Úvod > Aktuality > S dětmi do Beskyd: jak zdolat tisícovky?
S dětmi do Beskyd: jak zdolat tisícovky?
"> "> ">

S dětmi do Beskyd: jak zdolat tisícovky?

Vydáno 21. října 2019 Příroda
Pokud máte už trochu větší děti a jste zvyklí podnikat náročnější turistické trasy, můžete se pokusit zdolat všechny tisícimetrové vrcholy Beskyd. Není to tak složité, jak by se na první pohled mohlo zdát; velké beskydské hory se totiž často dají poskládat do řetězů, takže jich v jediném dni můžete navštívit několik.
Vrcholů s nadmořskou výškou nad tisíc metrů je v Beskydech sedmadvacet, ale šikovně poskládané je můžete navštívit během několika dnů. Většinou se budete pohybovat po značených trasách a věřte nebo ne, výlety měří jen kolem dvaceti kilometrů. I když vás občas čeká značné převýšení!
 

Trasa první na Radhošť, Pustevny a Tanečnici

První trasa má dvě varianty, složitější a jednodušší. Ta první je pro otrlé horaly: autobusem se necháte vyvézt do sedla Pindula (550 m) a po modré značce se vyškrábete na Radhošť (1 129 m) ke kapli sv. Cyrila a Metoděje; v té chvíli budete mít největší stoupání za sebou a dál už to bude hračka. Kolem Radegasta zamíříte do horského sedla Pustevny a odtud po červené na Tanečnici (1 084 m). Její vrcholek podobně jako na Čertově Mlýně zdobí spousty kamenných mužíků a jen těžko zabráníte dětem, aby připojily další výtvory. Pokud chcete skutečně zvládnout všechny tisícovky, pak se z Tanečnice vydejte po neznačené cestě na Zmrzlý vrch (1 043 m) a dál na Nořičí horu (1 047 m), vrátit se ale musíte po stejné cestě. Nakonec vás čeká už jen sešup do sedla Tanečnice a dál po zelené až k nádraží v Kunčicích pod Ondřejníkem.

Druhá trasa je jednodušší, kratší a její délku si navíc můžete sami upravit, navíc se dá využít lanovka z Trojanovic do sedla Pustevny. Auto necháte na parkovišti pod lanovkou a postupně si obejdete všechny vrcholy jako v první variantě. Zpět se můžete vrátit buď po zelené značce z hřebenu Radhoště anebo po Radhošťské cyklostezce, která ze sedla Tanečnice klesá úbočím Nořičí hory až do Trojanovic.
 

Trasa druhá na Čertův mlýn a okolo Kněhyně

BeskydyJen mírnou obměnou první trasy je druhá, kdy opět můžete využít lanovku na Pustevny. Po zelené značce se vydáte do sedla Tanečnice a dál přes Skalku (1 037 m) na Čertův Mlýn (1 206 m). O téhle hoře se vypráví spousta pověstí, v nichž se to čerty jen hemží, poblíž vrcholu pak objevíte zvláštní kamenné bloky, připomínající masivní kamenný stůl. Bohužel čerti v tom prsty nemají, jde o ukázku rozsedání a rozjíždění bloků godulského pískovce. Z Čertova Mlýna pak po zelené můžete dojít na kótu 1 122 m (naproti vrcholu Magurka), ale další trasa povede po červené do sedla Kněhyně (1 146 m), na vrchol Kněhyně se však v současnosti nesmí  neboť se nachází na území Národní přírodní rezervace a od roku 2004 na něj nevede značená turistická trasa. V sedle pod Kněhyní je odbočka ke studánce U Partyzánky, která dostala své jméno po české partyzánce z Olomouce, paní Růženě Valentové. Ze sedla vede červená po vrstevnici k rozcestí Malá Stolová (950 m). Nakonec přes Horní Čeladnou dojdete k železnici v Kunčicích pod Ondřejníkem.
 

Trasa třetí na Smrk

Třetí trasa vede na Smrk, mohutný samostatný masiv jižně od Ostravice a zároveň nejvyšší bod Radhošťské hornatiny. Vede sem žlutá značka od hráze přehrady Šance, modrá z od Starých Hamrů a červená od nádraží v Ostravici (425 m). V serpentinách vystoupáte až do sedla pod Malým Smrkem (1 174 m) a na hřebeni směrem k hlavnímu vrcholu Smrku (1 276 m) minete dva pomníky – Johna Lennona a Jana Palacha. Z hřebene se místy otvírají krásné výhledy na západní Beskydy. Z vrcholku budete pokračovat po červené přes rozcestí Polana do Horní Čeladné a dál na nádraží v Kunčicích pod Ondřejníkem. Kratší varianta výstupu na Smrk může vést po modré a pak po červené od hotelu Srdce Beskyd tam i zpátky po stejné trase.
 

Trasa čtvrtá na Lysou horu

Královnou Beskyd je Lysá hora a kdo na ní nestál, jako by v těchto horách nikdy nebyl. Z vrcholku se otvírají výhledy nejenom na okolní horské hřbety, ale vidět bývají i Jeseníky, Sněžka či Malá Fatra a Roháče na Slovensku. Počítejte ale s tím, že počasí se tu může hodně rychle změnit a například v mlze často neuvidíte ani na nejbližší značku. Jedna z nejjednodušších tras vede po modré značce z Malenovic přes Hradovou k Ivančeně, kamenné mohyle na památku skautů umučených v době druhé světové války, a dál přes Malchor (1 219 m) až na Lysou horu (1 323 m). Zpět do Malenovic se vrátíte po červené a žluté přes rozcestí Lukšinec.
 

Trasa V: 15 km na Travný                                 

Další tisícovkou je Travný (1 203 m), osamocený masiv mezi údolím Mohelnice a Morávky. Na zalesněný vrchol s několika rozsochami, zbytky partyzánského bunkru a pomníkem partyzánů se nejlépe dostanete po modré značce z Pražma; přes vrcholek Travného (1 203 m) a Malého Travného (1 100 m) se pak po zelené můžete vrátit přes Morávku do výchozího bodu. Travný je dobře dostupný i po zelené značce z Visalají.
 

Další beskydské tisícovky

  • Mezi kopce s nadmořskou výškou nad tisíc metrů patří také Malý Polom (1 061 m) východně od osady Visalaje. Až na vrchol ale značená cesta nevede, nejblíž se k němu dostanete při putování po červené značce z Bílého Kříže na rozcestí pod Malým Polomem. Sem je cesta jednodušší, stačí se držet značení státní hranice.
  • Pěkný výlet se nabízí také s využitím sedačkové lanovky na Malý Javorový (947 m) odkud vás modrá značka zavede na vrchol Javorový (1 032 m), Šidnelná (1 000 m), rozcestí pod Kalužným (994 m), k vyhlídkovému místu Ostrý (pod stejnojmennou horou 1 044 m) a dále k horské chatě Kozinec. Odtud už se snadno dostanete  zpět do Oldřichovic.
  • BeskydyCesta k posledním tisícovkám povede z Mostů u Jablunkova; přes Kostelky (962 m) a rozhlednu Tetřev dojdete na hranice a budete pokračovat na Velký Polom (1 067 m) a dál přes Muřinkový vrch (978 m), Burkův vrch (1 032 m) a Čuboňov (1 014 m) až pod Malý Polom (1 061 m). Zpáteční cesty povedou po modré značce do Horní Lomné anebo přes Bílý Kříž na Visalaje.
Beskydy Card - více fantastických zážitků v Beskydech

Beskydy Card - více fantastických zážitků v Beskydech

Díky regionální návštěvnické kartě Beskydy Card můžete čerpat řadu výhod od partnerů nabízejících své služby turistům a návštěvníkům Beskyd. Je platná 12 měsíců, takže ji můžete využívat při vašich cestách po turistické oblasti Beskydy - Valašsko v každém ročním období.

Beskydská oblast tmavé oblohy

Beskydská oblast tmavé oblohy

Beskydská oblast tmavé oblohy se nachází na Česko – Slovenské hranici se středem kolem obcí Staré Hamry a Bílá. Její rozloha je 308 km². Na noční obloze v Beskydech lze pozorovat řadu zajímavých jevů, mezi které patří například Mléčná dráha, zodiakální světlo nebo na zemi foskoreskující houby.

Hora Radhošť - tajemná hora s pohanskou minulostí

Hora Radhošť - tajemná hora s pohanskou minulostí

Pověstmi opředená bájná hora Radhošť (1129 m n. m.) se nachází nedaleko Pusteven v Moravskoslezských Beskydech a tvoří nejzápadnější vrchol Radhošťské hornatiny. Nabízí krásné výhledy na celé Beskydy, Valašsko, Jeseníky - Praděd, Malou a Velkou Fatru.

CHKO Bílé Karpaty - louky plné orchidejí

CHKO Bílé Karpaty - louky plné orchidejí

Chráněná krajinná oblast Bílé Karpaty byla zřízena dne 3.11. 1980 na území okresů Hodonín, Uherské Hradiště a Gottwaldov (dnes Zlín). Bílé Karpaty patří díky rozsáhlým loukám k nejcennějším lučním biotopům Evropy a jsou studijní plochou světového významu.

Naučná stezka Radegast

Naučná stezka Radegast

Naučná stezka Radegast má 9 zastavení pojednávajících o přírodě, krajině i historii tohoto krásného, a všeobecně známého koutu Beskyd.

Lysá hora - královna Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora - královna Moravskoslezských Beskyd

Lysá hora (1323 m n. m.) je nejvyšším vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Lze se na ni přijít pěšky, vyšlapat na kole a za dobrých sněhových podmínek vyjet na běžkách. Leží mezi obcemi Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Samotnému vrcholu se přezdívá Gigula.

Beskydská naučná stezka Čertův mlýn

Beskydská naučná stezka Čertův mlýn

Na trase dlouhé 8 km, která vede z Pusteven úbočím Čertova mlýna (1205 m) k horskému hotelu na Martiňáku, je 9 zastavení, kde se dozvíte, co zajímavého tu žije a roste, čím jsou vzácné lesy v okolí, kde se ukrývali partyzáni nebo kde podle pověsti stavěl čert.

Adrenalin v korunách stromů v Beskydech ve Velkých Karlovicích

Adrenalin v korunách stromů v Beskydech ve Velkých Karlovicích

Lanový park u hotelu Horal ve Velkých Karlovicích - dobrodružství a zábava. Vyzkoušejte, jaké to je pohybovat se v korunách stromů.

Beskydy Radegast Cyklotrack

Beskydy Radegast Cyklotrack

Cyklotrasa vede malebným prostředím CHKO Beskydy a rekreačními oblastmi Žermanice a Těrlicko. Měří 53,3 km a protíná na 40 hostinců, hospůdek či restaurací ležících na trase nebo v blízkém okolí. Je napojena na mezinárodní cyklo okruh Euroregionem Těšínské Slezsko a Beskydsko-karpatskou magistrálu.

Barevné ledopády Pulčínských skal

Barevné ledopády Pulčínských skal

Ledový poklad v podobě několikametrových oranžových ledopádů, můžete objevit v Javorníkách. Přírodní útvar je současně také botanickou raritou – led totiž obarvuje sněžná řasa.

Naučná stezka Staré Hamry – za krásou starých beskydských osad

Naučná stezka Staré Hamry – za krásou starých beskydských osad

Milovníci a návštěvníci Beskyd mají nyní o důvod navíc do těchto nádherných hor zavítat. V obci Staré Hamry, v místní části zvané Samčanka, na turisty čeká nová naučná stezka, která vede přes osadu Němčanka do osady Javořina. Na trase dlouhé skoro 7 kilometrů je několik odpočinkových míst.

Hrad Hukvaldy  - největší hradní zřícenina na Moravě

Hrad Hukvaldy - největší hradní zřícenina na Moravě

Hrad Hukvaldy leží na protáhlém kopci, 150 metrů nad stejnojmennou obcí, známou především jako rodiště světově proslulého hudebního skladatele Leoše Janáčka. Kromě prohlídky hradu a obory, která je přístupna na rozdíl od hradu celoročně, je možné navštívit Památník skladatele v Podoboří.

Chráněná krajinná oblast Beskydy

Chráněná krajinná oblast Beskydy

CHKO Beskydy je svou rozlohou 1 160 km² největší chráněnou krajinnou oblastí v České republice. Naleznete zde původní pralesovité porosty, horské louky s výskytem vzácných karpatských rostlin a živočichů i unikátní pseudokrasové jevy.

Cyklostezka Radegast - pivovarská stezka Slezsko

Cyklostezka Radegast - pivovarská stezka Slezsko

Slezsko Radegast CykloTrack patří mezi "pohodové" trasy vedené v mírně zvlněném terénu Moravské brány a Ostravské pánve.

Beskydská rezervace Boto - zažijte pravou beskydskou tmu

Beskydská rezervace Boto - zažijte pravou beskydskou tmu

Beskydská oblast tmavé oblohy (BOTO) se nachází na Česko – Slovenské hranici se středem kolem obcí Staré Hamry a Bílá. Nejvyšším bodem v BOTO je Lysá hora (1323 m n. m.). V Beskydech lze zažít úchvatný pohled na Mléčnou dráhu se spoustou tmavých oblastí.

Beskydské traily u Frenštátu pod Radhoštěm

Beskydské traily u Frenštátu pod Radhoštěm

Okruh zážitkových cyklotras Beskydských trailů vzniká v lokalitě Horečky na pomezí Frenštátu pod Radhoštěm a Trojanovic. Pilotní trasa měří 3 km, v budoucnu zde vzniknou další o délce až 20 kilometrů.

Další aktuality