Úvod > Aktuality > Tipy na výlety za kováři a do starých kováren
Tipy na výlety za kováři a do starých kováren
"> "> "> "> "> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Tipy na výlety za kováři a do starých kováren

  • Vydáno30. srpna 2021
Kovářství je prastaré řemeslo, díky práci s ohněm opředené řadou tajemství a pověr. Pokud chcete některé z nich poznat a zároveň vidět kováře „naživo“ a prohlédnout si výsledky jejich práce, přijměte od portálu Kudy z nudy pozvání do kováren a na kovářské akce.

Buškův hamr je jedním ze tří funkčních hamrů v ČR

Buškův hamrStaré kovárny najdete v řadě skanzenů, některé ale můžete navštívit samostatně. Mnohé z kovářského řemesla se dozvíte například na Buškově hamru u Trhových Svin, který je jedním se tří zachovalých funkčních hamrů na území České republiky.

Celé zařízení je poháněno třemi vodními koly, jež uvádějí do chodu buchar, brus a dmychadla u výhně. K přívodu vody na kola slouží hamru uměle vybudovaný náhon s přepadovou vodní kaskádou. Veškeré toto zařízení je za příznivého stavu vody v Klenském potoce možno vidět v provozu.

Buškův hamr je otevřený až do konce září. Přijít sem můžete denně mimo pondělí od 10:00 do 17:00, prohlídky se konají vždy v celou hodinu, poslední prohlídka vychází v 16:00 hodin. Vstupné do objektu je 60 Kč.
 

Unikátní vodní hamr v Dobřívi

hamr DobřívHorní hamr v Dobřívi je unikátní technickou památkou svého druhu v České republice s ukázkou dobového zařízení, které je stále v provozu. Bohaté strojní vybavení pochází z 19. století. Původně se v hamru zkujňovalo vysokopecní surové železo, ze kterého se vykovávaly tyčové polotovary.

Původně se v hamru zkujňovalo vysokopecní surové železo a z něj se vykovávaly tyčové polotovary. Po rozšíření modernější ocelářské technologie přešel hamr koncem 60. let 19. stol. na výrobu těžkého kovaného nářadí. Zvídaví návštěvníci, které zajímá kovařina se zde mohou ve zrychleném kurzu vyučit kovářskému řemeslu, kde se naučí kování pod malým hamrem. Hamr Dobřív je přístupný denně mimo pondělí od 9:00 do 17:00 hodin, vstupné je 90 Kč.
 

Novohradská kovárna

Uprostřed Nových Hradů, na trase z náměstí na hrad, se krčí kulturní památka – Novohradská kovárna. Jedná se o historickou kovárnu s možností sledovat řemeslníka při práci. Objekt je ve starých dokumentech poprvé zmiňován v roce 1719 jako kovárna rodiny Grossingerů.

Od června do září zde probíhají komentované prohlídky kovárny i dobových interiérů. Prohlédnete si expozici kovářského řemesla a zemědělského nářadí, příležitostně se zde konají i ukázky tradiční kovářské práce. Uvidíte celou dílnu, výstavku věnovanou kovářství a sbírku tradičních kovaných výrobků. Otevřeno je v srpnu denně od 10:00 do 17:00 hodin, vstupné stojí 60 Kč.
 

Sbírka uměleckého kovářství na hradě Helfštýn

Unikátní sbírka uměleckého kovářství je prezentována na řadě míst hradu Helfštýna u Lipníku nad Bečvou. Hlavním centrem pro prezentaci je stálá expozice situovaná do suterénních prostor hradního paláce na čtvrtém nádvoří.

Správa hradu se systematické sbírkotvorné činnosti věnuje téměř tři desítky let. Zpočátku byly sbírky tvořeny exponáty vykovanými během kovářské akce Hefaiston. Tyto předměty jsou specifické tím, že jejich výroba zpravidla nepřekročila časový rozsah dvou hodin. Součástí expozice jsou pouze nejkvalitnější díla. Stálou expozici navíc doplňují monumentálnější kompozice vzniklé při Kovářském foru či získané nákupem vybraných prací, darem nebo zápůjčkou. Zárukou atraktivity expozice je autorské zastoupení nejvýznamnějších uměleckých kovářů od druhé poloviny 20. století až po současnou světovou špičku. Hrad je otevřen až do konce října denně mimo pondělí od 9:00 do 17:00 hodin, vstupné je 150 Kč.
 

Expozice kovářství a kolářství v Těšanech

kovárna TěšanyOjediněle zachovalý objekt řemeslnické dílny, kovárnu s hospodářským a obytným stavením, najdete v Těšanech. Kovárna byla součástí vrchnostenského dvora, který je připomínán již v roce 1377. Současnou podobu vtiskla kovárně přestavba z roku 1700. Dnes je spravována Technickým muzeem v Brně.

V objektu jsou instalovány expozice kovářství a kolářství s příslušným venkovským interiérem. Těžiště expozice tvoří kovářská dílna, odpovídající svým vybavením a uspořádáním druhé polovině 19. století. Tvoří ji dvouohnišťová výheň s dvěma původními měchy a širokým otevřeným komínem, kovadlinou a kovářským ponkem. Interiér doplňuje kovářské nářadí. V hospodářských budovách jsou instalovány ukázky velkých kusů kovářské práce, bran, pluhů, a částí zemědělských povozů a drobné výrobky kovářů. V srpnu a září je zde otevřeno denně mimo pondělí od 9:00 do 17:00, vstupné stojí 50 korun.
 

Muzeum kovářství v Holešově

kovárna holešovNa východní Moravě objevíte Malé muzeum kovářstvíZemanově kovárněHolešově. Kovárna tu stojí už téměř pět set let a ještě před pár lety v ní pracoval místní rodák Pavel Ševeček. Prohlídka muzea se skládá ze tří odlišných částí, ve kterých se návštěvníci dozvědí něco z historie kovárny, dále o tradici kovářství v Holešově a prohlédnou si i předměty lidové kultury dvou sousedících regionů.

Kdo by se sem chtěl podívat, musí si pospíšit – otevřeno je jen přes letní měsíce, tedy do koce srpna 2020. Přijít do muzea můžete od úterý do neděle v časovém rozmezí 9:00 až 12:00 a 13:00 až 17:00 hodin. Vstupné je za 60 Kč.
 

Starobylé kovárny ve skanzenech

strážniceDalší kovárny byste snadno našli v mnoha skanzenech. Například ve strážnickém skanzenu objevíte kovárnu Jana Veverky z Lipova. Veškeré vybavení je originální a vytváří autentickou podobu lipovské kovárny v polovině 20. století, kdy ji provozoval poslední majitel Jan Veverka.

V krytém prostoru před vchodem zaujme rozměrný zvedák na hovězí dobytek, používaný při kutí krav a volů. Vedle pak souprava ohýbaček a železné okutí ráfy vozových kol. Uvnitř kovárny je neméně zajímavá souprava šablon na výrobu železných radlice a pluhů, které nahradily staré radlice s dřevěným lemšem. Na vesnici však postupně zdomácněly i průmyslově vyráběné stroje, jako je kultivátor, secí stroj, mlátička, fukar, řezačka a další, jejichž údržbu a opravy musel kovář zvládnout také. Z toho důvodu vedle tradičních kladiv, kleští a hřebovnice, najdete i sady klíčů a vrtáků do setrvačníkové vrtačky, závitořezy a šroubovnice, ohýbačku, moderní elektrický buchar, nýtovačku a pákové nůžky na plech.

Kovárna KouřimV Muzeu lidových staveb v Kouřimi se ukrývá kovárna ze Starého Bydžova, jedna ze dvou posledních celoroubených kováren v Čechách. Unikátně zachovalá památka z roku 1774 sloužila svému účelu až do roku 1958. Od roku 1982 je uvnitř kovárny expozice kovářství, tvořená vybavením bývalé kovárny v Louňovicích pod Blaníkem a sběrem v několika kovárnách na Kolínsku. Stavba je zhotovena z mohutných dubových trámů, tak zvaných "trhanic", typických pro oblast středního Polabí.

Valašské muzeu v přírodě se může pochlubit hned několika kovárnami. V areálu Valašské dědiny je možnost nahlédnout do kovárny z Lutoniny. Byla vystavěná z kamene v roce 1889 v obci Lutonina na jižním Valašsku. Uvnitř kovářské dílny uvidíte výheň s měchem ovládaným šlapadlem, kovadlinu z roku 1734, které se na Valašsku říkalo nákova, kladiva, vrtáky, kleště a další nástroje, které kovář potřebuje ke své práci. Vedle kovárny je umístěna kopie dřevěné klece z Nedašovy Lhoty, sloužící k připoutání hovězího dobytka při kutí.

kovárna valašská dědinaKovárna z Horní Lidče je kopií stavby, která dodnes stojí v Horní Lidči. Vyzděná je z nepravidelně opracovaných lomových kamenů různých velikostí. Přístřešek u vstupu do kovárny sloužil k ochraně před nepříznivým počasím. Pod ním se podkovávali koně i jiný tažný dobytek. Vybavení kovárny dokumentuje podobu řemesla na konci 19. století. Naproti dveřím stojí malá výheň s měchem, špalek s kovadlinou, jsou zde i různá kladiva, kleště a další nezbytné podkovářské nářadí. Vesnická kovárna sloužila k výrobě zemědělského nářadí, řemeslných nástrojů, stavebního kování, obvykle také ke kutí dobytka.
Kovářství Dva kováři v Praze

Kovářství Dva kováři v Praze

Umělecké zpracování kovu kombinujeme se sklem a se dřevem. Všechny naše výrobky jsou poctivé, propracované a originální. Děláme vše od plánů až po realizace celých projektů.

Muzeum Keltičkova kovárna

Muzeum Keltičkova kovárna

Ve Slezské Ostravě – Zamost se kdysi nacházela malá kovárna, která má dnes podobu rodinného domku. V přízemí je zde k vidění soukromá expozice připomínající objevitele uhlí a také prvopočátky hornictví na Ostravsku.

Kovárna a muzeum dveřních zámků Komařice

Kovárna a muzeum dveřních zámků Komařice

Kovárnu s muzeem, jejichž vlastníkem je Jaromír Čížek, najdete v Komařicích u Českých Budějovic. Každého, kdo do kovárny zavítá, majitel rád uvítá a dovolí mu si řemeslo i vyzkoušet.

Kovářský skanzen v Hameském mlýně Obřany

Kovářský skanzen v Hameském mlýně Obřany

Hamerský mlýn je dílem jednoho šikovného kováře z Brna, který se rozhodl vybudovat z ruiny na samém okraji města své kovářské dílny a kovářský skanzen, ve kterém veškeré stroje jsou poháněny kroutivým momentem vodního kola.

Pohádková kovárna v Selibově

Pohádková kovárna v Selibově

Chcete-li vstoupit do pohádky, navštivte starobylou kovárnu v Selibově, která se nachází na půli cesty mezi Pískem a Protivínem. V malebné vesničce uprostřed návsi si dali dostaveníčko čerti, hastrmani a víly z nedalekého Tálínského rybníka, a jiná pohádková havěť.

Expozice kovářství a kolářství v Těšanech

Expozice kovářství a kolářství v Těšanech

Ojediněle zachovalý objekt řemeslnické dílny, kovárnu s hospodářským a obytným stavením, najdete v Těšanech. Kovárna byla součástí vrchnostenského dvora, který je připomínán již v roce 1377. Současnou podobu vtiskla kovárně přestavba z roku 1700. Dnes je spravována Technickým muzeem v Brně.

Vodní hamr Dobřív – místo, kde se naučíte kovářskému řemeslu

Vodní hamr Dobřív – místo, kde se naučíte kovářskému řemeslu

Horní hamr je unikátní technickou památkou svého druhu v České republice s ukázkou dobového zařízení, které je stále v provozu. Bohaté strojní vybavení pochází z 19. století. Původně se v hamru zkujňovalo vysokopecní surové železo, ze kterého se vykovávaly tyčové polotovary.

Kovárna v Nových Hradech

Kovárna v Nových Hradech

Na trase mezi novohradským náměstím a státním hradem se nachází objekt kovárny, který je poprvé zmiňován v roce 1719 jako kovárna rodiny Grossingerů. Dnes si zde můžete prohlédnout expozici kovářského řemesla.

Mistr a žák – kurzy tradičních řemesel v Hanáckém skanzenu Příkazy

Mistr a žák – kurzy tradičních řemesel v Hanáckém skanzenu Příkazy

Mistr a žák je unikátní vzdělávací program zaměřený na výuku tradičních řemesel a jejich propojení se současností. Kurzy jsou koncipovány pro malou skupinu žáků, aby se lektor mohl pečlivě věnovat každému z vás.

Historická kovárna v Holašovicích

Historická kovárna v Holašovicích

V Holašovicích – jedné z obcí, která je díky domům ve stylu selského baroka zapsána na seznamu památek UNESCO – se otevřela obnovená historická kovárna.

Malé muzeum kovářství v Zemanově kovárně v Holešově

Malé muzeum kovářství v Zemanově kovárně v Holešově

V zámecké Zemanově kovárně v Holešově je otevřená nová expozice Malého muzea kovářství. Prohlídka muzea se skládá ze tří odlišných částí, ve kterých se návštěvníci dozvědí něco z historie kovárny, dále o tradici kovářství v Holešově a prohlédnou si i předměty lidové kultury dvou sousedících regionů.

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.