Úvod > Aktuality > #světovéČesko a tajemná zřícenina hradu Lukova
Památky

#světovéČesko a tajemná zřícenina hradu Lukova

  • Vydáno11. září 2020
Jedna z nejkrásnějších zřícenin na Moravě se nachází v jihozápadní části Hostýnských vrchů, asi 2 km nad obcí Lukov nedaleko Zlína. Svojí rozlohou se jedná o jeden z největších moravských hradů, do dnešních dnů se z něj zachovala rozsáhlá zřícenina se zachovalým pilířovým mostem a vstupní branou. Zajímavá je jeho podobnost s Nevitským hradem ležícím dnes na území Ukrajiny, v Zakarpatské oblasti.

Hrad Lukov představuje jeden z největších moravských hradů

Hrad Lukov
Nevitský hrad

Gotická pevnost Hostýnských vrchů

Hrad LukovHrad Lukov byl postaven na počátku 13. století z velké částí na strmé skále v jihozápadní části Hostýnských vrchů. Horní hrad je obklopen hradním příkopem, k němuž vede zachovalý pilířový most a vstupní brána. Dolní hrad je přístupný ze tří směrů.

Pevnost má velmi rozsáhlou a pestrou historii, v níž nescházejí významné osobnosti, například mocný rod Šternberků, český král Karel IV. či slovutný válečník Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna. Dodnes pod hradbami roste mohutný dub s obvodem kmene 530 centimetrů, který údajně zasadil sám Albrecht z Valdštejna.

Hrad LukovHrad byl terčem řady útoků, krušné chvíle zažil jak v 15. století, v době česko-uherských válek, kdy byl dobyt a vypálen vojsky uherského krále Matyáše Korvína, tak i v době třicetileté války, kdy jej ovládli Švédové. Ti nenechali nic náhodě – když jej opouštěli dle tehdejšího „zvyku“ jej vyrabovali a zapálili. Hrad byl pak znovu opraven a byl využíván až do 18. století, na jeho konci však byl opuštěn a rychle se stal zdrojem stavebního kamene.
 
Lukov, jako spousta dalších hradů, je opředen řadou pověstí, z nichž ta nejznámější je o zakopaném pokladu templářů, jenž je údajně ukryt v podzemních chodbách. Poklad zatím čeká na svého objevitele, neodhalil jej ani archeologický průzkum.
 

Hrad pomalu opět dostává svou ztracenou tvář

Hrad LukovTvář v minulosti zdevastované zříceniny se od poslední čtvrtiny minulého století výrazně mění. Od roku 1987 probíhá postupná památková obnova, na které se podílejí členové hnutí Brontosaurus a Spolek přátel hradu Lukova. Díky nim se hrad ze zanedbané a mnohdy nebezpečné ruiny proměnil ve vyhledávaný turistický cíl. Kromě kouzla dob dávno minulých přitahuje krásou a jedinečností přírodního prostředí, ve kterém je zasazen. Hrad samotný, jak jsme zmínili, stojí z velké části na příkré skále a další skalní bloky a stěny jsou pak v okolí. Jednak jsou roztroušeny přímo pod hradbami, ale daleko atraktivnější je pro návštěvníky skupina skalních stěn zvaná Králky. V okolí hradu je vybudován systém naučných stezek, které odhalují řadu zajímavostí z historie i okolní přírody.
 
Již 5 let je na Lukově zpřístupněna kaple sv. Jana Křtitele. Je to místo se zvláštní atmosférou, nabádá ke zklidnění, zamyšlení. Je to místo vybízející poutníky k zastavení, areálem hradu prochází trasa Cyrilometodějské stezky vedoucí ze Svatého Hostýna do Velehradu.
 

Nevitský hrad a jeho osud

nevitsky hradTak jako hrad Lukov i Nevitský hrad zaujme svou štíhlou věží. Byl postaven ve stejné době, na konci 12. století. Jedná se o největší a nejzachovalejší hradní zříceninu na Zakarpatské Ukrajině. Impozantní ruiny kdysi mohutného gotického hradu se nachází v lesích na západním okraji pohoří Makovica. Samotný hrad strmí na kopci sopečného původu nad řekou Už, nejbližšími obcemi jsou vesnice Něvicke a Kamjanica, cca 12 km od Užhorodu.
 
nevitsky hradPosláním hradu bylo strážit zakarpatskou cestu přes užhokský průsmyk v pohoří Bieszczady. V roce 1274 patřil maďarskému králi Laszlovi IV., kterému sloužil jako žalář. Začátkem 15. století byl kompletně přestavěný do podoby mohutné pevnosti maďarského rodu Drugethů (v té době Zakarpatí patřilo Uhrám). Do dnešní podoby byla tvrz přestavěna na začátku 16. století, kdy přecházela z ruky do ruky během bratrovražedného sporu, který Uhry zmítal počátkem 17. století. Roku 1644 hrad zničil sedmihradský kníže Jiří II. Rákóczi. Díky neprostupnosti pohoří Makovica naštěstí nedošlo k úplné demolici hradního areálu.
 
Nejzachovalejší částí hradu je zastřešená bašta, vyhlídka z ní však není přístupná, neboť vnitřkem dnes již nevede žádné schodiště. Krásné vyhlídky do údolí Uže a na protější masiv Popričný se nabízejí i z hradeb, které jsou přístupné.
 

Lukovské podzimní kratochvíle

Hrad LukovJestliže je pro vás Ukrajina přeci jen trochu vzdálená, zůstaňte na Moravě. Hrad Lukov totiž na podzim chystá ještě několik oblíbených akcí. Tou první je Den hradu, který se odehraje v sobotu 19. září. Bohatý program bude zaměřený na prezentaci výsledků archeologického výzkumu a stavebních prací v letošním roce.
 
Poslední letošní pozvánkou na hrad je Hradní jarmark sobotu 7. listopadu. Jedná se o tradiční bohatou prezentaci výrobců rukodělných a řemeslných výrobků. Široká bývá také nabídka občerstvení.
Hostýnské vrchy – místo opředené bájnými pověstmi

Hostýnské vrchy – místo opředené bájnými pověstmi

Hostýnské vrchy s mírně zvlněnými hřebeny jsou velmi oblíbenou rekreační oblastí Východní Moravy. Milovníci turistiky a cykloturistiky si mohou vybrat z velkého množství značených stezek. Nadšenci pro houbaření či běžecké a sjezdové lyžování zde naleznou ideální terény.

Hrad Lukov – romantické zříceniny kdysi slavného hradu

Hrad Lukov – romantické zříceniny kdysi slavného hradu

Hrad Lukov se nachází v jihozápadní části Hostýnských vrchů, asi 2 km nad obcí Lukov nedaleko Zlína. Svojí rozlohou se jedná o jeden z největších hradů na Moravě, dnes již rozsáhlou zříceninu gotického hradu se zachovalým pilířovým mostem a vstupní branou.

Další aktuality

Zlín Film Festival odstartoval, nabídne téměř 300 filmů

Již 63. ročník Zlín Film Festivalu odstartoval ve čtvrtek, na Den dětí. Nabídne 295 dětských filmů z různých koutů světa a potrvá až 7. června. Každoročně filmový svátek navštěvuje přes 100 tisíc diváků a divaček. Cenu Zlatý střevíček převzal herec Pavel Nový a v závěru festivalu převezme herečka Zlata Adamovská.
Zlínský kraj | Zážitky

Nejnavštěvovanější turistické cíle Zlínského kraje: zoo Zlín, aquapark Uherské Hradiště a rožnovský skanzen

Jedno z nejkrásnějších míst celé Moravy, které každý rok chystá zajímavé novinky, to je Zoologická zahrada Zlín. Ve Zlínském kraji jí na stupnících vítězů dělají společnost Aquapark Uherské Hradiště a Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. K oblíbeným cílů patří i bazilika na Velehradě nebo Živá voda Modrá.
Zlínský kraj | Životní styl

Za krásou fuchsií se vydejte na zámek v Buchlovicích

Na zámku v Buchlovicích bude od 1. června opět k vidění unikátní sbírka fuchsií čítající asi 1 400 druhů a odrůd. V zámeckém zahradnictví si lidé mohou zakoupit nejen fuchsie, ale i oleandry, ibišky a další rostliny a byliny. Prodejní výstava balkonových květin je přístupná od 9 do 17 hodin denně mimo pondělí. Otevřeno bude až do 30. září 2023.
Zlínský kraj | Příroda

V kroměřížské Květné zahradě je po dvou letech přístupná vyhlídková terasa Kolonády

Po dvou letech obnovy je v Kroměříži na Kolonádě Květné zahrady opět otevřená všem příchozím pochozí lávka, která plní významnou funkci hlavního vyhlídkového bodu zahrady. Slavnostní otevření Kolonády je spojeno s připomenutím 25. výročí zápisu zámku a zahrad na seznam světového dědictví UNESCO.
Zlínský kraj | Zážitky

50 tipů, kam na výlet v okolí Zlína

Zlín máte asi nejvíce spojený s obuvnickou firmou Baťa, která z malé vesničky vybudovala zcela jedinečné krajské město. V celé jeho kráse ho uvidíte z posledního patra Zlínského mrakodrapu, budovy č. 21 továrního areálu. Navštívit zde můžete Baťovu vilu, památník, ale i Muzeum jihovýchodní Moravy či slavné zlínské filmové ateliéry. Zlín je nejen zajímavé město, ale má i překrásné a neméně zajímavé okolí. Kousek je to do lázní Luhačovice s pohádkovou architekturou Dušana Jurkoviče, na hrad Lukov, k valašským chaloupkám v Rožnově pod Radhoštěm i na květnaté louky Bílých Karpat.
Zlínský kraj | Zážitky

Hrad Cimburk obsadí milovníci dobrého vína

Už podvanácté se v sobotu 27. května od 14:00 hodin na hradě Cimburku uskuteční košt vín. Připravena bude více než stovka vzorků a doprovodný program laděný v tradičním duchu. K poslechu a tanci zahraje cimbálová muzika Hantál.
Zlínský kraj | Gurmánská turistika

Vlčnov o víkendu opět zaplní tisícovky návštěvníků, pojede se tu tradiční Jízda králů

Na legendární Jízdu králů se chystá obec Vlčnov na Uherskohradišťsku. Uskuteční se od soboty 27. do neděle 28. května. Samotná Jízda krále a jeho družiny začne v neděli v poledne. Folklórní událost je pestrá a zajímavá a láká tisíce návštěvníků. Uznání se dočkala i v zahraničí, když byla v roce 2011 zapsána organizací UNESCO na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva.
Zlínský kraj | Kultura

Prožijte Jaro na dědině ve Valašském muzeum v přírodě

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm zve na připomínku tradičních jarních prací našich předků. Program nazvaný Jaro na dědině oživí v sobotu 20. května 2023 Valašskou dědinu. V areálu se budou předvádět činnosti spojené především s domácími pracemi kolem chalupy a v zemědělství.
Zlínský kraj | Kultura