ÚvodAktualitySlavnosti pětilisté růže rozzáří o víkendu Český Krumlov
Slavnosti pětilisté růže, Český Krumlov, Kudy z nudy
Kultura

Slavnosti pětilisté růže rozzáří o víkendu Český Krumlov

  • 18. června 2024
Vydejte se do časů rytířských turnajů, krásných dam a hrdinských skutků. Městská historická slavnost z období panování posledních Rožmberků letos připomene 750. výročí města, kdy v roce 1274 byla část města (Vnitřní Město) poprvé zmíněna jako obchodní osada i se svým prvním rychtářem Sipotou. Historický program na deseti scénách v centru města nabídne to nejlepší z historické hudby, divadla, šermu a tance nejenom z období gotiky a renesance, součástí programu budou také kejklířská a ohňová vystoupení, dobové hry pro malé i velké návštěvníky, dobové trhy na zámku a ve městě a samozřejmě i nabídka historické krmě. Slavnosti pětilisté růže ovládnou Český Krumlov od pátku 21. do soboty 23. června 2024.

Hostina ve středověkuČeský Krumlov během druhé půle června každoročně ožívá slavnostmi, které připomínají slávu města v dobách panování pánů z Rožmberka. Slavnosti pětilisté růže, které se letos konají od 21. do 23. června 2024, nabídnou opět program plný velkolepých hudebních i divadelních vystoupení, průvodů a dalších skvělých zážitků. Rožmberka. Letošní 36. ročník je rozdělen na dvě významná výročí z historie města. První událostí je 750. výročí města, kdy v roce 1274 byla část města (Vnitřní Město) poprvé zmíněna jako obchodní osada i se svým prvním rychtářem Sipotou. Druhá událost se týká roku 1584, kdy bylo Panu Vilémovi z Rožmberka uděleno nejvyšší říšské vyznamenání, řád Zlatého rouna. A aby toho nebylo málo, tak v pátek 21. června ožije celé město Slavností slunovratu. Návštěvníci se mohou těšit na více než 100 stánků s ukázkami historických řemesel a občerstvením, přes 700 účinkujících v historických průvodech a téměř 150 vystoupení a programů na deseti scénách v historickém centru Českého Krumlova.
 

Tradice, která nenudí

Slavnost i pětilisté růžeHistorie slavností sahá už do doby Rakouska-Uherska. Úspěšnou akcí byly například velké oslavy roku 1909 u příležitosti 600. výročí založení města, jejichž středobodem bylo nejen slavnostní osvětlení města, ale také nákladně zpracovaná kostýmovaná divadelní hra. První ročník novodobých slavností se uskutečnil až roku 1968, o dva roky později však byly zakázány a v tradici město mohlo pokračovat až roku 1990. V programu najdete to nejlepší z předešlých ročníků. Zejména to, co si fanoušci slavností v průběhu let oblíbili a dobře znají – tradiční rytířské turnaje, šermířská klání, průvody, alegorické vory na řece Vltavě a nejrůznější kejklíře. Jde především o návrat slavností tak, jak je známe. Město bude umělců opravdu plné a pořadatelé věří, že díky nim se všem návštěvníkům podaří přenést zpět do dob renesance.
 

Na co se letos můžete těšit?

slavnosti pětilisté růžeHlavními body programu jsou denní a noční historické průvody z období gotiky a renesance, exhibice na koních, historický trh na zámku Český Krumlov a v centru města s více než sto stánky dobového tovaru a ukázkami historických řemesel, slavnostní ohňostroj nad městem, dobové hry pro děti i dospělé a další historické programy, středověká hudba, divadlo, historický tanec, historický šerm, kejklíři a jokulátoři, fakíři a ohňové show. V průběhu slavností proběhne téměř stovka vystoupení a programů na několika scénách v historickém centru města.

slavnosti pětilisté růžeNa náměstí Svornosti a v Široké ulici bude gastrotrh, na I. zámeckém nádvoří bude mít svůj prostor trh řemeslný. II. zámecké nádvoří bude patřit granátníkům – potkáte zde celodenní stráž granátníků Schwarzenberské granátnické gardy – střídání proběhne v každou celou hodinu. Krumlovské kláštery se budou věnovat řemeslům. Pod vedením zkušených řemeslníků bude možné si na Klášterním dvoře i v Řemeslné uličce vlastnoručně vyrobit řemeslný výrobek. Dobové vojenské ležení najdete v Městském parku – tady zažijete středověk na dotek, historický program a workshopy. Budou tu probíhat ukázky soubojů v plné zbroji, ukázky řemesel, raznice mincí, lukostřelba, dobové stolní hry, workshopy a nebude chybět ukázka střelných a palných zbraní. Kejklíři, fakíři, žongléři, orientální tanečnice ale i gastrotrh zaplní Širokou ulici. Hlavní sobotní historický průvod začne v 15:00 na trase: Horní – náměstí Svornosti – Na louži – Široká – Dlouhá – Latrán – Pivovarská ulice. Ve 21:45 se můžete těšit na ohňový průvod městem se slavnostním ohňovým zakončením v Pivovarské zahradě. Průvod půjde po trase: Horní – náměstí Svornosti – Na louži – Široká – Dlouhá – Latrán – Nové město – Pivovarská zahrada.
 

Vstupné na slavnosti a zvláštní vlaky

Slavnosti pětilisté růžeVstupné na Slavnosti pětilisté růže je zpoplatněné. Za vstupenku na pátek a sobotu (neprodává se zvlášť na jednotlivé dny) zaplatí dospělí v předprodeji 350 korun, studenti a děti do 15let 250 Kč. Sleva je pro obyvatele města, ti zaplatí 175 Kč (vstupenky pro občany města je možné zakoupit pouze v předprodeji). Na místě bude vstup stát dospělé 400 Kč a studenty a děti 300 Kč, rodinné vstupné vyjde na 900 Kč. Zdarma mohou českokrumlovské oslavy navštívit děti do 10 let, držitelé ZTP a ZTP/P a návštěvníci v kostýmech z období gotiky a renesance a baroka. Nedělní program už není zpoplatněn, takže dne 23. 6. bude vstup zdarma, ovšem nutno dodat, že v neděli bude ve městě už jen řemeslný trh na I. zámeckém nádvoří (od 10:00 do 17:00 hodin), gastrotrh na náměstí Svornosti a vojáci se sokolníky v Městském parku.
Kláštery Český Krumlov Památky

Kláštery Český Krumlov

Klášterní objekt je druhým nejrozsáhlejším areálem v historickém centru Českého Krumlova, který od svého založení prošel mnoha proměnami. Poslední proměna vdechla památce zpět život a přináší odpočinek v historické části a zábavu pro rodiny s dětmi v 3+ galerii.

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově Památky

Hradní muzeum v areálu Hradu a zámku v Českém Krumlově

Hradní muzeum v areálu českokrumlovského hradu a zámku je nejstarší dochovanou částí českokrumlovské rezidence. Představuje exponáty ze zámeckých depozitářů a připomíná nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství.

Kostel sv. Víta v Českém Krumlově Památky

Kostel sv. Víta v Českém Krumlově

Římskokatolický kostel sv. Víta v Českém Krumlově je vedle zámku druhou architektonickou dominantou města. Kostel dal na místě starší stavby vybudovat v době po roce 1400 krumlovský farář Hostislav z Bílska.

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO Památky

Hrad a zámek Český Krumlov – prohlídka perly UNESCO

Státní hrad a zámek Český Krumlov je významným a velmi vyhledávaným turistickým místem. Veřejnosti je otevřen od dubna do října. Celý areál hradu a zámku je průchozí, veřejnosti přístupný a v sezóně, zvláště v podvečer, je nevšedním zážitkem procházka jednotlivými nádvořími.

Renesanční radnice v Českém Krumlově Památky

Renesanční radnice v Českém Krumlově

Radnici najdete v Českém Krumlově na náměstí Svornosti. Jedná se o renesanční budovu ze druhé poloviny 16. století, kterou zdobí znaky města, Českého království a rodové znaky Eggenberků a Schwarzenberků.

Bývalý kostel sv. Jošta v Českém Krumlově Památky

Bývalý kostel sv. Jošta v Českém Krumlově

Opravená věž bývalého kostela sv. Jošta neodmyslitelně dotváří panorama Českého Krumlova. Původní kapli nebo kostelík v těchto místech založil před rokem 1334 Petr I. z Rožmberka jako součást rožmberského panského špitálu.

Další aktuality

Zámek Hluboká připravil na léto speciální prohlídky

Neogotický klenot české zámecké architektury, zámek Hluboká, zve návštěvníky přes léto 2024 mimo klasické prohlídky interiérů na speciální prohlídky pro dospělé i děti. Vydat se sem můžete na hranou prohlídku Poslední bál kněžny Pauliny, která probíhá až do 29. srpna 2024 a pro děti je do 1. září 2024 přichystaná prohlídka s paní kněžnou Eleonorou. Mimo prohlídkové okruhy láká k prohlídce také rozsáhlý park a zámecká zahrada.
20. červenec 2024 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Temelín zve do svého infocentra na virtuální prohlídky a soutěže

Nejprve zábavný znalostní kvíz a následně odměna čekají na návštěvníky, kteří o prázdninách přijedou do Infocentra Jaderné elektrárny Temelín. Prostřednictvím speciálních brýlí si také mohou prohlédnout nejstřeženější místa jihočeské jaderné elektrárny.
19. červenec 2024 6:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Nejlepší koupání: tipy ke koupání a vodním radovánkám v jižních Čechách

Milovníci koupání, rybaření, letních aktivit, rybníků a řek najdou v jižních Čechách řadu míst k osvěžení. Příležitost k vodním radovánkám po celý rok nabízejí plavecké bazény a aquaparky na jihu Čech. Kam se můžete vydat?
18. červenec 2024 14:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Udělejte si výlet do Třeboně, nebudete litovat! Můžete potkat i Jakuba Krčína

Tento víkend vás v Třeboni nemine setkání s posledním rožmberským vladařem, panem Vilémem z Rožmberka a jeho geniálním rybníkářem Jakubem Krčínem. Slavnosti historické s bohatým programem a tradičními řemeslnými trhy proběhnou přímo na Masarykově náměstí a v areálu zámku i na hrázi rybníka Svět. Letošní Historické slavnosti Jakuba Krčína zahájí v pátek 19. července 2024 příjezd slavného stavitele rybníků. Hlavní program slavností je plánován na sobotu 20. července 2024, kdy se bude konat jarmark, průvod Jakuba Krčína a jeho doprovodu či ohňová show.
15. červenec 2024 20:15
Zážitky, Jihočeský kraj

Koně, ryby, heligonky: Holašovice zvou na Selské slavnosti

Malované štíty stavení holašovické návsi se stanou o víkendu 19. až 21. července 2024 již po 25. dobovou kulisou Selských slavností, na které se každoročně sjíždí množství lidových umělců a řemeslných tvůrců. Pro návštěvníky bude připraven bohatý kulturní program, více než 200 stánkařů a také kyvadlová doprava z Českých Budějovic a zpět.
15. červenec 2024 15:00
Kultura, Jihočeský kraj

Odhalte kouzlo tajných chodeb: tipy pro fajnšmekry, hubeňoury a blázny

Tajné chodby jsou nezbytnou rekvizitou romantických strašidelných příběhů, na rozdíl od upírů, vlkodlaků nebo bludiček ale skutečně existují. Pojďte s námi prozkoumat podzemí měst, kostelů a klášterů, hradní zdi a prastaré vinné sklepy!
15. červenec 2024 14:30
Památky, Jihočeský kraj

Čerstvý chléb z pece provoní opět šumavskou Lenoru

Pokud trávíte léto na Šumavě nenechejte si ujít příležitost navštívit Lenoru a ochutnat pravý lenorský chleba. Díky oblíbenému pečení v obecní peci jsou v Lenoře již řadu let pořádány letní Slavnosti chleba, v letošním roce 20. 7. 2024. Ukázkové pečení pro veřejnost se koná obvykle poslední sobotu v měsíci od dubna do prosince.
15. červenec 2024 11:56
Památky, Jihočeský kraj

Hrady pánů erbů růže aneb křížem krážem po jihu Čech

Na několika jihočeských hradech a zámcích visí na stěnách vyobrazení Dělení růží od Antonína Streera. Dílo namalované v roce 1742 vyobrazuje událost, od níž už tehdy uplynulo zhruba pět set let a proměnila dějiny jižních Čech na dlouhá staletí. Víte, kde hledat hrady pánů erbů růže?
14. červenec 2024 6:28
Památky, Jihočeský kraj