!

Upozornění: Redakce prosí všechny zájemce o akce a aktivity, aby se před jejich návštěvou informovali u organizátora, zda a kdy probíhají vzhledem k opatřením přijatým vládou ČR k nákaze Covid-19. Omlouváme se, že informace o otevíracích dobách a termínech konání uvedených na webu Kudyznudy.cz nemusí být vždy aktuální.

Úvod > Aktuality > Sušický ručně vyřezávaný betlém vás určitě nadchne

Sušický ručně vyřezávaný betlém vás určitě nadchne

Vydáno 11. prosince 2019 Kultura
Stálou expozici muzea a mechanický sušický betlém, který představuje starobylá tradiční řemesla v půvabné šumavské krajině s významnými památkami a lidovou architekturou Sušicka, můžete navštívit ve vánočním čase a zpříjemnit si tak sváteční atmosféru. Betlém je přístupný v otevírací době muzea a pouští se v čase: 10:00, 11:00, 14:00, 15:00 a 16:00 hodin, v neděli pouze v 10:00 a 11:00 hodin.
Sušice betlémV Muzeu Šumavy v Sušici se po několikaměsíční pauze rozpohyboval velký Sušický mechanický betlém. I když vznikl teprve v roce 2004, je asi nejznámějším betlémem na Šumavě. Po deseti letech provozu ale potřeboval kompletní opravu. Sušický betlém postavili za deset měsíců řezbáři Pavel Svoboda ze Sušice a Karel Tittl z Velhartic.

Betlém je koncipovaný stupňovitě do šesti pater, jejich celková rozloha je 16 metrů čtverečných. V popředí je 30 velkých figur, betlém dále obsahuje na 150 pohyblivých a dalších 150 statických figur a kolem 40 objektů, z nichž se část také pohybuje. Betlém je celoročně vystaven v Muzeu Šumavy. Vedle Betlému si zde můžete prohlédnout celou expozici muzea. Seznámíte se například se sirkařstvím, sklářstvím nebo historií regionu.

Betlém Sušice Otevřeno je denně mimo pondělí:
  • úterý – sobota: 10:00- 12:00, 14:00 – 16:30 hodin
  • neděle: 10:00 – 12:00 hodin
  • na Štědrý den, Boží hod a Silvestra je zavřeno
  • betlém se pouští v tomto čase: 10, 11, 14, 15 a 16 hodin.

Vstupné je do muzea za 80 korun, ostatní zaplatí polovinu. Vzhledem k délce prohlídky se poslední vstupenky prodávají 30 minut před uzavřením muzea.
Pohyblivý sušický betlém

Pohyblivý sušický betlém

Jeden z největších mechanických betlémů v České republice s dominantním znázorněním starobylého města Sušice. Dílo zachycuje život, tradiční řemesla v půvabné šumavské krajině, významné šumavské památky a lidovou architekturu. Jeho hlavními autory jsou Karel Tittl a Pavel Svoboda.

Muzeum Šumavy Sušice

Muzeum Šumavy Sušice

V muzeu je k vidění hned několik expozic, které se vztahují jak Šumavě, tak i historickým faktům této oblasti. Asi nejzajímavější expozicí je Sušický mechanický betlém, který byl v roce 2014 po několikaměsíční pauze znovu zpřístupněn veřejnosti.

Velhartický betlém - unikátní dílo z rukou českého mistra Tittla

Velhartický betlém - unikátní dílo z rukou českého mistra Tittla

Betlém vysoký 1,2 m se rozprostírá na ploše 4 x 2,5 m. Je zasazen do 14. století, období, kdy byl postaven Velhartický hrad. V betlému najdete 25 velkých figur, ostatních menších je přes čtyřicet.