Český Rudolec
"> "> "> "> "> "> "> ">
Přidat foto

Český Rudolec

Česká Kanada je malebná krajina lesů, skal a rybníků na rozhraní Čech a Moravy. Právě tady, západně od Dačic leží Český Rudolec. Už zdálky uvidíte věž novogotického zámku, podobnou věžím zámku Hluboká, najdete tu také pivovar, pivní lázně a ranč s ekologickým chovem bizonů.

Český Rudolec: malá sestra velké Hluboké

Perlou Českého Rudolce i celé České Kanady je zámek ve stylu tudorovské gotiky, přezdívaný Malá Hluboká. Na rozdíl od „velké“ Hluboké měl rudolecký zámek smůlu: po druhé světové válce chátral, od 70. let byl opuštěný. Dnes tvoří celek společně s penzionem, restaurací, zámeckým pivovarem, pivními lázněmi a informačním centrem. K památkám Českého Rudolce patří rovněž původně gotický kostel sv. Jana Křtitele a hřbitovní kaple sv. Kříže, která stojí na konci dnes již zaniklé křížové cesty.
 

Graselovy stezky

Krajina po obou stranách moravsko-rakouské hranice byla na počátku 19. století rejdištěm Johanna Georga Grasela (1790–1818) a jeho tlupy. Kariéra dobrodruha, jehož jméno se stalo synonymem pro člověka špatného chování, vyvrcholila v letech 1813 až 1815, kdy spáchal přes 70 loupeží. Místy kde žil a loupil, se proplétá síť Graselových stezek. Zavedou vás například ke Graselově sluji, k romantickým Filipovým kamenům anebo na vrch Skalka u Horního Radíkova, kterému se zkomolením německého názvu Kupferstein mezi lidmi říká Kofrštán.
 

Skály, rozhledna a bizoni

Kolem Českého Rudolce objevíte řadu zajímavých míst, například lesní židovský hřbitov u Markvarce anebo vodní pilu v Peníkově, unikátní technickou památku z poloviny 19. století. V RožnověBison Ranchem a restaurací připravují speciality z bizoního masa, u Valtínova čeká na malé i velké lesopark U Jakubarozhlednou, řadou atrakcí pro děti a naučnými stezkami. V okolních lesích se skrývá řada skalních útvarů a pomníčků, například Francouzský kámen nebo kuriózní Ďáblova prdel.

Turistická informační centra


Ubytování a restaurace

Penzion Matějovec u Českého Rudolce

Penzion Matějovec u Českého Rudolce

Český Rudolec, Jihočeský kraj
Pivovar Grasel v Českém Rudolci

Pivovar Grasel v Českém Rudolci

Český Rudolec, Jihočeský kraj