Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Papouščí zoo: do Bošovic za andulkami, korelami, amazoňany a papoušky kakadu
Příroda

#světovéČesko a Papouščí zoo: do Bošovic za andulkami, korelami, amazoňany a papoušky kakadu

  • Vydáno29. července 2021
Ať už si chcete pořídit papouška, už třeba nějakého doma máte anebo jen zkrátka milujete zvířata, udělejte si radost výletem do jihomoravských Bošovic. Manželé Vlastimil a Hana Škrhákovi tu založili jedinou papouščí zoo v Evropě. Přijeďte, v sezoně má otevřeno každý den.
Jak se vám líbí? Papoušci spořádaně sedící ve voliéře anebo ti, kteří žijí společně s holuby a dalším ptactvem v městských parcích a ulicích jižní Evropy?
Bošovice
Španělsko
Bošovice by byly docela obyčejná jihomoravská vesnice na Vyškovsku, nebýt originální Papouščí zoo. Oficiálně vznikla v roce 2008, ale pro jejího zakladatele Vlastimila Škrháka jsou papoušci celoživotní vášní. První dvě andulky dostal už v šesti letech po úrazu oka, postupně jejich chov rozšiřoval, založil farmu na odchov krotkých mláďat a nakonec se společně s manželkou rozhodli lidem ukázat exotické pestré ptáky z jiné strany: do nejmenších podrobností, s láskou a maximální péčí.
 

Bošovice a papoušci ze všech koutů světa

papouščí zooTak vznikla neobyčejná papouščí zoologická zahrada, kde je k vidění přibližně 250 papoušků více než padesáti druhů doslova ze všech koutů světa. Pokud jste navštívili papouščí voliéry ve velkých klasických zoo, tušíte, že bošovická zoo hraje všemi barvami. Je také poměrně velká, ostatně jde o největší papouščí kolekci ze všech českých a slovenských zoo. Areál má rozlohu téměř jeden hektar a papoušci jsou rozmístění podle kontinentů, ze kterých pocházejí, tedy z Austrálie, z Jižní Ameriky a částečně i z Afriky. Možná vás překvapí, že zatímco některé voliéry jsou podle očekávaní plné křiku, jinde spíš panuje ticho.

Počet expozic i druhů papoušků se stále rozrůstá, líhne se tu i spousta mláďat. Některé z druhů jsou kriticky ohrožené a ve volné přírodě jsou už vzácností, například velké druhy papoušků ara, Amazoňani nádherní a velcí či Kakadu žlutolící sulaweský.
 

Papouščí zoo: skvělý domov i výlet

Originální papouščí zoo vznikla na začátku třetího tisíciletí. Oprávnění k provozování získala v roce 2008, první návštěvnici si ji prohlédli v roce 2011. Má příjemnou atmosféru, je tu spousta zeleně i fontánky, ptáci se tu zkrátka cítí jako ve své domovině. Kromě voliér samozřejmě nechybí zázemí, kde tráví čas během zimy. Proto je také zahrada od prosince do února zavřená, od března do listopadu je tu ale otevřeno každý den.



Kromě možnosti prohlédnout si vzácné ptáky se papouščí zoologická zahrada stará i o osvětu, tedy výchovu a ochranářství. Po prohlídce proto můžete navštívit Centrum ekologické výchovy, kde je k dispozici spousta zajímavých informací. Podrobně se tu seznámíte nejenom s jednotlivými druhy a životem v jejich domovině, ale i s chovem papoušků v zajetí a jejich ochranou.
 

Než si papouška pořídíte…

Než si papouška pořídíte, důkladně si tento krok promyslete. Jsou to krásná, chytrá a zvědavá zvířata, o samotě ale strádají. Potřebují společnost a spoustu každodenní péče. Pamatujte také na to, že například žako neboli papoušek šedý se dožívá až 60 let, ara a kakadu až 75 let. Zkrátka papoušek rozhodně není zábava na jedno léto, ale závazek podobně trvalý jako svatba.



Výlet za papoušky můžete spojit s procházkou. Společně s okolními obcemi jsou Bošovice součástí mikroregionu Ždánický les a Politaví. Zvenčí si můžete prohlédnout středověkou tvrz, mezi zajímavosti se vedle papouščí zoo řadí Viesgrunty, malá lokalita uprostřed polí a lesů, kde se udržela stepní květena. Za papoušky můžete také přijet na kole: z nedalekých Těšan míří do Bošovic cyklotrasa 5094. Nad Bošovicemi u samoty Svatá se můžete připojit na cyklotrasu 473, která prochází krásnou krajinou Ždánického lesa a dál přes Koryčany a pod hradem Cimburk přes pohoří Chřiby vede až do Otrokovic.
 

Papoušci a seriál #světovéČesko

  • kakaduPři výletu do Velké Británie, Řecka nebo do Španělska můžete papoušky celkem snadno zahlédnout v městských ulicích. Některé druhy se zkrátka dokázaly přizpůsobit životu v Evropě a dokonce se úspěšně rozmnožují. Přírodovědci to nevidí rádi, označují je za invazivní druhy, které s původními druhy ptáků soupeří o hnízdní dutiny a potravu, ba dokonce prý škodí v zemědělství. Vedle mníšků šedých a alexandrů malých se začínají v Evropě více rozšiřovat i alexandři velcí, andulky, amazoňani a aratingy.
  • A pár papouščích zajímavostí: vedle některých krkavcovitých jsou papoušci nejinteligentnější ptáci a dokážou věrně napodobovat nejrůznější zvuky včetně lidských slov. Umí zapískat i celé písně, napodobují hlas zvířat, pláč, smích anebo kašel.
  • Papouškům je lépe ve dvou a často tvoří páry na celý život.
Papouščí zoologická zahrada Bošovice

Papouščí zoologická zahrada Bošovice

V obci Bošovice jihovýchodně od Brna naleznete ostrov tropické přírody. Jedinou papouščí zoo v Evropě obývá téměř 60 druhů papoušků ve stovce prostorných voliér. Součástí areálu je i dětská zoo s několika druhy savců

Staňte se na jeden den ošetřovatelem v zoo

Staňte se na jeden den ošetřovatelem v zoo

Starat se celé dny o zvířata bylo možná i vaším dětským snem. Vydejte se společně s portálem Kudy z nudy do některé z českých zoologických zahrad, které nabízejí možnost stát se na jeden den ošetřovatelem zvířat! Vybírat můžete z programů například pražské zoo, Safari parku ve Dvoře Králové, liberecké zoo anebo Zoo Hodonín.

Nej našich zoo: poznejte historii a současnost zoologických zahrad v ČR

Nej našich zoo: poznejte historii a současnost zoologických zahrad v ČR

Vydejte se spolu s námi na cestu historií českých zoologických zahrad a poznejte jejich rekordy a kuriozity. Z původních místních zvěřinců, které často sloužily pouze pro vystavovatelské účely exotických i známějších zvířecích druhů, se postupně rozrostly do institucí jejichž cílem je nejen náplň volného času, ale především ochrana ohrožených druhů.

#světovéČesko aneb poznejte tu pravou exotiku domova

#světovéČesko aneb poznejte tu pravou exotiku domova

Kvůli zážitkům, jako je procházka deštným pralesem, poznání korálových útesů, jízda po safari anebo relaxace ve vodním ráji, vůbec nemusíte navštěvovat vzdálené exotické země. Nefalšovanou exotiku ve skutečnosti můžete prožít doma, v České republice. A portál Kudy z nudy vám poradí kde a jak.

Další aktuality

Kempování v Česku: 10 tipů, kam do kempu v Jihomoravském kraji

Letní kempování je skvělá věc. Pro někoho je ideálem dovolená třeba po širákem, pro jiné v luxusních plně vybavených stanech, další hledají pěkné místo pro karavan či obytné auto. Jižní Morava tohle všechno nabízí – můžete si vybrat ze stanování na pláži u vody, v blízkosti památek Lednicko-valtického areálu, nebo na dohled od vinic.
Jihomoravský kraj | Ubytování

Zázrak v Moravském krasu: v jeskyni Jáchymka zahnízdili sokoli – místo je pro turisty uzavřeno

Jeskyně Jáchymka v Moravském krasu se letos stala místem ornitologického zázraku. Poprvé od roku 1957 zde zahnízdil pár sokolů stěhovavých. Protože sokoli jsou velmi choulostiví na rušení lidmi, museli ochránci přírody celou oblast uzavřít. Místo lze obejít, avšak obchůzka není vhodná pro děti ani seniory – vede strmým úbočím. Dopřejme sokolí rodině potřebný klid. Ochranáři předpokládají uzavření oblasti pravděbodobně do konce června 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Za vínem se musí přijet aneb kde ochutnat vynikající vína nejen na Moravě

Dnes seženete kvalitní víno prakticky kdekoli a ty tam jsou doby, kdy se vyváželi „Pražáci“ po celých autobusech, aby vypili, co by jinak Moraváci vylili. Všechno se změnilo. Kvalita vína díky novým technologiím stoupla a spolu s ní i poučenost těch, kteří mají rádi dobré víno. Zájezdy za ním se stále dělají, ale důvody už jsou jiné: pít víno přímo tam, kde vznikalo, je totiž daleko mnohem lepší zážitek si otevřít láhev doma u televize.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

50 tipů, kam za folklórem na jižní Moravu

Vydejte se za folklorem, poznejte život našich předků, jejich kulturu a zvyky, osobité podání lidových písní, profesionální hudebníky, tanečníky a zpěváky. Máte vynikající příležitost poznat lidové tradice a folklor. Mnohá města a skanzeny ožívají slavnostmi zvyků a tradic, které kromě kulturního vyžití nabízejí také ochutnávky jídel, ukázky řemesel a prodej řemeslných výrobků. Nabízíme vám i tipy na výlety na méně obvyklá místa.
Jihomoravský kraj | Životní styl

Vranovská přehrada letos slaví 90 let od svého napuštění

Vranovská přehrada na řece Dyji v Jihomoravském kraji letos slaví 90 let od svého napuštění! Za téměř století se stala vyhledávanou turistickou destinací, místem provozování vodních sportů a kromě toho je důležitou vodohodpodářskou stavbou, která slouží pro výrobu elektrické energie i jako protipovodnová ochrana. Destinační společnost ZnojmoRegion připravila v rámci oslav kulatého výročí řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce se budou konat po celou sezónu, tedy od května do října 2024.
Jihomoravský kraj | Příroda

Kalendář akcí 2024: Cyklovlaky a speciální vlaky nejen na Pálavu, do Brd anebo do Českého Švýcarska

Rádi jezdíte na kole a lákají vás výlety do míst, která jsou trochu z ruky? Není nic jednoduššího než využít speciální vlaky s přepravou bicyklů. České dráhy jich letos nabízejí téměř sedm tisíc! Drtivá většina "obyčejných" vlaků sice nabízí úložný prostor pro větší množství kol, avšak jen některé z nich se dají označit za skutečné cyklovlaky – a my víme, které to jsou!
Jihomoravský kraj | Zážitky

Arnoldova vila v Brně zve na prohlídku: poprvé se otevírá veřejnosti v pravidelném provozu

Jedním z nejočekávanějších lákadel Muzea města Brna na sezónu 2024 bylo zahájení pravidelného provozu Arnoldovy vily. Milovníkům architektury se dveře vily otevírají od 5. dubna, přijít na prohlídku je možné vždy od pátku do neděle v čase od 10:00 do 18:00 hodin. Od 16. května bude otevírací doba prodloužena od úterý do neděle. Nově zrekonstruovaná sousedka vily Tugendhat má návštěvníkům co nabídnout – prohlídky vily s průvodcem i bez něj, propojení zahrad s okolními vilami, nový provoz kavárny, a především nejrůznější kulturní a vzdělávací akce.
Jihomoravský kraj | Památky

Okoštujte oskorušu ve všech jejích podobách ve Tvarožné Lhotě

Romantici sází růže, správní chlapi oskoruše! To je motto již 20. ročníku Slavnosti oskeruší, která proběhne v sobotu 6. dubna 2024 tradičně v sále obecního domu ve Tvarožné Lhotě. Těšit se můžete na oskoruši v tekutém i pevném skupenství a samozřejmě také cimbálovou muziku! Dozvíte se, co je dřínka, moruše, mišpule, jak šmakuje Karpatský verbuň, Vojšická duha nebo Oskorušový sen.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika