!

Upozornění: Vzhledem k aktuálním vládním opatřením jsou akce a provoz turistických cílů výrazně omezeny. Doporučujeme před vlastní návštěvou ověření u organizátora.

Úvod > Aktuality > Pardubický zámek se těší na sezónu v novém a s novými výstavami
Pardubický zámek se těší na sezónu v novém a s novými výstavami
"> "> "> ">
Památky

Pardubický zámek se těší na sezónu v novém a s novými výstavami

Vydáno 8. března 2021
Pardubický zámek se v roce 2020 po rozsáhlé rekonstrukci představil veřejnosti. Návštěvníkům v nově opravených komnatách nabízí výběr z české sklářské ateliérové tvorby a designu. Pardubické muzeum ke svému kulatému 140. výročí připravilo také výstavu, která v nových moderních prostorách představuje 140 sbírkových předmětů mapujících příběh historie muzea. Pro letošní rok zde připravují expozici Pernštejnská rezidence – nejstarší renesance v Čechách. Realizace této části v roce 2021 naváže na již proběhlé stavební práce.

Renesanční zámek Pardubice je ve střední Evropě je považován za jedinečný, a to díky své rozloze a podobě. Nachází se v samém srdci města za mohutnými obrannými valy. Ty jsou samy o sobě výletním cílem mnoha návštěvníků i místních obyvatel.

V jejich bujné zeleni najdete kromě odpočinkových zón s výhledem do centra města nejrůznější zámeckou zvěř, především pávy. Honosná rezidence v sobě propojuje nadání mistrů mnoha uměleckých období a stylů.

Zámek kromě klasických prohlídkových okruhů ukrývá i mnohá tajemství, včetně podzemního bunkru. Vystoupejte i na hradní hlásku, ze které je za dobrého počasí krásný výhled na město a okolí.

Milovníky umění potěší, že na zámku sídlí i Východočeská galerie a je tu pořádáno velké množství výstav. Jsou zde nainstalovány stálé expozice: Pardubice – příběh města, archeologická Proti proudu času a nová expozice moderního českého skla S.K.L.E.M.

Novinkou jsou  také prohlídky pro děti, které budou věnované poznání pardubických legend a historického centra a také tajemství krytu civilní obrany. V plánu je i uspořádání některých tradičních akcí, jako jsou muzejní noc, dětský den či divadelní festival Pernštejn(l)ove.

Pardubice

Pardubice

Pardubice jsou město vonící perníkem, osudově spojené se slavným dostihem. Leží na soutoku řek Labe a Chrudimky v Polabské nížině, mají překrásné historické centrum, střežené Zelenou bránou, a jejich okolí s loukami, listnatými lesy a historickými vodními kanály připomíná velký anglický park.

Zámek Pardubice - perla města perníku

Zámek Pardubice - perla města perníku

V zámku je umístěno Východočeské muzeum se stálou expozicí zbraní, pohlednic a rozsáhlou sbírkou českého skla. Za prohlídku určitě stojí raně renesanční sály s unikátními nástěnnými malbami. Dodnes se dochovalo původní opevnění s dělovými rondely.

Zelená brána v Pardubicích

Zelená brána v Pardubicích

Zelená brána představuje dominantu městské památkové rezervace v Pardubicích. Svou charakteristickou věž s bohatě tvarovanou střechou získala po požáru v r. 1538. Střecha byla pokryta měděným plechem a zelená barva měděnky dala původně Pražské bráně (podle směru cesty na Prahu) nový název.

Věci vyprávějí: 140 let pardubického muzea

25.9.
5.9.
Věci vyprávějí: 140 let pardubického muzea

Nové výstavní prostory otevíráme v roce, ve kterém se sbíhají časové souřadnice pardubického muzea ve dvě kulatá výročí.

Prohlídkové okruhy Pardubicemi s průvodci Východočeského muzea

Prohlídkové okruhy Pardubicemi s průvodci Východočeského muzea

Průvodci Východočeského muzea provází zájemce od května 2018 po nových prohlídkových okruzích ve městě. Zájemcům představí dobu Pernštejnů a moderní architekturu z první poloviny 20. století. Prohlídky jsou na objednávku a konají se v češtině nebo angličtině.

Protiletecký kryt na pardubickém zámku

Protiletecký kryt na pardubickém zámku

Pardubický zámek skrývá jedno velké tajemství - protiletecký kryt z 50. let o němž koluje mnoho fantastických historek. Kryt je schovaný v zámeckých valech a zřejmě byl budován jako přísně tajné velitelské stanoviště civilní ochrany s kapacitou až 120 lidí.

Východočeská galerie v Pardubicích

Východočeská galerie v Pardubicích

Východočeská galerie v Pardubicích, která sídlí na pardubickém zámku, představuje stálé expozice výtvarného umění. Pravidelně se zde pořádají výstavy. Galerie organizuje také řadu přednášek pro předem objednané školní skupiny.