Úvod > Aktuality > Nový festival oživí designem pražské ulice i historické budovy
Nový festival oživí designem pražské ulice i historické budovy
">
Zážitky

Nový festival oživí designem pražské ulice i historické budovy

  • Vydáno7. listopadu 2015
Tři významné budovy, ulice a padesátka profesionálních i amatérských designérů. Takový bude první ročník festivalu Czech Design Week.
Od pondělí 9. listopadu 2015 do neděle 15. listopadu 2015 zaplaví střed Prahy design, a to díky akci Czech Design Week.  Vystavovat a prodávat budou jednotlivci, studenti, umělecké školy, nezávislá studia a také několik tradičních českých výrobců.

Akce chce vyzdvihnout výrazné talenty a osobnosti české designérské scény. To ale neznamená, že jí chybí mezinárodní rozměr!  První ročník festivalu má zahraničního partnera až v dalekém Peru, kde ve stejný den začíná Lima Design Week. Organizátoři proto plánují vzájemné propojení, sdílení zážitků na sociálních sítích a v budoucnu se počítá i s výměnou vystavujících mezi vybranými zahraničními design weeky.

Design neznamená jen oblečení a bytové, ale celkově lifestyle, subkultury, vizuální styk, komunikaci či technologie. A na to vše se na Prague Design Week můžete těšit! Tentokrát totiž nepůjde o pouhou komerční prezentaci firem – slovo dostanou hlavně nezávislí umělci.
 

Nová výstavní místa

Hlavní program prvního ročníku prodejní výstavy a festivalu Czech Design Week láká návštěvníky do tří významných budov. Většina událostí se odehraje v Domě U Minuty na Staroměstském náměstí, který zaujme nejen překrásnou sgrafitovou výzdobou, ale i svou historií, která se pojí se životem jednoho z nejslavnějších pražských spisovatelů – Franze Kafky, který své stopy  zanechal na více místech historického centra metropole. U domě U Minuty jeho rodina v domě žila v 80. a 90. letech předminulého století.

Další část programu pojmenovaná Design Live! směřuje do krásného barokního Pachtova paláce stojícího nedaleko Karlova mostu, který dnes z větší části funguje jako hotel, další část je pronajata známému Divadlu Na Zábradlí. Další část programu se pak odehraje v nově zrekonstruované funkcionalistické budově Galerie Mánes. Konkrétně půjde o sólovou výstavu výtvarníka Pasty Onera, který je zároveň jedním z kurátorů festivalu.

Festival chce ale design zpřístupnit co nejširšímu publiku a proto budou součástí přehlídky intervence ve veřejném prostoru.  Část přehlídky se odehraje například na Pizzetě Národního divadla. Můžete se proto těšit na různá překvapení v podobě instalací a soch na pomezí umění a designu přímo v ulicích Prahy.  Nepůjde o pouhou komerční prezentaci firem – slovo dostanou hlavně nezávislí umělci.
 

Plány do budoucna

Přehlídka českého designu je selektivní. O výběr se postarali kurátoři projektu, tedy ředitelka veletrhů Art Prague a Prague Photo Iva Nesvadbová, výtvarník Pasta Oner a také přední český designér Petr Novague. A tento mezinárodně oceněný designér také navrhl hlavní cenu.

Zbrusu nový festival pro příští se letos soustředí jen na Prahu, v následujících letech má ale ambici proniknout i do dalších regionů. Propojit chce zejména ta místa, kde působí umělecké školy – Brno, Zlín, Plzeň či Ústí nad Labem.  A ještě jedna dobrá zpráva na závěr – zůstat by nemělo jen u jednorázové akce trvající několik dní v roce, ale designérskou scénu plánuje podporovat dlouhodobě a v průběhu celého roku