Úvod > Co chcete dělat? > Expozice kovářství a kolářství v Těšanech
Památky

Expozice kovářství a kolářství v Těšanech

Ojediněle zachovalý objekt řemeslnické dílny, kovárnu s hospodářským a obytným stavením, najdete v Těšanech. Kovárna byla součástí vrchnostenského dvora, který je připomínán již v roce 1377. Současnou podobu vtiskla kovárně přestavba z roku 1700. Dnes je spravována Technickým muzeem v Brně.
Kovárna má vzhled přízemní čtyřkřídlé budovy ve slohu venkovského baroka s podsíní a zahrádkou. V objektu jsou instalovány expozice kovářství a kolářství s příslušným venkovským interiérem. Těžiště expozice tvoří kovářská dílna, odpovídající svým vybavením a uspořádáním druhé polovině 19. století. Tvoří ji dvouohnišťová výheň s dvěma původními měchy a širokým otevřeným komínem, kovadlinou a kovářským ponkem. Interiér doplňuje kovářské nářadí. V hospodářských budovách jsou instalovány ukázky velkých kusů kovářské práce, bran, pluhů, a částí zemědělských povozů a drobné výrobky kovářů.

Na expozici kovářství navazuje kolářská dílna, představující základní technologie, typické výrobky a nářadí tohoto dnes již mizejícího řemesla. Technologie kovářského řemesla je prezentována základní kolářskou prací – výrobou kola, a to v jednotlivých pracovních fázích. Instalaci doplňují základní nástroje a pomůcky. Závěr expozice představuje upravené kovářovo obydlí zařízené dobovým nábytkem, nádobím a dalšími domácími pomůckami.

V roce 1999 byla v Těšanech s úspěchem obnovena tradice "Babských hodů" s ukázkami kovářského řemesla, například také kování koně. Zajímavostí je také příběh, který se odehrál právě zde v Těšanech. Podle něho, i když s méně dramatickým koncem, napsali Alois a Vilém Mrštíci vesnické drama Maryša. Hra měla premiéru v roce 1894 v pražském Národním divadle. Hrob Marie Turkové, „Maryši“, leží na starém těšanském hřbitově.

 

Kaple Panny Marie Bolestené v Nesvačilce

Kaple Panny Marie Bolestené v Nesvačilce

Nesvačilka, Jihomoravský kraj
Sportovní hala Moutnice

Sportovní hala Moutnice

Moutnice, Jihomoravský kraj
Turistika na koních v okolí Šitbořic

Turistika na koních v okolí Šitbořic

Šitbořice, Jihomoravský kraj
Expozice kraslic v Borkovanech

Expozice kraslic v Borkovanech

Borkovany, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace v okolí