Úvod > Kalendář akcí > V4 Jazz Festival 2020
V4 Jazz Festival 2020
"> "> ">
4.3.
19.4.
+ Přidat foto

V4 Jazz Festival 2020

Kdy 4. březen 2019 - 19. duben 2020 Hudební a divadelní akce
Zveme na V4 Jazz Festival, který pořádá AghaRTA Jazz Centrum. Hlavním cílem V4 Jazz Festivalu je tedy přiblížit vynikající jazzovou produkci a formace publiku ve visegradském regionu – a v neposlední řadě i k sobě navzájem.
Maďarské, polské, české a slovenské hudební kluby a hudebníci mají v současné době užší pracovní vztahy s profesními organizacemi a umělci ze zámoří a západní Evropy než mezi sebou. Hlavním cílem V4 Jazz Festivalu je tedy přiblížit vynikající jazzovou produkci a formace publiku ve visegradském regionu – a v neposlední řadě i k sobě navzájem. V minulých ročnících dvoudenního festivalu s velkým úspěchem vystoupily z každé země V4 dva zástupci.

Program v roce 2020 navazuje na tradici festivalu a s podporou Višegrádského Fondu bude podstatně velkorysejší než v minulých ročnících. Ve dnech 4. až 7. března postupně vystoupí v Budapešti, Praze, Śamoríne a Krakově čtyři kapely z jednotlivých zemí V4. Každá země v rámci festivalu bude reprezentovat aktuální zvuk a hudební myšlenky dnešních jazzových interpretů ze zemích V4.


Program festivalu

4. března 2020, AghaRTA Jazz Centrum, 21 h   
NBS TRIO (Nothing But Swing Trio), (SK)
Klaudius Kováč – piano, Róbert Ragan – double-bass and Peter Solárik – drums

NBS Trio je jednou z nejvýznamnějších jazzových formací na slovenské jazzové scéně, která byla vytvořena v roce 1998 a dosud existuje ve svém původním uspořádání. Navzdory svému jménu se hudební spektrum kapely rozprostírá daleko za hranice 40. a 50. let. Značný hudební potenciál členů tria jim umožňuje čerpat z vlivů od klasické hudby, etnického lidu až po moderní jazz. Tyto vlivy se promítají do jejich vlastních původních skladeb i do interpretace jazzových standardů.

5. března 2020, AghaRTA Jazz Centrum, 21 h 
Krisztián Oláh Quartet (HU)
Krisztián Oláh – piano, Kálmán  
Oláh Jr. – saxophone, György Orbán – double bass, Dániel Serei – drums

Klavírista Krisztián Oláh je v současné době klíčovou postavou maďarské jazzové scény. Bylo mu teprve dvacet, když skončil na třetím místě na jazzovém festivalu Montreux v roce 2015. Během následujícího dvoutýdenního akademického programu se objevil ve shodě s takovými velikány jako Al Jarreau, Kurt Rosenwinkel, Nils Petter Molvær a Joe Sanders. V roce 2016 ho Maďarská jazzová federace zvolila mladým jazzovým hudebníkem roku a v roce 2018 byl prvním Maďarem, který byl pozván na mezinárodní soutěž, kterou uspořádal Americký institut Thelonious Monk Institute pro nejlepší čtrnáct jazzových klavíristů na světě.

6. března 2020, AghaRTA Jazz Centrum, 21 h  
Kamila Drabek Tercet (PL)
Marcin Konieczkowicz – alto saxophone, Kamila Drabek – double bass, Kacper Kaźmierski – drums

Tercet je skupina přátel, kteří se setkali během studia na Hudební akademii v Krakově. V současné době provozují jednu z nejzajímavějších a nejuznávanějších mladých kapel na polské jazzové scéně. Kapela hraje skladby Kamily; jsou plné zpěvu, lidových melodií, které se hrají s rockovou energií a mladistvou milostí. Je to jazz hrál „v polštině“ - s velkou dávkou slovanského lyricismu, ale také se smyslem pro humor. Poctivost a plná profesionalita jim dala kritické uznání a sympatie publika. Kapela vydala své první album v roce 2019.

7. března 2020, AghaRTA Jazz Centrum, 21 h   
AghaRTA Band (CZ)

Jak vyplývá z názvu, tuto kapelu můžete především v AghaRTĚ. Bubeník a manažer klubu Michal Hejna, pravidelně zve hudebníky, se kterými rád hraje. Především citlivého a romantického klavíristu Ondřeje Kabrnu, basistu Vítka Švece, a v neposlední řadě všestranného kytaristu Adama Tvrdého. Repertoár odráží hudební vkus všech zúčastněných včetně jejich kompozic a cover verzí dalších slavných skladatelů jako Lalo Schifrin, Duke Ellington, Miles Davis a Beatles.

19. dubna 2020, Lucerna Music Bar, 20 h
Original Vintahe Orchestra 
   
                                    
Již počtvrté se na podium Lucerna Music Baru vrací hudební show s Original Vintage Orchestra. V režii Jiřího Vejdělka si tak v podání swingového bigbandu vedeného charismatickým Petrem Kroutilem užijete veselý večer. V stylu 20. a 30.let uslyšíte originální úpravy slavných písní v podání prvotřídního bigbandu s hosty Hot Sisters a Chuckem Wensleym.
Celý popis
Naposledy změněno: 28. 2. 2020