Úvod > Aktuality > Propadněte kouzlu koní na Chrudimsku
Propadněte kouzlu koní na Chrudimsku
"> "> ">
Letní sporty

Propadněte kouzlu koní na Chrudimsku

  • Vydáno12. dubna 2016
Odhalte tajemství krásy koní, jejich pohybu, historie, drezury a spoustu dalšího! Vydejte se na cestu za zvířaty, které ztělesňují odvahu a sílu a kochejte se krajinou při vyjížďce po jedné z mnoha jezdeckých stezek!
Zámek SlatiňanyPro milovníky koní je region Chrudimsko-Hlinecko jasnou cílovou destinací. Nachází se zde mnoho možností, jak svůj volný čas strávit ve společnosti koní, ať už se jedná o pasivní poznávání v hřebčínech a muzeích, tak i o aktivní jízdu na koni a využívání jezdeckých stezek, tzv. hipostezek.

Jedním z míst, které je koním zaslíbené, jsou Slatiňany. Můžete zde navštívit hřebčín, který je od roku 1992 součástí Národního hřebčína Kladruby nad Labem, hipologické muzeum umístěné v prostorách zámku a také objekt zvaný Švýcárna provozující interaktivní muzeum starokladrubského koně.
 

Nejkrásnější pohled na svět je z koňského hřbetu

KůňV případě zájmu o vyjížďky či výcvik můžete kromě hřebčína ve Slatiňanech využít též Ranč Kovářov, který se nachází v těsné blízkosti Seče u Chrudimi. Začátečník dostane základní instruktáž a za doprovodu instruktora se může vydat na klidnou turistickou vycházku krokem do okolní přírody – obvykle na hodinu. Zkušenějším jezdcům ranč nabízí sportovní vyjížďku – klusem nebo cvalem, také s instruktorem.

Pouze ve Východních Čechách se prozatím nachází 600 km jezdeckých stezek a stále vznikají nové a nové. Postupně se vytvářejí také doplňkové služby pro vyznavače tohoto koníčku jako například úvaziště, stanice pro přespání pro jezdce i koně, dokonce i "půjčovny", kde si můžete koně na určitý čas pronajmout.
Anglický park ve Slatiňanech s výběhem pro koně

Anglický park ve Slatiňanech s výběhem pro koně

Zámecký park ve Slatiňanech vznikl již na konci 18. století na popud majitele – knížete Karla Auersperga. Od roku 2017 do 2020 probíhala obnova zámeckého parku. Navrátila se původní sbírková bohatost dřevin, byly zrekonstruovány drobné stavby a parky byl rozdělen na volně přístupnou a placenou část.

Švýcárna  – Muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech

Švýcárna – Muzeum starokladrubského koně ve Slatiňanech

V budově Švýcárny u Slatiňan můžete navštívit nové muzeum starokladrubského koně. Můžete si zde prohlédnout dokumenty a exponáty mapující chov koní, kteří byli zapsáni na seznam UNESCO. Část expozice je věnována zachránci plemene Františku Bílkovi.

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum věnované koním

Zámek Slatiňany a Hipologické muzeum věnované koním

Malebný zámek na úpatí Železných hor obklopený rozlehlým anglickým parkem láká svou netradiční moderností, přívětivou a pohodovou atmosférou, nejmladší zámeckou expozicí v republice a jednou z největších hipologických sbírek na světě.

Přehrada Seč u Chrudimi

Přehrada Seč u Chrudimi

Sečská přehrada a její okolí je největší a nejvyhledávanější rekreační oblastí v Pardubickém kraji. Koupání a mnoho dalších sportovních aktivit nabízí autokemp Seč Pláž. V Seči a nedalekém okolí je mnoho historických památek, hradů a zámků, rozhledny, skanzen a mnoho sportovních zařízení.

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

Hřebčín Slatiňany – seznamte se s chovem starokladrubských vraníků

V hřebčíně Slatiňany se přes 60 let chová starokladrubský kůň v černé barvě, čili starokladrubský vraník. Starokladrubský kůň se řadí mezi barokní plemena koní, má španělsko-neapolský původ a vznikl pro ceremoniální účely panovnických dvorů.

Národní hřebčín Kladruby nad Labem – stáje a zámek v Kladrubech nad Labem

Národní hřebčín Kladruby nad Labem – stáje a zámek v Kladrubech nad Labem

Národní hřebčín pod patronací UNESCO zve všechny návštěvníky do nově zrekonstruovaného areálu v Kladrubech nad Labem. Můžete se těšit na prohlídky stájí, zámku, kočárovny a postrojovny, muzea kladrubského chovu koní, do lesovny se simulátorem jízdy v kočáře a také na rozhlednu.

Další aktuality