Úvod > Kalendář akcí > Festival světla Blik Blik v Plzni
Festival světla Blik Blik v Plzni
"> "> "> "> "> "> ">
25.3.
26.3.
Přidat foto
Festivaly

Festival světla Blik Blik v Plzni

Rozsviťte s námi Plzeň! Jedna z nejvýraznějších kulturních událostí současného vizuálního umění v regionu – Festival světla BLIK BLIK je zpět.
Nejen Praha má svůj festival světla. Plzeňský Blik Blik se chystá na pátek 25. a sobotu 26. března. Nabídne nevšední večerní procházku historickým centrem Plzně.

Každoročně se během festivalu objevují a rozsvěcují různá místa po Plzni, která tak nabízí unikátní podívanou při večerní procházce. Letos na vás bude čekat trasa spojující DEPO2015 s náměstím Republiky, jejíž největší a nejvýraznější audiovizuální světelnou instalací bude Metamorfosis, vytvořená v celém nově zrestaurovaném interiéru chrámu sv. Bartoloměje.
 

Doporučená festivalová trasa

Náměstí republiky – historické centrum města Plzně – břeh řeky Radbuzy – Korandův sbor park U Ježíška – Papírenská lávka – DEPO2015
 
Kromě dvou výše zmíněných placených instalací v interiéru, na které je potřeba zakoupit si vstupenky, čeká návštěvníky na festivalové trase dalších 13 světelných uměleckých projektů přístupných zdarma. Ještě na náměstí si tak mohou zájemci vychutnat zvukový a hlavně světelný zážitek u instalace Beam reach.
Na místě, kde by již za pár let měla stát nová budova Západočeské galerie, ožijí stromy hrou světel a laserů v rámci instalace Stromořadí.
 
Západočeské muzeum, dům v Proluce, Papírnu a další stavby rozzáří obří statické projekce Fasády jako malované, které mimo jiné vzpomenou i na plzeňské velikány Jiřího Trnku a Josefa Skupu, kteří by v roce 2022 oslavili svá jubilea. Digitální ohniště Prometheus 4.0 vzplane na zemníku v parku U Ježíška a na fasádě domu na Denisovo nábřeží rozehraje světelnou show unikátní lasermapping s názvem Patra.
 
Z instalací, které budou čekat návštěvníky v cílové stanici, tedy v DEPO2015, určitě stojí za zmínku dechberoucí audiovizuální show Second Litany, kterou na 9 metrů vysokých kresbách Zuzany Sabové inspirovaných tradičními křesťanskými uměleckými díly a předměty rozhýbal slovenský umělec Boris Vitázek, nebo křehká, ale sugestivní umělecká instalace Analemma japonského výtvarníka Yasuhiro Chidy, která z kilometrů vypnutých provazů vytváří za pomoci projektorů měnící se trojrozměrnou iluzi noční oblohy plné hvězd.
 
Výstavní prostory Truhlárna a Rampa pak zabydlí výtvarník Michal Cimala uměleckou instalací Výboj  a reprízu z listopadového BLIK BLIK MINI bude mít instalace Aj Vana Be, která rozbliká skulpturu sochaře Benedikta Tolara složenou z vysloužilých van.
 

Zpoplatněné instalace

Hlavním bodem letošního ročníku se stane katedrála sv. Bartoloměje, která prošla v minulých letech náročnou rekonstrukcí. Opravený gotický interiér se stane dějištěm jedné z největších videomappingových a světelných show ve střední Evropě s názvem Nebeská symfonie. Návštěvník zahlédne na stropě i oltáři vesmír, planety, ale i plzeňské reálie včetně známého andělíčka. Umělecký obsah vytvořila mezinárodně oceňovaná francouzská umělecká skupina AV Extended.
 
Projekce v katedrále bude jednou ze dvou interiérových instalací festivalu. Tou druhou se ve světové premiéře stane unikátní hudební nástroj Laserum. Tento instrument budou moci návštěvníci ovládat pomocí laserových paprsků a rozeznít jím jak tóny a zvuky, tak prvky interiéru Korandova sboru, v němž bude umístěn.
 

Doprovodný program

Noční běh pro Světlušku
11. ročník charitativního běhu pro Světlušku startuje 24. března z DEPO2015! Pojďte s námi rozsvítit Plzeň a užít si vzájemnou přítomnost a radost z pohybu. Výtěžek ze startovného poputuje na konto Světluška – Nadační fond Českého rozhlasu, pomáhající nevidomým. Protože i běhat ve tmě má smysl, vezměte s sebou rodinu a přátele a užijete si s námi noční rojení světlušek.
 
Světelná novocirkusová show Camera Obscura
Skupina Žongléros Ansámbl vizuálně zajímavou formou surrealistického příběhu divákovi přiblíží, jak nás vnímání dokáže klamat. A právě nový cirkusu vytváří specifické možnosti pro vizuální vyjádření této myšlenky. Čekejte samé optickými klamy a zdánlivé popírání fyzikálních zákonů. Klasické techniky černého divadla, kombinované s novými technologiemi a využitím světelných rekvizit vytvářejí prostor pro divákovu imaginaci a nutí ho překročit hranici toho, co je ochoten vnímat jako realitu. Termíny představení: pátek 25. 3., sobota 26. 3. od 18:00 a 20:30.

Blik Blik DJ´s party

Zastavte se na drink a poslech plzeňských DJs v Papírně. Elektronické hudební performance si pro vás připraví DJ SQARE a Dílna Rekords. Pátek 25.3. 20:00-24.00.


O festivalu
První ročník festivalu BLIK BLIK se konal poprvé v roce 2015 jako součást programu Evropského hlavní města kultury. Od té doby láká každoročně více než 40 tisíc návštěvníků. Jednotlivé lokality i světelná díla se každoročně mění. Letos bude dvoukilometrová festivalová trasa začínat u Masarykovy základní školy na Slovanech. Dále povede zpět směrem k centru do DEPO2015. Tam bude v bývalé autobusové hale čekat vrchol programu v podobě impozantního světleného a zvukového zážitku.
Zobrazit více

Ubytování a restaurace v okolí