ÚvodAktualityRok tygra zve do muzeí a galerií – poznejte umění Asie
Kultura

Rok tygra zve do muzeí a galerií – poznejte umění Asie

  • 10. února 2022
Začátek února je letos zároveň i začátkem nového lunárního roku v asijských zemích jako je Čína, Jižní Korea, Japonsko, Taiwan či Mongolsko. Letos se ponese ve znamení vodního tygra, který je znám svou odvahou, troufalostí, odhodláním, cílevědomostí a silou. Rok 2022 by tedy měl být tím, který přinese pozitivní změny a novou energii. Tolik praví o Roku tygra asijští astrologové. Jestliže patříte k příznivcům asijské kultury, vypravte se s námi na tematické prohlídky asijských sbírek, orientálních zahrad či stavbiček v čínském stylu! Kam za uměním zemí vycházejícího slunce vám poradí Kudy z nudy.
Cyklotrasa Po stopách hraběnky Mitsuko Letní sporty

Cyklotrasa Po stopách hraběnky Mitsuko

Cyklotrasa vás seznámí s hraběnkou Mitsuko Coudenhove-Kalergi. Ženou hraběte Heinricha Coudenhove-Kalergi, který působil jako legační rada Rakousko-Uherska v Japonsku. Trasa měří 25 km a vede z Horšovského Týna na hrad Starý Herštejn.

Výstava čínského umění China Art Jílové u Prahy Kultura

Výstava čínského umění China Art Jílové u Prahy

Stálá expozice nabízí přes 2000 asijských artefaktů mezi které můžeme řadit sochy Buddhů různých velikostí, typické čínské vázy a keramika, staré čínské a japonské svitky, vykuřovadla, originální pečetě a spoustu dalšího.

Plzeňská zoologická zahrada otevřela novou exozici Altán plovoucích ryb

Plzeňská zoologická zahrada otevřela novou exozici Altán plovoucích ryb

V severovýchodní části Zoo a botanické zahrady v Plzni se na hranici s lochotínským amfiteátrem nově vypíná krásná budova s tradičními čínskými prvky. Vznikla za 6 měsíců od jara 2020 na půdorysu altánku z doby Kodetů (první třetina 20. století). Nově je zde otevřena expozice krokodýlovců čínských, zlatých rybek a závojnatek.

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze Kultura

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur v Praze

Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, které je součástí Národního muzea, představuje sbírky umění mimoevropské etnografie.

Čínský pavilon v zámeckém parku ve Slavkově u Brna Památky

Čínský pavilon v zámeckém parku ve Slavkově u Brna

Jedním z mála původních barokních prvků zahrady zámku ve Slavkově u Brna je dřevěný Čínský pavilon. V roce 2020 byla stavba kompletně zrenovována.

Muzeum bonsají Isabelia ve Starém Městě na Moravě Kultura

Muzeum bonsají Isabelia ve Starém Městě na Moravě

Ve Starém Městě uvidíte největší množství bonsají v celé střední a východní Evropě, jejichž stáří se odhaduje až na 300 let. Je zde i zahrada v japonském stylu lákající k procházce po klikatých cestičkách a jezírko s kapry Koi.

Čajový altán Plující oblaka v Prachovských skalách Gurmánská turistika

Čajový altán Plující oblaka v Prachovských skalách

Několik desítek metrů od Turistické chaty v Prachovských skalách najdete altánek z modřínového dřeva, kteří zde vybudovali prachovští milovníci čaje po čínském vzoru, kdy u velkých skalních měst existují čajové altány klidu a pohody.

Čínský pavilon v Podzámecké zahradě v Kroměříži Památky

Čínský pavilon v Podzámecké zahradě v Kroměříži

Drobná stavba na ostrově Divokého rybníka, kterou zná málokterý návštěvník Kroměříže, ale kterou miluje každý, kdo má rád Podzámeckou zahradu.

Zámecký park Vlašim – čínský pavilon a další romantické stavby Příroda

Zámecký park Vlašim – čínský pavilon a další romantické stavby

Vlašimský zámecký park je klenotem mezi českými romantickými parky. Prohlídkový okruh parkem v sezóně nabízí prohlídku parku a romantických staveb s průvodcem, prodej vstupenek v informačním centru na nádvoří zámku.

Tibetská čajovna Dharmasala v Praze Gurmánská turistika

Tibetská čajovna Dharmasala v Praze

Jedinečná kombinace cestovatelského prostředí s kulturou čaje a Himalájí, převážně Tibetu. Prvotřídní japonské, čínské či tibetské čaje, tradiční pokrmy, kulturní akce, workshopy, tibetské zpívající mísy k zapůjčení i ke koupi. V čajovně Dharmasala si užijete pohodovou atmosféru, klid a mír.

Galerie buddhistického umění ve vodárenské věži v Třeboni Kultura

Galerie buddhistického umění ve vodárenské věži v Třeboni

Galerie buddhistického umění ve vodárenské věži od významného českého architekta Jana Kotěry je technickou památkou, uměleckou galerií a rozhlednou – tři mimořádná překvapení a netradiční propojení dvou světů na vás čekají v jediné věži v Třeboni Na Kopečku.

Další aktuality

Podzim v Praze patří jazzu

Podzim se v České republice už tradičně nese v rytmu jazzu. V Praze si můžete vybrat hudební jazzové lahůdky v Jazz Docku, DOXu nebo koncerty v rámci festivalu Prague Proms 2024 či Festival Prague Sounds.
18. září 2024 6:00
Kultura

Zadarmo do muzea nebo galerie? Poradíme vám, jak na to!

Jsou místa, kam se můžete vypravit i bez koruny v kapse. Stačí jen vědět, kdy a kam se vydat! Portál Kudy z nudy má pro zvídavé turisty, milovníky umění i obdivovatele technických památek zajímavé tipy. Míst, kam se vy anebo aspoň vaše děti můžete podívat za nulové vstupné, je totiž celá řada. S námi zkrátka ušetříte!
16. září 2024 14:45
Kultura

50 tipů na nejzajímavější podzimní výstavy 2024

Máme pro vás nejaktuálnější tipy, kam vyrazit za kulturou a uměním! Zářící barvy babího léta a podzimu přímo vybízí k poznávání a tvoření z podzimních darů. Proměnlivé podzimní počasí pak naznačuje, že je čas hledat zábavu jinde než na procházkách v přírodě a při sportu. Pokud nechcete během podzimu zůstávat doma, načerpejte inspiraci z našich tipů a vydejte se na zajímavou výstavu.
15. září 2024 8:47
Kultura

Zdraví všude kolem nás: Lékařské expozice a mezinárodní dny plné zdraví

Zdraví je prý to nejdůležitější, co v životě máme. Přejeme si ho pro sebe i pro své blízké, a je zkrátka všudypřítomné. Vypravte se za zdravím s Kudy z nudy! Představíme vám lékařské expozice a muzea medicíny, anatomie nebo patologie, a také mezinárodní a světové dny z našeho kalendáře, které se točí kolem tématu zdraví a první pomoci.
10. září 2024 10:17
Kultura

Výlety do světa koní: tipy, kam za chovem koní

Chov koní má v českých zemích bohatou tradici. Nejstarší hřebčín na světě, který navíc v roce 2019 vstoupil na Seznam UNESCO, najdete v Kladrubech nad Labem. Jezdecký sport u nás dosahuje vysoké úrovně v mezinárodním měřítku, a to v drezurním i skokovém jezdění. Udělejte si výlet do stájí a hřebčínů anebo se přijďte podívat na nějakou zajímavou koňáckou akci!
9. září 2024 11:00
Kultura

Poznejte naše slavné hudební skladatele a jejich oblíbená místa v Česku

Nechte se vtáhnout do světa hudby! Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů – čtyři velká jména české hudby, která se stala světovým fenoménem. Máme pro vás i další jména a výlety za poznáním míst, kde rádi tvořili slavní skladatelé.
8. září 2024 9:55
Kultura

Po stopách Antonína Dvořáka nejen Českem

Víte, že Antonín Dvořák pocházel ze zcela nehudební rodiny řezníka a k hudbě se prokousával složitě od vesnických kantorů a varhaníků? Nakonec si však prosadil studium hudby, stal se uznávaným pedagogem a skladatelem až v New Yorku, Cambridgeská univerzita jej dokonce ocenila čestným doktorátem hudby. Proslavil se symfoniemi, nástrojovými koncerty i komorní hudbou a operami.
7. září 2024 7:47
Kultura

Tradice tkaná paličkami: tipy, kam se vypravit za krajkářským uměním

Tradiční výroba paličkované krajky má v Česku několikasetletou historii. Již v 16. století se jeho sláva šířila zejména v Krušných horách a na Šumavě. Známá vamberecká krajka se dostala do povědomí od poloviny 17. století. Vrcholu české krajkářství dosáhlo v 60. letech 19. století, kdy se domácké výrobě krajek věnovalo okolo 80 000 amatérských krajkářů z řad žen i mužů. Roku 1834 vznikla v Letovicích na Moravě první továrna na výrobu krajek v Evropě. Jako umělecké řemeslo přežilo krajkářství dodnes. Od roku 2020 je vamberecká krajka zapsána na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury a v příštích letech se očekává zápis českého krajkářství i do UNESCO. Kam se za tradiční výrobou krajek vypravit vám poradí Kudy z nudy.
2. září 2024 12:36
Kultura