ÚvodAktualityJak si užít odpovědnou zimní dovolenou v Česku?
Zimní sporty

Jak si užít odpovědnou zimní dovolenou v Česku?

Jak skloubit zimní dovolenou s ochranou životního prostředí? Na českých horách jednoduše! Dnes už si můžete naplno užít svou dovolenou, a přitom nezatěžovat přírodu.

Odpovědná doprava 

Při zvažování, jak mít odpovědnější, a tedy udržitelnou zimní dovolenou, hraje volba dopravy největší roli. Nejšetrnější je využít vlaky či autobusy až do místa pobytu. Ekologickou variantu nabízí horská střediska v podobě zimních skibusových linek, které vás dopraví z hotelu nebo z parkoviště rovnou na sjezdovky. Do mnohých skiareálů se během zimy vydávají skibusy z větších měst, ráno vás přivezou pod sjezdovky a odpoledne vás ze stejného místa dopraví zpět do města. Výhodou je i to, že jako unavení lyžaři se nemusíte soustředit na dalekou cestu domů, ale tuto starost přenecháte řidiči autobusu.
 

Zasněžování a udržitelnost 

lyžařKvůli změnám klimatu již není zima jako dříve a horská střediska musí bojovat s nedostatkem sněhu umělým zasněžováním. Právě umělé zasněžování je v současnosti velmi diskutovaným tématem, které vyvolává otázky kvůli jeho dopadu na životní prostředí. České skiareály investují každým rokem nejen do zvýšení komfortu služeb návštěvníků, ale i do efektivity a udržitelnosti. Díky akumulačním nádržím, které sbírají vodu ze srážek a tání sněhu, se znásobuje účinnost technického zasněžování, a přitom jsou chráněny menší vodní toky, ze kterých se voda nemusí čerpat. Nádrže pomáhají zadržovat vodu v přírodě. V obdobích sucha poskytují užitkovou vodu, ochlazují okolní prostředí, a vodu z nich lze využít i v případě požárů. Například na Monínci vybudovali zásobárnu sněhu, která díky moderní technologii zachovává sníh z minulých sezón. Jedná se tedy o úspornější a ekologičtější variantu, která se dnes používá od Skandinávie až po Alpy.  
 

Zimní radovánky s ohledem na přírodu 

Při pohybu v přírodě se držte vyznačených tras, nejen kvůli vlastní bezpečnosti, ale také kvůli možnému plašení divoké zvěře či ničení rostlin. Týká se to nejen turistů na sněžnicích, skialpinistů nebo běžkařů. Nešetrné a neopatrné sjezdové lyžování mimo vyznačené tratě může způsobit jak ekologické škody, tak třeba i strhnutí laviny. Veškerý odpad si s sebou odnášejte. Mnoho horských středisek se zapojilo do projektu Třídíme odpad na sněhu. Narazit tak můžete na unikátní koše (tzv. třikoše) na tříděný odpad, které jsou vyrobené z 97 % z recyklovaného plastového odpadu.
 

Ekologické ubytování a stravování 

Také ubytování lze vybírat s ohledem na životní prostředí. Přednost dejte hotelům a penzionům, které přijaly opatření zaměřená na úsporu vody a elektřiny, snaží se dodržovat zero-waste principy, eliminují jednorázové obaly a v rámci stravování pro své hosty nabízejí pokrmy ze sezónních a regionálních potravin. Hledat můžete produkty s označením „Originální produkt“ nebo „Regionální potravina“. Nákupem těchto regionálních produktů a suvenýrů podpoříte místní tradice a ochutnáte, co je pro dané místo typické.  

Tipy pro odpovědné cestování
Dopravte se na hory pohodlně skibusem!

Dopravte se na hory pohodlně skibusem!

Rádi byste vyrazili na svah či do stopy, ale zrovna nemáte možnost zajet si do zimního střediska autem, nechce se vám hledat volné místo na přeplněném parkovišti nebo se cítíte po sportovním výkonu za volantem unaveně? O zážitek z lyžování se přesto nemusíte ochudit – z mnoha měst vyjíždějí po celou zimní sezonu autobusy, které vás pohodlně dopraví přímo pod sjezdovku nebo na nástupní místo lyžařské magistrály. Kudy z nudy vám přináší souhrnné informace o skibusech v našich horách pro letošní zimní sezonu, které budou jezdit minimálně do poloviny března 2025.

Užijte si zimní radovánky v Krkonoších, avšak s respektem k přírodě

Užijte si zimní radovánky v Krkonoších, avšak s respektem k přírodě

Každý příznivec zimních sportů se nemůže dočkat, až konečně začne sněžit a pořádně mrznout. Pak se vypraví na hory za neopakovatelnými zážitky. Jedním z nejčastějších cílů zimních sportovců jsou krásné Krkonoše a proto není od věci připomenout si, co vše lze v Krkonoších během zimy dělat a co naopak může křehké krkonošské přírodě škodit. Kromě sjezdového a běžeckého lyžování se můžete do Krkonoš vypravit za lezením ledopádů, skialpinistickými zážitky nebo snowkitingem. Krkonošská příroda je však vzácná a křehká. Pro svou jedinečnost bylo zdejší území vyhlášeno národním parkem. Návštěvníci Krkonoš by proto měli do lůna přírody přicházet s pokorou a respektem.

Regionální potravina – prověřené, kvalitní a poctivé výrobky z domácí produkce

Regionální potravina – prověřené, kvalitní a poctivé výrobky z domácí produkce

Sýry, pečivo, klobásy, zákusky, kefíry, jogurty, džemy nebo marmelády: to je jen malý výběr dobrot, oceněných značkou Regionální potravina. Nejkvalitnějším zemědělským nebo potravinářským výrobkům, které zvítězí v krajských soutěžích, ji od roku 2010 uděluje ministerstvo zemědělství.

Cestujte pomalu, cestujte udržitelněji

Cestujte pomalu, cestujte udržitelněji

Slow travel, tedy „pomalé“ cestování, je hitem posledních let. Na rozdíl od „rychlé“ turistiky, která je typická výlety do komercializovaných destinací, zdůrazňuje důležitost autentických zážitků. Pomalé cestování tvoří vlastně protipól masové turistice a snaží se eliminovat její negativní dopady a velkou ekologickou stopu. Slow cestování vás zavede na zajímavá místa a získáte při něm spoustu krásných zážitků. Aby bylo udržitelné, mělo by zahrnovat respekt k přírodě a kultuře míst, která navštívíte. Už to, že začnete o zelenějším cestování uvažovat, znamená, že jste na cestě být odpovědným cestovatelem.

Fair tourism: mimo hlavní sezonu, do neobjevených míst, ekologicky, udržitelně a s podporou místních komunit

Fair tourism: mimo hlavní sezonu, do neobjevených míst, ekologicky, udržitelně a s podporou místních komunit

Rádi cestujete a zajímáte se o přírodu, kulturu, historii a průmyslové dědictví? Pak vám určitě nebudou cizí způsoby zodpovědného cestování, spojeného s podporou místních komunit a ochranou přírody. Na Kudy z nudy se snažíme jít příkladem, prosazovat změny a pomáhat vytvořit laskavější a zodpovědnější cestování pro všechny. Přidáte se k nám v kampani zaměřené na zodpovědné cestování?

Desatero rad a tipů pro výlety do přírody: tiše, ohleduplně a s pokorou

Desatero rad a tipů pro výlety do přírody: tiše, ohleduplně a s pokorou

Chystáte se do přírody? Svou trasu lesem, loukami a skalními městy si během pěkných dní najdou jak nároční turisté, tak pohodáři nebo rodiny s dětmi. Přinášíme vám přehled základních pravidel, jak se na takových výletech chovat – nejenom v přírodě a k přírodě, ale také k druhým lidem a k divokým zvířatům.

Další aktuality

Netradiční zimní sporty, z nichž vám na horách stoupne adrenalin

Znáte mushing, snowkiting či skibob? Pokud ne, tak je na čase vydat se do českých hor a vyměnit lyže, sáňky či snowboard za dobrodružnější zimní radovánky. Portál Kudy z nudy vám přináší několik tipů, díky nimž pocítíte sílu přírody na vlastní kůži.
23. leden 2025 16:00
Zimní sporty

Kam na brusle? Tipy, kde si užijete bruslení v přírodě

Věděli jste, že bruslení je hned po sáňkování nejoblíbenějším zimním sportem v Česku? Podle průzkumu agentury Nielsen Admosphere pro Profi Credit, se bruslení věnuje 42 % Čechů. Při dostatečných mrazech je možné se vydat na bruslích na různá místa. Pro všechny, kdo vstoupí na řeky a jezera platí vždy pravidlo dodržování maximální bezpečnosti. Neměli byste jezdit sami a k vaší výbavě by měly patřit tzv. vyprošťovací bodce, házecí lanko a píšťalka. Bruslení na přírodním ledu je krásným zážitkem a mnohdy se může stát i celodenním výletem. Inspirujte se našimi tipy, kam vyrazit, když je zima k tomuto sportu příznivá. Vždy si však předem ověřte, zda na lokalitě, kam se chcete vydat, je led dostatečně silný – bezpečná tloušťka ledu pro bruslení je 15 cm.
22. leden 2025 13:00
Zimní sporty

Zima ve stylu retro: lyžníci, Krakonoš a pašeráci

Zažijte zimu jako z filmu Krakonoš a lyžníci! Prvopočátky lyžování v Česku připomíná řada veselých zimních retro-recesistických závodů, kterých se může účastnit kdokoliv. Stačí jen na půdě vyhrabat nějaké to ošacení po prapředcích, sehnat staré lyže či sáňky a hurá na svah. Závodí se ve všelijakých disciplínách, častou soutěžní kategorií je také "nejlepší historický kostým". K nejoblíbenějším akcím patří Lyžníci ve Smržovce anebo pašeráckej vejkend.
20. leden 2025 16:00
Zimní sporty

Hory, zima a sníh! 100 tipů, kam se vydat na lyže v Česku

Rádi lyžujete a při jízdě na upravených sjezdovkách jste ve svém živlu? Připravili jsme pro vás 100 tipů na nejlepší z českých a moravských skiareálů. Užijte si zimní sporty, upravené sjezdovky a řadu zábavných aktivit pro milovníky zimních sportů. Nabídka zahrnuje velké i malé skiareály v Krkonoších, Jizerkách, Orlických horách, Jeseníkách, Beskydech, Šumavě a Krušných horách, skvělé vleky najdete i na Vysočině či ve Středních Čechách. Aktuální otevírací dobu a rozsah otevřených sjezdovek najdete na detailních stránkách jednotlivých areálů.
18. leden 2025 13:49
Zimní sporty

Adrenalinový leden na českých horách: užijte si nejdrsnější zimními závody 2025

Slalom na dřevěných lyžích Jasankách, Tulení pásy, Šediváčkův long či 24hodinový závod na Lysou horu – takovou podívanou zažijete v lednu na českých a moravských horách. Vydejte se s portálem Kudy z nudy jako závodníci nebo jako diváci na některý ze zimních závodů. Pokud patříte mezi milovníky sportu, ať už aktivní či pasivní, určitě si z následujících tipů vyberete to pravé pro vás.
18. leden 2025 9:59
Zimní sporty

30 tipů na běžky i v nižších polohách

Když zima běžkařům přeje a nadělí dostatek sněhu, není nutné vyrážet na vrcholky nejvyšších hor. Pěkný výlet v bílé stopě si lze užít i v níže položených oblastech anebo i tam, kde se běžně neběžkuje. Máme pro vás tipy z okolí velkých měst z celé České republiky, ze kterých si určitě vyberete!
17. leden 2025 14:00
Zimní sporty

Tradice: sněhuláci a Světový den sněhuláků

Sotva napadne pár centimetrů sněhu, rostou kolem nás jako houby po dešti. Řeč je o sněhulácích, a to všech tvarů a velikostí. Už dávno totiž neplatí, že správný sněhulák musí být postavený jen ze tří obřích sněhových koulí. Když je sněhu málo, můžete si postavit třeba sněhového zajíce anebo alespoň malého Olafa, a oslavit s Kudy z nudy 18. leden jako Sněhový den sněhuláků.
14. leden 2025 11:57
Zimní sporty

Láká vás lezení ledopádů? Vyzkoušejte ledové stěny!

Ledová stěna je uměle vytvořený ledopád, sloužící k nácviku ledového lezení. Když je zima příznivá a teploty se drží pod bodem mrazu, vznikají umělé ledopády například ve Víru na Vysočině nebo v Liberci. Za přírodním ledem se vypravte do Krkonoš a jako pěší turisté můžete obdivovat krásu barevných ledopádů v Českém Švýcarsku nebo v Javorníkách.
14. leden 2025 6:00
Zimní sporty