Lužná

Ve středních Čechách u Rakovníka leží obec Lužná, kterou znají především všichni milovníci železnic. Za prvé byla jednou z posledních stanic s parním provozem, který tu skončil až na sklonku sedmdesátých let. Za druhé v sezoně tu můžete navštívit Železniční muzeum ČD, největší svého typu u nás.

Lužná: tři obce v jedné

Před výletem do Lužné se raději podívejte na mapu, protože obec se skládá z několika částí. Nejblíž k Rakovníku se nachází historické jádro s Masarykovým náměstím a barokním kostelem sv. Barbory. Severně odtud se u železniční stanice a Železničního muzea ČD nachází další část, označovaná Lužná II., jejíž dominantou je kostel Církve československé husitské z dob první republiky. K Lužné patří ještě několik osad v křivoklátských lesích, například Belšanka, Krásná dolina a Čistý rybník, kde v hlavní sezoně zve k prohlídce Muzeum amerických historických automobilů JK CLASSICS.
 

Železniční muzeum Českých drah

Pro Lužnou se stala osudem železnice. V důležitém dopravním uzlu na rozhraní středních a severozápadních Čech se kříží tratě z Prahy přes Kladno do Rakovníka a směrem na Žatec a Chomutov. V bývalé výtopně společnosti Buštěhradské dráhy z roku 1871 objevíte Železniční muzeum ČD. Největším lákadlem je vedle unikátních parních lokomotiv úzkorozchodná dráha, která původně sloužila podnikové dopravě kladenských hutí POLDI. V sezoně se to pořádají řady akcí včetně oblíbených jízd parních vlaků na trati Lužná–Krupá–Kolešovice.
 

Výlety po Křivoklátsku

Poloha na okraji Křivoklátských lesů, přírodního parku Džbán a zároveň v mikroregionu Poddžbánsko napovídá, že okolí Lužné je k výletům jako stvořené. Západně od obce objevíte pozůstatky středověkého hradu Hlavačov, bývalého správního centra Rakovnicka. Naučná stezka Louštín vede na stejnojmenný zalesněný vrch s vyhlídkou do kraje, zbytky příkopů a náspů na vrcholu připomínají prastaré hradiště. Nedaleko rovněž leží Krušovice se známým pivovarem, s Lužnou je spojuje Pivní stezka Poddžbánskem.
 
Celý popis

Aktuality z města

Poslední víkend s párou vás čeká v Lužné u Rakovníka
21. říjen 2019 13:00

Poslední víkend s párou vás čeká v Lužné u Rakovníka

Lužná
V sobotu 26. a v neděli 27. října 2019 máte poslední možnost svézt se parním vlakem do železničního muzea v Lužné u Rakovníka, kde bude probíhat zajímavý program, který potěší malé i velké návštěvníky. Můžete se vydat na cestu parním vlakem, který tentokrát odjíždí z pražského hlavního nádraží. Trasy zvláštních vlaků povedou z Prahy hl. n. přes Kralupy n. Vlt. a Kladno do Lužné u R. a zpět, další vlak pojede z Lužné do Rakovníka a zpět.
11.7.
29.8.
Kolešovka 2020

Kolešovka 2020

Lužná, Střední Čechy
26.9.
27.9.
Den železnice v Lužné u Rakovníka

Den železnice v Lužné u Rakovníka

Lužná, Střední Čechy
24.10.
25.10.
Poslední parní víkend v železničním muzeu v Lužné

Poslední parní víkend v železničním muzeu v Lužné

Lužná, Střední Čechy