!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Přijeďte o víkendu do Lužné! Smezete se unikátním parním vozem Komarek
Přijeďte o víkendu do Lužné! Smezete se unikátním parním vozem Komarek
"> "> ">
Památky

Přijeďte o víkendu do Lužné! Smezete se unikátním parním vozem Komarek

Vydáno 18. září 2020
Na víkend 19. a 20. září 2020 si v našem největším železničním muzeu připravili pro návštěvníky zajímavý program. Kromě stálé expozice si v Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka můžete prohlédnout výstavu historických autobusů RTO a ŠL nebo se svézt unikátním parním vozem Komarkem z roku 1903, který je jedním z nejvzácnějších exponátů železniční sbírky Národního technického muzea.
vůz komárekV Muzeu ČD v Lužné u Rakovníka se o víkendu 19. a 20. září 2020 chystá pro návštěvníky netradiční atrakce, která potěší malé i velké návštěvníky. Zájemci se mohou svézt unikátním parním vozem M124.001 (Komarek). Ten patří k nejvzácnějším exponátům železniční sbírky Národního technického muzea. Spojuje v jednom vozidle lokomotivu a osobní vagon a jako jediný vůz tohoto typu z našich tratí se dochoval dodnes. Jeho význam překračuje hranice České republiky.

Po oba víkendové dny bude možné svézt se tímto unikátním vozem z areálu muzea do Krupé a zpět. Z Lužné u Rakovníka odjíždí parní vůz Komarek v 10:00, 10:40, 11:20, 13:00, 13:40 hod. a v sobotu 19. září ještě také ve 14:30 a 16:00 hod. Jízda tam a zpět trvá 18 minut. Zpáteční jízdenka stojí 100 Kč a koupíte ji u parního vozu v areálu muzea.

historické autobusy RTODalší víkendovou atrakcí v Lužné se stane výstava historických autobusů RTO a ŠL v areálu muzea a ve stanici. Tyto autobusy v minulosti čekaly na desítkách vlakových zastávek na své cestující, kteří přijížděli vlaky, aby je rozvezly do vesniček a osad, které neleží na železničních tratích. Tato vozidla už řadu let nepotkáte v pravidelném provozu, proto může být návštěva Lužné u Rakovníka příležitostí k připomenutí si, jak se cestovalo ještě před pár desítkami let a jak byl vnímán komfort od konce 50. do konce 80. let minulého století. V provozu bude také úzkorozchodná dráha s motorovou lokomotivou.
 

Vyzkoušejte si práci topiče nebo jak brzdí vlak

edukační program NTMNárodní technické muzeum dále připravilo také speciální program pro mladší návštěvníky. Jedná se o prezentaci moderního edukačního projektu Startin, který je podpořen z ESF a je zaměřen na podporu přípravy žáků ke vstupu na trh práce. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet didaktické pomůcky z tématu energie, konkrétně energie a železnice. Na modelu stanoviště strojvedoucího parní lokomotivy zjistí, jak těžkou práci měl topič na parní lokomotivě, díky modelu kolejové dráhy pochopí, proč se vlak udrží na kolejích i v zatáčce, a při další aktivitě si vyzkouší, jak brzdí vlak.

Muzeu ČD v Lužné u Rakovníka je otevřené o víkendu od 9:30 do 17:00 hod. Od nádraží v Lužné u Rakovníka je to k muzeu jen pár kroků. Před nádražím se dejte vlevo ulicí 9. května a pak už vás k muzeu nasměrují ukazatelé.
Parní motorový vůz Komarek – jediný vůz tohoto typu, který se dochoval dodnes

Parní motorový vůz Komarek – jediný vůz tohoto typu, který se dochoval dodnes

Parní motorový vůz M 124.001 Komarek byl vyroben v roce 1903 v Ringhofferově vagonce na Smíchově. Jedná se o jeden z nejvzácnějších exponátů železniční sbírky NTM, který spojuje v jednom vozidle lokomotivu a osobní vagon, a jako jediný vůz tohoto typu z našich tratí se dochoval dodnes. Jeho význam překračuje hranice České republiky. Vůz Komarek byl po náročné rekonstrukci v roce 2016 zprovozněn.

Národní technické muzeum Praha - ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Národní technické muzeum Praha - ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka - největší železniční muzeum v ČR

Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka - největší železniční muzeum v ČR

Muzeum v Lužné u Rakovníka je největší tuzemské železniční muzeum. Železniční muzeum Českých drah se nachází v prostorách bývalé výtopny společnosti Buštěhradské dráhy. V areálu je vybudován okruh úzkorozchodného kolejiště o rozchodu 800 mm s možností svezení pro návštěvníky.