Úvod > Aktuality > #světovéČesko a vydejte se na cestu do minulosti v Koněpruských jeskyních
Příroda

#světovéČesko a vydejte se na cestu do minulosti v Koněpruských jeskyních

  • Vydáno8. srpna 2020
Existuje asi jen velmi málo milovníků naší přírody, kteří by nikdy neslyšeli o Koněpruských jeskyních. Největší jeskynní systém na území Čech vznikl v devonských vápencích starých až 400 miliónů let. Od roku 1959 přístupné veřejnosti a návštěvníci mohou obdivovat krápníkovou výzdobu ve dvou zpřístupněných patrech. Jeskyně jsou známé také svou výzdobou připomínající růžičkovou kapustu. Velmi podobné „kapustičkové“ či „květákové“ útvary byste také našli v Cuevas de Genova, jediné sladkovodní jeskyni na ostrově Mallorca.

Koněprusy

Koněpruské jeskyně
Cuevas de Genova
Koněpruské jeskyněKoněpruské jeskyně vznikly v devonských vápencích starých až 400 miliónů let. Objeveny byly až roku 1950, při odstřel v Houbově lomu. Jeskynní systém je vytvořen pod vrchem Zlatý kůň (475 m n. m.) ve třech výškových úrovních. Na jeho vzniku se podílela převážně korozní činnost atmosférických vod v prvohorních vápencích, které tvoří převážnou část Českého krasu.

Podstatná část prostor vznikala v období druhohor. Během postupného rozšiřování puklin a chodeb docházelo i k řícení stropů za vzniku větších dómů a propastí. Některé části svrchního patra byly v dávné minulosti přístupné, později ovšem upadly v zapomnění. V hlinitých sedimentech chodeb se nacházelo velké množství kosterních pozůstatků pravěké jeskynní zvířeny staré až 150 tisíc let. Jeskynní medvědi, hyeny a další obratlovci v jeskyních žili, ale také do nich napadali strmými propastmi. Další část kosterních pozůstatků byla do jeskyně splavena z povrchu. Podobným způsobem se do jeskyní dostaly i kosti pravěkého člověka a jeho kamenné a kostěné nástroje.
 

Výzdoba růžičkovou kapustou

koněpruské jeskyněNejstarší a zcela unikátní výzdobu jeskyně jsou krápníkové útvary připomínající růžičkovou kapustu, někomu mohou připomínat i květák. Jeskyňáři jim důvěrně říkají „koněpruské růžičky“. Unikát tvořený kalcitem a chalcedonem je starší více než 1,5 milionu let. Některé z růžiček obsahují zrna či vrstvičky čirého nebo mléčně zbarveného opálu. Opál se vyskytuje i v jiných jeskyních, růžičky s opálem jsou však světovým unikátem. Jsou pozůstatkem z dávných dob, kdy na povrchu doznívalo tropické až subtropické klima.

Mimo růžiček je v Koněpruských jeskyních široká škála krasových útvarů – stalagmity, stalaktity a stalagnáty. Největší z prostorů je tzv. Proškův dům, kterému dominuje největší stalagmit českých jeskyní s názvem Mohyla. Celková délka všech prostor Koněpruských jeskyní činí 2 050 m. Zpřístupněná trasa o délce 620 m vede svrchním a středním patrem, spodní patro je přístupné pouze speleologům.
 

Květák na Mallorce

Cuevas de GenovaZatímco Koněpruské jeskyně leží jen 30 km za Prahou, za jeskyněmi Cuevas de Genova byste se museli vypravit až na Mallorku, do Baleárského souostroví ve Středozemním moři, patřící Španělsku. A možné byste se zde cítili tak trochu „jako doma“ v Koněprusech – jeskyně jsou si totiž velmi podobné. Na rozdíl od ostatních čtyř jeskyň na ostrově, vytvořila Cuevas de Genova sladkovodní voda. Velkým unikátem jsou zde růžičkové útvary, kterým místní přezdívají květák nebo popcorn.
 
Jeskyně byly objeveny roku 1906 zcela náhodně, při výstavbě studny ve čtvrti Janov náležící k městu Palma de Mallorca. Turisté v nich oceňují nejen „květákovou“ výzdobu, ale také excentrické tvary krápníků velmi pestrých barev. Oproti velmi navštěvované Dračí jeskyni nebo jeskyni Hams se jedná o komorní prostředí bez davů turistů, což je další plus.
Naučná stezka Zlatý kůň v Českém krasu

Naučná stezka Zlatý kůň v Českém krasu

Naučná stezka Zlatý kůň začíná u východu z Koněpruských jeskyní a provede návštěvníky po zajímavostech v blízkém okolí jeskyní. Naučná stezka prochází národními přírodními památkami Zlatý kůň a Lom na Kobyle.

Národní geopark Barrandien

Národní geopark Barrandien

Chcete se vydat po dně pravěkých moří? Do vzdálených časů vás přenese Geopark Barrandien, největší geopark v České republice. Geopark není jen zkamenělá minulost. Skrývá v sobě příběhy českých dějin, rozvoje průmyslu a osídlení území. Barrandien je klenotem české geologie a paleontologie.

Koněpruské jeskyně v Českém krasu – za tajemstvím penězokazců

Koněpruské jeskyně v Českém krasu – za tajemstvím penězokazců

Koněpruské jeskyně jsou zatím největším objeveným jeskynním systémem v Čechách. Vznikly v devonských vápencích starých až 400 milionů let. Jsou vyvinuty ve třech výškových úrovních s denivelací více jak 70 m. Jejich celková délka přesahuje 2 km, zpřístupněná trasa je dlouhá cca 620 m.

Další aktuality

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Tipy na zajímavý výlet pro rodiny s dětmi na víkend 7. a 8. října 2023 po okolí Prahy, jižních Čechách, Moravě a v dalších regionech ČR. Inspiraci na Kudy z nudy najdete pro malé i velké, holky i kluky. Vyberte si místa, kde se s dětmi nebudete nudit, ať už během pohádkových představení, na čerstvém vzduchu nebo tvořivých dílen pro rodiny s dětmi. Vydejte se na zajímavé prohlídky či výstavy, do zoo, výlet za zábavou, historií či kulturou. Co vše můžete během volných dní podniknout se svými ratolestmi najdete na v kalendáři akcí na kudyznudy.cz.
Středočeský kraj | Zážitky

Koně na Kačině přinesou zábavu nejen pro milovníky koní

V sobotu 7. října 20223 se od 10 do 17:00 hodin konají na zámku Kačina oblíbené slavnosti věnované koním. Koně na Kačině opět představí nejrůznější koňská plemena, k vidění bude přehlídka jezdeckého umění i ukázky práce s koňmi. Nebude chybět sváteční Hubertova jízda zámeckým parkem a bohatý doprovodný program v podobě divadel, koncertů, výstav nebo řemeslné tržnice. Součástí jsou také projížďky na koních či ve voze pro děti i dospělé.
Středočeský kraj | Památky

Nejhezčí a turisty nejvyhledávanější vyhlídky na Vltavu

Vrchovnice, Máj, Bednář, Zadka a spousty dalších bezejmenných míst – to jsou nekrásnější vltavské vyhlídky, které mají svoje kouzlo během celého roku. Víte, kde je hledat? A jak se dostanete tam, kam žádné značky nevedou? Poradíme vám na portálu Kudy z nudy.
Středočeský kraj | Příroda

Víkendové Křivoklání bude přehlídkou středověkých soubojů i řemesel

Letošní, v pořadí již 27. ročník rytířských slavností Křivoklání, které pořádají skupina historického šermu Merlet a státní hrad Křivoklát, přináší spoustu hradní zábavy. Na vlastní oči spatříte šermíře, tanečnice, kejklíře, uslyšíte dobovou hudbu, prožijete divadelní příběhy, budete fandit udatným rytířům, ohmatáte si zbraně a zbroje či si vystřelíte z luku nebo kuše. Křivoklání opanuje královský hrad v tradičním termínu od 30. 9. do 1. 10. 2023.
Středočeský kraj | Zážitky

Svatý Václav přijede do Mladé Boleslavi za volantem veteránů

Den svatého Václava, patrona českých zemí, se slaví různě. V Mladé Boleslavi svátek české státnosti pojali tak, jak to umí nejlépe – do ulic vyrazí desítky automobilů. Historická auta vyjedou na 21. Svatováclavskou jízdu ve čtvrtek 28. září 2023 v 9:30 hodin.
Středočeský kraj | Zážitky

Cesty za uměním: architekt Benedikt Rejt a kouzlo stanových střech

Benedikt Rejt (1454–1536) byl stavitel a architekt, jehož stopy najdeme na řadě míst po celých Čechách. S jeho jménem je spojená velkolepá přestavba Pražského hradu s Vladislavským sálem a severním opevněním, chrámu svaté Barbory v Kutné Hoře a hradu Švihova. Na řadě míst zanechal svůj umělecký podpis v podobě stanových střech – i když ne všude se dochovaly.
Středočeský kraj | Památky

Ve Staré Boleslavi se opět uskuteční Národní svatováclavská pouť

Jako připomínku státního svátku Dne české státnosti a úmrtí patrona Českého národa sv. Václava se každoročně konají oslavy na jeho počest. V podvečer přijíždí relikvie sv. Václava do Boleslavi. Za zvuku zvonů bude relikvie přenesena do baziliky sv. Václava, vnesena do starobylé románské krypty sv. Kosmy a Damiana a instalována na oltáři. Ústředním bodem celé svatováclavské slavnosti bude koncelebrovaná mše svatá, která 28. září začíná v 10 hodin na Mariánském náměstí.
Středočeský kraj | Památky

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

V sobotu a v neděli 23. a 24. září 2023 se můžete podívat na hrad Karlštejn, ale také do podhradí, kde bude probíhat Karlštejnské vinobraní. Na programu bude přehlídka gotického odívání, výuka historických tanců, vystoupení polykačů ohně, fakírů a dvorních mágů přenese návštěvníky do doby dávno minulé. Ani letos si slavnost nenechá ujít sám císař Karel IV., který by letos oslavil své 707. narozeniny. Doprovázet jej bude jak jeho choť císařovna Eliška Pomořanská, tak více jak 300 dvořanů z Karlova dvora. V sobotu pojede na Karlštejn speciální Karlštejnský expres.
Středočeský kraj | Gurmánská turistika