Úvod > Aktuality > #světovéČesko a Papouščí zoo: do Bošovic za andulkami, korelami, amazoňany a papoušky kakadu
Příroda

#světovéČesko a Papouščí zoo: do Bošovic za andulkami, korelami, amazoňany a papoušky kakadu

  • Vydáno29. července 2021
Ať už si chcete pořídit papouška, už třeba nějakého doma máte anebo jen zkrátka milujete zvířata, udělejte si radost výletem do jihomoravských Bošovic. Manželé Vlastimil a Hana Škrhákovi tu založili jedinou papouščí zoo v Evropě. Přijeďte, v sezoně má otevřeno každý den.
Jak se vám líbí? Papoušci spořádaně sedící ve voliéře anebo ti, kteří žijí společně s holuby a dalším ptactvem v městských parcích a ulicích jižní Evropy?
Bošovice
Španělsko
Bošovice by byly docela obyčejná jihomoravská vesnice na Vyškovsku, nebýt originální Papouščí zoo. Oficiálně vznikla v roce 2008, ale pro jejího zakladatele Vlastimila Škrháka jsou papoušci celoživotní vášní. První dvě andulky dostal už v šesti letech po úrazu oka, postupně jejich chov rozšiřoval, založil farmu na odchov krotkých mláďat a nakonec se společně s manželkou rozhodli lidem ukázat exotické pestré ptáky z jiné strany: do nejmenších podrobností, s láskou a maximální péčí.
 

Bošovice a papoušci ze všech koutů světa

papouščí zooTak vznikla neobyčejná papouščí zoologická zahrada, kde je k vidění přibližně 250 papoušků více než padesáti druhů doslova ze všech koutů světa. Pokud jste navštívili papouščí voliéry ve velkých klasických zoo, tušíte, že bošovická zoo hraje všemi barvami. Je také poměrně velká, ostatně jde o největší papouščí kolekci ze všech českých a slovenských zoo. Areál má rozlohu téměř jeden hektar a papoušci jsou rozmístění podle kontinentů, ze kterých pocházejí, tedy z Austrálie, z Jižní Ameriky a částečně i z Afriky. Možná vás překvapí, že zatímco některé voliéry jsou podle očekávaní plné křiku, jinde spíš panuje ticho.

Počet expozic i druhů papoušků se stále rozrůstá, líhne se tu i spousta mláďat. Některé z druhů jsou kriticky ohrožené a ve volné přírodě jsou už vzácností, například velké druhy papoušků ara, Amazoňani nádherní a velcí či Kakadu žlutolící sulaweský.
 

Papouščí zoo: skvělý domov i výlet

Originální papouščí zoo vznikla na začátku třetího tisíciletí. Oprávnění k provozování získala v roce 2008, první návštěvnici si ji prohlédli v roce 2011. Má příjemnou atmosféru, je tu spousta zeleně i fontánky, ptáci se tu zkrátka cítí jako ve své domovině. Kromě voliér samozřejmě nechybí zázemí, kde tráví čas během zimy. Proto je také zahrada od prosince do února zavřená, od března do listopadu je tu ale otevřeno každý den.Kromě možnosti prohlédnout si vzácné ptáky se papouščí zoologická zahrada stará i o osvětu, tedy výchovu a ochranářství. Po prohlídce proto můžete navštívit Centrum ekologické výchovy, kde je k dispozici spousta zajímavých informací. Podrobně se tu seznámíte nejenom s jednotlivými druhy a životem v jejich domovině, ale i s chovem papoušků v zajetí a jejich ochranou.
 

Než si papouška pořídíte…

Než si papouška pořídíte, důkladně si tento krok promyslete. Jsou to krásná, chytrá a zvědavá zvířata, o samotě ale strádají. Potřebují společnost a spoustu každodenní péče. Pamatujte také na to, že například žako neboli papoušek šedý se dožívá až 60 let, ara a kakadu až 75 let. Zkrátka papoušek rozhodně není zábava na jedno léto, ale závazek podobně trvalý jako svatba.Výlet za papoušky můžete spojit s procházkou. Společně s okolními obcemi jsou Bošovice součástí mikroregionu Ždánický les a Politaví. Zvenčí si můžete prohlédnout středověkou tvrz, mezi zajímavosti se vedle papouščí zoo řadí Viesgrunty, malá lokalita uprostřed polí a lesů, kde se udržela stepní květena. Za papoušky můžete také přijet na kole: z nedalekých Těšan míří do Bošovic cyklotrasa 5094. Nad Bošovicemi u samoty Svatá se můžete připojit na cyklotrasu 473, která prochází krásnou krajinou Ždánického lesa a dál přes Koryčany a pod hradem Cimburk přes pohoří Chřiby vede až do Otrokovic.
 

Papoušci a seriál #světovéČesko

  • kakaduPři výletu do Velké Británie, Řecka nebo do Španělska můžete papoušky celkem snadno zahlédnout v městských ulicích. Některé druhy se zkrátka dokázaly přizpůsobit životu v Evropě a dokonce se úspěšně rozmnožují. Přírodovědci to nevidí rádi, označují je za invazivní druhy, které s původními druhy ptáků soupeří o hnízdní dutiny a potravu, ba dokonce prý škodí v zemědělství. Vedle mníšků šedých a alexandrů malých se začínají v Evropě více rozšiřovat i alexandři velcí, andulky, amazoňani a aratingy.
  • A pár papouščích zajímavostí: vedle některých krkavcovitých jsou papoušci nejinteligentnější ptáci a dokážou věrně napodobovat nejrůznější zvuky včetně lidských slov. Umí zapískat i celé písně, napodobují hlas zvířat, pláč, smích anebo kašel.
  • Papouškům je lépe ve dvou a často tvoří páry na celý život.
Papouščí zoologická zahrada Bošovice

Papouščí zoologická zahrada Bošovice

Zařízení jediné svého druhu v České republice najdete v Bošovicích na Vyškovsku. Jedná se o první papouščí zoo. Na návštěvníky tu čeká více než sto voliér s exotickými ptáky, rozmístěných na pěti stech metrech čtverečních. Prohlédnete si i nejohroženější druhy papoušků.

Staňte se na jeden den ošetřovatelem v zoo

Staňte se na jeden den ošetřovatelem v zoo

Starat se celé dny o zvířata bylo možná i vaším dětským snem. Vydejte se společně s portálem Kudy z nudy do některé z českých zoologických zahrad, které nabízejí možnost stát se na jeden den ošetřovatelem zvířat! Vybírat můžete z programů například pražské zoo, Safari parku ve Dvoře Králové, liberecké zoo anebo Zoo Hodonín.

Nej našich zoo: poznejte historii a současnost zoologických zahrad v ČR

Nej našich zoo: poznejte historii a současnost zoologických zahrad v ČR

Vydejte se spolu s námi na cestu historií českých zoologických zahrad a poznejte jejich rekordy a kuriozity. Z původních místních zvěřinců, které často sloužily pouze pro vystavovatelské účely exotických i známějších zvířecích druhů, se postupně rozrostly do institucí jejichž cílem je nejen náplň volného času, ale především ochrana ohrožených druhů.

#světovéČesko aneb poznejte tu pravou exotiku domova

#světovéČesko aneb poznejte tu pravou exotiku domova

Kvůli zážitkům, jako je procházka deštným pralesem, poznání korálových útesů, jízda po safari anebo relaxace ve vodním ráji, vůbec nemusíte navštěvovat vzdálené exotické země. Nefalšovanou exotiku ve skutečnosti můžete prožít doma, v České republice. A portál Kudy z nudy vám poradí kde a jak.

Další aktuality

V Lednici se o víkendu otevře zámek a zámecký skleník

Od soboty 4. února se na sezonu 2023 opět otevírá zámek Lednice a zámecký skleník. Můžete přijít na zimní prohlídky prvního okruhu anebo se pokochat pohledem na ojedinělou kolekci exotických rostlin, z nichž některé rozkvétají právě teď. Zámek se skleníkem bude přístupný v únoru a březnu vždy o víkendech od 10:00 do 16:00 hodin.
Jihomoravský kraj | Památky

V pátek se ve Valticích znovu otevře Salon vín

Salon vín České republiky ve Valticích představí už v pátek 3. února široké veřejnosti sto nejlepších moravských a českých vín pro rok 2023. Nejlepší stovka oceněná Zlatou medailí Salonu vín bude až do poloviny prosince letošního roku prezentována tradičně ve stejnojmenné degustační expozici v historickém sklepení valtického zámku.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Nejlepším vinařstvím roku 2022 je vinařství Jindřich Kadrnka!

Absolutním vítězem 13. ročníku prestižní oborové soutěže Vinozoom vinařství roku, oficiálně tedy i nejlepším vinařstvím loňského roku se stalo vinařství Jindřich Kadrnka, které zároveň zvítězilo v kategorii malé vinařství. V kategorii střední vinařství uspělo Thaya vinařství a v kategorii velké vinařství Bohemia Sekt.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika

Vinaři z Němčiček zvou na otevřené sklepy

Vinařská obec Němčičky na jižní Moravě zve milovníky vína na zimní festival otevřených sklepů s názvem Zimní festival vína. Bude se konat v sobotu 28. ledna od 10:00 do 19:00 hodin. K ochutnání budou skvělá vína od němčičských vinařů a k chuti přijdou vhod i tradiční zimní laskominy z domácích zdrojů. Nebude chybět ani soutěž o nejlepší svařák.
Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika