Úvod > Aktuality > Pět zimně-jarních výletů za hudbou: do Plzně, Pardubic či do Trutnova
Pět zimně-jarních výletů za hudbou: do Plzně, Pardubic či do Trutnova
"> "> ">
Kultura

Pět zimně-jarních výletů za hudbou: do Plzně, Pardubic či do Trutnova

  • Vydáno29. února 2020
Klasika i jazz, hudební jaro i festival, který připomene narození významného českého skladatele – portál Kudy z nudy vás zve na několik zajímavých hudebních slavností. Některé na přelomu února a března začínají, jiné již trvají pár měsíců a nyní nabídnou pár pozoruhodných koncertů.

Na Smetanovské dny do Plzně

Na první výlet za hudbou se vypravíme do Plzně, kde probíhají již čytřicáté Smetanovské dny. Mezinárodní festival vážné hudby každoročně pořádá Plzeňská filharmonie a patří k nejvýznamnějším kulturním událostem města.

Celým festivalem se prolínají následující témata: Od práce k zábavě: Volný čas v české kultuře 19. století, Ludwig van Beethoven 250. výročí narození a 40. ročník festivalu. Festival nabídne symfonické a komorní koncerty, renomované umělce a soubory, komponované hudebně-literární pořady, dětské pořady, operu, klasiku, zahraniční rytmy, odborné vědecké přednášky a další.

housleZmíněný mimořádný projekt „Beethoven – 250“ patří ke stěžejním tématům letošního festivalového ročníku a zahrnuje šest komorních koncertů v podání významných smyčcových kvartet tuzemské i zahraniční hudební scény. Součástí festivalu bude i Vzpomínkový komponovaný pořad ke 40. výročí Smetanovských dnů, dále koncert nazvaný K poctě Bedřichu Smetanovi s klavíristou Borisem Krajným, barytonistou Ivanem Kusnjerem a dirigentem Ivanem Paříkem, vystoupení Smetanova tria v Domě hudby, koncert ke 40. výročí Plzeňského dětského sboru ZUŠ B. Smetany i dětský pořad Filharmoníček a ztracená písnička. Výročí festivalu Smetanovské dny doplňuje i výstava připravená ve spolupráci s Odborem kultury ve Smetanových sadech nazvaná „Smetanovské dny – 40“. Vstupenky jsou v prodeji v Plzni na náměstí Republiky 41 vedle informačního centra na prodejních místech portálu Plzeňská vstupenka.
 

Na Pardubické hudební jaro nejenom do Pardubic

Ve čtvrtek 12. března v 19 hodin v Sukově síni Domu hudbyPardubicích, začne letošní festival Pardubické hudební jaro. Zahájí jej koncert Komorní filharmonie Pardubice s Václavem Hudečkem a jeho hosty.

Na dalších 26 festivalových koncertech v Pardubicích, Chrudimi, Hradci Králové, Svitavách, Vysokém Mýtě, Hlinsku, Heřmanově Městci, Přelouči a v Sezemicích se představí Pražský komorní orchestr, operní soubor Divadla F. X. Šaldy Liberec, Český filharmonický sbor Brno, komorní soubor Barocco sempre giovane, Wihanovo kvarteto s klavíristou Ivanem Klánským, Smetanovo trio, violoncellista Jiří Bárta a klavíristka Terezie Fialová, klavírní duo Florian Koltun & Xin Wang (Německo/Čína), Escualo kvintet, Pražský synkopický orchestr, Bratři Ebenové, pěvecké duo Kchun nebo dětský pěvecký sbor Iuventus Cantans.

bratři ebenovéDále v rámci festivalu vystoupí klavírista Lukáš Vondráček, houslisté Václav Hudeček, Josef Špaček a Leoš Čepický, violistka Kristina Fialová, trumpetisté Otto Sauter (Německo) a Marek Zvolánek, varhaník Enrico Zanovello (Itálie), basbarytonista Gustáv Beláček (Slovensko), hobojista Martin Daněk – vítěz Mezinárodní hudební soutěže Pražské jaro 2019, Marek Eben v roli recitátora a další.

V Pardubicích uzavře festival Slavnostní závěrečný koncert v Sukově síni Domu hudby 17. dubna, festivalové ozvěny v okolních městech však budou pokračovat dalšími koncerty v okolních městech až do 29. dubna.
 

Jazzové festivaly

jazzV březnu se vypravte také na několik koncertů jazzových festivalů. V rámci festivalu Bass days se 9. března v Jazz Docku poprvé představí jeden z nejslavnějších současných jazzových hudebníků, basista a zpěvák Richard Bona! V pražském AghaRTA Jazz Centru se od 4. března do 19. dubna chystá V4 Jazz Festival, který nabídne maďarskou, polskou, českou a slovenskou vynikající jazzovou produkci ve visegradském regionu.

To nejlepší, co můžete v Česku z jazzu vidět a slyšet, nabízí i program mezinárodního festivalu jazzové hudby JazzinecTrutnově.  Nejbližší koncert se odehraje 3. března ve Společenském centru UFFO a vystoupí na něm Big Band Gustava Broma a Betty Semper. Pod vedením legendárního kapelníka zahrají „bromovci“ nejen známé swingové skladby, ale i výtečné vlastní kompozice. Hlavním hostem večera bude americká zpěvačka Betty Semper.
 

Hudební slavnosti v kapli ve Smiřicích

Hradišťan a Jura PavlicaSérii šesti koncertů nabídne od 21. března do 12. dubna letošní ročník festivalu Smiřické svátky hudby. Všechny koncerty probíhají v jediném místě, v nádherné barokní zámecké kapli Zjevení Páně ve Smiřicích. Dodnes se přesně neví, zda je dílem Kryštofa Dienzenhofera anebo Jana Blažeje Santiniho, protože má prvky typické pro oba stavitele a stavební plány a písemnosti se vinou četných požárů nedochovaly. Jisté je jediné: že při koncertech vaše uši i oči čeká mimořádný umělecký zážitek.

Vystoupí Jaroslav Svěcený, Hradišťan a Jura Pavlica nebo Monika Načeva.