Úvod > Aktuality > #světovéČesko a vodní hamr Dobřív: místo, kde se vyráběly dělové koule, hřebíky i pluhy
Památky

#světovéČesko a vodní hamr Dobřív: místo, kde se vyráběly dělové koule, hřebíky i pluhy

  • Vydáno30. května 2021
Máte namířeno do Brd a těšíte se na téměř nedotčenou přírodu a dlouhé cesty pěšky nebo na kole stranou od civilizace? Udělejte si malou zastávku v malebné podbrdské vesničce Dobřív, kde se kromě starobylých roubených chalup a barokního mostu dochoval vodní hamr s funkčním a z velké části původním zařízením.
Dvě venkovské kovárny dělí přes tisíc kilometrů, a přesto by mohly stát vedle sebe: vodní hamr v Dobřívě u Rokycan a bývalá kovárna ve švédské vesnici Forsmark
Dobřív
Forsmark
V Dobřívě u Rokycan můžete navštívit jednu z nejzajímavějších technických památek na Plzeňsku: starobylý vodní hamr, tedy mechanizovanou kovárnu na vodní pohon, kde se opracovávalo surové železo. Patří k nejstarším, nejzachovalejším a tím pádem i nejvýznamnějším technickým památkám v České republice, navíc strojní vybavení je původní a dodnes plně funkční. Při prohlídce se o tom přesvědčíte na vlastní oči, uši a dokonce i nos: přes 30 metrů dlouhá, 12 metrů široká a 9 metrů vysoká hala je prosycená vůní železa, uhlí a kolomazi.
 

Horní hamr Dobřív

Kovárny dřív bývaly v každé větší vesnici a nouze nebyla ani o hamry, poháněné vodou. Ty nejstarší se u nás začaly objevovat ve 14. století. Předchůdce vodního hamru v Dobřívě je mladší, vznikl zřejmě na začátku 16. století. Dodnes se mu říká Horní, protože o několik set metrů níž po proudu Klabavy existoval ještě jeden hamr, Dolní.

V nedalekých Brdech se totiž těžila železná ruda, která se v hamrech zpracovávala. Poslední vysoká pec v Dobřívě vyhasla už v roce 1809 a o pár let později byla zbořena. Místu, kde stávala, se ale dodnes říká V jamách, což odkazuje právě na dávné dolování železné rudy.

Dřevěné budovy Horního hamru postupně nahrazovaly zděné a vylepšovalo se i technické vybavení. Dnešní zděná budova vznikla na začátku 19. století, ze stejné doby pochází i bohaté technické vybavení. Původně se v hamru zkujňovalo vysokopecní surové železo, ze kterého se vykovávaly tyčové polotovary, od druhé poloviny 19. století se tu až do druhé světové války vyrábělo hlavně těžké kované nářadí, skoby a také kovářské hřebíky. Aby se kováři uživili, museli jich prý denně vyrobit až tisíc kusů.
 

Muzeum železářství a Hamernický den

Po druhé světové válce byl hamr v Dobřívě začleněn jako pomocný provoz do národního podniku Železárny Bílá Cerekev a fungoval až do roku 1956, další čtyři roky pak sloužil jako skladiště. Hrozila mu likvidace, ale v okolí se našlo několik nadšených a obětavých lidí, kteří ho zachránili před zbořením. V roce 1963 byl zařazen mezi státem chráněné technické památky, v roce 2010 byl prohlášen za národní kulturní památku.

O vodní hamr v Dobřívě pečuje Západočeské muzeum v Plzni. Při prohlídce se dozvíte spoustu zajímavosti o použitých technologiích a průvodci vám ukážou, jak přes dvě stě let staré strojní vybavení funguje. Prohlédnete si nadhazovací buchar, důmyslně konstruovanou stojanovou vrtačku, excentrické nůžky na stříhání silných plátů železa, dřevěný kazetový měch pro vyhřívací pec, vantroky i čtyři vodní kola, která stroje uvádí do pohybu. Nechybí ani doprovodná expozice k dějinám železářské výroby v Dobřívě, jednou ročně se pak koná Hamernický den s bohatým programem. Celá vesnice se na jeden den vrátí do starých časů, všude jsou slyšet kovářská kladiva a k vidění je spousta dalších staročeských řemesel.
 

Švédský most, švédské železo a katastrofa v Černobylu

  • Dobřív nabízí víc zajímavostí: kromě hezkých roubenek, které si však můžete prohlížet jen zvenčí, tu najdete také dům s Pamětní síní Jindřicha Mošny (1837–1911), herce Národního divadla v Praze. Ten si nezamiloval jen Dobřív, ale i Josefínu Jedličkovou, dceru hospodského a řezníka z domu čp. 48, s níž se roku 1869 oženil.
  • Jednou z památek je kamenný most ze 14. století, nazývaný Švédský: kdysi spojoval obec se starým hamrem a své jméno prý dostal podle přepravy dělostřeleckých koulí, kde se v hamru za třicetileté války odlévaly. Zdobí ho sochy sv. Jana Nepomuckého a sv. Barbory.
  • Švédský most je pro #světovéČesko symbolickou pozvánkou do opravdového Švédska, a sice do vesnice Forsmark v kraji Uppland. Svou polohou v blízkosti moře, lesů a nalezišť železné rudy byl Forsmark ideálním místem k výrobě železa. Podobně jako na Rokycansku tu první malé hamry vznikly už na počátku 16. století. Železářskou minulost vesnice připomíná torzo starého mlýnského kola, symbol vodní energie.
  • V novodobé historii ale Forsmark proslavila spíš místní jaderná elektrárna: v roce 1986 byla prvním místem mimo území Sovětského svazu, kde radiační detektory zaznamenaly známky havárie v ukrajinském Černobylu. Fakt, že forsmarská elektrárna zachytila záření už dva dny po explozi, sehrálo klíčovou roli v tlaku na sovětské úřady, aby o katastrofě otevřeně informovaly.
Rokycany

Rokycany

Jaká místa si v Rokycanech zaslouží vaši pozornost? Nejsou to jen zbytky hradeb, nádherné náměstí s řadou městských domů, mariánským sloupem, barokním děkanstvím, okázalou radnicí a kostelem Panny Marie Sněžné, ale také muzeum vojenské techniky nebo unikátní vodní hamr v nedaleké Dobřívi.

Vodní hamr Dobřív – místo, kde se naučíte kovářskému řemeslu

Vodní hamr Dobřív – místo, kde se naučíte kovářskému řemeslu

Horní hamr je unikátní technickou památkou svého druhu v České republice s ukázkou dobového zařízení, které je stále v provozu. Bohaté strojní vybavení pochází z 19. století. Původně se v hamru zkujňovalo vysokopecní surové železo, ze kterého se vykovávaly tyčové polotovary.

Tipy na výlety za kováři a do starých kováren

Tipy na výlety za kováři a do starých kováren

Kovářství je prastaré řemeslo, díky práci s ohněm opředené řadou tajemství a pověr. Pokud chcete některé z nich poznat a zároveň vidět kováře „naživo“ a prohlédnout si výsledky jejich práce, přijměte od portálu Kudy z nudy pozvání do kováren a na kovářské akce.

Vodní hamr Dobřív – nejstarší vodní hamr v České republice

Vodní hamr Dobřív – nejstarší vodní hamr v České republice

V Dobřívi se zachovala unikátní technická památka vodní hamr. Tlukot kovářských kladiv na Hamru neutichá ani v současné době. Každý rok, třetí sobotu v květnu se zde koná Hamernický den a na jeden den vás vrátí do starých časů, všude jsou slyšet kovářská kladiva a k vidění je spousta dalších starých řemesel.

Švédský kamenný most Dobřív

Švédský kamenný most Dobřív

Kamenný most přes Padrťský potok ze 17. století spojoval obec Dobřív se starým hamrem, který je dnes technickou památkou.

Pamětní síň Jindřicha Mošny v Dobřívě

Pamětní síň Jindřicha Mošny v Dobřívě

V Dobřívě můžete navštívit stálou expozici, která je věnována životu a dílu Jindřicha Mošny. Jindřich Mošna byl český divadelní herec, ve své době jeden z nejlépe hodnocených českých herců.

Další aktuality

V Plasích se otevře plaská část Cisterciácké cesty

Plaská krajina se stane od letošního jara součástí evropské sítě Cisterciáckých cest. Ve dnech 31. března a 1. dubna 2023 proběhne duchovní i světská promluva k otevření plaské části Cisterciácké cesty, v pátek bude na programu varhanní koncert, v sobotu se uskuteční komentovaná procházka po trase stezky.
Plzeňský kraj | Památky

Festival světla Blik Blik opět rozsvítí Plzeň!

Sedmý ročník festivalu světla a umění ve veřejném prostoru Blik Blik proběhne v Plzni v pátek 24. a sobotu 25. března 2023 vždy od 19 hodin do půlnoci. Pod mottem „Urban Jungle“, které zdůrazňuje důležitost přírody v městském prostředí, provede návštěvníky 14 instalacemi umělců z České republiky, Itálie, Maďarska, Nizozemí, Slovenska a Arménie po trase podél řeky Radbuzy mezi areálem DEPO2015 a Plzeňským Prazdrojem.
Plzeňský kraj | Zážitky

Nechejte se zlákat na jarní Pivovarský brunch v Plzeňském Prazdroji

Hojné množství vytříbených chuťovek, ale také pečený filet z lososa, Vittello Tonnato nebo krevety na česneku. To vše čeká milovníky dobrého jídla už v neděli 19. března 2023, kdy se v areálu Plzeňského pivovaru bude konat brunch inspirovaný evropskou kuchyní! Že už se vám sbíhají sliny? Tak přijďte, bude veselo!
Plzeňský kraj | Zážitky

630 let od umučení sv. Jana Nepomuckého připomene svatojánská pouť v Nepomuku

Město Nepomuk čekají v březnu významné akce a výroční pouť. Připomene si totiž výročí 630 let od umučení celosvětově nejznámějšího českého světce, jednoho z hlavních patronů České republiky, hlavního patrona domu Habsburků, patrona kněžích, zpovědníků, vodních řemesel, velkého filantropa a místního rodáka sv. Jana Nepomuckého. Do Nepomuku navíc dorazí významná habsburská relikvie blahoslaveného Karla I. Rakouského. Do oslav se zapojí také Matice svatého Jana Nepomuckého, Římskokatolická farnost Arciděkanství Nepomuk a spolek Svatá Ludmila s projektem Naši světci, který představuje důležité postavy svatých v historických souvislostech.
Plzeňský kraj | Památky

Špičácká zimní sezona tento víkend vrcholí oblíbenou jízdou přes louži

Okolo půl metru sněhu leží na sjezdovkách šumavského Ski&Bike Špičák. V oblíbeném lyžařském středisku u Železné Rudy najdou aktuálně příležitost dobře si zalyžovat všechny skupiny lyžařů od začátečníků přes rodiny s dětmi až po lyžařské experty. V sobotu 11. března se ve skiareálu koná divácky oblíbená akce na konci zimní sezóny s názvem Jízda přes louži, kdy se jezdi na různých bezmotorových vozítkách snaží překonat zhruba 1,5 metru hluboký bazén napuštěný ledovou vodou z horského potoka (většinou marně). Další šanci dostanou letos.
Plzeňský kraj | Zimní sporty

Šumava si letos připomene 60 let od vyhlášení CHKO

Na konci letošního roku oslaví Chráněnná krajinná oblast Šumava své 60. narozeniny! CHKO Šumava byla vyhlášena Ministerstvem školství a kultury 27. prosince 1963 na rozloze 168 654 ha. V roce 1975 Ministerstvo kultury ČSR upravilo podmínky ochrany přírody v tomto území. V březnu roku 1991 vyhlásila vláda ČR Národní park Šumava uvnitř dosavadní CHKO. Jeho posláním je chránit a uchovat jedinečné a lidskou činností málo dotčené přírodní území, zajistit jeho další nerušený vývoj a přispět jeho výzkumem k obecnému poznání vývoje přírody.
Plzeňský kraj | Příroda

30 let agentury CzechTourism: turistické milníky Plzeňského kraje

Jaké proměny prožil Plzeňský kraj během posledních třiceti let? Znovu anebo vůbec poprvé jsme se mohli projít po Zlaté stezce, podívat se do Loosových interiérů, Techmanie a Muzea loutek v Plzni, do přírodního výběhu s vlky u Srní, na rozhlednu na Čerchově, do fascinující jízdárny ve Světcích anebo do kaolinových dolů u Nevřeně. Pojďte se s portálem Kudy z nudy a agenturou CzechTourism projít Plzeňským krajem, Chodskem a Českým lesem rok za rokem!
Plzeňský kraj | Zážitky

Šumava pro tuláky: 10 pěších, méně známých tras

Patříte mezi milovníky šumavské přírody, a navíc rádi chodíte po pěších trasách? Pak pro vás máme deset tipů na méně známé turistické trasy v mikroregionu Šumava – Západ, kam patří například Kvilda, Modrava, Prášily, Srní, Železná Ruda, Hamry, Čachrov nebo Borová Lada. Naše značené i neznačené trasy vás zavedou do neobjevených koutů Šumavy i Pošumaví.
Plzeňský kraj | Letní sporty