Úvod > Aktuality > Slavnosti pětilisté růže rozzáří o víkendu Český Krumlov
Slavnosti pětilisté růže, Český Krumlov, Kudy z nudy
"> Slavnosti pětilisté růže, Český Krumlov, Kudy z nudy "> "> "> "> Slavnosti petilisté ruže rozzárí Ceský Krumlov "> Mesto ožije historickým pruvodem o 700 kostýmovaných úcastnících "> Zábavná program je prichystán také pro deti
Kultura

Slavnosti pětilisté růže rozzáří o víkendu Český Krumlov

  • Vydáno17. června 2022
Vydejte se do časů rytířských turnajů, krásných dam a hrdinských skutků. Městská historická slavnost z období panování posledních Rožmberků si letos připomene Renesanční kratochvíle, aneb setkání na Krumlově v létě L.P. 1589. Historický program na deseti scénách v centru města nabídne to nejlepší z historické hudby, divadla, šermu a tance nejenom z období gotiky a renesance, součástí programu budou také kejklířská a ohňová vystoupení, dobové hry pro malé i velké návštěvníky, dobové trhy na zámku a ve městě a samozřejmě i nabídka historické krmě. Slavnosti pětilisté růže ovládnou Český Krumlov od pátku 17. do neděle 19. června 2022.

Hostina ve středověkuČeský Krumlov o třetím červnovém víkendu každoročně ožívá slavnostmi, které připomínají slávu města v dobách panování pánů z Rožmberka. Slavnosti pětilisté růže, které se letos konají od 17. do 19. června 2022, nabídnou opět program plný velkolepých hudebních i divadelních vystoupení, průvodů a dalších skvělých zážitků. Rožmberka. Tématem letošního 34. ročníku je po třileté pauze Návrat pětilisté růže. Návštěvníci se mohou těšit na více než 130 stánků s ukázkami historických řemesel a občerstvením, přes 700 účinkujících v historických průvodech a téměř 150 vystoupení a programů na deseti scénách v historickém centru Českého Krumlova.
 

Tradice, která nenudí

Slavnost i pětilisté růžeHistorie slavností sahá už do doby Rakouska-Uherska. Úspěšnou akcí byly například velké oslavy roku 1909 u příležitosti 600. výročí založení města, jejichž středobodem bylo nejen slavnostní osvětlení města, ale také nákladně zpracovaná kostýmovaná divadelní hra. První ročník novodobých slavností se uskutečnil až roku 1968, o dva roky později však byly zakázány a v tradici město mohlo pokračovat až roku 1990. Letos se koná již 34. ročník festivalu a jeho program opět jistě nadchne malé i velké návštěvníky.

V programu najdete to nejlepší z předešlých ročníků. Zejména to, co si fanoušci slavností v průběhu let oblíbili a dobře znají – tradiční rytířské turnaje, šermířská klání, průvody, alegorické vory na řece Vltavě a nejrůznější kejklíře. Jde především o návrat slavností tak, jak je známe. Město bude umělců opravdu plné a pořadatelé věří, že díky nim se všem návštěvníkům podaří přenést zpět do dob renesance.
 

Na co se letos můžete těšit?

Slavnosti pětilisté růžeLetošní 34. ročník sebou přinese celodenní program s koňmi v Pivovarských zahradách. Dříve byl program s koňmi pouze v rámci exhibicí nebo rytířských turnajů. Letos budou tyto dvě akce spojené, proto si milovníci koní přijdou zejména v sobotu na své. K vidění bude například čtverylka, tanečnice s koněm i ukázka sokolnictví na koni a celé to završí rytířský turnaj.

Městský park bude věnovaný řemeslům. V rámci připravených workshopů se návštěvníci dozví, jak se kuly meče nebo šily šaty v 16. století. Dále budou k vidění ukázky hiporehabilitace s koňmi i možnost projížďky. Najdete zde i dobové vojenské ležení. Městský park není součástí zpoplatněné zóny, proto ho všichni v termínu slavností mohou navštívit bez vstupenky. Slavnosti doplní historické trhy na prvním nádvoří zámku a v Široké ulici. Hlavní sobotní průvod začne v 15:00 na trase: Horní – náměstí Svornosti – Na louži – Široká – Dlouhá – Latrán – Pivovarská ulice. V 18:00 přijde na řadu rytířský turnaj na koních v Pivovarských zahradách a ve 21:45 se můžete těšit na ohňový průvod městem se slavnostním ohňovým zakončením v Pivovarské zahradě. Průvod půjde na trase: Horní – náměstí – Na louži – Široká – Dlouhá – Latrán – Nové město – pivovarské zahrady.
 

Vstupné na slavnosti a zvláštní vlaky

Slavnosti pětilisté růžeVstupné na Slavnosti pětilisté růže je zpoplatněné. Za vstupenku na pátek a sobotu (neprodává se zvlášť na jednotlivé dny) zaplatí dospělí v předprodeji 350 korun, studenti a děti do 15let 300 Kč. Sleva je pro obyvatele města, ti zaplatí 175 Kč (vstupenky pro občany města je možné zakoupit pouze v předprodeji). Na místě bude vstup stát dospělé 500 Kč a studenty a děti 400 Kč. Zdarma mohou českokrumlovské oslavy navštívit děti do 10 let, držitelé ZTP a ZTP/P a návštěvníci v kostýmech z období gotiky a renesance a baroka. Nedělní program už není zpoplatněn, takže dne 19. 6. bude vstup na slavnosti zdarma.
Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Kláštery Český Krumlov

Kláštery Český Krumlov

Klášterní objekt je druhým nejrozsáhlejším areálem v historickém centru Českého Krumlova, který od svého založení prošel mnoha proměnami. Poslední proměna vdechla památce zpět život a přináší odpočinek v historické části a zábavu pro rodiny s dětmi v 3+ galerii.

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu českokrumlovského hradu a zámku je nejstarší dochovanou částí českokrumlovské rezidence. Představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Kostel sv. Víta v Českém Krumlově

Kostel sv. Víta v Českém Krumlově

Římskokatolický kostel sv. Víta v Českém Krumlově je vedle zámku druhou architektonickou dominantou města. Kostel dal na místě starší stavby vybudovat v době po roce 1400 krumlovský farář Hostislav z Bílska.

Bývalý kostel sv. Jošta v Českém Krumlově

Bývalý kostel sv. Jošta v Českém Krumlově

Opravená věž bývalého kostela sv. Jošta neodmyslitelně dotváří panorama Českého Krumlova. Původní kapli nebo kostelík v těchto místech založil před rokem 1334 Petr I. z Rožmberka jako součást rožmberského panského špitálu.

Renesanční radnice v Českém Krumlově

Renesanční radnice v Českém Krumlově

Radnici najdete v Českém Krumlově na náměstí Svornosti. Jedná se o renesanční budovu ze druhé poloviny 16. století, kterou zdobí znaky města, Českého království a rodové znaky Eggenberků a Schwarzenberků.