Úvod > Co chcete dělat? > Kultura > Pohyblivý sušický betlém
Kultura

Pohyblivý sušický betlém

Jeden z největších mechanických betlémů v České republice s dominantním znázorněním starobylého města Sušice. Dílo zachycuje život, tradiční řemesla v půvabné šumavské krajině, významné šumavské památky a lidovou architekturu. Jeho hlavními autory jsou Karel Tittl a Pavel Svoboda.
Betlém, který najdete v Muzeu Šumavy Sušice, je dlouhý 5 m, jeho hloubka je 3,5 m a celková rozloha 16m². Najdete zde 30 postav ve velikosti 30 cm, 35 objektů, 150 pevných a 150 pohyblivých figur na elektrický pohon, pohybuje se také několik objektů (mlýnská kola, vory, zvony).

Legenda o ztracených sušických jesličkách se stala jedním z podnětů, které daly dohromady dva významné řezbáře na Sušicku, Karla Tittla a Pavla Svobodu. Výsledkem této spolupráce byly nové mechanické sušické jesličky, které byly slavnostně otevřeny pro veřejnost 27.11.2004 po pouhých deseti měsících práce. Při práci jim pomáhali i další řezbáři a všichni dohromady odpracovali 4 028 hodin.

Karel Tittl se narodil roku 1954 a žije dnes ve Velharticích. Od roku 2003 je členem Sdružení výtvarníků ČR a v roce 2005 se stal také členem Unie výtvarných umělců ČR. Při práci na betlému navrhoval architektonické pojetí a vyřezal velké figury a objekty.

Sušický rodák Pavel Svoboda, narozený v roce 1965, je původním autorem nápadu na vytvoření betlému. Na starosti měl zejména složitý mechanismus, barevné ladění objektů a figur a vyřezával menší postavy. Dnes se stále stará zejména o mechanismus betlému a jeho údržbu.

Betlém, koncipovaný do šesti úrovní, je v muzeu zasazen do prostoru 6 x 3,5 x 2,8 metru. Tvoří jej kolem třiceti velkých figur v popředí, přibližně 150 pevných a 150 pohyblivých figur osazených do krajiny Sušicka, z toho polovina je pohyblivých. Pohybuje se také několik z celkem 35 objektů ( mlýnská kola, vory …). Celková rozloha betlému je přes 16 metrů čtverečných.

Konstrukce betlému je vytvořena z borovice, domy z lipového dřeva a krajina je dotvářena za pomoci polystyrenu a modelářských materiálů, vesměs jsou používány akrylátové barvy, na figury (postavy) barvy olejové. Použito bylo zhruba 30 m2 překližky, 1,5 m3 borového a více než 6,2 m3 lipového dřeva. 
 

Kraj starých dob

Sušický betlém odráží „kraj starých dob“ – od klasické dřevěné architektury, přes roubenky, šumavské statky, kamenné stavby, až po takové historické klenoty, které snad budou znát jen opravdoví pamětníci – židovskou synagogu v Sušici, nebo prášilskou papírnu. V krajině jsou zasazeny klasické dominanty a představeny jsou i významné památky města Sušice a jeho okolí.

Na horizontu proti je nejvyšší řada objektů, poměrně vzdálených od samotné Sušice. Zleva vidíte mlýn, k němuž přivážejí hospodáři pytle zrní. Následuje prostá kaplička, ke které chodívali lidé se slovy modliteb. Vedle ní je horská usedlost s charakteristickou šumavskou zvoničkou. Uprostřed je výrazná hradní dominanta a jeden ze symbolů ochrany kraje – hrad Rabí. Následuje kostel, ve kterém se lidé scházeli ve velikém počtu, aby společně vyslechli slovo boží a nakonec další významný hrad Kašperk. Ještě výš nad nimi se rozhlíží nad celým Sušickem i Svatobor se svou rozhlednou v původní i současné podobě.

Druhá řada objektů ukazuje jiný typ hradu, který chránil život už v podhůří – hrad Velhartice. A vedle už následují ukázky života na Šumavě – je tu živo u muziky, kde lidé zapomínali na své starostí, ale je tu i práce, která je živila – od zemědělství a samostatné řemeslnické práce až k organizované důlní činnosti k těžbě zlata kolem Kašperských Hor.

Třetí řada objektů připomíná, jak mnoho znamenalo pro Šumavu bohatství dřeva. Začíná vlastně už vlevo od hradu Velhartice, na vršíčku, na který právě dva dřevaři s koněm vytahují poražený strom. Odtud směrem dolů při levé stěně je znázorněno plavení dřeva vodním kanálem a odtud doprava jsou naznačeny důležité výroby, hlavně v papírně a ve sklárně. Vedle sklárny je také kostel sv. Mouřence, pod kterým v rozlehlém otavském údolí pracovala jedna z nejznámějších skláren v Anníně. Na lavičce shlíží na Sušici spisovatel Karel Klostermann.

Čtvrtá řada připomíná památky města Sušice. Vlevo k nám vyplouvají voraři, všimneme si také rýžovníků zlata a už nás od řeky přivádí východní brána rovnou do středu města, na jeho náměstí, kde se scházela většina Sušičanů, trhovců i kupujících odjinud. Také je na náměstí pořádně živo. Kolem radnice jsou rozmístěny výstavné domy, zejména dům Voprchovský a Rozacínovský a další domy. Nesmíme zapomenout také na „mosteckou“ či „klášterní“ bránu, která směřovala k mostu přes Otavu a dál ke Zlaté stezce. A úplně napravo jsou v této řadě kostel sv.Václava a také židovská synagoga, která byla zbořena v šedesátých letech 20. století.

Pátá řada je rozdělena. Vlevo od „svaté chaloupky“ je naznačeno využívání vody jako dalšího bohatství Šumavy. Člověk by svými svaly nestačil ze stromů vyrobit objemné trámy, ale používá k tomu pilu poháněnou vodním pohonem. Vpravo je výrobna sirek, které proslavily Sušici po celém světě. A protože od sirek vznikají také požáry, je tu i symbol hasičského sboru, který má v Sušici velkou tradici a také velkou úctu.

Šestou řadu tvoří především samotná svatá chaloupka, jádro a srdce všech vánočních jesliček. To je ta část, která připomíná, že původní Ježíšův příběh se naplnil kdesi na dalekém východě, v chudém chlévě za městem Betlémem. Naznačuje to palma, cizokrajný slon a velbloud i oděvy bohatých příchozích poutníků. Na ostatních postavách ani nepoznáme, že by mělo jít o krajinu cizí. A je to tak správné, protože Ježíšův příběh obepnul svět, spojil ho jednou vírou v budoucnost, ať jsme kdekoliv.

Intarzie

Intarzie – dřevořezba – Krajina Šumavy a Jižních Čech, Mgr. Josef Škanta.
Sušice, Plzeňský kraj

Ilja Bílek

Ilja Bílek – AKTUALITY, skleněné plastiky.
Sušice, Olomoucký kraj

Zamykání Otavy 2023

Jedná se 23. ročník Zamykání Otavy, začátek akce v 11:00 hod. v kempu Sušice, občerstvení a hudba je zajištěno. Splouvá se až do Horažďovic.
Sušice, Plzeňský kraj

Charitativní odpoledne na hradě Rabí

Program na hradě.
Rabí, Plzeňský kraj

Nebíčko a peklíčko na Rabí

Přijďte oslavit svátek sv. Mikuláše na hrad Rabí.
Rabí, Plzeňský kraj

Vánoce na hradě Rabí

Dozvíte se více o tom, jak dobu adventu a Vánoc trávili naši předci a poodhalíte také něco ze symboliky tohoto období.
Rabí, Plzeňský kraj

Filmové Kašperské Hory

Pozvánka na další ročník filmového festivalu do Kašperských Hor.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Doteky secese

Muzeum Šumavy Sušice – Kašperské Hory, zve na výstavu " Doteky secese". – Česká malba, kresba a grafika kolem roku 1900. Ze sbírek Západočeské galerie v Plzni, Alšovy jihočeské galerie Hluboká nad Vltavou a Muzea Šumavy.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Kaple Anděla Strážce nad Sušicí

Ranně barokní kaple z let 1682 – 1683 s krásným výhledem na město Sušice a okolí se nachází na vrchu Stráž. Kaple Anděla Strážce, zvaná lidově Andělíček, byla na vrchu porostlém kdysi dubinou vybudována roku 1863 díky přičinění sušického kapucína P. Ladislava Bílinského.
Sušice, Plzeňský kraj

Kino Sušice

Zrekonstruované kino s multifuknčním sálem, který kromě vybavení pro promítání filmů disponuje i technikou pro širší využití – divadelní představení, koncerty, besedy, přednášky konference. Digitální technologie promítání, 3D filmy.
Sušice, Plzeňský kraj

Sušická pavučina – nejkrásnější procházky po Sušici a okolí

Sušická pavučina je síť 20 km pěších stezek a hippostezek v okolí Sušice, která vám představí město ze všech směrů – jako město královské s bohatou historií a celou řadou kulturních památek i jako město moderní a krásné architektury 20.století.
Sušice, Plzeňský kraj

Radnice v Sušici s vyhlídkovou věží

Uprostřed sušického náměstí Svobody stojí renesanční radnice s 31 m vysokou věží. Budova, která patří mezi nejvýznamnější radniční stavby u nás získala dnešní podobu po přestavbě v letech 1850 – 1851.
Sušice, Plzeňský kraj

Lesopark Luh v Sušici

Oblíbená rekreační oblast kolem řeky Otavy sousedící s centrem Sušice. Od podzimu do jara je zde možné jezdit na kole, in-line bruslích, rybařit, v létě se koupat v řece Otavě či v městském koupališti, v zimě pak lyžovat na běžkách a celoročně relaxovat.
Sušice, Plzeňský kraj

Žižkův vrch

Z vrchu (618 m n. m.) je krásný výhled na město Sušice a okolí.
Sušice, Plzeňský kraj

Krásná vyhlídka nad Sušicí

Nedaleko vrchu Kalovy se nachází nádherné vyhlídkové místo, tzv. Krásná vyhlídka (727 m n. m.). Je zde postavená vyhlídková plošina, ze které budete mít nádherný výhled na Sušici, řeku Otavu a vrch Svatobor.
Sušice, Plzeňský kraj

Muzeum Šumavy Sušice

V muzeu je k vidění hned několik expozic, které se vztahují jak Šumavě, tak i historickým faktům této oblasti. Asi nejzajímavější expozicí je Sušický mechanický betlém, který byl v roce 2014 po několikaměsíční pauze znovu zpřístupněn veřejnosti.
Sušice, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace v okolí

Hotel Gabreta Sušice

Hotel Gabreta je útulný hotel v centru města Sušice, které bývá právem nazýváno Bránou Šumavy. K provozu hotelu patří restaurace, kavárna a recepce s non-stop provozem.
Sušice, Plzeňský kraj

Apartmány Bašta

Apartmány Bašta se nachází v centru města Sušice a zároveň 50 m od klidné, oddychové, sportovní zóny lesoparku Luh.
Sušice, Plzeňský kraj

Ubytování Roušarka

Garni hotel Roušarka se nachází v Sušici.
Sušice, Plzeňský kraj

Pivovar U Švelchů v Sušici

V sušickém pivovaru U Švelchů můžete ochutnat Sušičák Výčepní, Nuželický Ležák, Polotmavý Ležák nebo Pšeničný ležák. Pivo je také možno zakoupit lahvové.
Sušice, Plzeňský kraj

Sport Hotel Pekárna Sušice

Romantika, rodinná relaxace, ale i krátkodobý pobyt pro podnikatele v královském městě Sušice – to vše je Sport Hotel Pekárna. Hotel obohatil město Sušici o nové možnosti dobrého ubytování, kvalitního stravování i o různé zábavné a sportovní činnosti.
Sušice, Plzeňský kraj

Pension u sovy

Rodinný pension u sovy poskytuje stylové ubytování ve městě Sušice, nazývané také jako brána Šumavy.
Sušice, Plzeňský kraj

Šumavská chalupa v Divišově

Stylově zařízená restaurace a penzion při hlavní trase z Dlouhé Vsi do Sušice. Vyberete si zde z množství pokrmů české a staročeské kuchyně, domácích limonád i výborného piva.
Sušice, Plzeňský kraj

Autocamping Annín I.

Autokemping v oblasti Šumava u řeky Otavy, nabízí levné ubytování v bungalovech a chatkách, ve vlastních přívěsech, karavanech a stanech. Kemp má nové sociální zařízení, restaurace s terasou, dětské hřiště a koupaliště.
Dlouhá Ves, Plzeňský kraj