Úvod > Aktuality > Objekt Libušína na Pustevnách zachvátil velmi rozsáhlý požár
Objekt Libušína na Pustevnách zachvátil velmi rozsáhlý požár
"> Objekt Libušína na Pustevnách zachvátil velmi rozsáhlý požár ">  Pri požáru zasahovalo celkem 70 hasicu "> Nejhure je na tom jídelna v Libušíne "> Interiér byl vyzdoben freskami a sgrafity s motivy valašských a slovenských povestí "> Znicení chaty je navíc o to smutnejší, že se pripravuje evropská trasa mapující Jurkovicova díla
Památky

Objekt Libušína na Pustevnách zachvátil velmi rozsáhlý požár

  • Vydáno3. března 2014
Těsně po půlnoci z 2. na 3. března vypukl na jednom z nejznámějších a nejfotografovanějších objektů na Pustevnách, jídelně Libušín od známého architekta Dušana Jurkoviče, rozsáhlý požár. Při požáru zasahovalo celkem 70 hasičů a požár se podařilo dostat pod kontrolu až před třetí hodinou ranní. Nejvíce je poškozená jídelna a plameny se dál z interiérů rozšířily i po střeše, jejíž konstrukce se zbortila.
Hořící PustevnyŠkody na národní kulturní památce, která podléhá správě Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm, jsou nevyčíslitelné. Odborníci je odhadují v řádech desítek miliónů korun. Požár zachvátil především pravou část, nejvíce umělecky hodnotnou jídelnu. Levá část objektu – "Stará Pustevna" je na tom o poznání lépe. Objekt Maměnky je požárem nezasažen. V nejbližších dnech bude vyhlášená veřejná sbírka na rekonstrukci objektu. Muzeum udělá vše proto, aby tento architektonický skvost byl opět uveden do provozu.

Vyhořelá jídelnaLibušín patří do souboru nejznámějších beskydských secesních lidových staveb, které se staly symbolem Pusteven. Byly vystavěny v letech 1897 – 1899 podle návrhů architekta Dušana Jurkoviče a stavitele Michala Urbánka ze Vsetína. Nejkrásnější jídelna Libušín byla pojmenována k poctě české kněžny Libuše. Interiér byl vyzdoben freskami a sgrafity s motivy valašských a slovenských pověstí dle návrhů  Mikoláše Alše. Portréty provedl akademický malíř Karel Štapfer. K unikátům interiéru patřily tři secesní lustry, příborník, skleník a hodiny. Kolem stolu bylo umístěno 100 vyřezávaných židlí. Podle odborníků patří Libušín k nejcennějším dílům, která architekt Jurkovič navrhl. Zničení chaty je navíc o to smutnější, že se připravuje evropská trasa mapující Jurkovičova díla.
Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

Pustevny – útulny Libušín a Maměnka

V blízkosti horní stanice lanovky z Trojanovic na Pustevny stojí malebná horská chalupa Maměnka, Libušín byl v březnu 2014 zničen požárem, po dlouhé rekonstrukci se otevřel v červenci 2020. Objekty navrhnul architekt Dušan Jurkovič ve stylu lidové architektury Valašska a Kysuce.

Další aktuality