!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Lužná
"> "> "> "> "> "> "> ">
+ Přidat foto

Lužná

Ve středních Čechách u Rakovníka leží obec Lužná, kterou znají především všichni milovníci železnic. Za prvé byla jednou z posledních stanic s parním provozem, který tu skončil až na sklonku sedmdesátých let. Za druhé v sezoně tu můžete navštívit Železniční muzeum ČD, největší svého typu u nás.

Lužná: tři obce v jedné

Před výletem do Lužné se raději podívejte na mapu, protože obec se skládá z několika částí. Nejblíž k Rakovníku se nachází historické jádro s Masarykovým náměstím a barokním kostelem sv. Barbory. Severně odtud se u železniční stanice a Železničního muzea ČD nachází další část, označovaná Lužná II., jejíž dominantou je kostel Církve československé husitské z dob první republiky. K Lužné patří ještě několik osad v křivoklátských lesích, například Belšanka, Krásná dolina a Čistý rybník, kde v hlavní sezoně zve k prohlídce Muzeum amerických historických automobilů JK CLASSICS.
 

Železniční muzeum Českých drah

Pro Lužnou se stala osudem železnice. V důležitém dopravním uzlu na rozhraní středních a severozápadních Čech se kříží tratě z Prahy přes Kladno do Rakovníka a směrem na Žatec a Chomutov. V bývalé výtopně společnosti Buštěhradské dráhy z roku 1871 objevíte Železniční muzeum ČD. Největším lákadlem je vedle unikátních parních lokomotiv úzkorozchodná dráha, která původně sloužila podnikové dopravě kladenských hutí POLDI. V sezoně se to pořádají řady akcí včetně oblíbených jízd parních vlaků na trati Lužná–Krupá–Kolešovice.
 

Výlety po Křivoklátsku

Poloha na okraji Křivoklátských lesů, přírodního parku Džbán a zároveň v mikroregionu Poddžbánsko napovídá, že okolí Lužné je k výletům jako stvořené. Západně od obce objevíte pozůstatky středověkého hradu Hlavačov, bývalého správního centra Rakovnicka. Naučná stezka Louštín vede na stejnojmenný zalesněný vrch s vyhlídkou do kraje, zbytky příkopů a náspů na vrcholu připomínají prastaré hradiště. Nedaleko rovněž leží Krušovice se známým pivovarem, s Lužnou je spojuje Pivní stezka Poddžbánskem.
 

Aktuality z města

18. září 2020 13:00

Přijeďte o víkendu do Lužné! Smezete se unikátním parním vozem Komarek

Lužná
Na víkend 19. a 20. září 2020 si v našem největším železničním muzeu připravili pro návštěvníky zajímavý program. Kromě stálé expozice si v Muzeum Českých drah v Lužné u Rakovníka můžete prohlédnout výstavu historických autobusů RTO a ŠL nebo se svézt unikátním parním vozem Komarkem z roku 1903, který je jedním z nejvzácnějších exponátů železniční sbírky Národního technického muzea.