ÚvodAktualityRozhledna na Studenci slaví pět let od svého znovuzrození
Rozhledna na Studenci slaví pet let od svého znovuzrození
Příroda

Rozhledna na Studenci slaví pět let od svého znovuzrození

  • 18. června 2014
Od chvíle, kdy po desetiletích mohli turisté opět vystoupat na vrchol rozhledny na Studenci, uplynulo už pět let. Nejen nadšenci z Občanského sdružení pod Studencem, ale každý milovník dalekých rozhledů, může výročí tohoto slavnostního okamžiku oslavit v neděli 22. června 2014 v 11 hodin na vrcholu Studence.

Šestnáct metrů vysoká železná rozhledna nedaleko České Kamenice je po rozhledně Slovanka na stejnojmenném vrchu v Jizerských horách mezi obcemi Lučany a Janov nad Nisou druhou nejstarší rozhlednou v České republice. Tato národní technická památka prošla v letech 2007 – 2009 rozsáhlou rekonstrukcí a na vrchol Studence byla pomocí vrtulníku znovu dopravena a opět zpřístupněna pro turisty.

Příběh rozhledny na Studenci je smutný, ale se šťastným koncem: pamatuje časy, kdy sem přicházely stovky návštěvníků denně. V roce 1854 na něm nechal kníže Ferdinand Kinský postavit dřevěnou vyhlídkovou věž, s největší pravděpodobností nejstarší doloženou vyhlídkovou stavbu v regionu a podle tradovaných zpráv po Kleti druhou nejstarší českou rozhlednu. Po jedenácti letech provozu ji ale musela v roce 1865 správa panství dát kvůli špatnému stavu strhnout.
 

Rozhledna na Studenci je o dva roky starší než Eiffelovka

Vrchol se znovu otevřel výletníkům v létě roku 1888, kdy si děčínský Horský spolek pro České Švýcarsko (Gebirgsverein für die Böhmische Schweiz) zvolil Studený vrch za místo pro postavení své první rozhledny. Výstavba rozhledny na Studenci byla zahájena dva roky před stavbou slavné pařížské Eiffelovy věže, stavitel Gustav Dittrich 24. dubna 1888 započal stavbu, na níž podle soudobého trendu použil železnou konstrukci. Obyvatelé ze širokého okolí považovali za svoji čest, že se mohli podílet na dopravě materiálu pro stavbu rozhledny na vrchol Studence a rozhledna tak byla zbudována během několika málo měsíců.

Železná konstrukce byla vytvořena subtilními válcovanými profily spojovanými nýtováním. Vznikla vyhlídková věž o výšce 16,2 metrů, jejímž středem prochází spirálovité litinové schodiště, ukončené vyhlídkovou plošinou. Na vyhlídkovou plošinu pro maximálně 25 návštěvníků vede schodiště s 92 stupni a s několika odpočívadly.

Na konci devadesátých let se návštěvníku Studence naskytl velmi smutný pohled na chátrající rozhlednu a výstup na zkorodovanou konstrukci, byl velmi nebezpečný. Na začátku roku 1995 proto iniciovala Společnost přátel Děčína jednání o záchraně rozhledny. Proti rekonstrukci se ale vyjádřily Lesy ČR i CHKO Lužické hory a rozhledna měla být 30. 5. 1996 stržena. Těsně před zahájením demontáže však rozhodnutí Ministerstva kultury a Státního ústavu památkové péče bourání zastavilo, protože byla 28. 3. 1997rozhledna prohlášena technickou památkou.
 

Rozhlednu donesl k opravě vrtulník

17. září 2007 byla zahájena rekonstrukce rozhledny. Za přísného dozoru statika stavby byla konstrukce rozdělena na tři části a pomocí vrtulníku snesena z vrcholu Studence. Po demontáži byla převezena do dílen společnosti LANA s.r.o. v Litoměřicích, kde probíhaly rekonstrukční práce.

Město Česká Kamenice 1. 11. 2007 vyhlásilo veřejnou sbírku, následně za měsíc i akci „Podpořte rozhlednu – darujte rozhledně nový schod“ Do dárcovské akce bylo majitelem stavby dáno 89 starých stupňů schodiště. Cena za nový schod byla stanovena 5 tisíc korun. Úspěšná akce trvala pouze 120 dnů a celkový výnos za 80 schodů byl 400 tisíc korun.
 

Od června 2009 můžete vystoupat na vrchol rozhledny

Obnovená rozhledna byla slavnostně znovuotevřena 21. června 2009 a od té doby již pět let vyhlídková věž z roku 1888 dál nabízí prožitky krásy zdejší krajiny. Nyní je rozhledna ve vlastnictví Města Česká Kamenice. Rozhledna je volně přístupná.

Studenec (736 m) je výrazný, široce kuželovitý čedičový vrch, ležící asi 4 km severovýchodně od České Kamenice mezi osadami Studený a Líska. Hora je nejzápadnější dominantou Lužických hor a podobně jako několik dalších míst v okolí byla údajně pojmenována podle pramene neobvykle chladné vody na severovýchodním svahu. Rozhled ze Studence je na Děčínský Sněžník, Růžový vrch a Vlčí horu.

Říčka Chřibská Kamenice v Lužických horách Příroda

Říčka Chřibská Kamenice v Lužických horách

Říčka Chřibská Kamenice vyvěrá v Lužických horách v nadmořské výšce 552 m na svahu Jelení skály. Jedná se o pravostranný přítok řeky Kmenice (Srbské Kamenice), se kterou se spojuje pod obcí Srbská kamenice. Společně pak tvoří jednu řeku Kamenici, která tvoří známé soutěsky. Za nimi vtéká do Labe.

Bratrské oltáře Památky

Bratrské oltáře

Bývalý lesní oltář s vytesanými výklenky v pískovcových skalách. Podle lidové tradice prý na místo přicházeli v 16.-17. století katolíci z širokého okolí a účastnili se tajných mší. Po bitvě na Bílé hoře místo údajně v 17. století tajně navštěvovali evangelíci.

Křinický pivovar v Krásné Lípě Gurmánská turistika

Křinický pivovar v Krásné Lípě

Křinický pivovar navazuje na tradici vaření piva v Krásné Lípě. Při výrobě piva je kladen důraz na kvalitu a správné vyladění chuti jednotlivých druhů piv a proto je základní nabídka omezena pouze na dva až tři druhy piv ležáckého typu, které příležitostně doplňují speciály.

Rozhledna Studenec Příroda

Rozhledna Studenec

Nedaleko České Kamenice leží šestnáct metrů vysoká železná rozhledna na vrchu Studenci – druhá nejstarší rozhledna v ČR. Tato národní technická památka prošla v letech 2007 – 2009 rozsáhlou rekonstrukcí a na vrchol Studence byla znovu dopravena pomocí vrtulníku a opět zpřístupněna pro turisty.

Další aktuality

Využijte osobité prázdninové dráhy v Českém středohoří

I během prázdnin mohou turisté a cyklisté využít letních vláčků, které se toulají krajinou Českého středohoří. Milovníci železničních výletů tak mohou využít Švestkovou či Doupovskou dráhu a sveze je i Podřipský motoráček nebo Oparenský expres.
24. červenec 2024 14:00
Zážitky, Ústecký kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat v Ústeckém kraji

Když se v létě rtuť teploměru pohybuje okolo 25 až 30°C, je nejlepší setrvat někde u vody. Ústecký kraj na severozápadě Čech má příjemných míst ke koupání dostatek, a to i díky revitalizaci zdejší krajiny po důlní činnosti, která přeměnila bývalé povrchové doly ve velká jezera. Udělejte si prima den a odpočiňte si někde u vody. Vybírat můžete ze zmiňovaných jezer, termálních koupališť a mnoha dalších míst.
19. červenec 2024 16:45
Letní sporty, Ústecký kraj

Dopřejte dětem noc v zoo Děčín

Zoologická zahrada v Děčíně připravila pro děti nevšední prázdninový zážitek – mohou v zoo totiž přenocovat. Speciální akce je určena všem školákům od ukončené 1. třídy do 13 let. Akce se bude konat po dobu prázdnin dvakrát, a to 19. a 26. července 2024.
19. červenec 2024 15:00
Příroda, Ústecký kraj

Olympijské hry 2024: jezero Most nabídne olympijský festival

Rekreační areál u jezera Most se po dobu Olympijských her v Paříži promění od 26. července do 11. srpna 2024 na olympijský park, kde si bude možné vyzkoušet nejrůznější sportovní disciplíny anebo fandit svým oblíbeným sportovcům. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat, na co se můžete těšit. Prožijte olympijské léto u jezera Most!
18. červenec 2024 12:00
Příroda, Ústecký kraj

České Švýcarsko láká turisty na DUKpass: k ubytování získají bezplatnou veřejnou dopravu

Vydat se na vícedenní výlet do Českého Švýcarska je stále velmi výhodné! Stále zde totiž platí to, že každému turistovi v národním parku, který tam bude ubytovaný alespoň na dvě noci, přidává Doprava Ústeckého kraje celodenní jízdenky zdarma, tzv. DÚKpass. Síťovou jízdenku DÚK na bezplatnou dopravu v regionu lze získat u ubytovatelů zapojených do tohoto programu na podporu turismu, který připravil Ústecký kraj ve spolupráci s obecně prospěšnou společností České Švýcarsko a Ministerstvem pro místní rozvoj ČR.
12. červenec 2024 12:00
Příroda, Ústecký kraj

Strhující pirátské bitvy proběhnou o víkendu opět v Úštěku

Takovou řež hlavní pláž jezera Chmelař v Úštěku ještě nezažila! Více než tři stovky pirátů se tam v krutých bitvách servou už tuto sobotu, 13. července 2024. Hlavní postavou bitev i celého víkendu bude tajemný kapitán Černovous. Oblíbená akce Piráti dobývají jezero Chmelař se letos koná už po pětadvacáté.
11. červenec 2024 21:31
Zážitky, Ústecký kraj

100 tipů, kam za lázeňskou pohodou a za pobyty v lázních

Několikasetletá tradice, více než třicet lázeňských míst v zemi, stovky léčivých pramenů a bohatá naleziště peloidů – to vše dělá z České republiky jednu ze světových lázeňských velmocí. Vyzkoušejte jejich blahodárný vliv na organismus i vy. Léčebné procedury vám pod dohledem lékařů a odborného personálu pomohou nejen při léčení konkrétních zdravotních problémů, ale slouží i jako prevence a příliv nové energie. Nabídka lázeňských wellness programů je velmi pestrá a vybere si z nich opravdu každý. Mezi populární patří třeba programy manažerské, antistresové, redukční, detoxikační nebo wellness & beauty. Tipy, kam vyrazit za relaxací a lázeňskou pohodou vám přináší Kudy z nudy. Čeká vás božský klid, čistá příroda, léčivé prameny a blahodárné procedury.!
11. červenec 2024 11:30
Lázně a wellness, Ústecký kraj

Za unikáty dopravní techniky zavítejte do chomutovského železničního depozitáře

Celkem si tu můžete prohlédnout téměř 100 kolejových vozidel několika rozchodů a nejrůznějších typů – od parní lokomotivy vyrobené v roce 1870 až po vozidla nových trakcí o celé století novějších. K vidění jsou lokomotivy bývalých ČSD, salonní, osobní i motorové vozy, elektrické a motorové lokomotivy, historické drezíny, ale i vozidla teprve nedávno vyřazená z provozu u Českých drah.
6. červenec 2024 16:00
Kultura, Ústecký kraj