Úvod > Aktuality > Rotunda ve Znojmě bude letos zavřená, k prohlídce bude lákat adrenalinové podzemí
Rotunda ve Znojme bude letos zavrená
"> Rotunda ve Znojme bude letos zavrená "> Práce na rotunde by mely být dokonceny v srpnu "> Otevrení se letos v dubnu docká po dvou letech také Vlkova vež
Památky

Rotunda ve Znojmě bude letos zavřená, k prohlídce bude lákat adrenalinové podzemí

  • Vydáno5. března 2013
Románskou rotundu ve Znojmě čekají letos zásadní opravy, otevřena však bude hradní kaple znojemského hradu, nové trasy historickým podzemím či vinařské centrum ve Vlkově věži.
Rozunda sv. KateřinyUnikátní románskou rotundu sv. Kateřiny ve Znojmě čekají v letošní sezóně opravy, které však zabrání její návštěvě. Rotundu z 11. století, uvnitř bohatě zdobenou nástěnnými malbami, čeká oprava kamenných zdí. Zbourána bude také zeď, která oddělovala areál pivovaru od rotundy. Úpravy čeká také svah u rotundy, schodiště nebo sklepení. Práce na rotundě by měly být dokončeny v srpnu. V areálu budou moci turisté obdivovat alespoň znojemský hrad. Přízemí hradu se otevře od prvního května, těšit se můžete na expozici historického nábytku, hudební a pánský salón. Novinkou je také barokní oltář, který se vrací do kaple po více než dvaceti letech.
 
Od května bude možné vyzkoušet také nové adrenalinové trasy znojemského podzemí. Trasy budou mít tři různé úrovně obtížnosti. Zájemci se na nich se budou brodit chladnou vodou, šplhat po žebřících nebo se protahovat úzkými průchody. Z tohoto důvodu bude muset každý návštěvník projít před vstupem do katakomb bezpečnostním rámem. Pokud turista rámem neprojde, nebude smět adrenalinovou trasu absolvovat. V podzemí bude nutné chodit v ochranném oděvu a s přilbou se světlem. Vedle dnešního hlavního vchodu do podzemí na Slepičím trhu počítá projekt s otevřením dalších čtyř vstupů a výstupů. Nové vchody do podzemí budou v Domě umění, v horní budově radnice na Obrokové ulici, v bývalé družině na Václavském náměstí a v jenom z městských domů na Divišově náměstí. Nové trasy budou zpřístupněny na začátku dubna ve zkušebním provozu, naplno se prohlídky rozjedou od začátku května.
 
Otevření se letos v dubnu dočká po dvou letech také Vlkova věž. Vznikne zde také vinařské informační centrum. Dozvíte se zde vše potřebné o místních vinařstvích a vinařských akcích, samozřejmostí budou také ochutnávky vín.
Znojemský hrad

Znojemský hrad

Na západním okraji městského centra ve Znojmě se nachází Hradní ulice s hradním komplexem. Hrad samotný zaujímá ostrožnu nad soutokem Dyje a Gránického potoka ve Znojmě. Součástí hradního komplexu je také známá rotunda svaté Kateřiny.

Vlkova věž a vinařské informační centrum Znojmo

Vlkova věž a vinařské informační centrum Znojmo

Vlkova věž se původně nazývala "vlčí" a byla pevnostní věží nedaleké Dolní brány, která stávala přibližně v místech, kde dnes stojí Okresní soud. Vlkova se jí začalo říkat podle městského hradního velitele markrabího Vlka.

Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě

Rotunda sv. Kateřiny ve Znojmě

Rotunda je jedním ze symbolů české státnosti. Jedná se o unikátní stavbu románské rotundy, která je jedinou zcela dochovanou památkou přemyslovského knížecího hradu jako součást opevnění jižní hranice Moravy.

Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Tajemné znojemské podzemí – největší systém podzemních chodeb a sklepů v ČR

Znojemské podzemí je labyrint proplétajících se podzemních chodeb, místy až čtyřmi patry nad sebou, o celkovém rozsahu cca 25 km. Podzemní síť chodeb dodnes udivuje důmyslně budovanými větracími šachtami, kouřovody a studnami. Do tajemna můžete nahlédnout na prohlídkové trase až s hororovým laděním.

Další aktuality

4.10.
2022
Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Znáte všechny zpřístupněné jeskyně ČR?

Jihomoravský kraj | Příroda
29.9.
2022
7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

7 věcí, které nevíte o… T. G. Masarykovi

Jihomoravský kraj | Zážitky
24.9.
2022
Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Moravská vína sklízejí úspěchy doma i ve světě

Jihomoravský kraj | Gurmánská turistika