Úvod > Aktuality > Národní přírodní rezervace Soos láká k jízdě důlním vláčkem!
Národní přírodní rezervace Soos láká k jízdě důlním vláčkem!
"> "> Národní prírodní rezervace Soos u Františkových Lázní je místem bahenních sopek "> Národní prírodní rezervace Soos láká k jízde dulním vláckem! "> Nachází se zde rada sirných pramenu

Národní přírodní rezervace Soos láká k jízdě důlním vláčkem!

Vydáno 29. května 2020 Zážitky
Úzkorozchodná dráha Kateřina připravila turisty neobyčejný zážitek v podobě jízdy důlním vláčkem k národní přírodní rezervaci SOOS nedaleko Františkových Lázní. Kromě prohlídky tohoto unikátního kusu přírody s minerálními prameny a takzvanými mofetami, z nichž vybublává oxid uhličitý, se tak ještě svezete po zdejší jedinečné trati. V rezervaci Soos uvidíte "měsíční" krajinu rozbrázděnou erozí a pokrytou žlutou a bílou vrstvou vysrážených minerálních solí. V rezervaci žije řada chráněných živočichů a roste zde množství mokřadních a slanomilných rostlin. Jízdy důlním vláčkem se konají o víkendu 30. a 31. května.
Dráha KateřinaDůlní vláček, který až donedávna odpočíval v hornickém muzeu Krásno, původně sloužil v hlubinných dolech pro přepravu horníků. Po úzkokolejné trati vozí vláček zájemce téměř každý víkend od května do září mezi 10. a 17. hodinou, a to mezi osadou Kateřina a Rampou.

Nejbližší jízdy se na muzejní úzkorozchodné dráze Kateřina konají o víkendu 30. a 31. květa a poté ještě 6., 7. a 20. i 21. června 2020. Pak bude drážka opět v provozu v červenci a srpnu. Cena jízdného pro dospělé je 50 Kč a pro děti 25 korun.

Dráha KateřinaPo úzkorozchodné trati se původně vozily keramické jíly a hlíny. Těžba začala v osmdesátých letech 19. století, před první světovou válkou se na trati objevily první parní lokomotivy. Na území mezi Luby a Horním Drahovem působilo několik důlních společností, které provozovaly vlastní úzkorozchodné dráhy.

Národní přírodní rezervace Soos u Františkových Lázní je místem bahenních sopek, močálů a minerálních pramenů. Vodou z nitra zeměkoule probublávají plyny, které vyvolávají malé erupce bahenních sopek, při nichž krátery občas vyplivnou trochu vody a bahna.
Jízdy důlním vláčkem Kateřina v rezervaci Soos

30.5.
20.9.
Jízdy důlním vláčkem Kateřina v rezervaci Soos

Národní přírodní rezervace Soos láká návštěvníky k jízdě důlním vláčkem. Svezte se také úzkorozchodnou dráhou Kateřina a kochejte se unikátní přírodními úkazy kolem sebe.

Národní přírodní rezervace Soos - český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Národní přírodní rezervace Soos - český Yellowstone nedaleko Františkových Lázní

Nedaleko Františkových Lázní leží národní přírodní rezervace Soos. Jedná se o rozsáhlé rašeliniště a slatiniště, kde vyvěrá velké množství minerálních pramenů a čistý oxid uhličitý v tzv. Mofetách - bahenních sopkách. Naučná stezka vede po dně vyschlého jezera, které mělo slanou (minerální) vodu.

Úzkorozchodná dráha Kateřina v rezervaci Soos

Úzkorozchodná dráha Kateřina v rezervaci Soos

Patříte-li k milovníkům vláčků, přijdete si na své v Národní přírodní rezervaci Soos nedaleko Františkových Lázní. Čeká tu na vás jízda důlní úzkorozchodnou dráhou Kateřina. Vagony, které dřív vozily vytěžený jíl, dnes slouží turistům.

Další aktuality