Úvod > Aktuality > Nové zvony v Kolíně požehná kardinál Meisner
Nové zvony v Kolíne požehná kardinál Meisner
"> Nové zvony v Kolíne požehná kardinál Meisner "> Chrám svatého Bartolomeje v Kolíne, jeden ze ctyr kostelu katedrálního typu u nás "> V soucasnosti se ve veži nachází renesancní zvon
Památky

Nové zvony v Kolíně požehná kardinál Meisner

  • Vydáno20. listopadu 2014
Chrám svatého Bartoloměje v Kolíně získá tři nové zvony. V neděli 23. listopadu 2014 během bohoslužby od 10 hodin je požehná kardinál Joachim Meisner z Kolína nad Rýnem. Sv. Prokopa, sv. Floriána a sv. Jana Křtitele hasiči do konce roku zavěsí do zvonice, aby mohly zvonit spolu se dvěma staršími zvony již během Vánoc.
ZvonyDo chrámové zvonice vystavěné v roce 1504 mistrem Bartošem nově přibydou zvony sv. Jan Křtitel (tón ais1, hmotnost cca 400 kg, průměr cca 88 cm), sv. Prokop (tón dis2, hmotnost cca 200 kg, průměr cca 69 cm) a sv. Florian (tón cis2, hmotnost cca 270 kg, průměr cca 76 cm). Všechny tři pocházející ze zvonařské dílny Rudolfa Pernera v Pasově a jsou zatím umístěny v Mlynářské kapli. V sobotu 22. listopadu je požehná kardinál Meisner, který bude zároveň v ten samý den sloužit v pražské katedrále sv. Víta mši svatou ke cti sv. Cecílie.

Tak jako tomu bylo i v jiných kostelích, vzaly původní zvony kolínského kostela sv. Bartoloměje za své během dvou světových válek. Ze soupravy šesti zvonů ulitých v pražské dílně mistra Jana Václava Kühnera se nedochoval žádný. V současnosti se ve věži nachází renesanční zvon "Kohoutek" (1610), pocházející údajně z kolínského popraviště, "Bartoloměj" a "Jan Pavel" zhotovené roku 2000 dílnou Rudolfa Pernera. Výčet zvonů v současné době završuje "Václav" (1562) a "Sanktusník" (1730), provizorně přenesené z kostela svatého Víta na kolínském Zálabí.

Bartoloměj KolínZvonice byla postavena pro dva zvony, které předtím narušovaly svým pohybem stabilitu severní věže kostela. Původně zvonici zakončovala jehlancová střecha. Roku 1724 na ni byla osazena barokní makovice s věžičkou. Z iniciativy děkana Antonína Formandla byl roku 1728 ze severní věže do nejvyššího podlaží zvonice přenesen středověký orloj. V roce 1796 byl orloj bohužel zničen požárem, spolu se zvony i krovy. Koncem 18. století byla zvonice obehnána ochozem a opatřena nízkou bání.

Chrám svatého Bartoloměje v Kolíně, jeden ze čtyř kostelů katedrálního typu u nás, patří k nejstarším gotickým kostelům v Česku, od roku 1995 je národní kulturní památkou. Letos zde končí oprava všech kaplí. Stavba kostela započala po povýšení Kolína na královské město králem Přemyslem Otakarem II. v roce 1253. Chrám za vlády Karla IV. poničil požár, byl poškozen i při třicetileté válce. Vyhořel i v roce 1869, poté jej v duchu historicismu přestavěl Josef Mocker.
Kostnice u kostela svatého Bartoloměje v Kolíně

Kostnice u kostela svatého Bartoloměje v Kolíně

Pozoruhodná barokní kostnice se čtyřmi půlkruhovými apsidami byla postavena v Kolíně v letech 1732–33 podle projektu neznámého architekta, s využitím zdiva raně gotické nárožní bašty městského opevnění. Uvnitř se nachází pylony z kosterních pozůstatků a barokní oltář.

Chrám svatého Bartoloměje – objevte poklad v srdci Kolína

Chrám svatého Bartoloměje – objevte poklad v srdci Kolína

Dominantou města Kolína je chrám sv. Bartoloměje. Stavbu vysokého katedrálního chóru prováděl v letech 1360-1378 významný stavitel té doby Petr Parléř. Obohatil tak Kolín o jedno z neoriginálnějších děl gotické architektury lucemburského období. Ze zvonice se vám naskytne krásný výhled na město.

Další aktuality