!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Co chcete dělat? > Expozice „Po stopách chřibských sklářů“ ve Stupavě
Kultura

Expozice „Po stopách chřibských sklářů“ ve Stupavě

Expozice „Po stopách chřibských sklářů“, která se nachází v kulturním domě ve Stupavě, přibližuje návštěvníkům chřibské skláře, jejich práci a život. K vidění jsou zde pozůstatky skla vyloveného z potoka Kyjovka v blízkosti někdejších skláren, dobové fotografie a dokumenty.
Ty přibližují tradici nejen starohuťské sklárny, která byla roku 1876 zrušena, ale také rozlehlé skelné huti v katastru Koryčan. Sklárna se nacházela pouhý kilometr od Stupavy, a tak v ní v poslední čtvrtině 19. století pracovali převážně stupavští obyvatelé.

Koryčanská skelná huť produkovala nejen tabulové a barevné sklo, ale i skleničky, láhve a krásné broušené kusy, jimiž se honosily jen „lepší“ rodiny." Vedle výroby prvotního skla se ve sklárně zpracovávalyrozbité skelné střepy. Ty se do ní přivážely coby zpětná zátěž na formanských vozech, distribuujících výrobky po celé Moravě, Slezsku, Slovensku i v Rakousích. Výroba skla v koryčanské huti skončila po záplavách v roce 1905 a o dva roky později byla přenesena do Kyjova, kde sklárna pod hlavičkou skláren Vetropack Moravia Glass funguje dodnes.

Archivní materiály, reprodukce dobových fotografií a sbírkové předměty zapůjčilo Muzeum regionu Valašsko – Zámek Kinských ve Valašském Meziříčí, Slezské zemské muzeum v Opavě a Slovácké muzeumUherském Hradišti. Do hledání dobových fotografií a sbírkových předmětů se zapojili i stupavští obyvatelé.

Obec Stupava se nachází přímo v srdci přírodního parku Chřiby, tedy v malebném pohoří lesů, skal a luk.
Zobrazit více
Hrad Cimburk u Koryčan

Hrad Cimburk u Koryčan

Koryčany, Východní Morava
Skalní útvar Kazatelna v Chřibech

Skalní útvar Kazatelna v Chřibech

Koryčany, Východní Morava
Osvětimanské skály alias Čertovky

Osvětimanské skály alias Čertovky

Osvětimany, Východní Morava

Ubytování a restaurace v okolí

Penzion Zikmundov v Chřibech

Penzion Zikmundov v Chřibech

Staré Hutě, Východní Morava
Ubytování na faře v Cetechovicích

Ubytování na faře v Cetechovicích

Cetechovice, Východní Morava
Restaurant u Buchlovského zámku

Restaurant u Buchlovského zámku

Buchlovice, Východní Morava