Úvod > Aktuality > Slavnosti pětilisté růže rozzáří o víkendu Český Krumlov
Na slavnostech se setkáte treba s Vokem z Rožmberka
"> Na slavnostech se setkáte treba s Vokem z Rožmberka "> "> Slavnosti petilisté ruže rozzárí Ceský Krumlov "> Mesto ožije historickým pruvodem o 700 kostýmovaných úcastnících "> Zábavná program je prichystán také pro deti

Slavnosti pětilisté růže rozzáří o víkendu Český Krumlov

Vydáno 20. června 2019 Kultura
Vydejte se do časů rytířských turnajů, krásných dam a hrdinských skutků. Městská historická slavnost z období panování posledních Rožmberků si letos připomene Renesanční kratochvíle, aneb setkání na Krumlově v létě L.P. 1589. Historický program na deseti scénách v centru města nabídne to nejlepší z historické hudby, divadla, šermu a tance nejenom z období gotiky a renesance, součástí programu budou také kejklířská a ohňová vystoupení, dobové hry pro malé i velké návštěvníky, dobové trhy na zámku a ve městě a samozřejmě i nabídka historické krmě. Slavnosti pětilisté růže ovládnou Český Krumlov od pátku 21. do neděle 23. června 2019.

Hostina ve středověkuČeský Krumlov o třetím červnovém víkendu každoročně ožívá slavnostmi, které připomínají slávu města v dobách panování pánů z Rožmberka. Slavnosti pětilisté růže, které se letos konají od 21. do 23. června 2019, nabídnou opět program plný velkolepých hudebních i divadelních vystoupení, průvodů a dalších skvělých zážitků.

Tématem letošního 33. ročníku je setkání znesvářených bratrů Viléma a Petra Voka z Rožmberka, které zprostředkovala jejich sestra Eva v roce 1589 v Českém Krumlově.
 

Tradice, která nenudí

Slavnost i pětilisté růžeHistorie slavností sahá už do doby Rakouska-Uherska. Úspěšnou akcí byly například velké oslavy roku 1909 u příležitosti 600. výročí založení města, jejichž středobodem bylo nejen slavnostní osvětlení města, ale také nákladně zpracovaná kostýmovaná divadelní hra.

První ročník novodobých slavností se uskutečnil až roku 1968, o dva roky později však byly zakázány a v tradici město mohlo pokračovat až roku 1990. Letos se koná již 33. ročník festivalu a jeho program opět jistě nadchne malé i velké návštěvníky.
 

Renesanční kratochvíle, aneb setkání na Krumlově 1589

Slavnosti růžeLetošní Slavnosti pětilisté růže připomenenou setkání znesvářených bratrů Viléma a Petra Voka, které zprostředkovala jejich sestra Eva v roce 1589 na krumlovském zámku. Poslední Rožmberkové byli v té době důstojnými a moudrými padesátníky. Za svůj život měli několik svárů, které svou moudrostí překonali, ale nyní je roztržka obou bratrů vážná. Sestra Eva z Rožmberka zprostředkuje jejich setkání v létě 1589. Letošní ročník je poctou všem ženám rožmberského rodu.

V průběhu slavností projde městem pět historických průvodů, z toho dva ohňové. Historický program na deseti scénách v historickém centru města nabídne to nejlepší z historické hudby, divadla, šermu a tance nejenom období gotiky a renesance, součástí programu budou také kejklířská a ohňová vystoupení, dobové hry pro malé i velké návštěvníky, dobové trhy na zámku a ve městě a samozřejmě i nabídka historické krmě.

V programu nemohou chybět komponované historické programy, alegorické vory a voroplavba na řece Vltavě, slavnostní ohňostroj nad zámkem Český Krumlov a další historické aktivity.


Gondola, divadlo z historie rodu Rožmberků a scénky v ulicích

Slavnosti pětilisté růžeSetkání na Krumlově v létě 1589 začne v sobotu 22. června v 11:00 hodin v Rybářské ulici předáním gondoly, daru Petru Vokovi k padesátým narozeninám. Po projížďce na italské gondole dorazí sourozenci Eva, Petr a Vilém na náměstí, kde proběhne přivítání hofmistrem. V rámci večera předvede hofmistr s Evou společně s krumlovskými ochotníky bratrům divadelní představení z historie rodu Rožmberků, důraz bude kladen na legendu o původu pětilisté růže Rosa Rosensis, který dle uvedené legendy počíná u samotné bohyně Afródité. Cílem setkání je usmíření bratří, a tak celá akce poukazuje na rodovou jednotu a svornost.

Český KrumlovNovinkou letošního ročníku slavností budou improvizovaná vystoupení českobudějovického divadla Studio dell´arte, na trase kostýmovaného průvodu před jeho průchodem městem. Herci sehrají v rolích služebnictva krátké improvizované dialogy o dění ve městě i na zámku, slavnostech, přicházejících šlechticích a měšťanech, o zvycích, módě a možná dojde i na šuškandu...

Po celou dobu slavností můžete navštívit rozmanitý historický trh na I. zámeckém nádvoří a v Široké ulici a zde ochutnat řadu specialit ze současné gastronomie, ale také zakusit gastronomii dob minulých. Zakoupit si zde mimo jiné můžete tradiční řemeslné výrobky, originální šperky, historické oblečení či zbraně.
 

Vstupné na slavnosti a zvláštní vlaky

Slavnosti pětilisté růžeVstupné na Slavnosti pětilisté růže je zpoplatněné. Za jednodenní vstupenku zaplatí dospělí v pátek 200 korun a v sobotu 300 korun. Dvoudenní permanentka vás vyjde na 300 korun. Studenti za dvoudenní vstupné zaplatí polovinu, děti do 15 let potom 75 korun.

Zdarma mohou českokrumlovské oslavy navštívit děti do 10 let, držitelé ZTP a ZTP/P a návštěvníci v kostýmech z období gotiky a renesance a baroka.

O víkendu 21. a 23. 6. 2019 budou vypraveny zvláštní noční vlaky ze Slavností pětilisté růže z Českého Krumlova do Českých Budějovic. V noci z 21. na 22. 6. - odjezd z Č. Krumlova v 0:00 hod. V noci z 22. na 23.6. - odjezd z Č. Krumlova 0:30 hod. Vlaky zastavují ve všech zastávkách a platí v nich běžný tarif.
Kláštery Český Krumlov - moderní kulturně vzdělávací centrum

Kláštery Český Krumlov - moderní kulturně vzdělávací centrum

Nově zrekonstruovaným areálem klášterů získává město Český Krumlov moderní kulturně vzdělávací centrum a veřejnosti se zpřístupňuje unikátní kulturní dědictví v samotném historickém jádru města.

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu českokrumlovského hradu a zámku je nejstarší dochovanou částí českokrumlovské rezidence. Představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Hrad a zámek Český Krumlov - prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov - prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Renesanční radnice v Českém Krumlově

Renesanční radnice v Českém Krumlově

Radnici najdete v Českém Krumlově na náměstí Svornosti. Jedná se o renesanční budovu ze druhé poloviny 16. století, kterou zdobí znaky města, Českého království a rodové znaky Eggenberků a Schwarzenberků.

Bývalý kostel sv. Jošta v Českém Krumlově

Bývalý kostel sv. Jošta v Českém Krumlově

Opravená věž bývalého kostela sv. Jošta neodmyslitelně dotváří panorama Českého Krumlova. Původní kapli nebo kostelík v těchto místech založil před rokem 1334 Petr I. z Rožmberka jako součást rožmberského panského špitálu.

Kostel sv. Víta v Českém Krumlově

Kostel sv. Víta v Českém Krumlově

Římskokatolický kostel sv. Víta v Českém Krumlově je vedle zámku druhou architektonickou dominantou města. Kostel dal na místě starší stavby vybudovat v době po roce 1400 krumlovský farář Hostislav z Bílska.