Úvod > Aktuality > Jak si užít odpovědnou zimní dovolenou v Česku?
Zimní sporty

Jak si užít odpovědnou zimní dovolenou v Česku?

Jak skloubit zimní dovolenou s ochranou životního prostředí? Na českých horách jednoduše! Dnes už si můžete naplno užít svou dovolenou, a přitom nezatěžovat přírodu.

Odpovědná doprava 

Při zvažování, jak mít odpovědnější, a tedy udržitelnou zimní dovolenou, hraje volba dopravy největší roli. Nejšetrnější je využít vlaky či autobusy až do místa pobytu. Ekologickou variantu nabízí horská střediska v podobě zimních skibusových linek, které vás dopraví z hotelu nebo z parkoviště rovnou na sjezdovky. (foto skibusu) 
 

Zasněžování a udržitelnost 

Kvůli změnám klimatu již není zima jako dříve a horská střediska musí bojovat s nedostatkem sněhu umělým zasněžováním. Právě umělé zasněžování je v současnosti velmi diskutovaným tématem, které vyvolává otázky kvůli jeho dopadu na životní prostředí. České skiareály pro letošní zimní sezónu investovaly nejen do zvýšení komfortu služeb návštěvníků, ale i do efektivity a udržitelnosti. Díky akumulačním nádržím, které sbírají vodu ze srážek a tání sněhu, se znásobuje účinnost technického zasněžování, a přitom jsou chráněny menší vodní toky, ze kterých se voda nemusí čerpat. Nádrže pomáhají zadržovat vodu v přírodě. V obdobích sucha poskytují užitkovou vodu, ochlazují okolní prostředí, a vodu z nich lze využít i v případě požárů. 
 
Na Monínci vybudovali zásobárnu sněhu, která díky moderní technologii zachovala sníh z loňského roku. Jedná se tedy o úspornější a ekologičtější variantu, která se dnes používá od Skandinávie až po Alpy.  
 

Zimní radovánky s ohledem na přírodu 

Při pohybu v přírodě se držte vyznačených tras, nejen kvůli vlastní bezpečnosti, ale také kvůli možnému plašení divoké zvěře či ničení rostlin. Veškerý odpad si s sebou odnášejte. Mnoho horských středisek se zapojilo do projektu Třídíme odpad na sněhu. Narazit tak můžete na unikátní koše (tzv. třikoše) na tříděný odpad, které jsou vyrobené z 97 % z recyklovaného plastového odpadu.  
 

Ekologické ubytování a stravování 

Také ubytování lze vybírat s ohledem na životní prostředí. Přednost dejte hotelům a penzionům, které přijaly opatření zaměřená na úsporu vody a elektřiny, snaží se dodržovat zero-waste principy, eliminují jednorázové obaly a v rámci stravování pro své hosty nabízejí pokrmy ze sezónních a regionálních potraviny. Hledat můžete produkty s označením „Originální produkt“ nebo „Regionální potravina“. Nákupem těchto regionálních produktů a suvenýrů podpoříte místní tradice a ochutnáte, co je pro dané místo typické.  

Tipy pro odpovědné cestování
Cestujte pomalu, cestujte udržitelněji

Cestujte pomalu, cestujte udržitelněji

Slow travel, tedy „pomalé“ cestování, je hitem posledních let. Na rozdíl od „rychlé“ turistiky, která je typická výlety do komercializovaných destinací, zdůrazňuje důležitost autentických zážitků. Pomalé cestování tvoří vlastně protipól masové turistice a snaží se eliminovat její negativní dopady a velkou ekologickou stopu. Cestování vás zavede na zajímavá místa a získáte při něm spoustu krásných zážitků. Aby bylo udržitelné, mělo by zahrnovat respekt k přírodě a kultuře míst, která navštívíte. Už to, že začnete o zelenějším cestování uvažovat, znamená, že jste na cestě být odpovědným cestovatelem.

Fair tourism – odpovědné cestování

Fair tourism – odpovědné cestování

„Chovejme se nejlépe tak, jak bychom chtěli, aby se choval host u nás doma.“ To je pravidlo, které často slýcháme, ale ne vždy se jím řídíme. Při cestování vstupujeme do prostředí místních obyvatel, které bychom měli respektovat. Měli bychom mít stále na paměti, že jsme na návštěvě a přejeme-li si být hosty vítanými, měli bychom se odpovídajícím způsobem chovat.

Další aktuality

Aktivní dovolená 2024: zima na běžkách a sjezdovkách

Čistý vzduch, nad hlavou nebe, kolem dokola příroda, upravené sjezdovky a bílé stopy: to je zima jak má být. Lyžování ostatně patří mezi oblíbené české kratochvíle: zimní dovolenou na horách si dopřeje asi polovina Čechů, sjezdové a běžecké lyžování i snowboarding se řadí mezi nejoblíbenější rekreační sporty. Co myslíte, platilo to i před sto lety?
Zimní sporty

Lyže, kite, psí spřežení: přehled adrenalinových tipů, kam za zimními sporty

Česká republika se pyšní špičkově vybavenými horskými středisky nabízejícími kvalitní sjezdovky, běžecké tratě, bobové dráhy i kvalitní technické zázemí. Na své si přijdou všichni milovníci zimních sportů od začátečníků po pokročilé, od lyžařů přes snowboardisty a běžkaře, až po vyznavače méně tradičních disciplín jako jsou například snowtubing, snowkiting, skijöring, jízda se psím spřežením nebo chůze na sněžnicích.
Zimní sporty

Kde si zaběžkovat po setmění? Využijte osvětlené okruhy!

Patříte k milovníkům jízdy v bílé stopě, ale ve všední den se svému koníčku nemůžete věnovat? Žádný problém – na mnoha místech najdete osvětlené okruhy, kam můžete po práci přijít trénovat, právě tehdy, když se brzy stmívá. Osvětlené okruhy naleznete nedaleko středisek zimních sportů, ale také třeba na golfových hřištích, která se v zimě mění na ráj běžkařů.
Zimní sporty

Zima ve stylu retro: lyžníci, Krakonoš a pašeráci

Zažijte zimu jako z filmu Krakonoš a lyžníci! Prvopočátky lyžování v Česku připomíná řada veselých zimních retro-recesistických závodů, kterých se může účastnit kdokoliv. Stačí jen na půdě vyhrabat nějaké to ošacení po prapředcích, sehnat staré lyže či sáňky a hurá na svah. Závodí se ve všelijakých disciplínách, častou soutěžní kategorií je také "nejlepší historický kostým". K nejoblíbenějším akcím patří Lyžníci ve Smržovce anebo pašeráckej vejkend.
Zimní sporty

Aktivní dovolená 2024: biatlon a zima na běžkách a s malorážkou

Biatlon je zimní sport, který sice má poměrně krátkou historii, ale v jedenadvacátém století se z něj stal jeden z divácky nejpopulárnějších zimních sportů v Evropě. S Kudy z nudy se podíváme, jak vypadaly začátky biatlonu, kde se v Česku odehrávají biatlonové závody a kam a kdy můžete přijít fandit našim závodníkům.
Zimní sporty

Užijte si nejkrásnější trasy Česka v bílé stopě

Letošní zima ukazuje milovníkům bílé stopy vlídnější tvář, než ta předchozí. Sněhová nadílka posledních dnů přinesla dobré podmínky pro běžkaře v Krkonoších, Jizerských horách, Orlických horách, na Šumavě i v Jeseníkách. Portál Kudy z nudy vám přináší ty nejkrásnější tipy na běžky, které vás provedou nejkrásnějšími trasami, kde se budete muset spolehnout jen sami na sebe a vaše lyže.
Zimní sporty

30 tipů na běžky i v nižších polohách

Když zima běžkařům přeje a nadělí dostatek sněhu, není nutné vyrážet na vrcholky nejvyšších hor. Pěkný výlet v bílé stopě si lze užít i v níže položených oblastech anebo i tam, kde se běžně neběžkuje. Máme pro vás tipy z okolí velkých měst z celé České republiky, ze kterých si určitě vyberete!
Zimní sporty

Láká vás lezení ledopádů? Vyzkoušejte ledové stěny!

Ledová stěna je uměle vytvořený ledopád, sloužící k nácviku ledového lezení. Když je zima příznivá a teploty se drží pod bodem mrazu, vznikají umělé ledopády například ve Víru na Vysočině nebo v Liberci. Za přírodním ledem se vypravte do Krkonoš a jako pěší turisté můžete obdivovat krásu barevných ledopádů v Českém Švýcarsku nebo v Javorníkách.
Zimní sporty