Úvod > Aktuality > Pravé masopustní veselí zažijete ve Valašském muzeu v přírodě
Masopustní pochod
"> Masopustní pochod "> Masopust - tetky s koláci "> Poslední masopustní tanec
Kultura

Pravé masopustní veselí zažijete ve Valašském muzeu v přírodě

  • Vydáno21. ledna 2013
V sobotu 2. února 2013 se v Dřevěném městečku od 9.00 do 16.00 můžete zúčastnit masopustních obchůzek z Valašska a ochutnat z pestré nabídky zabijačkových výrobků, kterou pro vás připravili mistři řeznického řemesla.
Únor je ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm ve znamení zábav a bujarého veselí. První únorovou sobotu tedy ožije areál Dřevěného městečka obchůzkami masopustních masek z Valašska a Moravského Slovácka. Vše vrcholí v posledních masopustních dnech, kterým se na Valašsku jinak říkalo také "končiny" či "fašank". V devět hodin dopoledne začne oblíbený první pořad letošního Valašského roku – Masopust. Jeho součástí je bohatý zvykoslovný program, ve kterém se mimo jiné představí místní folklorní soubory. Symbolické pochovávání basy proběhne v rámci Masopustu v 16:00 hod.

Můžete zde ochutnat širokou nabídku zabíjačkových výrobků z dílen přibližně dvou desítek mistrů řezníků z okolních regionů a svým hlasem ovlivnit vítěze soutěže O nejlepší řeznický stánek. Součástí programu je také 16. ročník soutěže „O nejlepší valašskou klobásku“ a 6. ročník soutěže „O nejlepší valašskou tlačenku“. Vítěze soutěže o nejlepší produkty určí 5členná porota, složená z vylosovaných zástupců zúčastněných firem.

Další výpravnou lidovou akcí ve Valašskému muzeum budou ve Dřevěném městečku 30. března až 1. dubna Velikonoce na Valašsku. Tradiční velikonoční a jarní zvyky v podání folklórních souborů, nebude chybět ani pomlázka, kraslice, březové metličky a klapatky, trakače, řehtačky i rapače. Přijďte i vy do Rožnova přivítat svátky jara!  
Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.