět.

Městský pivovar Štramberk – restaurace, Kamenný šenk, Gotický sklep

Městský pivovar Štramberk – restaurace, Kamenný šenk, Gotický sklep

Tradici vaření piva ve Štramberku obnovil Městský pivovar po 150 letech, a to na místě, kde se pivo vařívalo a šenkovalo už před staletími. Dnes se zde vaří světlý nefiltrovaný ležák plzeňského typu – Trubač a tmavý nefiltrovaný ležák flekovského typu – The Troobacz.

Jeskyně Šipka – místo objevu Šipecké čelisti ve Štramberku

Jeskyně Šipka – místo objevu Šipecké čelisti ve Štramberku

Nejkrásnějším krasovým útvarem Štramberského krasu je zcela určitě volně přístupná jeskyně Šipka. Jeskyně se spolu se Štramberkem dostala do českého, ale i světového povědomí po objevu spodní čelisti neandrtálského dítěte, tzv. Šipecké čelisti.

Vrch Kotouč – významné archeologické naleziště

Vrch Kotouč – významné archeologické naleziště

Kotouč u Štramberka bylo významné archeologické naleziště na Moravě, nyní zničené těžbou kamene. Místo bylo též významnou biologickou lokalitou

Filiální kostel sv. Kateřiny s ohradní zdí ve Štramberku

Filiální kostel sv. Kateřiny s ohradní zdí ve Štramberku

Kostel sv. Kateřiny stojí na vyvýšeném břehu říčky Sedlnice při cestě ze Štramberka do Nového Jičína. Samotný kostel je vrcholně gotická stavba z přelomu 14. až 15. století s pravoúhlým kněžištěm a obdélnou lodí.

Relax v podhůří Beskyd v Moravském Betlémě

Relax v podhůří Beskyd v Moravském Betlémě

Pod značkou Relax v podhůří Beskyd naleznete síť penzionů, restaurací, kaváren, muzeí a galerií, ale i hotel a lázeňský komplex v historicky laděném a malebném zázemí podhůří Beskyd – od Frýdlantu n.O., Kozlovic a Hukvald (rodiště Leoše Janáčka) po Štramberk (nazývaný též Moravský Betlém).

Další aktuality

Zámek Kunín ozdobí jiřinky, mečíky, hortenzie a hlavně růže

Již tradičně na přelomu měsíců září a října zve zámek v Kuníně na slavnost Růže pro paní hraběnku, oslavu královny květin a nejslavnější zámecké paní hraběnky Marie Walburgy, která milovala růže a na zámku vychovávala chudé a talentované děti. Také letos bude historické vazby květin připravovat přední český florista Slávek Rabušic. Prohlídku celého zámku, květinových vazeb a dekorací můžete absolvovat samostatně, nebo v doprovodu průvodce.
Moravskoslezský kraj | Památky

Národní den železnice hostí letos Bohumín

Zářijové oslavy svátku železničářů vyvrcholí letos v sobotu 23. září Národním dnem železnice, který se bude konat v Bohumíně. Program pro všechny fanoušky vlaků a světa na kolejích láká na prohlídku desítek kusů historické i moderní železniční techniky, nostalgické jízdy a na velkolepou světelnou show. Na doslech houkání lokomotiv bude ve stejný den slavit městská knihovna své stoleté výročí.
Moravskoslezský kraj | Zážitky

Konec léta pod Pradědem přinese Festival řízků

Víkend 16. až 17. září 2023 bude v Malé Morávce a v Karlově pod Pradědem opět ve znamení tradiční kulinářské akce Festival řízků. Do Festivalu řízků se tradičně zapojují místní restaurace, které nabídnou jak českou klasiku, tedy kuřecí nebo vepřový smažený řízek v trojobalu, tak řízky přírodní, nebo z netradičních mas. Akci můžete využít nejen pro potěchu chuťových pohárků, ale i pro výlety v jesenických lesích, na čerstvém vzduchu.
Moravskoslezský kraj | Gurmánská turistika

10 tipů na podzimní procházky ostravskou zelení

Objevte Ostravu jinak, než ji znáte – jako město šetrné k životnímu prostředí. Podle finské studie Bounce má totiž slezská metropole druhou nejnižší uhlíkovou stopou v Evropě! Studie se zabývala analýzou 28 evropských měst, aby tím zjistila, která z nich dělají maximum pro ochranu planety a Ostrava se „v uhlíkové stopě“ umístila na samé špičce evropských měst. Vychutnejte si procházku bez smogu a oxidu uhličitého třeba na haldě Ema, u Heřmanického rybníka anebo v Plesné.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Běh z Kopřivnice do Rožnova připomene odkaz Emila Zátopka

Osobnost nejlepšího atleta 20. století, čtyřnásobného olympijského vítěze Emila Zátopka, si můžete připomenout účastí na 21. ročníku Memoriálu Emila Zátopka, který se koná v sobotu 16. září, a to jak v jeho rodišti – Kopřivnici, tak v Rožnově pod Radhoštěm, kde je pochován na čestném pohřebišti u kostela sv. Anny v areálu Valašského muzea v přírodě. Areál Dřevěného městečka bude tento den volně přístupný.
Moravskoslezský kraj | Letní sporty

Dny NATO opět oživí letiště Leoše Janáčka v Ostravě

O víkendu 16. a 17. září 2023 se na Letišti Leoše Janáčka Ostrava budou konat Dny NATO v Ostravě & Dny Vzdušných sil Armády České republiky. Vstup na show je zdarma a návštěvníci se mohou těšit na ukázky nejmodernější techniky a vybavení naší i spojeneckých armád, policie, záchranářů, hasičů i představení jejich umění v atraktivních dynamických ukázkách. Významným tématem letošního ročníku bude modernizace, když se při svých premiérách představí nejmodernější stroje a vedle nich i starší technika, jež se naopak může účastnit naposled. Celkem na mošnovském letišti bude více než 90 letounů a na tisíc kusů pozemní techniky!
Moravskoslezský kraj | Zážitky

Botanické zajímavosti Zoo Ostrava – vůně Asie a krása japonského podzimu

Pokud se chystáte tento víkend do Zoologické zahrady a botanického parku Ostrava a máte v plánu navštívit i pěstební skleník v zázemí zoo, můžete aktuálně během komentované prohlídky zaznamenat velmi silnou a sladkou vůni. Pochází od malého keře ve skleníku tropů a subtropů. Lidé se často mylně domnívají, že se jedná o druh citrusu. Komentované prohlídky skleníků v Zoo Ostrava jsou zahrnuty v ceně vstupenky do zoo. Do tropů s průvodcem se můžete podívat každý víkend v 11:00 nebo ve 14:00 hod. Z důvodu omezené kapacity je nutná rezervace.
Moravskoslezský kraj | Příroda

Zažijte netopýří noc v ostravské Zoo

Již tradičně se na přelomu srpna a září koná na mnoha místech v řadě evropských zemích, včetně České republiky, akce pro širokou veřejnost věnovaná netopýrům, tzv. Evropská noc pro netopýry. Přijďte se seznámit s netopýry do Zoo Ostrava, ve středu 6. 9. 2023 se tam koná Mezinárodní noc pro netopýry.
Moravskoslezský kraj | Příroda