ÚvodAktuality#světovéČesko a Papouščí zoo: do Bošovic za andulkami, korelami, amazoňany a papoušky kakadu
Příroda

#světovéČesko a Papouščí zoo: do Bošovic za andulkami, korelami, amazoňany a papoušky kakadu

  • 29. července 2021
Ať už si chcete pořídit papouška, už třeba nějakého doma máte anebo jen zkrátka milujete zvířata, udělejte si radost výletem do jihomoravských Bošovic. Manželé Vlastimil a Hana Škrhákovi tu založili jedinou papouščí zoo v Evropě. Přijeďte, v sezoně má otevřeno každý den.
Jak se vám líbí? Papoušci spořádaně sedící ve voliéře anebo ti, kteří žijí společně s holuby a dalším ptactvem v městských parcích a ulicích jižní Evropy?
Bošovice
Španělsko
Bošovice by byly docela obyčejná jihomoravská vesnice na Vyškovsku, nebýt originální Papouščí zoo. Oficiálně vznikla v roce 2008, ale pro jejího zakladatele Vlastimila Škrháka jsou papoušci celoživotní vášní. První dvě andulky dostal už v šesti letech po úrazu oka, postupně jejich chov rozšiřoval, založil farmu na odchov krotkých mláďat a nakonec se společně s manželkou rozhodli lidem ukázat exotické pestré ptáky z jiné strany: do nejmenších podrobností, s láskou a maximální péčí.
 

Bošovice a papoušci ze všech koutů světa

papouščí zooTak vznikla neobyčejná papouščí zoologická zahrada, kde je k vidění přibližně 250 papoušků více než padesáti druhů doslova ze všech koutů světa. Pokud jste navštívili papouščí voliéry ve velkých klasických zoo, tušíte, že bošovická zoo hraje všemi barvami. Je také poměrně velká, ostatně jde o největší papouščí kolekci ze všech českých a slovenských zoo. Areál má rozlohu téměř jeden hektar a papoušci jsou rozmístění podle kontinentů, ze kterých pocházejí, tedy z Austrálie, z Jižní Ameriky a částečně i z Afriky. Možná vás překvapí, že zatímco některé voliéry jsou podle očekávaní plné křiku, jinde spíš panuje ticho.

Počet expozic i druhů papoušků se stále rozrůstá, líhne se tu i spousta mláďat. Některé z druhů jsou kriticky ohrožené a ve volné přírodě jsou už vzácností, například velké druhy papoušků ara, Amazoňani nádherní a velcí či Kakadu žlutolící sulaweský.
 

Papouščí zoo: skvělý domov i výlet

Originální papouščí zoo vznikla na začátku třetího tisíciletí. Oprávnění k provozování získala v roce 2008, první návštěvnici si ji prohlédli v roce 2011. Má příjemnou atmosféru, je tu spousta zeleně i fontánky, ptáci se tu zkrátka cítí jako ve své domovině. Kromě voliér samozřejmě nechybí zázemí, kde tráví čas během zimy. Proto je také zahrada od prosince do února zavřená, od března do listopadu je tu ale otevřeno každý den.Kromě možnosti prohlédnout si vzácné ptáky se papouščí zoologická zahrada stará i o osvětu, tedy výchovu a ochranářství. Po prohlídce proto můžete navštívit Centrum ekologické výchovy, kde je k dispozici spousta zajímavých informací. Podrobně se tu seznámíte nejenom s jednotlivými druhy a životem v jejich domovině, ale i s chovem papoušků v zajetí a jejich ochranou.
 

Než si papouška pořídíte…

Než si papouška pořídíte, důkladně si tento krok promyslete. Jsou to krásná, chytrá a zvědavá zvířata, o samotě ale strádají. Potřebují společnost a spoustu každodenní péče. Pamatujte také na to, že například žako neboli papoušek šedý se dožívá až 60 let, ara a kakadu až 75 let. Zkrátka papoušek rozhodně není zábava na jedno léto, ale závazek podobně trvalý jako svatba.Výlet za papoušky můžete spojit s procházkou. Společně s okolními obcemi jsou Bošovice součástí mikroregionu Ždánický les a Politaví. Zvenčí si můžete prohlédnout středověkou tvrz, mezi zajímavosti se vedle papouščí zoo řadí Viesgrunty, malá lokalita uprostřed polí a lesů, kde se udržela stepní květena. Za papoušky můžete také přijet na kole: z nedalekých Těšan míří do Bošovic cyklotrasa 5094. Nad Bošovicemi u samoty Svatá se můžete připojit na cyklotrasu 473, která prochází krásnou krajinou Ždánického lesa a dál přes Koryčany a pod hradem Cimburk přes pohoří Chřiby vede až do Otrokovic.
 

Papoušci a seriál #světovéČesko

  • kakaduPři výletu do Velké Británie, Řecka nebo do Španělska můžete papoušky celkem snadno zahlédnout v městských ulicích. Některé druhy se zkrátka dokázaly přizpůsobit životu v Evropě a dokonce se úspěšně rozmnožují. Přírodovědci to nevidí rádi, označují je za invazivní druhy, které s původními druhy ptáků soupeří o hnízdní dutiny a potravu, ba dokonce prý škodí v zemědělství. Vedle mníšků šedých a alexandrů malých se začínají v Evropě více rozšiřovat i alexandři velcí, andulky, amazoňani a aratingy.
  • A pár papouščích zajímavostí: vedle některých krkavcovitých jsou papoušci nejinteligentnější ptáci a dokážou věrně napodobovat nejrůznější zvuky včetně lidských slov. Umí zapískat i celé písně, napodobují hlas zvířat, pláč, smích anebo kašel.
  • Papouškům je lépe ve dvou a často tvoří páry na celý život.
Papouščí zoologická zahrada Bošovice Příroda

Papouščí zoologická zahrada Bošovice

V obci Bošovice jihovýchodně od Brna naleznete ostrov tropické přírody. Jedinou papouščí zoo v Evropě obývá téměř 60 druhů papoušků ve stovce prostorných voliér. Součástí areálu je i dětská zoo s několika druhy savců

Staňte se na jeden den ošetřovatelem v zoo

Staňte se na jeden den ošetřovatelem v zoo

Starat se celé dny o zvířata bylo možná i vaším dětským snem. Vydejte se společně s portálem Kudy z nudy do některé z českých zoologických zahrad, které nabízejí možnost stát se na jeden den ošetřovatelem zvířat! Vybírat můžete z programů například pražské zoo, Safari parku ve Dvoře Králové, liberecké zoo anebo Zoo Hodonín.

Nej našich zoo: poznejte historii a současnost zoologických zahrad v ČR

Nej našich zoo: poznejte historii a současnost zoologických zahrad v ČR

Vydejte se spolu s námi na cestu historií českých zoologických zahrad a poznejte jejich rekordy a kuriozity. Z původních místních zvěřinců, které často sloužily pouze pro vystavovatelské účely exotických i známějších zvířecích druhů, se postupně rozrostly do institucí jejichž cílem je nejen náplň volného času, ale především ochrana ohrožených druhů.

#světovéČesko aneb poznejte tu pravou exotiku domova

#světovéČesko aneb poznejte tu pravou exotiku domova

Kvůli zážitkům, jako je procházka deštným pralesem, poznání korálových útesů, jízda po safari anebo relaxace ve vodním ráji, vůbec nemusíte navštěvovat vzdálené exotické země. Nefalšovanou exotiku ve skutečnosti můžete prožít doma, v České republice. A portál Kudy z nudy vám poradí kde a jak.

Další aktuality

Ohňostroje a dronové show 2024: Za zářivým nebem se vypravte nejen do Brna!

Městské slavnosti nebo silvestrovské oslavy se hlavně dříve neobešly bez pořádného ohňostroje. V současné době se přistupuje i různým alternativám jako jsou videomappingy či dronové show. Světelná představení jsou tak populární, že mají dokonce své přehlídky a mezinárodní soutěže. Vypravit se na ně v Česku můžete především do Brna, kde se koná mezinárodní soutěž ohňostrojů Ignis Brunensis. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na výběr zajímavostí o ohňostrojích.
17. květen 2024 11:10
Zážitky, Jihomoravský kraj

Sezóna výletů Krajem vína 2024 pokračuje májovým putováním okolím Modrých Hor

Putování Malovaným krajem, sezóna cyklo a pěších výletů Krajem vína po Moravských vinařských stezkách, pokračuje i v sobotu 18. května. Tentokrát se cyklisté a pěší turisté vydají do Modrých hor ve Velkopavlovické vinařské podoblasti, která se proslavila nezaměnitelnými červenými víny.
16. květen 2024 16:00
Letní sporty, Jihomoravský kraj

Open House v Brně: prozkoumejte místa, kam se jindy nedostanete

Již tento víkend 18. a 19. května 2024 se uskuteční sedmý ročník Festivalu Open House Brno (OHB), který každoročně v jihomoravské metropoli otevírá široké veřejnosti zdarma běžně nepřístupné památky a zajímavé architektonické objekty. V nabídce je letos přes sto objektů, do 49 z nich je třeba rezervace, ale ostatní místa si lze prohlédnout bez rezervace. Některé z lokací jsou navíc ve sdíleném režimu, kdy je místo přístupné volně a rezervace jsou nutné jen na komentované prohlídky.
16. květen 2024 12:00
Památky, Jihomoravský kraj

Arnoldova vila v Brně zve na prohlídku

Jedním z nejočekávanějších lákadel Muzea města Brna na sezónu 2024 bylo zahájení pravidelného provozu Arnoldovy vily. Milovníkům architektury se dveře vily otevřely v dubnu, ale od 16. května je otevírací doba prodloužena od úterý do neděle, v čase od 10:00 do 18:00 hodin. Nově zrekonstruovaná sousedka vily Tugendhat má návštěvníkům co nabídnout – prohlídky vily s průvodcem i bez něj, propojení zahrad s okolními vilami, nový provoz kavárny, a především nejrůznější kulturní a vzdělávací akce.
15. květen 2024 18:00
Památky, Jihomoravský kraj

V Ivančicích na Slavnostech chřestu ochutnáte špargl a víno

Chcete ochutnat chřest v rozmanitých kombinacích, upravený skutečnými mistry kuchaři? Pak se s portálem vydejte ve dnech 17. až 19. května 2024 do jihomoravských Ivančic, kam se opět po roce vracejí Slavnosti chřestu. S bohatým chřestovým menu a kuchařskou show, duely vína a jídla i nabitým doprovodným programem... a hlavně s pravým u nás vypěstovaným chřestem!
15. květen 2024 12:00
Gurmánská turistika, Jihomoravský kraj

Muzeum průmyslových železnic Zbýšov zahajuje sezonu 2024

Muzeum průmyslových železnic Zbýšov srdečně zve na zahájení provozu, které se bude konat v sobotu 18. května, kdy poprvé vyjedou vláčky tažené parní lokomotivou. Podívejte s portálem Kudy z nudy, na co se můžete těšit.
14. květen 2024 6:00
Památky, Jihomoravský kraj

Vranovská přehrada letos slaví 90 let od svého napuštění

Vranovská přehrada na řece Dyji v Jihomoravském kraji letos slaví 90 let od svého napuštění! Za téměř století se stala vyhledávanou turistickou destinací, místem provozování vodních sportů a kromě toho je důležitou vodohodpodářskou stavbou, která slouží pro výrobu elektrické energie i jako protipovodňová ochrana. Destinační společnost ZnojmoRegion připravila v rámci oslav kulatého výročí řadu akcí, výstav, přednášek a exkurzí do míst, kam se běžně nechodí. Akce se budou konat po celou sezónu, tedy od května do října 2024.
13. květen 2024 7:24
Příroda, Jihomoravský kraj

Přístavy, kotviště a rejdy: tipy, kde se plavit a zakotvit na Baťově kanále

Baťův kanál nabízí široké spektrum zážitků ve spojení s rekreační plavbou – najdete zde množství půjčoven člunů a motorových loděk, které vám zajistí nezapomenutelnou dovolenou. Stejně tak je ale důležité vědět, kde se svým plavidlem bezpečně zakotvit. Infrastruktura Baťova kanálu je opravdu bohatá, přesto vznikají nové přístavy i rejdy a starší místa procházejí postupnou renovací. V přehledu najdete tipy na nová kotviště, kde můžete bezpečně zastavit a bezpečně vystoupit na břeh. Kam se svou lodí zamířit vám poradí Kudy z nudy.
5. květen 2024 8:17
Letní sporty, Jihomoravský kraj