Úvod > Aktuality > Deset závodů, při kterých se v zimě proběhnete na běžkách
Zimní sporty

Deset závodů, při kterých se v zimě proběhnete na běžkách

  • Vydáno24. listopadu 2022
Ačkoli se předem dá jen velmi těžko odhadnout jak bohatá na sníh bude nadcházející zima, pořadatelé běžkařských závodů mají termíny oblíbených závodů připravené. Pro milovníky bílé stopy připravilo Kudy z nudy přehled největších amatérských závodů u nás, které se konají pod záštitou SkiTour a Stopa pro život, našich dvou největších pořadatelů zimních závodů pro veřejnost. Těšit se můžete například na krušnohorské závody Karlův běh či Krušnohorská třicítka, jesenický maraton JelyMan, Krkonošskou 70 i Šumavský skimaraton.

Leden: Zlatá lyže a Jilemnická 50

Jilemnická 50Jeden z prvních závodů čeká milovníky jízdy na běžkách 7. ledna na Horních Mísečkách, tzv. otvírák ČEZ SkiTour 2023. Závodníci si mohou zajet 20km trasu volně nebo 17,5 a 30 km klasicky.

V sobotu 14. ledna 2023 se na Vysočině pojede Ve stopě Zlaté lyže! Závod navazuje na tradici klasických lyžařských maratonů v Novém Městě na Moravě. Závodí se klasickou technikou na 6 km nebo 10 km po Vysočina Areně, volnou technikou pak na 10 km nebo 15 km. Zkrátka nepřijdou ani děti, přichystány budou i dětské závody! Ve stejný den se bude na Churáňově konat také Zadovská 30, jejíž trasy povedou hlubokými lesy a zasněženými loukami Národního parku Šumava.

SkiTourO2 Jilemnická 50 seriálu Stopa pro život zve 28. ledna na závody v běžeckém lyžování pro širokou veřejnost. Startovním místem je Roudnice u Vítkovic, při menší sněhové pokrývce Horní Mísečky v Krkonoších. Kromě perfektně připravené stopy a úžasné atmosféry vás čeká bezkonkurenční servis pro závodníky na trase i v zázemí, připravený je i zajímavý doprovodný program pro doprovody a rodiny s dětmi. Jilemnice je kolébka lyžování a Český krkonošský spolek SKI Jilemnice je nejstarším klubem v Čechách. Byl v roce 1903 jedním ze tří oddílů, které založily Svaz lyžařů. Dnešní Jilemnická 50 navazuje na závod, který se poprvé konal již v roce 1905 – šlo od té doby o pravidelné Mistrovství zemí Koruny české v běhu na 50 km.


Únor: Jizerská 50, Šumavský skimaraton, JelyMan a další

jizerská 50Únor je doslova nabitý běžkařskými závody napříč celou republikou. V prvním únorovém týdnu 4. a 5. února se koná Orlický maraton v okolí Deštného v Orlických horách. Členitý terén dává závodníkům pořádně zabrat a jen těžko najdou místo, kde by si mohli dovolit trochu odpočinku. Ale právě podhorské louky zapadané sněhem a náročnější běžecké tratě jsou to, co závodníky nejvíce láká. Vyber si i ty svoji trasu – maratonských 40 km klasicky, či poloviční distance s menším převýšením klasicky i volně. Pro méně zdatné běžkaře je i na Orlickém maratonu 10 km trasa.

jizerská 50Běžkařskou Mekkou se každoročně stává Jizerská 50, na které se potkávají profesionálové s hobíky. Letos se od 10. do 12. února 2023 pojede již 56. ročník tohoto oblíbeného závodu! Kromě hlavního 50kilometrového závodu nabízí organizátoři účastníkům možnost kratších tratí. Vybírat mohou z bohatého množství – 50, 25 či 10 kilometrů klasicky, 30 kilometrů volnou technikou nebo noční sprint na 1,5 kilometrů soupaž. Připravena je také trať pro nejmenší běžce a štafetové závody. Zájemci se mohou účastnit jednoho, ale i více závodů.

Karlův běhV Krušných horách se v sobotu 18. února pojede Karlův běh. Na výběr je velké množství tras – od 6 km, přes 12 km, 22 km až 45 km. Závod v okolí Božího Daru proběhne v rámci seriálu běhů na lyžích pro veřejnost, Stopa pro život. Účastníci se vždy mohou spolehnout na perfektní služby a zázemí včetně velkého vyhřívaného stanu s převlékárnou a úschovnou věcí a zavazadel, široké nabídky chutného teplého občerstvení a nápojů po celý den a mazacího servisu.

Také poslední únorový víkend bude plný sportu: 25. a 26. února se pojede další ročník Šumavského skimaratonu. Závod vede krásnou přírodou, zázemím se nachází přímo na Kvildě. V sobotu se budou konat závody na 46, 23 a 8 km volnou technikou, v neděli pak na 45 a 23 km klasicky. Jeseníky ovládne JelyMan v těžkém terénu. Závodníci si užijí krásné výhledy z hřebenů na trasách 40 km, 20 km, a 10 km. Trasa je zavede z Velkého Vrbna a zpět v okolí horské chaty Paprsek u Starého Města pod Sněžníkem. Nechybí zde prudká i táhlá stoupání, stejně tak jako dlouhé roviny.
 

Březen: Krkonošská 70 a SkiTour v Harrachově

krkonošská 70Březen by se dal označit jako Krkonoše v bílé stopě: v sobotu 4. března se bude konat populární Krkonošská 70, nejtěžší závod našich hor! Závod ze série závodů Stopa pro život řadí mezi nejstarší, nejdelší a nejnáročnější závod v ČR vůbec. Kromě tradičního závodu hlídek na tratích 70 km a 50 km mužů, 50 km a 25 km žen či 25 km veteránů, vyrazí letos na trať také účastníci v individuálních mužských i ženských kategoriích na 50 nebo 25 km. Všechny distance se poběží volnou technikou. Trať vede většinou mezi Špindlerovým Mlýnem a Janskými Lázněmi v okolí vrcholů Stoh, Liščí hora, Černá hora.

Posledním závodem sezóny seriálu SkiTour je poprvé v jeho historii závod v Harrachově, kde závodníci prozkoumají trasy v okolí skokanského můstku. Premiéra se odehraje 11. března 2023 klasickou technikou mezi harrachovskými dominantami.
ČEZ SkiTour #7 – Harrachov

10.3.
11.3.
ČEZ SkiTour #7 – Harrachov

Největší běžkařský seriál se zakončí ve stejných horách, ve kterých se započal – Krkonoších .

ČEZ SkiTour #6 – JeLyMan

25.2.
26.2.
ČEZ SkiTour #6 – JeLyMan

Další zastávkou prestižního běžeckého seriálu bude chata Paprsek na pomezí tří pohoří.

ČEZ SkiTour #4 – Orlický maraton

4.2.
5.2.
ČEZ SkiTour #4 – Orlický maraton

Největší seriál běžkařských závodů bude hostit velice tradiční maraton v Orlických horách.

ČEZ SkiTour #3 – Krušnohorská 30

21.1.
22.1.
ČEZ SkiTour #3 – Krušnohorská 30

Největší český běžkařský seriál pokračuje závodem v Krušných horách.

ČEZ SkiTour #2 – Zadovská 30

14.1.
15.1.
ČEZ SkiTour #2 – Zadovská 30

Největší českých běžkařský seriál bude pokračovat na krásné Šumavě.

ČEZ SkiTour #1 – Horní Mísečky

7.1.
8.1.
ČEZ SkiTour #1 – Horní Mísečky

Největší českých seriál v dálkových bězích na lyžích započne na krkonošských Horních Mísečkách.

Krkonošská 70

4.3.
Krkonošská 70

Veřejný závod v běhu na lyžích je legendárním závodem hlídek, ale i jednotlivců. Krkonošská 70 se ze série závodů Stopa pro život řadí mezi nejstarší, nejdelší a nejnáročnější závod. Závod je veřejný, startují registrovaní i neregistrovaní závodníci.

Šumavský skimaraton na Kvildě 2023

25.2.
26.2.
Šumavský skimaraton na Kvildě 2023

O víkendu 25. – 26. února se nabízí další možnost si zasportovat na čerstvém vzduchu v podobě závodu v běhu na lyžích Šumavský skimaraton TV NOVA. Vybírat si můžete z tras 8, 23, 45 km (klasicky) a 46 km (volnou technikou).

Karlův běh 2023

18.2.
Karlův běh 2023

52. ročník akce Karlův běh zve na svůj start na Boží dar v Krušných horách všechny milovníky zimních sportů, běžkaře každého věku a výkonnosti zejména.

Jilemnická 50

28.1.
29.1.
Jilemnická 50

O2 Jilemnická 50 seriálu Stopa pro život zve na závody v běžeckém lyžování pro širokou veřejnost. Startovním místem jsou Horní Mísečky v Krkonoších. Závod je veřejný, startují registrovaní i neregistrovaní závodníci.

Ve stopě Zlaté lyže – lyžařský maraton pro veřejnost

14.1.
Ve stopě Zlaté lyže – lyžařský maraton pro veřejnost

Závod navazující na tradici klasických lyžařských maratonů v Novém Městě na Moravě. Závod se jede klasickou technikou na 6 km nebo 10 km po Vysočina Areně, volnou technikou pak na 10 km nebo 15 km! Zároveň jsou přichystány i dětské závody!

ČEZ SkiTour Harrachov 2023

10.3.
11.3.
ČEZ SkiTour Harrachov 2023

Kruh se uzavírá a sezonu ČEZ SkiTour 2023 zakončíme tam, kde startovala, v Krkonoších. Borcem na konec a velkolepou tečkou za sezonou ve stopě je vůbec poprvé závod v Harrachově, kde prozkoumáme trasy v okolí skokanského můstku.

Lyžařský závod Jizerská 50

10.2.
12.2.
Lyžařský závod Jizerská 50

Jednu z nejvýznamnějších sportovních událostí v České republice čeká už 56. ročník. ČEZ Datum konání bylo opět stanoveno na druhý víkend v únoru, akce se bude konat konkrétně 10.-12. 2. 2023.

Další aktuality

15 tipů, kam vyrazit za zábavou na brusle

Vytáhněte brusle a naostřete nože – nastal čas zimního bruslení. Ať už se rozhodnete točit piruety na rybníku nebo skákat dvojitého Axela na zimním stadionu, důležité je teple se obléknout a nebát se nějaké té modřiny. Podívejte se na naše dnešní tipy a vyberte si, kam se vydáte.
Zimní sporty

20 skvělých tipů, kde si užít bruslení v krajských městech

Také patříte k milovníkům bruslení? Tuto zimní kratochvíli si můžete užít jak s kamarády, s rodinou anebo ve dvou. Kluzišť a tipů, kde se oblíbená zimní zábava provozuje, najdete na portálu Kudy z nudy několik desítek, jako inspiraci jsme pro vás vybrali pár nejlepších tipů.
Zimní sporty

Na českých horách se baví celá rodina aneb tipy na sjezdovky pro nejmenší lyžaře

Zima v Česku má celou řadu nej, a to i přesto, že tu nenaleznete takové velikány jako třeba v Alpách. České hory jsou ovšem ideální destinací pro rodinnou dovolenou. Nabízí celou řadu aktivit od lyžování přes sáňkování až po bruslení. Velkou výhodou navíc je, že to máte všude blízko!
Zimní sporty

Výlety v bílé stopě aneb na běžkách méně známými hřebenovkami

Když se zima vydaří a napadne dostatek sněhu, vyrazí všichni milovníci bílé stopy na výlet. A většinou si vybírají notoricky známá pohoří, jako jsou Krkonoše, Jizerky, Jeseníky nebo Beskydy. Přitom však existuje řada dalších neméně zajímavých míst, která vás okouzlí nádhernými výhledy, krásnou přírodou a hlavně tím, že zde nepotkáte davy dalších lidí. Proč jezdit do přeplněných středisek, když je dostatek sněhu jinde? Vyzkoušejte jízdu hřebenem Jestřebích a Javořích hor, klid a samotu Novohradských hor, Hřebenovku v Orlických horách anebo osamělé Smrčiny či Rychlebské hory.
Zimní sporty