Úvod > Aktuality > Pevnost v Terezíně se na čas uzavře natáčení, poprvé po 20 letech
Pevnost v Terezíně se na čas uzavře natáčení, poprvé po 20 letech
">
Kultura

Pevnost v Terezíně se na čas uzavře natáčení, poprvé po 20 letech

  • Vydáno8. listopadu 2015
Městečko Terezín se v roce 1941 proměnilo v místo koncentrace tisíců především českých Židů. Ti odsud putovali dále do vyhlazovacího tábora v Osvětimi. Malá pevnost z konce 18. století fungovala ve válečných letech jako věznice pražského gestapa. Místo nacistické zvůle navštíví ročně kolem 300 tisíc návštěvníků. Poprvé za posledních dvacet let kvůli filmařům nebude památka přístupná veřejnosti. Pro veřejnost bude Malá pevnost uzavřena od 16. do 25. listopadu s výjimkou 18. a 21. listopadu.
Malá pevnost vznikla spolu s celým Terezínem koncem 18. století. V 19. století sloužila jako vězení, žalářem byla i za první světové války. V době druhé světové války v místě sídlila věznice pražského gestapa.

Malá pevnost bude pro veřejnost uzavřena ve dnech 16. – 25.11.2015 včetně, s výjimkou 18. a 21.11. K uzavření objektu dochází z důvodu natáčení dvou filmových snímků. Devítidílného čínského televizního seriálu s pracovním názvem „The Last Visa“, jehož děj se odehrává v roce 1939 a pojednává o čínském diplomatovi zajišťujícím víza Židům, kteří prchali z Rakouska před Hitlerem a celovečerního filmu „Tenkrát v ráji“ autora Josefa Urbana, režiséra Petera Pálky a uměleckého vedoucího Lordana Zafranoviče o horolezci, letci a boxerovi Joskovi Smitkovi, popraveném nacisty v Terezíně na sklonku 2. světové války.

Otevírací doba v dalších objektech Památníku Terezín zůstává beze změny.
Muzeum ghetta v bývalé terezínské škole

Muzeum ghetta v bývalé terezínské škole

Muzeum ghetta je jednou z expozicí Památníku Terezín. Otevřeno bylo v roce 1991 v budově bývalé terezínské školy. Expozice vznikla ve spolupráci s bývalými vězni terezínského ghetta.

Magdeburská kasárna v Terezíně

Magdeburská kasárna v Terezíně

V bývalé Magdeburské kasárně sídlila v dobách terezínského ghetta židovská samospráva a všechna oddělení zajišťující chod tábora. V současnosti jsou zde stálé výstavy, věnované každodennímu životu židovských vězňů.

Malá pevnost s Národním hřbitovem Terezín

Malá pevnost s Národním hřbitovem Terezín

Malá pevnost Terezín fungovala v letech 1940–1945 jako věznice pražského gestapa. Roku 1994 byla v Malé pevnosti otevřena nová stálá expozice o historii policejní věznice.

Krematorium a židovský hřbitov v Terezíně

Krematorium a židovský hřbitov v Terezíně

V bývalém terezínském krematoriu se nachází expozice „Úmrtnost a pohřbívání v terezínském ghettu“. Židovský terezínský hřbitov je v současnosti upraven jako pietní místo. Bohušovická kotlina se změnila v sad zapadající do okolní krajiny.

Muzeum města Terezín

Muzeum města Terezín

Muzeum Terezína chce návštěvníka seznámit s historií města a pevnosti Terezín od jeho výstavby až po období první světové války. V objektu Retranchementu 5 se nachází také nově otevřené návštěvnické centrum, kde má návštěvník možnosti si odpočinout a získat potřebné informace nejen o městě Terezín.

Památník Terezín – nahlédněte do temné minulosti pevnostního města

Památník Terezín – nahlédněte do temné minulosti pevnostního města

Město Terezín, založené na konci 18. století jako vojenská pevnost, je dnes známé především jako tragický symbol utrpení desetitisíců nevinných lidí. Za 2. světové války sloužilo jako internační tábor židovského obyvatelstva a stalo se přestupní stanicí na cestě do vyhlazovacích táborů.