Úvod > Aktuality > Pět zimně-jarních výletů za hudbou: do Plzně, Pardubic či do Trutnova
Kultura

Pět zimně-jarních výletů za hudbou: do Plzně, Pardubic či do Trutnova

  • Vydáno29. února 2020
Klasika i jazz, hudební jaro i festival, který připomene narození významného českého skladatele – portál Kudy z nudy vás zve na několik zajímavých hudebních slavností. Některé na přelomu února a března začínají, jiné již trvají pár měsíců a nyní nabídnou pár pozoruhodných koncertů.

Na Smetanovské dny do Plzně

Na první výlet za hudbou se vypravíme do Plzně, kde probíhají již čytřicáté Smetanovské dny. Mezinárodní festival vážné hudby každoročně pořádá Plzeňská filharmonie a patří k nejvýznamnějším kulturním událostem města.

Celým festivalem se prolínají následující témata: Od práce k zábavě: Volný čas v české kultuře 19. století, Ludwig van Beethoven 250. výročí narození a 40. ročník festivalu. Festival nabídne symfonické a komorní koncerty, renomované umělce a soubory, komponované hudebně-literární pořady, dětské pořady, operu, klasiku, zahraniční rytmy, odborné vědecké přednášky a další.

housleZmíněný mimořádný projekt „Beethoven – 250“ patří ke stěžejním tématům letošního festivalového ročníku a zahrnuje šest komorních koncertů v podání významných smyčcových kvartet tuzemské i zahraniční hudební scény. Součástí festivalu bude i Vzpomínkový komponovaný pořad ke 40. výročí Smetanovských dnů, dále koncert nazvaný K poctě Bedřichu Smetanovi s klavíristou Borisem Krajným, barytonistou Ivanem Kusnjerem a dirigentem Ivanem Paříkem, vystoupení Smetanova tria v Domě hudby, koncert ke 40. výročí Plzeňského dětského sboru ZUŠ B. Smetany i dětský pořad Filharmoníček a ztracená písnička. Výročí festivalu Smetanovské dny doplňuje i výstava připravená ve spolupráci s Odborem kultury ve Smetanových sadech nazvaná „Smetanovské dny – 40“. Vstupenky jsou v prodeji v Plzni na náměstí Republiky 41 vedle informačního centra na prodejních místech portálu Plzeňská vstupenka.
 

Na Pardubické hudební jaro nejenom do Pardubic

Ve čtvrtek 12. března v 19 hodin v Sukově síni Domu hudbyPardubicích, začne letošní festival Pardubické hudební jaro. Zahájí jej koncert Komorní filharmonie Pardubice s Václavem Hudečkem a jeho hosty.

Na dalších 26 festivalových koncertech v Pardubicích, Chrudimi, Hradci Králové, Svitavách, Vysokém Mýtě, Hlinsku, Heřmanově Městci, Přelouči a v Sezemicích se představí Pražský komorní orchestr, operní soubor Divadla F. X. Šaldy Liberec, Český filharmonický sbor Brno, komorní soubor Barocco sempre giovane, Wihanovo kvarteto s klavíristou Ivanem Klánským, Smetanovo trio, violoncellista Jiří Bárta a klavíristka Terezie Fialová, klavírní duo Florian Koltun & Xin Wang (Německo/Čína), Escualo kvintet, Pražský synkopický orchestr, Bratři Ebenové, pěvecké duo Kchun nebo dětský pěvecký sbor Iuventus Cantans.

bratři ebenovéDále v rámci festivalu vystoupí klavírista Lukáš Vondráček, houslisté Václav Hudeček, Josef Špaček a Leoš Čepický, violistka Kristina Fialová, trumpetisté Otto Sauter (Německo) a Marek Zvolánek, varhaník Enrico Zanovello (Itálie), basbarytonista Gustáv Beláček (Slovensko), hobojista Martin Daněk – vítěz Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro 2019, Marek Eben v roli recitátora a další.

V Pardubicích uzavře festival Slavnostní závěrečný koncert v Sukově síni Domu hudby 17. dubna, festivalové ozvěny v okolních městech však budou pokračovat dalšími koncerty v okolních městech až do 29. dubna.
 

Jazzové festivaly

jazzV březnu se vypravte také na několik koncertů jazzových festivalů. V rámci festivalu Bass days se 9. března v Jazz Docku poprvé představí jeden z nejslavnějších současných jazzových hudebníků, basista a zpěvák Richard Bona! V pražském AghaRTA Jazz Centru se od 4. března do 19. dubna chystá V4 Jazz Festival, který nabídne maďarskou, polskou, českou a slovenskou vynikající jazzovou produkci ve visegradském regionu.

To nejlepší, co můžete v Česku z jazzu vidět a slyšet, nabízí i program mezinárodního festivalu jazzové hudby JazzinecTrutnově.  Nejbližší koncert se odehraje 3. března ve Společenském centru UFFO a vystoupí na něm Big Band Gustava Broma a Betty Semper. Pod vedením legendárního kapelníka zahrají „bromovci“ nejen známé swingové skladby, ale i výtečné vlastní kompozice. Hlavním hostem večera bude americká zpěvačka Betty Semper.
 

Hudební slavnosti v kapli ve Smiřicích

Hradišťan a Jura PavlicaSérii šesti koncertů nabídne od 21. března do 12. dubna letošní ročník festivalu Smiřické svátky hudby. Všechny koncerty probíhají v jediném místě, v nádherné barokní zámecké kapli Zjevení Páně ve Smiřicích. Dodnes se přesně neví, zda je dílem Kryštofa Dienzenhofera anebo Jana Blažeje Santiniho, protože má prvky typické pro oba stavitele a stavební plány a písemnosti se vinou četných požárů nedochovaly. Jisté je jediné: že při koncertech vaše uši i oči čeká mimořádný umělecký zážitek.

Vystoupí Jaroslav Svěcený, Hradišťan a Jura Pavlica nebo Monika Načeva.
Pardubické hudební jaro 2024

2.4.
19.5.
Pardubické hudební jaro 2024

V koncertních sálech, divadlech, památkových objektech, i méně tradičních prostorách v Pardubicích a dalších místech Pardubického kraje se uskuteční 46. ročník Pardubického hudebního jara.

Smetanovské dny v Plzni 2024

7.3.
11.4.
Smetanovské dny v Plzni 2024

Hudební festival s více než třicetiletou tradicí je významnou kulturní událostí města Plzně i celého Plzeňského kraje. Cílem projektu je prezentace hudebního umění především klasicko-romantického repertoáru a jeho kvalitní prezentace veřejnosti.

Další aktuality

Studium samotné nestačí, poznávejte – levně nebo zadarmo!

Podobně jako ke studentskému životu patří zkoušky, písemky, referáty, semináře a další ohavnosti, (…pardon, povinnosti…), patří k němu i tipy, jak ušetřit – na bydlení, na dopravě, na jídle, zkrátka všude. Kudy z nudy pro vás má množství nápadů a tipů, kam se podíváte za pár drobných anebo zcela zdarma. Takže hurá za kulturou bez koruny v kapse!
Kultura

7 věcí, které nevíte… o filharmoniích, orchestrech a kapelách

V rámci oslav Roku české hudby 2024 kolem našich uší neproplouvá jen hudba. Občas slyšíme výrazy z hudební terminologie, které sice známe, ale ne příliš důvěrně. Pojď s Kudy z nudy otevřít vrátka do světa hudby a zjistit, co se skrývá za slovem filharmonie.
Kultura

Kalendář 2024: Tipy na největší hrnčířské slavnosti, keramické trhy a přehlídky řemeslníků

Kdo má rád malované i obyčejné hrnce, hrnky, mísy, džbány a další hrnčířské zboží, ten by se měl alespoň jednou za rok vypravit na pořádný hrnčířský trh. Na portálu Kudy z nudy jich objevíte celou řadu a dokonce s námi můžete za hrnčíři a jejich zbožím vyrazit téměř každý měsíc.
Kultura

Cesty za uměním: inspirace Itálií a studijní cesty českých sochařů, architektů a spisovatelů

Tisíciletá historie, fascinující architektura a umění na každém kroku: to byly hlavní důvody, které vedly české umělce do Itálie. Vydejte se v jejich stopách s Kudy z nudy a podívejte se, kam vedly jejich italské cesty, která díla obdivovali a kde hledali inspiraci pro vlastní práci.
Kultura

20 tipů, kam do galerie v Česku

Vyberte si z tipů redakce Kudy z nudy a vydejte se za uměním, raritami, historií i zábavou… Využijte naší nabídky ze světa umění – grafiky, malby a sochařství i multimediálních oborů. O historii, výtvarném umění, výstavách, umělcích i zajímavých akcích se dozvíte na řadě míst České republiky.
Kultura

Masopustní veselí 2024 vrcholí, užijte si poslední letošní masopusty!

Konec masopustu 2024 se nezadržitelně blíží, a proto nepromeškejte poslední letošní masopustní průvody a akce plné veselí a hodování. Portál Kudy z nudy vám přináší přehled maškarních obchůzek, které se v následujících dnech budou konat po celé zemi a ponoří vás do reje tance, zpěvu a dobrého jídla.
Kultura

Výstavy, které byste s dětmi o jarních prázdninách neměli zmeškat

Týden volna je príma, možná s dětmi stihnete pár věcí, na které při každodenním kolotoči nezbývá čas ani chuť. Do programu si určitě zařaďte také některou z výstav; pro mrňata, školáky i studenty se jich nabízí celá řada a portál Kudy z nudy vám předkládá rychlý přehled těch nejzajímavějších z nich.
Kultura

Rok české hudby 2024: kde najdete muzea hudby a expozice slavných hudebníků

Oslavte Rok české hudby 2024 stylově – třeba návštěvou některého muzea hudby nebo expozice, věnované našim slavným skladatelům. Pozveme vás ale také do muzea klavírů a k několika kuriózním sochám, které by nevznikly, nebýt právě hudby. Užijte si Rok české hudby s Kudy z nudy netradičně a zábavně!
Kultura