!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > #světovéČesko a krása historických gobelínů: ze zámku Náměšť nad Oslavou až do Francie
#světovéČesko a krása historických gobelínů: ze zámku Náměšť nad Oslavou až do Francie
"> "> "> "> "> "> "> "> ">
Památky

#světovéČesko a krása historických gobelínů: ze zámku Náměšť nad Oslavou až do Francie

Vydáno 6. března 2021
Nadčasové a luxusní kousky, které ani po stovkách let neztrácejí své kouzlo: to jsou gobelíny či tapiserie. Tkané, vyšívané i vázané nástěnné obrazové koberce se už před stovkami let používaly k výzdobě a zateplení středověkých sálů a komnat, své místo ale mají i v moderních interiérech. Kde se vyrábějí, kde se s jejich výrobou můžete seznámit na vlastní oči i ruce a které kousky stojí za vidění?

Unikátní gobelíny

Dva mistrovské historické gobelíny: koberec s biblickým námětem David a Abigail z doby kolem roku 1675, vystavený na zámku v Náměšti nad Oslavou, a kousek tapiserie z Bayeux, vůbec nejstarší dochované tapiserie evropského původu
 
Náměšť nad Oslavou
Bayeux
Gobelíny a tapiserie, tedy luxusní interiérové dekorace, které jsou výsledkem několikaměsíční trpělivé ruční práce, zdaleka nepotkáte jen na hradech a zámcích. Legendární je například Karolínský gobelín: zná ho každý, kdo měl imatrikulaci nebo promoci ve velké aule pražského Karolina. Byl posledním mistrovským kusem Marie Hoppe Teinitzerové: zakázku k 600. výročí založení Karlovy univerzity podle návrhu Vladimíra Sychry dokončila těsně před znárodněním své dílny v Jindřichově Hradci v roce 1948. Ženu, která gobelínům zasvětila celý život, připomíná expozice v jindřichohradeckém Domě gobelínů.
 

Gobelíny z Jindřichova Hradce

Ačkoli gobelíny a tapiserie vznikaly v minulých staletích v šikovných rukou nejedné dámy, skutečnou zakladatelkou textilního výtvarnictví v Čechách se stala Marie Hoppe Teinitzerová (1879–1960). Studovala v Brně a v malířské škole Adolfa Böhma ve Vídni, na uměleckoprůmyslové škole v Praze a Vyšší tkalcovské škole v Berlíně, zkušenosti získávala v Dánsku, Švédsku a ve Francii, v gobelínových dílnách v Paříži a v hedvábnických závodech v Lyonu.

V roce 1910 v Jindřichově Hradci založila textilní dílnu, do níž najala ruční tkalce z Vysočiny, o rok později pak utkala svou první tapiserii Svatý Jiří bojuje s drakem podle návrhu Zdeňka Kratochvíla. Měla štěstí na zajímavou klientelu: společně s Emilií Paličkovou-Mildeovou vytvořila v letech 1922–1923 kompletní textilní vybavení pro zámek v Novém Městě nad Metují. Tam se seznámila s architekty Pavlem Janákem a Dušanem Jurkovičem. Věhlas dílně vynesla zlatá medaile na mezinárodní výstavě moderního dekorativního a industriálního umění v Paříži 1925. Získala ji série osmi gobelínů na téma tradičních řemesel, která vznikla ve spolupráci s profesorem UMPRUM Františkem Kyselou.

V dalších letech pod rukama Marie Hoppe Teinitzerové vznikaly nádherné kousky, vyráběné podle návrhů řady známých umělců, namátkou Maxe Švabinského, Jiřího Trnky, Cyrila Boudy, Karla Svolinského a dalších. Zajímavý projekt, jehož cílem bylo zřízení centra tapiserií v areálu zámku Červená Lhota, se Marii Hoppe Teinitzerové bohužel uskutečnit nepodařilo. S jejími pracemi včetně replik gobelínů na téma Řemesla (originály jsou uloženy ve sbírkách pražského Uměleckoprůmyslového musea), technikou výroby gobelínů a dalšími textilními výtvarnými technikami a tkalcovskými řemesly se ale můžete seznámit v Domě gobelínůJindřichově Hradci. Sídlí v budově bývalého zámeckého pivovaru v blízkosti hradu a zámku a dodnes se tu vyrábějí rozměrné i drobné tapiserie, výšivky a koberce.
 

Moravská gobelínová manufaktura z Valašského Meziříčí

Ještě starší než jindřichohradecká dílna je Moravská gobelínová manufaktura, kterou v roce 1898 založil akademický malíř Rudolf Schlatauer. S gobelíny se setkával na cestách po severských zemích a rozhodl se tuto techniku převést na Valašsko, region proslulý dávnými tkalcovskými tradicemi. Dílna původně působila v Zašové, po deseti letech se přestěhovala do Valašského Meziříčí. Kromě restaurování historických tapiserií a výroby nových gobelínů a koberců podle moderních výtvarných předloh tu dokonce na unikátním desetimetrovém ručním tkalcovském stavu vznikají obří divadelní opony, například pro Novou scénu Národního divadlaPraze.

Prohlídka vás seznámí s technikou, která se během posledních dvou tisíc let téměř nezměnila, spoustu věcí si můžete osobně vyzkoušet. Navíc uvidíte v chodu historické stroje, které jsou dnes již technickými památkami, zhlédnete dobové filmy o dílnách a řemeslech na Valašsku, občerstvíte se ve stylové kavárně a prohlédnout si můžete i galerii moderních a historických tapiserií. Gobelínka nabízí také kurzy, kde si vyzkoušíte kompletní realizaci vlastního koberce od zakládání plátnové vazby až po zapošívání a napařování.
 

Gobelíny a zámek Náměšť nad OslavouFascinující sbírku několika desítek tapiserií, vyráběných v belgických a francouzských gobelínových dílnách od poloviny 16. do poloviny 19. století můžete vidět při prohlídce renesančního zámku v Náměšti nad Oslavou. Gobelíny zdobí všechny reprezentační sály hlavní prohlídkové trasy a mapují vývoj gobelínových manufaktur z Bruselu, Enghienu a Gramontu na území dnešní Belgie, ale i z produkce dílen ve francouzském Aubussonu či Beauvais. Vůbec nejstarší je verdura s motivy listů, květů, hmyzu a ptáků z doby kolem roku 1540, nejmladší pak je menší tapiserie z počátku 19. století.
 

Osmkrát o tapiseriích

  • Čím se liší gobelíny a tapiserie? Odborníci na textilní techniky by nějaké rozdíly našli, pro běžné uživatele jde ale o dva názvy pro stejný výrobek, tedy textilní obrazy, určené k zavěšení na zeď a zhotovené sešíváním, vyšíváním, tkaním nebo aplikacemi textilií.
  • Název gobelín vznikl patrně díky Francii: jedna z nejstarších manufaktur vyrábějících tapiserie totiž patřila rodině Gobelinů.
  • Nejstarší dochovaná tapiserie evropského původu je tapiserie z Bayeux. Vynikající památka raně křesťanského umění má téměř komiksový charakter: jde o bezmála 70 metrů dlouhý pruh lněného plátna, půl metru široký. Navzdory názvu nejde o pravou tapiserii, ale výšivku: plátno je bohatě vyšívané barevnou vlnou.
  • Tapiserie z Bayeux zahrnuje 58 výjevů doplněných vysvětlujícími latinskými nápisy a vypráví o dobytí Anglie Vilémem Dobyvatelem a bitvě u Hastingsu v roce 1066.
  • Podle tradiční francouzské pověsti tapiserii zhotovila královna Matylda, manželka Viléma Dobyvatele, a její dvorní dámy.
  • První zmínka o tapiserii pochází z roku 1476, kdy je uvedena v inventáři katedrály v Bayeux. Její dřívější osudy neznáme, ale mohla být zhotovena ve stejnou dobu jako katedrála a dokončena v roce 1077 tak, aby byla vystavena při vysvěcení katedrály.
  • Ačkoli na konci plátěného pruhu chybí kousek v odhadované délce asi 6,4 metru, pravděpodobně ilustrující Vilémovu korunovaci, je tapiserie vynikající výpovědí o středověkých zbraních, oděvech a dalších předmětech, které se nikde do současné doby nedochovaly.
  • Originální tapiserie je vystavena v muzeu v Bayeux ve Francii, v prosklené vitríně, aby se zabránilo jejímu poškození vlivem světla a vzduchu. Existují nejméně dvě kopie. Tu první vytvořilo v roce 1886 v Anglii několik desítek žen a je vystavena v anglickém Readingu. Druhou tapiserii z Bayeux vytvořila v letech 2004–2007 textilní výtvarnice a učitelka dějin umění Věra Mičková z Olomouce, ovšem je „skutečnější“ než originál: jde totiž o pravou tkanou tapiserii. Dílo putuje po různých výstavách.
Gobelínová manufaktura Wnoozow v Karlíně

Gobelínová manufaktura Wnoozow v Karlíně

Wnoozow je textilní manufaktura založená roku 2016 Danielou Danielis. Primárně se zaměřuje na tkaní gobelínů, tapiserií a ruční výrobu tkanin s ohledem na potřeby významných umělců a designérů.

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek Náměšť nad Oslavou

Zámek v Náměšti nad Oslavou, postavený na levém břehu řeky Oslavy, patří mezi významné doklady renesančního stavitelství na Moravě. Původní hrad ze 13. stol. byl moravskými pány ze Žerotína přebudován v letech 1565-1578 na honosné renesanční sídlo, které se zachovalo v téměř nezměněné podobě dodnes.

Největší sbírka tapisérií na zámku Náměšť nad Oslavou

Největší sbírka tapisérií na zámku Náměšť nad Oslavou

Zámek v Náměšti nad Oslavou se majetkem československé vlády a sloužil jako letní sídlo prezidenta na Moravě. Když v 50. letech přestal prezidentovi sloužit, rozhodla státní památková správa, že v zámku bude vystavena ucelená kolekce tapisérií.

Divadelní opona v Národním divadle - nejslavnější divadelní opona v České republice

Divadelní opona v Národním divadle - nejslavnější divadelní opona v České republice

V pražském Národním divadle se nachází nejslavnější česká divadelní opona, vytvořená Vojtěchem Hynaisem. Opona oslavuje obětavost českého národa při budování Národního divadla. Slavný nápis "Národ sobě" připomíná vlastence, kteří darovali prostředky na stavbu Zlaté kapličky.

Tkalcovské muzeum v Rejvízu

Tkalcovské muzeum v Rejvízu

Jesenicko bylo odpradávna nejen krajem horníků, ale také tkalců. Starou tradici ukazuje unikátní muzeum v budově fary uprostřed vesnické památkové zóny v Rejvízu. V expozici zhlédnete například tři kompletní stavy, ale i předměty denní potřeby našich předků.

Moravská gobelínová manufaktura ve Valašském Meziříčí

Moravská gobelínová manufaktura ve Valašském Meziříčí

Vydejte se do centra tkalcovského řemesla, umění a textilního designu. Moravská gobelínová manufaktura se již více než sto let věnuje ručnímu tkaní klasických gobelínů, originálních koberců a uměleckých tapiserií. V nabídce jsou kurzy, kde si vyzkoušíte kompletní realizaci vlastního koberce.

Dům gobelínů – historie tkaní v Jindřichově Hradci

Dům gobelínů – historie tkaní v Jindřichově Hradci

Citlivě rekonstruovaná industriální památka, bývalý jindřichohradecký zámecký pivovar, je místem, kde od roku 2012 sídlí městské muzeum Dům gobelínů.