Úvod > Aktuality > Zavítejte na zimní prohlídku katedrály svatého Bartoloměje v Plzni
Zavítejte na zimní prohlídku katedrály svatého Bartoloměje v Plzni
"> "> "> "> ">
Památky

Zavítejte na zimní prohlídku katedrály svatého Bartoloměje v Plzni

  • Vydáno4. února 2022
Ani během zimy nezavírá rekonstruovaná katedrála své brány! Pojďte objevit krásu gotického klenotu s našimi průvodci. Vystoupáte-li do věže a podkroví, dozvíte se víc o historii zvonů anebo o stavbě katedrály jako takové. Na závěr prohlídky vás čeká výstup na věžní ochoz a výhled na večerní Plzeň. Prohlídka interiéru vám také přiblíží historii stavby katedrály a kromě toho se podíváte do Šternberské kaple, prohlédnete si impozantní vitrážová okna a dozvíte se něco zajímavostí o Plzeňské madoně.
Nestihli jste v minulém roce prohlídku nově zrekonstruované katedrály sv. Bartoloměje? Nevadí, jelikož i letos budou prohlídky pravidelně probíhat každé úterý a sobotu. Průvodci vás provedou nejen interiérem katedrály, ale také věží s podkrovím, do něhož se v minulosti návštěvníci nedostali a kde je nyní nová expozice.

Plzeňská katedrála prošla v letech 2018 do 2021 největší rekonstrukcí za 100 let – byly vyčištěné stěny a klenby v jižní lodi, rekonstrukcí prošly dvě kaple, vstup pod kůrem a vlastní kůr, severní loď i presbytář. Do desítek restaurátorských ateliérů putovalo odhadem kolem stovky uměleckých děl – soch a obrazů z oltářů i stěn. Velké oltáře byly opraveny na místě.

Jarní prázdniny 2022 – Plzeňský kraj

Jarní prázdniny 2022 – Plzeňský kraj

Jarní prázdniny v Plzeňském kraji budou rozmanité. Můžete vyrazit do přírody, na lyže, ale také zabavit děti ve městě. Přinášíme vám spousty tipů, díky kterým můžete zpestřit menším i větším školákům volný čas.

10 největších novinek turistické sezóny 2022 v Plzni

10 největších novinek turistické sezóny 2022 v Plzni

Město Plzeň chystá na letošní turistickou sezónu nejednu novinku. Pro návštěvníky se otevře řada památek, v novém kabátě se představí jedna z plzeňských dominant – Velká synagoga a řadu překvapení chystá DEPO2015, Pivovarské muzeum či Meditační zahrada. Na co se tedy můžete letos těšit?

Plzeň

Plzeň

Evropské hlavní město kultury pro rok 2015 má historické centrum s barokními a renesančními domy, najdete tu i pár uliček jako vystřižených ze středověku a katedrálu sv. Bartoloměje s vůbec nejvyšší kostelní věží v Čechách. Od roku 1842 se tu vaří skvělé pivo Pilsner Urquell, které Plzeň proslavilo po celém světě.

Kostelní věž v kostele Svatého Bartoloměje v Plzni – nejvyšší kostelní věž v České republice

Kostelní věž v kostele Svatého Bartoloměje v Plzni – nejvyšší kostelní věž v České republice

Věž katedrály sv. Bartoloměje je vysoká 102,26 m, jde o nejvyšší kostelní věž v Čechách. Na vyhlídku ve výšce 62 metrů vede 299 schodů. Katedrála vévodí plzeňskému náměstí Republiky už od 13. století. Trojlodní gotický chrám se může pochlubit nejen nejvyšší chrámovou věží, ale také vzácnou plastikou Plzeňské madony z konce 14. století nebo gotickým sousoším Kalvárie.

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Katedrála sv. Bartoloměje v Plzni

Dominantou náměstí Republiky v Plzni je zcela určitě katedrála sv. Bartoloměje. Chrám je zřetelný již z dálky se svou téměř 103 m vysokou věží. Klenotem chrámu je Šternberská kaple z první poloviny 16. století, která sloužila jako rodinná hrobka.

21 českých NEJ: nejstarší, nejhlubší, nejvyšší…

21 českých NEJ: nejstarší, nejhlubší, nejvyšší…

Jako zkušení výletníci a návštěvníci portálu Kudy z nudy toho o Česku určitě víte spoustu, ale co když se vás zeptáme na nejrůznější česká nej? Otázky na nejvyšší českou horu, nejjižnější nebo nejsevernější obec samozřejmě vynecháme, to by bylo moc jednoduché. Víte ale, ve kterém městě mají nejužší uličku, kde stojí největší dřevěný kůň anebo která radnice má nejvyšší věž? Pojďte otestovat své znalosti!

Depo2015 – plzeňská kreativní zóna

Depo2015 – plzeňská kreativní zóna

Plzeňská kreativní zóna, kde spojujeme inovativní myšlení, nové i tradiční technologie, kreativního ducha a lásku ke kultuře. DEPO2015 vzniklo v roce 2015, když byla Plzeň Evropským hlavním městem kultury.

Procházka po Plzni pro rodiny s dětmi

Procházka po Plzni pro rodiny s dětmi

Když se řekne Plzeň, zřejmě se vám vybaví slavné plzeňské pivo, Pivovarské muzeum, pivovar Plzeňský Prazdroj a řada restaurací s bohatou nabídkou pivních specialit. Plzeň ale nabízí mnohem víc zajímavostí, které s pivem nemají nic společného.

Za příběhy z plzeňských kostelů o zázracích i čertovské nepleše

Za příběhy z plzeňských kostelů o zázracích i čertovské nepleše

Chamtivý hrobník, věčně bloudící Žid nebo čert a andělíček od Bartoloměje, to jsou hrdinové plzeňských pověstí, které připomíná vycházková trasa "Za příběhy z plzeňských kostelů". Nejpůsobivější bude vydat se na ni v zimním období, kdy se brzy stmívá a panuje ponuré počasí. To je skvělou příležitostí k vyprávění tajemných a strašidelných příběhů.