!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Prší a je vám zima? Dvanáct tipů, kde se schováte do sklárny
Prší a je vám zima? Dvanáct tipů, kde se schováte do sklárny
"> "> "> "> "> "> ">
Kultura

Prší a je vám zima? Dvanáct tipů, kde se schováte do sklárny

  • Vydáno24. srpna 2021
Počasí je v těchto dnech jako na houpačce – tropická vedra střídají dny, kdy často svetr nestačí. Vyzrát na zimu a přeháňky můžete jednoduše: objednejte si prohlídku sklárny. Budete schovaní pod střechou, zahřejete se a ještě se dozvíte spousty zajímavostí o řemesle, ve kterém Česko odedávna hrálo prim. Tentokrát necháme stranou sklářská muzea plná křehké krásy a podíváme do skutečných hutí, kde žhnou pece a skláři pracují se žhavou sklovinou. Někde si dokonce vyzkoušíte řemeslo na vlastní pusu a ruce!

Vysočina: sklářská huť Svoboda v Karlově 

Navštívíte-li Karlov u Žďáru nad Sázavou budete příjemně překvapení krásnou vzorkovnou – místem odborných setkání i obchodních jednání, můžete exkurzí nahlédnout do sklářského provozu a uvidíte motel s prodejnou, ubytovnou a konferenčními možnostmi – a všude vás budou provázet díla a myšlenky Jaroslava Svobody a zručných sklářů.

Sortiment sklářské huti AG Svoboda s.r.o obsahuje vázy, mísy, svícny, těžítka, skleněné ovoce, květiny, nápojové sklo, ale i speciální ceny pro veletrhy a různé soutěže. Prohlídky se konají od pondělí do pátku 9:00 až 12:30 hodin a je třeba se na ně předem objednat.
 

Krkonoše: Sklárna Novosad v Harrachově

Harrachově v západních Krkonoších objevíte druhou nejstarší sklárnu v Čechách. Jmenuje se Sklárna Novosad & syn, vznikla už před rokem 1712 a kromě hutě tu funguje i minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi. Ukázky téměř všech sklářských technik a další zajímavosti mapuje Muzeum skla, denně od 8 do 15 hodin jste zváni na prohlídku výrobních provozů s průvodcem. Dostanete se do těsné blízkosti sklářských pecí a nahlédnete i do unikátní, sto let staré brusírny skla.

O exkurze bývá velký zájem, proto si je raději objednejte předem telefonicky nebo e-mailem. Základní vstupné stojí 150/40 Kč, do muzea bez průvodce se podíváte za 40/20 Kč. Pokud máte dost času, můžete si pod odborným dohledem zdejších sklářů zkusit vyfouknout vlastní baňku, kterou si odvezete na památku domů. Foukání je nutné objednat nejméně jeden den předem, čtvrthodina se sklářskou píšťalou (což je minimální doba foukání) stojí 1 000 Kč.
 

Posázaví: sklárna Caesar

Josefodole u Světlé nad Sázavou můžete navštívit sklárnu Caesar Crystal Bohemiae, která je pokračovatelem tradic sklářské výroby v Posázaví. Výrobu forem, sklářskou huť, brusírnu, malírnu i balírnu si prohlédnete při exkurzích, které se pořádají každý všední den a po dohodě i o víkendech, lepší je vždy domluva předem.

Vstupné stojí 150/100 Kč, firemní prodejna je otevřená denně od 8 do 14 hodin a můžete ji navštívit i bez předchozí domluvy. Exkurze ve sklárně probíhají každý všední den v 10 hodin, ale doporučujeme se na ni předem objednat.
 

Českolipsko: repliky historického skla ze Svojkova

Svojkov skkárnaSvojkov je malá vesnice na trase mezi skalním hradem ve Sloupu v Čechách a zámkem v Zákupech. Sklárna Svojkov aneb sklárna Haidl&syn se podle podkladů získaných z archeologických výzkumů a ostatních historických pramenů snaží vyrobit co nejvěrnější repliky historického skla.

Každý všední den od 9 do 15 hodin máte možnost malou sklářskou huť navštívit a vidět unikátní ruční výrobu skla na vlastní oči. K vidění je i malá galerie replik historických číší a pohárů králů a velmožů, navíc se dozvíte, kde všude v oblasti Lužických hor a Českého Švýcarska pracovaly středověké sklářské hutě. Vstupné je zdarma a samozřejmě si můžete koupit některý z kousků na památku.
 

Lindava: Sklárna Ajeto

Na Českolipsku zatím zůstaneme, protože jen pár kilometrů od Svojkova leží Lindava se Sklárnou Ajeto. Ta nabízí exkurze, při nichž si prohlédnete sklárnu se sklářskou hutí a můžete si vytvořit vlastní skleněný výrobek pomocí sklářské píšťaly. Zastavit se můžete i ve stylové Sklářské krčmě, ale musíte mít pověstnou kapku štěstí, v létě se tu střídá jedna svatba za druhou.

Exkurze probíhají ve všedních dnech od 9 do 13 hodin a nepravidelně i v sobotu; zatelefonujte si předem a informujte se, zda sklárna v konkrétní sobotu bude pracovat. Prohlídka bez průvodce a tudíž bez výkladu stojí 80/50 Kč, rodinné vstupné vás vyjde na 220 Kč. Exkurze s průvodcem začíná vždy v 9.30, 10.30, 11.30, 12.30 a 13 hodin a stojí 150/80 Kč, rodinné vstupné pak 400 Kč. Děti do šesti let mají vstup zdarma.
 

Kamenický Šenov: Sklárna bratří Jílků

Sklárna bratří JílkůDo třetice Českolipsko, tentokrát však je naší zastávkou Sklárna bratří Jílků, druhá nejstarší sklárnaKamenickém Šenově, která začala vyrábět v září 1905. Navzdory dějinným zvratům dodnes funguje a při exkurzi se seznámíte s ruční výrobou foukaného skla. Má to jediný háček, prohlídky si musíte objednat předem, nejlépe e-mailem. Probíhají ve všedních dnech od 8 do 12:30 a stojí 90 Kč pro dospělého, vstupné pro děti je 50 Kč a pro seniory 80 Kč.
 

Další sklárny a sklářské tipy

Celoročně nabízí exkurze také sklárna Rückl Krystal v Nižboru, a to za 150/120 a rodinné za 400 Kč, na závěr prohlídky je možné navštívit podnikovou prodejnu s občerstvením. Prohlídky probíhají ve všedních dnech denně od 9.15 do 13 hodin a v sobotu dle domluvy, v letních měsících pak včetně sobot ve stejném čase. Možná je také exkurze s vlastnoručním foukáním skla (min. 5 účastníků) za 1000 Kč.

Novém Boru výrobu skla poznáte v Novotný Glass Centru. Unikátní prostor navržený architektem Bořkem Šípkem je plný děl od světoznámých výtvarníků. Zároveň zde můžete ochutnat kulinářské speciality a zhlédnout sklářskou výrobu v přímém přenosu, součástí muzea je totiž sklářská restaurace a huť. Otevřeno je denně mimo pondělí 9 až 17 hodin.

V Huti Jakub v Tasicích se zahřejete jen občas, malá sklářská pec je zatím v provozu při nepravidelných akcích nebo v případě zájmu většího počtu návštěvníků. Jde ale o výjimečně zachovalý sklářský skanzen s řadou historických budov, který na svém původním místě stojí už 220 let. Huť Jakub možná dokonce znáte z televizního seriálu Synové a dcery Jakuba Skláře. Otevřeno je tu celý rok, až do konce září denně včetně pondělí od 10 do 16 hodin, vstupné stojí 80/45/40 Kč, děti do osmi let a sklářské školy mají vstup zdarma.
Sklárna Jílek Kamenický Šenov – návrat tradice Sklárny Bratři Jílkové

Sklárna Jílek Kamenický Šenov – návrat tradice Sklárny Bratři Jílkové

Sklárna Jílek v Kamenickém Šenově se stávajícím provozovatelem CKV s.r.o. pokračuje v tradici ruční výroby foukaného skla. Využít můžete možnosti exkurze do sklárny. Zájemci si mohou zakoupit ve firemní prodejně v areálu sklárny vybrané výrobky.

Ruční výroba replik historického skla ve Svojkově

Ruční výroba replik historického skla ve Svojkově

Máte možnost navštívit malou sklářskou huť a vidět unikátní ruční výrobu skla. Ke sklářské pícce na Svojkov jsou zváni všichni zájemci o shlédnutí tradičního sklářského díla. Je zde možnost spatřit jak nově ožívají historické číše a poháry králů a velmožů tradiční sklářské postupy.

Expozice „Po stopách chřibských sklářů“ ve Stupavě

Expozice „Po stopách chřibských sklářů“ ve Stupavě

Expozice „Po stopách chřibských sklářů“, která se nachází v kulturním domě ve Stupavě, přibližuje návštěvníkům chřibské skláře, jejich práci a život. K vidění jsou zde pozůstatky skla vyloveného z potoka Kyjovka v blízkosti někdejších skláren, dobové fotografie a dokumenty.

Sklářská huť Glasstar Nenačovice

Sklářská huť Glasstar Nenačovice

Přijďte na bezplatnou exkurzi a zhlédněte hutní ruční výrobu. Sklářská huť Glasstar se nachází v obci Nenačovice, asi 4 km od Loděnice u Berouna. Provoz sklářské huti je celoroční včetně sobot a nedělí.

Sklářský skanzen Huť Jakub Tasice

Sklářský skanzen Huť Jakub Tasice

Sklárna Huť Jakub v Tasicích byla založena v roce 1796 a je nejstarším dochovaným sklářským objektem ve střední Evropě. Areál sklárny je provozován jako jedinečný sklářský skanzen. Sklárnu v Tasicích proslavil televizní seriál Jaroslava Dietla „Synové a dcery Jakuba skláře“.

Sklářská osada Kristiánov

Sklářská osada Kristiánov

Vydejte se do bývalé sklářské osady Kristiánov a navštivte malé muzeum, jedno z nejvýše položených v České republice. Muzeum v bývalé sklářské chalupě připomíná kdysi nejvýznamnější sklářskou huť, jež byla v roce 1775 v Kristiánově založena.

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Novotný Glass Centrum v Novém Boru – sklářská huť a restaurace

Sklářský komplex v Novém Boru. Unikátní prostor navržený architektem Bořkem Šípkem je plný děl od světoznámých výtvarníků. Zároveň zde můžete ochutnat kulinářské speciality a zhlédnout sklářskou výrobu v přímém přenosu, součástí muzea je totiž Sklářská restaurace a huť.

Sklárna Novosad v Harrachově – druhá nejstarší sklárna v Čechách

Sklárna Novosad v Harrachově – druhá nejstarší sklárna v Čechách

Muzeum skla, minipivovar s restaurací a hotel s pivními lázněmi, to vše stihnete při jediné návštěvě sklárny Novosad. Sklárna byla založena na počátku 18. století a řadí se mezi ty nejstarší v Česku. Jejím unikátem je historická brusírna skla, poháněná transmisemi a vodní turbínou.

Sklářské muzeum v Lenoře – za tradicí šumavského skla

Sklářské muzeum v Lenoře – za tradicí šumavského skla

Obec Lenora se nachází v údolí Teplé Vltavy na Šumavě asi 15 km jižně od města Vimperk. Vznikla v roce 1834 jako osada kolem nové sklářské huti. Tradici sklářského umění, které bylo známé po celé Evropě, připomíná expozice historického skla v místním sklářském muzeu.

Ajeto Glass Lindava – poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Ajeto Glass Lindava – poznejte práci sklářů opravdu zblízka

Sklárna Ajeto v Lindavě u Cvikova produkuje luxusní a exkluzivní sklo, které můžete spatřit v uměleckých galeriích celého světa.

Exkurze do výroby foukaného skla v Železném Brodě – jak vzniká křehká krása

Exkurze do výroby foukaného skla v Železném Brodě – jak vzniká křehká krása

Pokud vás zajímá, jak vzniká křehká krása dekoračního skla, zavítejte do Železného Brodu, který je sklářskou výrobou proslulý. Ve firmě DT GLASS uvidíte, jak vzniká foukané sklo.

Crystal Glamour – sklárna Okrouhlice

Crystal Glamour – sklárna Okrouhlice

Sklárna Crystal Glamour zachovává tradiční výrobu původního 24% olovnatého křišťálu, určeného pro ruční broušení. Sortiment sklárny zahrnuje širokou škálu křišťálových a barevných výrobků s lehkými i bohatě broušenými dekory, s vysokým smaltem, pískovanou nebo pozlacenou dekorací.

Huť František v Sázavě – centrum sklářského umění

Huť František v Sázavě – centrum sklářského umění

Nadace Josefa Viewegha v Sázavě přeměnila bývalou sklářskou huť František v unikátní Centrum sklářského umění. Rozsáhlá sbírka představuje jednotlivé sklářské technologie od kahanové techniky, malování a broušení po leštění a pískování skla.

Sklárna Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou

Sklárna Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou

Navštivte sklárnu Caesar Crystal Bohemiae v Josefodole u Světlé nad Sázavou, která byla založena už roku 1861. Svým zaměřením na tradiční ruční českou výrobu čirého a barevného přejímaného ručné broušeného 24% olovnatého křišťálu dosahuje sklárna světové unikátnosti.

Floriánova huť – sklárna ve stodole v Častolovicích

Floriánova huť – sklárna ve stodole v Častolovicích

V roubené chalupě nesoucí název Floriánova huť, podle patrona těch, kteří pracují s ohněm, nenajdete ve stodole dobytek nebo čerstvě sklizenou úrodu. K vidění je zde pec na výrobu skla, které je známé nejen v České republice, ale i v Nizozemsku, Belgii nebo Americe.

Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči

Sklárna Rückl v Nižboru – výroba skla na vlastní oči

Prohlídka provozů sklárny s odborným výkladem skupinám i individuálním turistům. Během exkurze se návštěvníci seznámí s jednotlivými etapami výroby křišťálových výrobků ruční technologií, tedy hutním provozem, zpracováním, kreslením a broušením.

Sklářská huť Svoboda v Karlově

Sklářská huť Svoboda v Karlově

Sklárna se nachází v malé vesničce Karlov na Vysočině u Žďáru nad Sázavou, nedaleko rybníku Velké Dářko. Vyrábí ručně tvarované hutnické sklo: vázy, svícny, těžítka, mísy, talíře, květiny, ovoce, zvířata, broušené sklo, lampy.

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech

Návštěvnické centrum Moser v Karlových Varech

Sklo patří k nejoblíbenějším suvenýrům. Navštivte Museum Moser v Karlových Varech, kde jsou k vidění současné kolekce i historické sklářské kousky z rytecké dílny, kterou v Karlových Varech založil roku 1857 Ludwig Moser.

Další aktuality

3.12.
2021
Vánoční ozdoby 2021: exkurze, výstavy a inspirace

Vánoční ozdoby 2021: exkurze, výstavy a inspirace

Krkonoše a Podkrkonoší | Kultura
28.11.
2021
Na Černé Hoře zahájí o příštím víkendu lyžařskou sezonu

Na Černé Hoře zahájí o příštím víkendu lyžařskou sezonu

Krkonoše a Podkrkonoší | Zimní sporty
22.11.
2021
Sněženky, machři a snowboarďáci: kde se točily zimní filmové komedie?

Sněženky, machři a snowboarďáci: kde se točily zimní filmové komedie?

Krkonoše a Podkrkonoší | Zimní sporty