ÚvodAktuality#světovéČesko a vydejte se na cestu do minulosti v Koněpruských jeskyních
Příroda

#světovéČesko a vydejte se na cestu do minulosti v Koněpruských jeskyních

  • 8. srpna 2020
Existuje asi jen velmi málo milovníků naší přírody, kteří by nikdy neslyšeli o Koněpruských jeskyních. Největší jeskynní systém na území Čech vznikl v devonských vápencích starých až 400 miliónů let. Od roku 1959 přístupné veřejnosti a návštěvníci mohou obdivovat krápníkovou výzdobu ve dvou zpřístupněných patrech. Jeskyně jsou známé také svou výzdobou připomínající růžičkovou kapustu. Velmi podobné „kapustičkové“ či „květákové“ útvary byste také našli v Cuevas de Genova, jediné sladkovodní jeskyni na ostrově Mallorca.

Koněprusy

Koněpruské jeskyně
Cuevas de Genova
Koněpruské jeskyněKoněpruské jeskyně vznikly v devonských vápencích starých až 400 miliónů let. Objeveny byly až roku 1950, při odstřel v Houbově lomu. Jeskynní systém je vytvořen pod vrchem Zlatý kůň (475 m n. m.) ve třech výškových úrovních. Na jeho vzniku se podílela převážně korozní činnost atmosférických vod v prvohorních vápencích, které tvoří převážnou část Českého krasu.

Podstatná část prostor vznikala v období druhohor. Během postupného rozšiřování puklin a chodeb docházelo i k řícení stropů za vzniku větších dómů a propastí. Některé části svrchního patra byly v dávné minulosti přístupné, později ovšem upadly v zapomnění. V hlinitých sedimentech chodeb se nacházelo velké množství kosterních pozůstatků pravěké jeskynní zvířeny staré až 150 tisíc let. Jeskynní medvědi, hyeny a další obratlovci v jeskyních žili, ale také do nich napadali strmými propastmi. Další část kosterních pozůstatků byla do jeskyně splavena z povrchu. Podobným způsobem se do jeskyní dostaly i kosti pravěkého člověka a jeho kamenné a kostěné nástroje.
 

Výzdoba růžičkovou kapustou

koněpruské jeskyněNejstarší a zcela unikátní výzdobu jeskyně jsou krápníkové útvary připomínající růžičkovou kapustu, někomu mohou připomínat i květák. Jeskyňáři jim důvěrně říkají „koněpruské růžičky“. Unikát tvořený kalcitem a chalcedonem je starší více než 1,5 milionu let. Některé z růžiček obsahují zrna či vrstvičky čirého nebo mléčně zbarveného opálu. Opál se vyskytuje i v jiných jeskyních, růžičky s opálem jsou však světovým unikátem. Jsou pozůstatkem z dávných dob, kdy na povrchu doznívalo tropické až subtropické klima.

Mimo růžiček je v Koněpruských jeskyních široká škála krasových útvarů – stalagmity, stalaktity a stalagnáty. Největší z prostorů je tzv. Proškův dům, kterému dominuje největší stalagmit českých jeskyní s názvem Mohyla. Celková délka všech prostor Koněpruských jeskyní činí 2 050 m. Zpřístupněná trasa o délce 620 m vede svrchním a středním patrem, spodní patro je přístupné pouze speleologům.
 

Květák na Mallorce

Cuevas de GenovaZatímco Koněpruské jeskyně leží jen 30 km za Prahou, za jeskyněmi Cuevas de Genova byste se museli vypravit až na Mallorku, do Baleárského souostroví ve Středozemním moři, patřící Španělsku. A možné byste se zde cítili tak trochu „jako doma“ v Koněprusech – jeskyně jsou si totiž velmi podobné. Na rozdíl od ostatních čtyř jeskyň na ostrově, vytvořila Cuevas de Genova sladkovodní voda. Velkým unikátem jsou zde růžičkové útvary, kterým místní přezdívají květák nebo popcorn.
 
Jeskyně byly objeveny roku 1906 zcela náhodně, při výstavbě studny ve čtvrti Janov náležící k městu Palma de Mallorca. Turisté v nich oceňují nejen „květákovou“ výzdobu, ale také excentrické tvary krápníků velmi pestrých barev. Oproti velmi navštěvované Dračí jeskyni nebo jeskyni Hams se jedná o komorní prostředí bez davů turistů, což je další plus.
Naučná stezka Zlatý kůň v Českém krasu Příroda

Naučná stezka Zlatý kůň v Českém krasu

Naučná stezka Zlatý kůň začíná u východu z Koněpruských jeskyní a provede návštěvníky po zajímavostech v blízkém okolí jeskyní. Naučná stezka prochází národními přírodními památkami Zlatý kůň a Lom na Kobyle.

Národní geopark Barrandien Příroda

Národní geopark Barrandien

Chcete se vydat po dně pravěkých moří? Do vzdálených časů vás přenese Geopark Barrandien, největší geopark v České republice. Geopark není jen zkamenělá minulost. Skrývá v sobě příběhy českých dějin, rozvoje průmyslu a osídlení území. Barrandien je klenotem české geologie a paleontologie.

Koněpruské jeskyně v Českém krasu – za tajemstvím penězokazců Příroda

Koněpruské jeskyně v Českém krasu – za tajemstvím penězokazců

Koněpruské jeskyně jsou zatím největším objeveným jeskynním systémem v Čechách. Vznikly v devonských vápencích starých až 400 milionů let. Jsou vyvinuty ve třech výškových úrovních s denivelací více jak 70 m. Jejich celková délka přesahuje 2 km, zpřístupněná trasa je dlouhá cca 620 m.

Další aktuality

Valentýn se blíží, oslavte ho ve středních Čechách

Cítíte romantiku ve vzduchu? To se blíží Valentýn – svátek zamilovaných. Ještě jste si nerezervovali valentýnský pobyt a přemýšlíte, jak svou lásku překvapit? Nechte se nalákat do středních Čechách a omrkněte, kde pro vás a vaši drahou polovičku mají nachystané speciální valentýnské anebo romantické balíčky. 
14. leden 2025 14:51
Životní styl, Středočeský kraj

Památník Karla Čapka láká návštěvníky také v zimě

V malebné krajině lesů a rybníků nedaleko Dobříše najdete dům Karla Čapka, kde spisovatel pobýval v letech 1935 až 1938. Malebná vilka s rozsáhlou zahradou nabízí prohlídku expozice zájemcům i v zimních měsících. Otevřeno je zde od pondělí do pátku od 9:00 do 16:00 hodin.
14. leden 2025 8:00
Kultura, Středočeský kraj

Kutná Hora letos slaví 30 let od zápisu na Seznam dědictví UNESCO

Historické centrum města s chrámem sv. Barbory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci bylo na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO zařazeno roku 1995. V rámci České republiky to tehdy byla v pořadí čtvrtá lokalita. Letos tedy Kutná Hora slaví již 30 let od této události. Oslavy tohoto výročí budou probíhat řadou společenských a kulturních akcí.
11. leden 2025 9:58
Památky, Středočeský kraj

Poznejte skalní hrad Valečov i v zimě

Hrad Valečov, jeden z nejkrásnějších českých skalních hradů v Českém ráji nedaleko Mnichova Hradiště a Branžeže, můžete za dobrého počasí navštívit i v zimě. Během zimy je hrad otevřen o víkendech od 9:00 do 16:00 hodin. Komentovaná prohlídka vede v zimě sklepením a nádvořím, na vyhlídku pak vystoupíte s informačním listem sami.
11. leden 2025 6:00
Památky, Středočeský kraj

Hrad Karlštejn zůstává přes zimu otevřený

Zatímco v minulosti byl hrad Karlštejn v lednu zavřený, letos prožívá nekonečnou sezónu. Od 1. ledna do 31. března 2025 je otevřen vždy v pátek, sobotu a neděli. Brány hradu jsou pro milovníky památek dokořán od 10:00 do 15:00 hodin.
10. leden 2025 10:00
Památky, Středočeský kraj

Kam na běžky v okolí Prahy ve a středních Čechách? Brdy, Sibiř i Ladův kraj

Když se o slovo přihlásí pravá zima i v nížinách, sněhová nadílka potěší nejen děti, ale i dospělé. Běžkovat se nakonec dá nejen v okolí hlavního města, ale i v samotné Praze. A příležitostí, kde si zajezdit na běžkách ve Středočeském kraji je více než dost. Pojďte se s námi přesvědčit, že střední Čechy mají rozhodně běžkařům co nabídnout.
9. leden 2025 8:00
Zimní sporty, Středočeský kraj

Užijte si Ladovskou zimu v Ladově kraji

„Ladovská zima za okny je a srdce jímá bílá nostalgie“ – prozaická skladba Jarka Nohavici se stává realitou. Sníh před nedávnem zavítal i do středních Čech a my doufáme, že si ho stihneme alespoň malou chvíli užít. Kde jinde by to mělo být než právě v Ladově kraji. Udělejte si pěknou zimní procházku a objevte místa, která Josef Lada ve svých dílech zachytil.
7. leden 2025 13:00
Zážitky, Středočeský kraj

Zámek Radim má otevřeno i v zimě!

Nelákají vás klasické prohlídky památek, protože máte pocit, že to je jen nuda? Zkuste něco trochu jiného. Na zámku Radim zažijte atmosféru šlechtického sídla jako za starých časů. Otevřeno je zde vždy o víkendu od 11:00 do 15:00 hodin.
5. leden 2025 6:00
Zážitky, Středočeský kraj