ÚvodAktualityTaké památky UNESCO slaví v dubnu svůj svátek
Památky

Také památky UNESCO slaví v dubnu svůj svátek

  • 17. dubna 2023
Mezinárodní den památek a sídel, který připadá na 18. dubna, inspiroval správy objektů k rozšířeným prohlídkám. Oslavy Mezinárodního dne památek probíhají většinou tento víkend 22. a 23. dubna 2023. Portál Kudy z nudy pro vás vybral zajímavosti, které můžete spatřit o zmíněném víkendu na památkách UNESCO. Zamíříte do Českého Krumlova, Valtic nebo do Kroměříže?

Konírna a sedlárna v Českém Krumlově

Český KrumlovNapříklad zámek v Českém Krumlově zve 22. a 23. dubna na prohlídky konírny a sedlárny na V. zámeckém nádvoří. Nejpřitažlivějším exponátem je schwarzenberský vůz pro korunovaci císařovny Marie Terezie v Praze, tažený slavnostně vystrojeným šestispřežím. Pro zapřažené grošáky se dokonce dochovaly postroje včetně ozdobných sametových vyšívaných pokrývek. Další zajímavostí jsou slavnostní sáně tažené koněm v přepychovém postroji. Vystavené jsou také dochované čabraky, ohlávky, udidla, barokní sedla a další součásti jezdecké výstroje. Knížecí konírna na V. zámeckém nádvoří byla vybudována v letech 1750 – 1752, v přízemí tzv. Renesančního domu, v bezprostřední blízkosti Zámecké jízdárny.
 

Zámek Kroměříž v celé své kráse

Zámek KroměřížLetošní sezóna na Arcibiskupském zámku v Kroměříži je plná zajímavých výročí. Zámek spolu s Podzámeckou a Květnou zahradou slaví také 25 let od zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO a 350 let od založení historické zámecké obrazárny. Vyrazit sem můžete na prohlídku krásně zrekonstruovaných interiérů, mezi nimiž vyniká Sněmovní sál. Restaurátoři pracují na zámku od roku 2018 a jen ve Sněmovním sále se jim podařilo opravit stropní fresku i původní výmalbu. Obnovou prošla i část zlacení na štukové výzdobě. A otevřená je také nově zrekonstruovaná zámecká obrazárna. Po Národní galerii nabízí druhou nejvýznamnější sbírku obrazů v České republice. Vystavuje desítky děl, mezi nimi například i obrazy Tiziana, van Dycka a Cranacha staršího. Rekonstrukce se ještě letos dotýká zámecké galerie a Mlýnské brány, v níž vznikne (ke konci roku 2023) expozice věnovaná biskupské gardě. Zámek je otevřen v dubnu o víkendech od 9:30 do 16:00 hodin, za vstup na okruh Reprezentační sály dáte 200 Kč.
 

Na Rendez-vous do Valtic

randez-vous valticeZámek ValticeLednicko-Valtickém areálu spravuje Národní památkový ústav, který v rámci oslav Mezinárodního dne památek připravil na většině svých objektů speciální akci, a to vstup zdarma pro děti do 17 let (včetně). Ve Valticích toho můžete využít k prohlídce Hlavního okruhu, Knížecího bytu nebo na prohlídky Rendez-vous. Akce platí pouze o víkendu 22. a 23. dubna 2023. Sleva bude odečtena na pokladně nebo on-line v nákupním košíku po zadání slevového kódu „2023“. Prohlídky budou probíhat od 10:00 do 16:00, hlavní pokladna je otevřena denně od 8:30 do 18:00 hodin. Stejnou slevu můžete uplatnit také na blízký zámek Lednice.

Další aktuality

Výlety (nejen) pro šachisty: tipy na výlety za poznáním nejznámějších černých a bílých věží v Česku

Při návštěvě Hradce Králové kdekoho napadne, že když už se Bílá věž nazývá bílá, mohla by být bělejší. Zrovna tak by Černá věž v Českých Budějovicích mohla být černější… a pak vám začne vrtat hlavou, kolik vlastně těch černých a bílých věží v Česku máme a které skutečně ladí se svým jménem. Pojďme si je zmapovat!
18. červenec 2024 11:35
Památky

Užijte si léto v klášterních zahradách: filmy, koncerty, festivaly a výstavy

K létu patří zahradní slavnosti – proč si tedy nevychutnat nezaměnitelnou atmosféru klášterních zahrad? Zaměření akcí je různorodé a program bohatý, navíc si užijete i skvělé jídlo, zábavu pro dospělé i děti, tvořivé dílny i netradiční prohlídky.
17. červenec 2024 12:55
Památky

Věda a historie není nuda: po stopách Slovanů na hradiště, opevnění a k archeologickým objevům

O Slovanech jsme se všichni učili ve škole, ale co vlastně víme o obyvatelích slovanských zemí a jejich předcích? Odkud přišli, kdy se usadili v českých zemích, jak žili a jaké bohy uctívali? Pojďte se s Kudy z nudy vypravit po stopách dávných obyvatel naší vlasti, na slovanská hradiště, naučné stezky a do archeologických expozic.
16. červenec 2024 12:49
Památky

Co dělat, když je vedro? Využijte 50 tipů na výlet do podzemí!

Historická podzemí v České republice naleznete v mnoha městech. Poznejte život pod zemí a odhalte skrytá tajemství. To nej z českých a moravských unikátních podzemních prostor vám právě nabízíme. Vyberte si podzemní továrny, sklepení, vodní díla, tunely, procházky tajemnými chodbami, historické labyrinty s možností prohlídky, unikátními doly nebo zajímavé podzemní expozice. Prohlídky potěší všechny milovníky tajemna i historie. Horké (i deštivé) letní dny jsou ideální pro návštěvu podzemí! Teplota se v podzemí celoročně pohybuje okolo 10 stupňů.
14. červenec 2024 9:31
Památky

50 tipů na místa, kde můžete pozvávat vodárenské věže, vodojemy a technické unikáty

Vodárenské věže a vodojemy překvapují svou krásou i technickou účelností. Některé se starších „dam“ dnes slouží jako originální rozhledny, jiné se staly lukrativním místem na bydlení anebo volnočasovým prostorem. Ovšem nechybí ani takové, které byly postaveny zcela nedávno a svou funkci zásobárny vody vzorně plní. Nahlédněte do našich tipů! Která věž vám přijde nejzajímavější?
14. červenec 2024 9:09
Památky

Archeologické léto nabízí procházky na archeologické lokality s odborníky

Archeologické léto probíhá i letos a příznivce archeologie a historie zve na zajímavé akce, během nichž odborníci odkrývají příběhy minulosti v akcích pro veřejnost po celé republice. Zájemci se můžou vydat na hrady, hradiště, pohřebiště, do archeoparků nebo navštívit právě probíhající výzkumy. Na více než 250 prohlídek je třeba se objednat předem, Archeologické léto probíhá během prázdnin 2024 a potrvá až do poloviny září 2024.
12. červenec 2024 6:00
Památky

Tradice: dříve klášter, dnes… aneb nový život starých památek

Co spojuje města Český Krumlov, Broumov, Hostinné, Plasy, Žďár nad Sázavou a spousty dalších? Jeden z tisíců výnosů a rozhodnutí císaře Josefa II., kdy jediným podpisem zrušil stovky klášterů a řeholních domů. S následky jeho rozhodnutí se města potýkají dodnes: mniši odešli už před stovkami let, ale impozantní a rozsáhlé areály stojí dál. Které prošly nejvýraznější proměnou?
11. červenec 2024 9:07
Památky

10 tipů na bunkry a řopíky aneb ve stínu a na výsluní

Pojďte s Kudy z nudy odhalit tajemství starých vojenských bunkrů! Většina z nich je schovaná v lesích a remízcích uprostřed polí, nevyužitá a zapomenutá, některé z nich se ale probudily k novému životu – a rozhodně nejen jako vojenská muzea nebo vojenské památky. V některých můžete dokonce přenocovat!
9. červenec 2024 12:02
Památky