Úvod > Aktuality > Šest kopců, které zůstávají teplé i v třeskutých mrazech
Příroda

Šest kopců, které zůstávají teplé i v třeskutých mrazech

  • Vydáno1. února 2023
Zní to až magicky – kopce, které nikdy nezamrzají, a přece je to pravda. Ve většině případů je tento jev způsoben tzv. ventarolami. Jedná se vlastně o „výdechy“ teplého vzduchu, které kopce naakumulují v létě, a v zimě pak teplý vzduch vychází z kopce různými puklinami zase ven. V dnešních tipech vám přinášíme přehled takových míst, které se jistě stanou zajímavým cílem vašeho výletu.

Kouřící Boreč v Českém středohoří

vrch borečJednou z nejznámějších ventarol je kopec Boreč (449 m), asi 4 kilometry západně od Lovosic. Keře a stromy na vrchu kolem puklin zdobí jíní a rampouchy a z některých skalních škvír přímo viditelně stoupá bílá pára. Čím víc mrzne, tím je zřetelnější. Masiv kopce se v létě chová jako akumulátor, absorbuje teplo a prohřívá se. V zimě vnikne do puklin chladný mrazivý vzduch. Ten se v puklinách ohřívá, stoupá vzhůru a v jejich ústí na vrcholu Borče udržuje stálou teplotu, která za žádných okolností neklesá pod 9°C. Výchozím bodem k návštěvě vrchu Boreč je ves Režný Újezd. Ta se nachází na jeho severovýchodním úpatí a právě odsud začíná okružní naučná stezka, která vás dovede k cíli.
 

Stříbrný vrch v Lužických horách

Stříbrný vrch v Lužických horáchProudění vzduchu skalními sutěmi se odborně nazývá mikroexhalace. Tento jev je v zimě pozorovatelný i na Stříbrném vrchu (600 m) poblíž České Kamenice. Na rozdíl od Borče, je Stříbrný vrch ovlivněn lidskou činností, neboť se zde do roku 1973 těžil čedičový kámen. Stejně tak v sousedním lomu na Zlatém vrchu (657 m), kde se lámaly čedičové sloupce. Vlivem mrazivých povětrnostních podmínek, erozí a zatékání vody do puklin stěn a sutí se vytváří labyrint průduchů a dutin. Na Zlatý vrch vede červená značka od parkoviště v obci Líska. Ke Stříbrnému vrchu se dostanete neznačenou stezkou obkružující Zlatý vrch.
 

Vrch Homole na Broumovsku

vrch homoleNad Šonovem, obcí nedaleko Broumova, se zvolna zvedá z údolí Šonovského potoka skoro nenápadný, ale přece jen kopec – Homole. Známý také jako Šonovská sopka. O sopku se však, jak již víme, nejedná. Za vše mohou opět ventaroly. Na vrcholu se nachází relativně mělká jáma, ze které v mrazivých dnech vystupují výpary teplého vzduchu. K Šonovské sopce vás dovede modrá značka z Šonova, která začíná u autobusové zastávky „Šonov, ZD“. Je to odtud asi 2 km.

 

Loupežnická jeskyně v Olešnici u Ústí nad Labem

Loupežnická jeskyněLoupežnická jeskyně se nachází poblíž Velkého Března u Ústí nad Labem. Je to rozsáhlá puklinová jeskyně, vzniklá posunem jednotlivých bloků rozpukané horniny (fonolit) ve strmém svahu Zámeckého vrchu. V zimě se z podzemí kouří a okolí nikdy nezamrzá. Loupežnická jeskyně je největší jeskyně v neovulkanitech v České republice. Patří k největším puklinovým jeskyním u nás. Celkové délka chodeb je 130 metrů. Od vchodu klesá o 36 metrů. Šířka chodeb je od 20 centimetrů do 2,5 metru. Nejvyšší výška je asi 8 metrů. Během válek tady obyvatelé schovávali svůj majetek, dnes zde zimují netopýři a vrápenci. K jeskyni často vedou zvířecí stezky, protože zvěř se k ní chodí v mrazech ohřát.
 

Halda Ema v Ostravě

Naším posledním tipem je Halda EmaOstravě – ovšem tady se nejedná o ventaroly, ale o stále hořící haldu hlušiny. Prohořívání hald je přirozeným výsledkem procesu samovznícení, které vznikalo během postupného vršení obrovského množství materiálu na skládku. Teplota uvnitř hald je neobyčejně vysoká, v haldě Ema činí například až 1 500 stupňů Celsia. To je žár, který panuje uvnitř sklářských pecí při tavení křemičitého písku. Přestože uvnitř hlady hlušiny stále probíhá hoření, je ostravská dominanta zpřístupněna veřejnosti. Všichni milovníci dalekých rozhledů tak mohou na umělý kopec vystoupat a užít si fenomenální výhledy na město z 315 výškových metrů.


Teplá díra u Štramberka

Zdroj foto: mapy.cz, autor Josef MajerZajímavý přírodní úkaz naleznete v lese mezi obcemi Bělkovice-Lašťany a Jívová. Ohřátý teplý vzduch zde uniká Teplou dírou na povrch. Obzvláště efektní je toto místo v zimě, kdy u průrvy nevydrží sníh a stoupá z ní pára. Odborníci se domnívají, že uvnitř kopce existuje systém puklin, napojený na otvory v dolní části údolí. V zimě vzduch, ohřátý díky vnitřnímu teplu Země na teplotu okolo 7 °C, stoupá vzhůru. V létě naopak bude seshora pukliny dolů do údolí foukat chladný vzduch. Teplá díra leží stranou značené cesty, uprostřed lesa nad Bělkovickým údolím. Přístup je sem možný strání strmě od Truskovického potoka anebo od pramene Jaroslav mezi Horní Boudou a obcí Jívová.
Halda Ema v Ostravě – jedinečný pohled na město

Halda Ema v Ostravě – jedinečný pohled na město

Halda Ema vznikla při uhelné těžní jámě, kterou hrabě Wilczek založil roku 1861. Původně halda dosahovala výšky 327 metrů, ale prohořením se snížila. Halda měla být zlikvidována, dnes je však památkově chráněna a poskytuje fonomenální výhledy na město.

Dýmající vrch Boreč – místo, které nikdy nezamrzá

Dýmající vrch Boreč – místo, které nikdy nezamrzá

Z vrcholu kopce Boreč stoupá i v krutých mrazech teplá pára. Teplotní rozdíl mezi unikajícím vzduchem a okolím bývá až 16 stupňů, takže se v okolí puklin s unikajícím vzduchem neudrží sníh. Teplé mikroklima vyhovuje teplomilným rostlinám které nesnášejí teploty pod nulou.

Loupežnická jeskyně v Olešnici u Ústí nad Labem

Loupežnická jeskyně v Olešnici u Ústí nad Labem

Loupežnická jeskyně se nachází poblíž Velkého Března u Ústí nad Labem. Je to rozsáhlá puklinová jeskyně, vzniklá posunem jednotlivých bloků rozpukané horniny (fonolit) ve strmém svahu Zámeckého vrchu. V zimě se z podzemí kouří a okolí nikdy nezamrzá.

Vrch Homole – Šonovská sopka na Broumovsku

Vrch Homole – Šonovská sopka na Broumovsku

Nad Šonovem, obcí nedaleko Broumova, se zvolna zvedá z údolí Šonovského potoka skoro nenápadný, ale přece jen kopec – Homole. Známý také jako Šonovská sopka.

Stříbrný vrch v Lužických horách

Stříbrný vrch v Lužických horách

Bývalý kamenolom byl uzavřen po druhé světové válce. Těžil se zde čedič, který vytvářel až desetimetrové sloupce. V současnosti jsou v lomu k vidění jen sloupce krátké a nedokonalé. Na kopci jsou pozorovatelné ventaroly – v mrazivých dnech tu ze země vystupují výpary teplého vzduchu.

Další aktuality

V jeskyních napříč republikou zažijete pravé peklo!

V peklo s čerty se na začátku letošního prosince změní hned tři zpřístupněné jeskyně v Česku – Koněpruské v Českém krasu na Berounsku, Výpustek ve Křtinském údolí v Moravském krasu a nově i Mladečské jeskyně u Litovle na Olomoucku. Užijte si netradiční zážitky!
Příroda

10 tipů na procházky po povalových chodníčcích aneb ve stínu i na výsluní

Hitem poslední doby jsou povalové chodníčky. Tam, kde dřív přes rašeliniště a mokřady vedly jen blátivé pěšinky, vznikají kvůli ochraně vzácné přírody úzké dřevěné cesty z nahrubo opracovaných kuláčů, špalíků nebo fošen. Bezpečně vás provedou krajinou, často je navíc součástí stezky vyhlídková věž, odpočinkový altán, terasy nebo jiné překvapení.
Příroda

100 tipů na novoroční procházku

V duchu hesla "jak na Nový rok, tak po celý rok", je dobré vyrazit na výlet hned první den v novém roce. Shoďte nadbytečná kila a provětrejte si hlavu po silvestrovském veselí! A protože 1. 1. 2023 není den jako každý jiný, i cíl by měl být ikonický. Kam tedy? Třeba na vrchol hory, na rozhlednu, na stezku v korunách stromů nebo zážitkovou vyžíďku vlakem?
Příroda

15 tipů na zdolání nejzajímavějších vrcholů nad 1000 m

V České republice existuje bezmála 400 vrcholů přesahujících 1000 metrů nad mořem. Zkuste jich pár pokořit! Některé vrcholy patří k notoricky známým, v našich tipech však objevíte i taková místa, která zatím se zatím do povědomí turistů ještě nedostala.
Příroda

Poznejte magické stolové hory: v zimě jsou krásnější než v létě

Když přijde řeč na stolové či tabulové hory, zřejmě si spíš než domácí vrcholy vybavíte ty ve světě, a přece – o stolové hory není nouze ani u nás. Mezi známé kopce s plochými temeny, z nichž do údolí spadají strmé svahy, patří třeba Ostaš mezi Policí nad Metují a Teplicemi nad Metují, Děčínský Sněžník anebo vrch Vladař u Žlutic, několik méně známých vrcholů a dokonce jedna hora, která se přímo jmenuje Stolová. Jejich zvláštní tvar nejlépe vynikne na podzim a v zimě, když opadá listí. Z jejich vrcholů se před vámi otevřou nečekané výhledy, navíc na cestách potkáte jen málo výletníků.
Příroda

Putování za smrkovou vůní: 10 tipů na výlet ke smrkům a do smrčin

Více než třetinu rozlohy ČR pokrývají lesy, z nichž polovina patří právě smrku ztepilému. Smrk je naší původní dřevinou – poprvé se u nás objevil již před 8 000 lety, s koncem doby ledové. Tehdejší lesy ale nevypadaly tak, jak je známe dnes. Ty původní byly černé, neprůchodné a plné divokých zvířat. S rozvojem civilizace však pralesy vzaly za své. Nejvíce jich ubývalo od 15. do 18. století, kdy bylo potřeba dřevěné uhlí ve sklářství a lesy ustupovaly pastvinám. Vzniklé odlesněné plochy bylo během dalších století třeba znovu zalesnit. A jako nejvhodnější dřevina se jevil smrk. Dokázal růst na mnoha místech, nebyl náročný, navíc jeho dřevo bylo všestranně využitelné. V neposlední řadě jej lze těžit v rozmezí 80–100 let, na rozdíl od buku, na jehož zralé dřevo musejí lesníci čekat až 160 let. Výsadbu nových smrkových lesů můžete podpořit v rámci sbírky Darujme stromečky lesu Nadace dřevo pro život. A kde se setkáte ještě dnes s původními starými smrčinami a jaké stromy – pamětníky můžete na svých toulkách potkat, vám poradí Kudy z nudy.
Příroda

100 tipů na zimní výlety do přírody

Vydejte se na výlet do přírody a poznejte krásy naší země i v zimním období. Výlety do přírody nás osvobozují od starostí všedního dne a nabíjejí novou energií. Nabízíme zaručené tipy na výlety, které přinesou radost vám i celé vaší rodině.
Příroda

Pohádková putování českou krajinou

My Češi jsme známí milovníci pohádek, na které se v televizi díváme často i v dospělosti. A není divu, naše pohádky jsou plné dobrodružství, tajemství a krásných míst, na kterých se natáčelo. Právě na taková místa vás dnes zavedeme v našich tipech. Objevíte je například na Českolipsku a v Českém Švýcarsku, Českém ráji, na Pálavě i Slovácku. Připomeneme vám legendární pohádkové filmy i novější pohádkové příběhy. Stačí si jen vybrat a vydat se na výlet za svou oblíbenou pohádkou.
Příroda