Úvod > Aktuality > Průhonický park je na seznamu chráněných památek UNESCO
Zážitky

Průhonický park je na seznamu chráněných památek UNESCO

Průhonický park založil hrabě Arnošt Emanuel Silva-Tarouca roku 1885 a budoval jej prakticky až do své smrti roku 1936. Svou rozlohou téměř 250 hektarů patří k největším přírodně krajinářským parkům v Evropě. Srpnové zasedání organizace UNESCO potvrdilo, že Průhonický park je na seznamu chráněných památek. Park je součásti pražské památkové rezervace.

Jako mimořádné dílo zahradní architektury 19. století nominovalo Průhonický park již v roce 1992 na seznam UNESCO ministerstvo životního prostředí. Dosud ale nebylo úplně zřejmé, zda je park přímo v ochranném pásmu jako centrum Prahy. Vedení výboru na svém zasedání v srpnu 2010 v hlavním městě Brazílie rozhodnutím v úmluvě o ochraně světového dědictví potvrdilo, že se hlavní město stalo sériovým statkem Praha. Tvoří jej střed města a právě Průhonický park.

Mimo významu umělecko-historického je park cenný i dendrologicky jako sbírka domácích a cizokrajných rostlin – okolo 1800 taxonů a kultivarů dřevin. Nejznámějším rodem pěstovaným v Průhonickém parku je pěnišník – Rhododendron, okolo 8000 kusů ve 100 taxonech a kultivarech. Součástí parku je unikátní Alpinum o rozloze 3 ha představující dnes sbírku 3000 taxonů skalniček, trvalek a dřevin. Celková rozloha parku je 250 ha, délka parkových cest je přibližně 23 km.

Park je otevřen celoročně, denně. Nejatraktivnější dobou k návštěvě jsou jarní a podzimní měsíce. Každé roční období tu má své kouzlo a proměňující se příroda poskytuje nekonečnou možnost poučení nebo jen odpočinku v překrásném prostředí. V zámku je stálá expozice „Průhonický zámek a park, dílo přírody a lidského ducha“ přibližující historii zámku a parku.

Více informací:
Průhonický park

Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 250 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič a je ideální místem pro relaxaci i romantickou procházku. Do Průhonického parku se vydejte rozhodně koncem května, když kvetou rododendrony.
Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO

Průhonický park – zahrady s puncem UNESCO

Pohádková příroda pouze pár kilometrů od hranic hlavního města – to je Průhonický zámecký park, ve kterém byla natočena řada pohádek. Jeden z největších přírodně krajinářských parků v Evropě s rozlohou 240 hektarů se nachází v členitém údolí meandrující říčky Botič.

Další aktuality