Úvod > Aktuality > Deset závodů, při kterých se v zimě proběhnete na běžkách
Zimní sporty

Deset závodů, při kterých se v zimě proběhnete na běžkách

  • Vydáno15. prosince 2023
Ačkoli se předem dá jen velmi těžko odhadnout jak bohatá na sníh bude nadcházející zima, pořadatelé běžkařských závodů mají termíny oblíbených závodů připravené. Pro milovníky bílé stopy připravilo Kudy z nudy přehled největších amatérských závodů u nás, které se konají pod záštitou SkiTour a Stopa pro život, našich dvou největších pořadatelů zimních závodů pro veřejnost. Těšit se můžete například na krušnohorské závody Karlův běh či Krušnohorskou třicítku, jesenický maraton JelyMan, Jilemnickou 50 i nejobtížnější závod Krkonošskou 70.

Leden: noční Bedřichov a Jilemnická 50

Jilemnická 50Jeden z prvních závodů čeká milovníky jízdy na běžkách 13. a 14. ledna na Horních Mísečkách, tzv. otvírák ČEZ SkiTour 2024. Závodníci si mohou zajet 20 km trasu volně nebo 17,5 a 30 km klasicky. Další týden se sportovci mohou vydat na Cínovec, kde se 20. a 21. ledna pojede Krušnohorská 30. Závodníci se projedou po krásné Krušnohorské magistrále a zčásti zavítají i k sousedům do Německa. V sobotu dospělí jedou 15 km volně, v neděli pak 10 nebo 30 km klasicky. Poslední víkend v lednu slibuje silní zážitky! V Jizerkách se chystá na pátek 26. a sobotu 27. ledna Bedřichovský Night Light Marathon 2024. Okruh 17,5 km vede po trasách Jizerské magistrály před Novou Louku, Kristiánov či Hřebínek. Okruh na 30 km je totožný, avšak jede se dvakrát – v pátek volně, v sobotu klasicky.

SkiTourTi, kdo mají rádi výzvy mohou v sobotu a neděli 27. až 28. ledna zamířit do Krkonoš, kde proběhne (buď v okolí Roudnice u Vítkovic anebo na Horních Mísečkách) O2 Jilemnická 50 seriálu Stopa pro život. Kromě perfektně připravené stopy a úžasné atmosféry vás čeká bezkonkurenční servis pro závodníky na trase i v zázemí, připravený je i zajímavý doprovodný program pro doprovody a rodiny s dětmi. Jilemnice je kolébka lyžování a Český krkonošský spolek SKI Jilemnice je nejstarším klubem v Čechách. Byl v roce 1903 jedním ze tří oddílů, které založily Svaz lyžařů. Dnešní Jilemnická 50 navazuje na závod, který se poprvé konal již v roce 1905 – šlo od té doby o pravidelné Mistrovství zemí Koruny české v běhu na 50 km.


Únor: Jizerská 50, Šumavský skimaraton, JelyMan a další

jizerská 50Únor je doslova nabitý běžkařskými závody napříč celou republikou. V prvním únorovém týdnu 3. a 4. února se koná Orlický maraton v okolí Deštného v Orlických horách. Členitý terén dává závodníkům pořádně zabrat a jen těžko najdou místo, kde by si mohli dovolit trochu odpočinku. Ale právě podhorské louky zapadané sněhem a náročnější běžecké tratě jsou to, co závodníky nejvíce láká. Vyber si i ty svoji trasu – maratonských 40 km klasicky, či poloviční distance s menším převýšením klasicky i volně. Pro méně zdatné běžkaře je i na Orlickém maratonu 10 km trasa.

jizerská 50Běžkařskou Mekkou se každoročně stává Jizerská 50, na které se potkávají profesionálové s hobíky. Letos se od 8. do 11. února 2024 pojede již 57. ročník tohoto oblíbeného závodu! Kromě hlavního 50kilometrového závodu nabízí organizátoři účastníkům možnost kratších tratí. Vybírat mohou z bohatého množství – 50, 25, či 10 kilometrů klasicky, 17 nebo 30 kilometrů volnou technikou a noční sprint na 1,5 kilometrů soupaž. Připravena je také trať pro nejmenší běžce a štafetové závody. Zájemci se mohou účastnit jednoho, ale i více závodů.

Karlův běhV Krušných horách se v sobotu a neděli 17. a 18. února pojede Karlův běh. Na výběr je vždy velké množství tras – od 6 km, přes 12 km, 22 km až 45 km. Závod v okolí Božího Daru proběhne v rámci seriálu běhů na lyžích pro veřejnost, Stopa pro život. Účastníci se vždy mohou spolehnout na perfektní služby a zázemí včetně velkého vyhřívaného stanu s převlékárnou a úschovnou věcí a zavazadel, široké nabídky chutného teplého občerstvení a nápojů po celý den a mazacího servisu.

Také poslední únorový víkend bude plný sportu: 24. a 25. února se pojede další ročník Šumavského skimaratonu. Závod vede krásnou přírodou, zázemím se nachází přímo na Kvildě. V sobotu se budou konat závody na 46, 23 a 8 km volnou technikou, v neděli pak na 45 a 23 km klasicky. Jeseníky ovládne 24. a 25. února JelyMan v těžkém terénu. Závodníci si užijí krásné výhledy z hřebenů na trasách 40 km, 20 km, a 10 km. Trasa je zavede z Velkého Vrbna a zpět v okolí horské chaty Paprsek u Starého Města pod Sněžníkem. Nechybí zde prudká i táhlá stoupání, stejně tak jako dlouhé roviny.
 

Březen: Krkonošská 70

krkonošská 70Březen by se dal označit jako Krkonoše v bílé stopě: v sobotu 9. března se bude konat populární Krkonošská 70, nejtěžší závod našich hor! Závod ze série závodů Stopa pro život řadí mezi nejstarší, nejdelší a nejnáročnější závod v ČR vůbec. Kromě tradičního závodu hlídek na tratích 70 km a 50 km mužů, 50 km a 25 km žen či 25 km veteránů, vyrazí letos na trať také účastníci v individuálních mužských i ženských kategoriích na 50 nebo 25 km. Všechny distance se poběží volnou technikou. Trať vede většinou mezi Špindlerovým Mlýnem a Janskými Lázněmi v okolí vrcholů Stoh, Liščí hora, Černá hora.

Posledním závodem sezóny seriálu SkiTour bude závod v Harrachově, kde závodníci prozkoumají trasy v okolí skokanského můstku o délkách 10, 20 a 40 km. První závod začíná v pátek 8. března 2024 volnou technikou a v sobotu 9. března následuje klasická technika mezi harrachovskými dominantami.
Krkonošská 70

9.3.
Krkonošská 70

Veřejný závod v běhu na lyžích je legendárním závodem hlídek, ale i jednotlivců. Krkonošská 70 se ze série závodů Stopa pro život řadí mezi nejstarší, nejdelší a nejnáročnější závod. Závod je veřejný, startují registrovaní i neregistrovaní závodníci.

ČEZ SkiTour Harrachov 2024 – zrušeno

8.3.
9.3.
ČEZ SkiTour Harrachov 2024 – zrušeno

ZRUŠENO: V březnu seriál ČEZ SkiTour pokračuje předposlední zastávkou v Harrachově v Krkonoších, kde prozkoumáme trasy v okolí skokanských můstků.

ČEZ SkiTour JeLyMan – Jesenický lyžařský maraton

16.3.
17.3.
ČEZ SkiTour JeLyMan – Jesenický lyžařský maraton

Závod v krásném prostředí na pomezí Králického Sněžníku, Rychlebských hor a Hrubého Jeseníku.

Na běžky na Boží Dar po oblíbené trase Lukáše Bauera

Na běžky na Boží Dar po oblíbené trase Lukáše Bauera

Boží Dar není jen město pod nejvyšší horou Krušných hor Klínovcem, ale s nadmořskou výškou 1 028 m také nejvýše položené město v České republice. A aby těch nej- nebylo málo, mají tu ještě něco výjimečného: v Božím Daru totiž žije Lukáš Bauer, nejlepší český reprezentant v běhu na lyžích.

Další aktuality

Aktivní dovolená 2024: zima na běžkách a sjezdovkách

Čistý vzduch, nad hlavou nebe, kolem dokola příroda, upravené sjezdovky a bílé stopy: to je zima jak má být. Lyžování ostatně patří mezi oblíbené české kratochvíle: zimní dovolenou na horách si dopřeje asi polovina Čechů, sjezdové a běžecké lyžování i snowboarding se řadí mezi nejoblíbenější rekreační sporty. Co myslíte, platilo to i před sto lety?
Zimní sporty

Lyže, kite, psí spřežení: přehled adrenalinových tipů, kam za zimními sporty

Česká republika se pyšní špičkově vybavenými horskými středisky nabízejícími kvalitní sjezdovky, běžecké tratě, bobové dráhy i kvalitní technické zázemí. Na své si přijdou všichni milovníci zimních sportů od začátečníků po pokročilé, od lyžařů přes snowboardisty a běžkaře, až po vyznavače méně tradičních disciplín jako jsou například snowtubing, snowkiting, skijöring, jízda se psím spřežením nebo chůze na sněžnicích.
Zimní sporty

Kde si zaběžkovat po setmění? Využijte osvětlené okruhy!

Patříte k milovníkům jízdy v bílé stopě, ale ve všední den se svému koníčku nemůžete věnovat? Žádný problém – na mnoha místech najdete osvětlené okruhy, kam můžete po práci přijít trénovat, právě tehdy, když se brzy stmívá. Osvětlené okruhy naleznete nedaleko středisek zimních sportů, ale také třeba na golfových hřištích, která se v zimě mění na ráj běžkařů.
Zimní sporty

Zima ve stylu retro: lyžníci, Krakonoš a pašeráci

Zažijte zimu jako z filmu Krakonoš a lyžníci! Prvopočátky lyžování v Česku připomíná řada veselých zimních retro-recesistických závodů, kterých se může účastnit kdokoliv. Stačí jen na půdě vyhrabat nějaké to ošacení po prapředcích, sehnat staré lyže či sáňky a hurá na svah. Závodí se ve všelijakých disciplínách, častou soutěžní kategorií je také "nejlepší historický kostým". K nejoblíbenějším akcím patří Lyžníci ve Smržovce anebo pašeráckej vejkend.
Zimní sporty

Aktivní dovolená 2024: biatlon a zima na běžkách a s malorážkou

Biatlon je zimní sport, který sice má poměrně krátkou historii, ale v jedenadvacátém století se z něj stal jeden z divácky nejpopulárnějších zimních sportů v Evropě. S Kudy z nudy se podíváme, jak vypadaly začátky biatlonu, kde se v Česku odehrávají biatlonové závody a kam a kdy můžete přijít fandit našim závodníkům.
Zimní sporty

Užijte si nejkrásnější trasy Česka v bílé stopě

Letošní zima ukazuje milovníkům bílé stopy vlídnější tvář, než ta předchozí. Sněhová nadílka posledních dnů přinesla dobré podmínky pro běžkaře v Krkonoších, Jizerských horách, Orlických horách, na Šumavě i v Jeseníkách. Portál Kudy z nudy vám přináší ty nejkrásnější tipy na běžky, které vás provedou nejkrásnějšími trasami, kde se budete muset spolehnout jen sami na sebe a vaše lyže.
Zimní sporty

30 tipů na běžky i v nižších polohách

Když zima běžkařům přeje a nadělí dostatek sněhu, není nutné vyrážet na vrcholky nejvyšších hor. Pěkný výlet v bílé stopě si lze užít i v níže položených oblastech anebo i tam, kde se běžně neběžkuje. Máme pro vás tipy z okolí velkých měst z celé České republiky, ze kterých si určitě vyberete!
Zimní sporty

Láká vás lezení ledopádů? Vyzkoušejte ledové stěny!

Ledová stěna je uměle vytvořený ledopád, sloužící k nácviku ledového lezení. Když je zima příznivá a teploty se drží pod bodem mrazu, vznikají umělé ledopády například ve Víru na Vysočině nebo v Liberci. Za přírodním ledem se vypravte do Krkonoš a jako pěší turisté můžete obdivovat krásu barevných ledopádů v Českém Švýcarsku nebo v Javorníkách.
Zimní sporty