Úvod > Aktuality > Památkáři mají v plánu zapsat Labskou boudu mezi památky
Labská bouda v léte
"> Labská bouda v léte
Památky

Památkáři mají v plánu zapsat Labskou boudu mezi památky

  • Vydáno20. ledna 2013
"Kontroverzní betonový kolos stojí na hřebenech nejvyšších českých hor od poloviny 70. let minulého století. Devítipatrová Labská bouda se začala stavět v roce 1969 na místě vyhořelé horské boudy, funguje od listopadu 1975. Hotel má kapacitu 120 hostů, nabízí dvě restaurace. Leží nedaleko pramene Labe v nadmořské výšce 1340 metrů nad mořem. Betonová hmota objektu v krkonošské krajině od doby svého vzniku budí negativní emoce veřejnosti. "
Národní památkový ústav uvažuje, že zapíše na seznam národních kulturních památek krkonošskou Labskou boudu.

Současná Labská bouda nahradila původní dřevěnou stavbu, která vyhořela v roce 1965. Stavba začala v roce 1969, o šest let později uvítala bouda první hosty. Betonový hotel, který stojí nedaleko pramenu Labe ve výšce 1 340 metrů nad mořem, má kapacitu pro 120 hostů.
Ve stopách Hanče a Vrbaty na běžkách

Ve stopách Hanče a Vrbaty na běžkách

Zkuste se projet po místech, kde se roku 1913 odehrál těžký závod na běžkách, při kterém vinou špatného počasí zahynuli dva čeští běžci – Bohumil Hanč a Václav Vrbata. Trasa vede náročným terénem s vysokým převýšením.

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonošský národní park – kouzelná příroda českých nejvyšších hor

Krkonoše jsou nejvyšším pohořím České republiky a patří také k nejstudenějším místům u nás. 17. května roku 1963 tu byl díky výjimečným přírodním hodnotám, rozmanité krajině a bohaté historii založen nejstarší český národní park.

Skialpinistické trasy okolím Špindlerova Mlýna

Skialpinistické trasy okolím Špindlerova Mlýna

Pro vyznavače skialpinismu, telemarku či snowboardingu připravila Správa KRNAP ve spolupráci s Českou asociací horských vůdců (ČAHV) a Horskou službou osm nových skialpinistických tras, které vedou jak po turistických značených cestách, tak také mimo ně.

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí sítě evropských cyklotras EuroVelo. Od pramene Labe v Krkonoších (s možnou odbočkou do Prahy) až k Severnímu moři nabízí cca 1300 km přírodních a kulturních zážitků a to už je pěkná porce i pro dlouhou cyklodovolenou.

Pramen Labe na Labské louce

Pramen Labe na Labské louce

Kdo se vydá do Krkonoš za túrami a obdivováním krás přírody, neměl by vynechat výlet k prameni největší české řeky Labe. Pramen Labe vyvěrá na Labské louce, ležící v těsné blízkosti státní hranice s Polskem. Místem prochází tzv. Česká cesta a je zde rozcestník turistických tras.

Labská bouda v Krkonoších

Labská bouda v Krkonoších

Horský hotel Labská bouda u Špindlerova Mlýna v Krkonoších je po rekonstrukci znovu v provozu. Můžete se zde ubytovat nebo navštívit bufet či restauraci.