Úvod > Aktuality > Tipy na výlety za kováři a do starých kováren
Tipy na výlety za kováři a do starých kováren
"> "> "> "> ">

Tipy na výlety za kováři a do starých kováren

Vydáno 23. srpna 2019 Kultura
Kovářství je prastaré řemeslo, díky práci s ohněm opředené řadou tajemství a pověr. Pokud chcete některé z nich poznat a zároveň vidět kováře „naživo“ a prohlédnout si výsledky jejich práce, přijměte od portálu Kudy z nudy pozvání do kováren a na kovářské akce.

Buškův hamr je jedním ze tří funkčních hamrů v ČR

Staré kovárny najdete v řadě skanzenů, některé ale můžete navštívit samostatně. Mnohé z kovářského řemesla se dozvíte například na Buškově hamru u Trhových Svin, který je jedním se tří zachovalých funkčních hamrů na území České republiky.

Celé zařízení je poháněno třemi vodními koly, jež uvádějí do chodu buchar, brus a dmychadla u výhně. K přívodu vody na kola slouží hamru uměle vybudovaný náhon s přepadovou vodní kaskádou. Veškeré toto zařízení je za příznivého stavu vody v Klenském potoce možno vidět v provozu.

Buškův hamr je otevřený až do konce září. Přijít sem můžete denně mimo pondělí od 10:00 do 17:00, prohlídky se konají vždy v celou hodinu, poslední prohlídka vychází v 16:00 hodin. Vstupné do objektu je 60 Kč.


Novohradská kovárna

Uprostřed Nových Hradů, na trase z náměstí na hrad, se krčí kulturní památka - Novohradská kovárna. Jedná se o historickou kovárnu s možností sledovat řemeslníka při práci. Objekt je ve starých dokumentech poprvé zmiňován v roce 1719 jako kovárna rodiny Grossingerů.

Od června do září zde probíhají komentované prohlídky kovárny i dobových interiérů. Prohlédnete si expozici kovářského řemesla a zemědělského nářadí, příležitostně se zde konají i ukázky tradiční kovářské práce. Uvidíte celou dílnu, výstavku věnovanou kovářství a sbírku tradičních kovaných výrobků. Otevřeno je denně od 10:00 do 17:00 hodin, vstupné stojí 60 Kč.
 

Hefaiston na hradě Helfštýn

Žádné místo neproslavili kováři, zvonící kovadliny a žár ohnivých výhní tak jako hrad Helfštýn u Lipníku nad Bečvou. Mezinárodní setkání uměleckých kovářů Hefaiston, které se koná právě tento pátek a víkend, tedy od 23. do 25. srpna 2019, letos oslaví už 38. ročník.

Samotnému Hefaistonu předchází Kovářské fórum, týden, během něhož se zrodí další monumentální plastika pro hrad. To probíhalo od 17. srpna a skončí v pátek 23. srpna před historickou kovárnou na III. nádvoří. Své nové dílo letos představí mistr uměleckého kovářství Jiří Jurda z Přerova.

kovářiI když na hradě probíhá ještě stále rekonstrukce, bude se letošní Hefaiston konat v galerii na II. nádvoří a živé kovářské práce na III. nádvoří. Ohromí vás stovky exponátů nejvyšší kvality. Od architektonických doplňků až po cizelérské miniatury zde naleznete vše, co se dá z kovů vytvořit. Mimo to vás potěší kovářský trojboj nebo řemeslný jarmark.

Návštěvníci se mohou těšit také na doprovodné koncerty. V pátek 23. srpna od 18:00 zahraje na nádvoří Mirek Kemel se skupinou a od 22:00 proběhne fire show. V sobotu 24. srpna se mohou příchozí těšit na koncert skupiny Schodiště od 17:00 a od 20 hodin pak zahraje Gentlemen´s Club. V neděli bude program probíhat pouze od 10:00 do 14:00 hodin.
 

Expozice kovářství a kolářství v Těšanech

kovárna TěšanyOjediněle zachovalý objekt řemeslnické dílny, kovárnu s hospodářským a obytným stavením, najdete v Těšanech. Kovárna byla součástí vrchnostenského dvora, který je připomínán již v roce 1377. Současnou podobu vtiskla kovárně přestavba z roku 1700. Dnes je spravována Technickým muzeem v Brně.

V objektu jsou instalovány expozice kovářství a kolářství s příslušným venkovským interiérem. Těžiště expozice tvoří kovářská dílna, odpovídající svým vybavením a uspořádáním druhé polovině 19. století. Tvoří ji dvouohnišťová výheň s dvěma původními měchy a širokým otevřeným komínem, kovadlinou a kovářským ponkem. Interiér doplňuje kovářské nářadí. V hospodářských budovách jsou instalovány ukázky velkých kusů kovářské práce, bran, pluhů, a částí zemědělských povozů a drobné výrobky kovářů. V srpnu a září je zde otevřeno denně mimo pondělí od 9:00 do 17:00, vstupné stojí 50 korun.
 

Muzeum kovářství v Holešově

kovárna holešovNa východní Moravě objevíte Malé muzeum kovářstvíZemanově kovárněHolešově. Kovárna tu stojí už téměř pět set let a ještě před pár lety v ní pracoval místní rodák Pavel Ševeček. Prohlídka muzea se skládá ze tří odlišných částí, ve kterých se návštěvníci dozvědí něco z historie kovárny, dále o tradici kovářství v Holešově a prohlédnou si i předměty lidové kultury dvou sousedících regionů.

Kdo by se sem chtěl podívat, musí si pospíšit - otevřeno je jen přes letní měsíce, tedy do koce srpna 2019. Přijít do muzea můžete od úterý do neděle v časovém rozmezí 9:00 až 12:00 a 13:00 až 17:00 hodin. Vstupné je za 40 Kč.
 

Starobylé kovárny ve skanzenech

strážniceDalší kovárny byste snadno našli v mnoha skanzenech. Například ve strážnickém skanzenu objevíte kovárnu Jana Veverky z Lipova. Veškeré vybavení je originální a vytváří autentickou podobu lipovské kovárny v polovině 20. století, kdy ji provozoval poslední majitel Jan Veverka.

V krytém prostoru před vchodem zaujme rozměrný zvedák na hovězí dobytek, používaný při kutí krav a volů. Vedle pak souprava ohýbaček a železné okutí ráfy vozových kol. Uvnitř kovárny je neméně zajímavá souprava šablon na výrobu železných radlice a pluhů, které nahradily staré radlice s dřevěným lemšem. Na vesnici však postupně zdomácněly i průmyslově vyráběné stroje, jako je kultivátor, secí stroj, mlátička, fukar, řezačka a další, jejichž údržbu a opravy musel kovář zvládnout také. Z toho důvodu vedle tradičních kladiv, kleští a hřebovnice, najdete i sady klíčů a vrtáků do setrvačníkové vrtačky, závitořezy a šroubovnice, ohýbačku, moderní elektrický buchar, nýtovačku a pákové nůžky na plech.

Kovárna KouřimV Muzeu lidových staveb v Kouřimi se ukrývá kovárna ze Starého Bydžova, jedna ze dvou posledních celoroubených kováren v Čechách. Unikátně zachovalá památka z roku 1774 sloužila svému účelu až do roku 1958. Od roku 1982 je uvnitř kovárny expozice kovářství, tvořená vybavením bývalé kovárny v Louňovicích pod Blaníkem a sběrem v několika kovárnách na Kolínsku. Stavba je zhotovena z mohutných dubových trámů, tak zvaných "trhanic", typických pro oblast středního Polabí.

Valašské muzeu v přírodě se může pochlubit hned několika kovárnami. V areálu Valašské dědiny je možnost nahlédnout do kovárny z Lutoniny. Byla vystavěná z kamene v roce 1889 v obci Lutonina na jižním Valašsku. Uvnitř kovářské dílny uvidíte výheň s měchem ovládaným šlapadlem, kovadlinu z roku 1734, které se na Valašsku říkalo nákova, kladiva, vrtáky, kleště a další nástroje, které kovář potřebuje ke své práci. Vedle kovárny je umístěna kopie dřevěné klece z Nedašovy Lhoty, sloužící k připoutání hovězího dobytka při kutí.

kovárna valašská dědinaKovárna z Horní Lidče je kopií stavby, která dodnes stojí v Horní Lidči. Vyzděná je z nepravidelně opracovaných lomových kamenů různých velikostí. Přístřešek u vstupu do kovárny sloužil k ochraně před nepříznivým počasím. Pod ním se podkovávali koně i jiný tažný dobytek. Vybavení kovárny dokumentuje podobu řemesla na konci 19. století. Naproti dveřím stojí malá výheň s měchem, špalek s kovadlinou, jsou zde i různá kladiva, kleště a další nezbytné podkovářské nářadí. Vesnická kovárna sloužila k výrobě zemědělského nářadí, řemeslných nástrojů, stavebního kování, obvykle také ke kutí dobytka.
Mladý těšanský kovář

5.9.
Mladý těšanský kovář

V sobotu 5. 9. 2020 se v těšanské kovárně, kterou spravuje Technické muzeum v Brně, uskuteční už 21. ročník soutěže s názvem Mladý těšanský kovář – klání amatérských kovářů ve věku do 26 let.

Hefaiston na hradě Helfštýn 2020 - zrušeno

28.8.
30.8.
Hefaiston na hradě Helfštýn 2020 - zrušeno

39. mezinárodní kovářské setkání Hefaiston hostí již tradičně na konci srpna hrad Helfštýn. Kováři budou pracovat pod širým nebem na deseti pracovištích. Mnohé z jejich děl pak zůstávají na hradě nebo ozdobí samotné město Lipník nad Bečvou, u kterého se hrad nachází.

Historická kovárna v Holašovicích

Historická kovárna v Holašovicích

V Holašovicích - jedné z obcí, která je díky domům ve stylu selského baroka zapsána na seznamu památek UNESCO - se otevřela obnovená historická kovárna.

Kovářský skanzen v Hameském mlýně Obřany

Kovářský skanzen v Hameském mlýně Obřany

Hamerský mlýn je dílem jednoho šikovného kováře z Brna, který se rozhodl vybudovat z ruiny na samém okraji města své kovářské dílny a kovářský skanzen, ve kterém veškeré stroje jsou poháněny kroutivým momentem vodního kola.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm - Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.

Muzeum Keltičkova kovárna

Muzeum Keltičkova kovárna

Ve Slezské Ostravě – Zamost se kdysi nacházela malá kovárna, která má dnes podobu rodinného domku. V přízemí je zde k vidění soukromá expozice připomínající objevitele uhlí a také prvopočátky hornictví na Ostravsku.

Pohádková kovárna v Selibově

Pohádková kovárna v Selibově

Chcete-li vstoupit do pohádky, navštivte starobylou kovárnu v Selibově, která se nachází na půli cesty mezi Pískem a Protivínem. V malebné vesničce uprostřed návsi si dali dostaveníčko čerti, hastrmani a víly z nedalekého Tálínského rybníka, a jiná pohádková havěť.

Zámecká kovárna Český Krumlov

Zámecká kovárna Český Krumlov

Navštivte nově zprovozněnou Zámeckou kovárnu na I. zámeckém nádvoří zámku Český Krumlov, kde můžete poznat tajemství zpracování oceli, kterým od pradávna vládli jen bohové a jimi vyvolení mistři.

Expozice kovářství a kolářství v Těšanech

Expozice kovářství a kolářství v Těšanech

Ojediněle zachovalý objekt řemeslnické dílny, kovárnu s hospodářským a obytným stavením, najdete v Těšanech. Kovárna byla součástí vrchnostenského dvora, který je připomínán již v roce 1377. Současnou podobu vtiskla kovárně přestavba z roku 1700. Dnes je spravována Technickým muzeem v Brně.

Malé muzeum kovářství Holešov

Malé muzeum kovářství Holešov

V zámecké Zemanově kovárně v Holešově je otevřená nová expozice Malého muzea kovářství. Prohlídka muzea se skládá ze tří odlišných částí, ve kterých se návštěvníci dozvědí něco z historie kovárny, dále o tradici kovářství v Holešově a prohlédnou si i předměty lidové kultury dvou sousedících regionů.

Kovárna v Nových Hradech

Kovárna v Nových Hradech

Na trase mezi novohradským náměstím a státním hradem se nachází objekt kovárny, který je poprvé zmiňován v roce 1719 jako kovárna rodiny Grossingerů. Dnes si zde můžete prohlédnout expozici kovářského řemesla.

Kovárna a muzeum dveřních zámků Komařice

Kovárna a muzeum dveřních zámků Komařice

Kovárnu s muzeem, jejichž vlastníkem je Jaromír Čížek, najdete v Komařicích u Českých Budějovic. Každého, kdo do kovárny zavítá, majitel rád uvítá a dovolí mu si řemeslo i vyzkoušet.

Kurzy kovářského řemesla v Tursku

Kurzy kovářského řemesla v Tursku

Kovářství je krásné řemeslo. Chcete-li si jej vyzkoušet Dva kováři Praha, kteří pořádají individuální lekce kovářského řemesla, jsou tu pro vás. Výběr výrobků je veliký a je jen na vás pro co se rozhodnete. Výrobek si odnesete spolu s krásným zážitkem.

Mistr a žák - kurzy tradičních řemesel v Hanáckém skanzenu Příkazy

Mistr a žák - kurzy tradičních řemesel v Hanáckém skanzenu Příkazy

Mistr a žák je unikátní vzdělávací program zaměřený na výuku tradičních řemesel a jejich propojení se současností. Kurzy jsou koncipovány pro malou skupinu žáků, aby se lektor mohl pečlivě věnovat každému z vás.