Úvod > Aktuality > Výstava na Konopišti připomíná životní osudy Františka Ferdinanda D’Este
Výstava na Konopišti pripomíná životní osudy Františka Ferdinanda D’Este
"> Výstava na Konopišti pripomíná životní osudy Františka Ferdinanda D’Este "> Expozici doplnují i unikátní trojrozmerné exponáty "> Za pozornost dále stojí i osobní veci obou obetí ze dne atentátu
Památky

Výstava na Konopišti připomíná životní osudy Františka Ferdinanda D’Este

  • Vydáno17. dubna 2014
Životní osudy následníka rakousko-uherského trůnu arcivévody Františka Ferdinanda d’Este a jeho manželky Žofie z Hohenbergu, kteří zahynuli rukou atentátníka 28. června 1914 v Sarajevu, přibližuje výstava Spojeni v životě i ve smrti s podtitulem "Spojeni svazkem manželským – spojeni stejným osudem“, která byla v dubnu otevřena na zámku Konopiště. Ke zhlédnutí je do 31. října 2014.

BenešovVýstava Spojeni v životě i ve smrti přináší málo známé nebo dosud nezveřejněné informace ze života Františka Ferdinanda a jeho manželky. Připomíná jejich významná životní data, jejich citové sblížení, prosazení šťastného manželství, narození dětí a rodinnou pohodu, postavení u dvora, nesmyslnou společnou smrt, přijetí šokující zprávy sirotky a dojemný pohřební obřad.

Při zpracování životního příběhu manželského páru bylo využito rodinných fotografií, které jsou doplněny málo známými údaji z rodinné korespondence, vzpomínek současníků a z dobového tisku. Vycházelo se z materiálů, které jsou převážně uloženy na zámku Konopiště, v rodinném archivu na zámku Artstetten a některých českých archivech. Expozici doplňují i unikátní trojrozměrné exponáty, jako je soubor vyznamenání, které měl František Ferdinand v osudný den na uniformě, zapůjčený národním muzeem. Za pozornost dále stojí i osobní věci obou obětí ze dne atentátu, které jsou uloženy v depozitáři zámku, první lovecká zbraň arcivévody a jeho vojenská blůza plukovníka-majitele dragounského pluku č. 4 v Ennsu, vypůjčené z vojenského muzea v Praze, nebo arcivévodovy školní sešity z výuky českého jazyka, které zapůjčil Archiv města Plzně.

Ferdinand d´EsteAutor libreta výstavy Dr. Jiří Chramosta provede osobně všechny zájemce ve čtvrtek 24. dubna od 18 hodin. Z důvodu velkého zájmu doporučujeme rezervovat si vstup: konopiste@npu.cz, tel.: 317 721 366.

František Ferdinand d’Este, poslední soukromý majitel zámku Konopiště, se nesmazatelně zapsal nejen do evropských dějin, ale také do historie města Benešov a jeho okolí. Spolu s manželkou Žofií Chotkovou zahynul 28. června 1914 v Sarajevu. Tragická událost byla jednou z příčin první světové války. Jedním z vrcholů událostí bude mezinárodní setkání klubů vojenské historie "Mým národům 1914 – Benešov 2014", které se uskuteční od 30. května do 1. června v Benešově a okolí. Očekává se příjezd asi 250 vojáků ze 40 vojensko-historických klubů z Čech, Slovenska, Polska, Slovinska, Německa a Ruska.

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Zámek Konopiště – za Františkem Ferdinandem na zámek

Současnou podobu dostal zámek na přelomu 19. a 20. století, kdy zámek vlastnil František Ferdinand d'Este, následník rakouského trůnu. Vypravte se na půvabné místo nedaleko Prahy, kde žil tento vášnivý lovec.

Oslava svátku sv. Václava na zámku Konopiště

28.9.
Oslava svátku sv. Václava na zámku Konopiště

Na svátek sv. Václava jsou odpoledne a navečer mimořádně připraveny prohlídky věže Václavky od suterénu po krov, tedy míst, kam se návštěvníci jindy nemají možnost dostat.

Další aktuality

25.9.
2022
Objevujte královská města Čech

Objevujte královská města Čech

Středočeský kraj | Památky
22.9.
2022
Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Stromem roku 2022 je Uranová hruška z Drásova

Středočeský kraj | Příroda
21.9.
2022
Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Za vínem se vydejte tento víkend na Karlštejn

Středočeský kraj | Gurmánská turistika