Úvod > Aktuality > Výstavní síň Mánes v Praze prošla rekonstrukcí
Výstavní sín Mánes v Praze prošla rekonstrukcí
"> Výstavní sín Mánes v Praze prošla rekonstrukcí "> Výstavní sín Mánes vznikla v roce 1930 jako soucást budovy Spolku výtvarných umelcu Mánes podle projektu Otakara Novotného
Kultura

Výstavní síň Mánes v Praze prošla rekonstrukcí

  • Vydáno31. května 2014
Výstavní síň Mánes se po delší rekonstrukci znovu otevřela návštěvníkům. Kromě výstav nabídne prostory i pro další multikulturní aktivity, jako jsou přednášky, projekce, workshopy i aukce. Konání všech těchto akcí umožní nově instalovaná moderní technika.

Galerie MánesFunkcionalistická budova pražské výstavní síně Mánes je opravena. Nadace českého výtvarného umění bude ve známé galerii pořádat výstavy světové úrovně a připraven je také provoz restaurace a luxusních kanceláří, které zatím čekají na kolaudaci.

Jedním z hlavních smyslů rekonstrukce, která začala na jaře roku 2012, bylo opravit budovu do původní funkcionalistické podoby z 30. let a instalovat zde moderní technologie, bez kterých se v současnosti žádná galerie, která chce vystavovat díla na světové úrovni, neobejde.  Kromě Mánesu bylo opraveno také klavírní křídlo, na které zde hrával sám Jaroslav Ježek. Nástroj značky Steinway z roku 1897 se v plné kondici vrátil na své místo v galerijní kavárně.

Galerie MánesVe zrekonstruovaných prostorách si návštěvníci jako první mohou prohlédnout dílo Ivana Steigera. Výtvarník žijící v Německu se po emigraci v roce 1968 proslavil jako karikaturista, je ale také sběratelem historických hraček. Část své sbírky zpřístupnil také v pražském Muzeu hraček, jako malíř se v hlavním městě ale připomíná nyní poprvé od roku 1990. Výstava byla zahájena 28. května a prohlédnout si ji můžete až do 28. 6. 2014. Celý Mánes by se podle zástupců Nadace českého výtvarného umění, která funkcionalistickou památku vlastní, měl veřejnosti otevřít v létě.

Výstavní síň Mánes vznikla v roce 1930 jako součást budovy Spolku výtvarných umělců Mánes podle projektu Otakara Novotného. Čistě funkcionalistická budova nahradila zbourané Šítkovské mlýny a v sousedství jejich pozůstatku, renesanční vodárenské věže, vytvořila jednu z dominant vltavských břehů. První akcí, pořádanou v ještě nehotovém interiéru galerie, bylo v březnu 1930 slavnostní shromáždění k 80. narozeninám prezidenta Masaryka, který též na stavbu galerie přispěl.

Výstavní síň Mánes v Praze

Výstavní síň Mánes v Praze

Výstavní síň široké otevřené dramaturgie, zahrnuje výstavy význačných osobností českého i světového výtvarného umění, předních spolků a tvůrčích skupin, výstavy mladých umělců, tematické a retrospektivní výstavy.