Úvod > Aktuality > Naplánujte si Velikonoce! 7 tipů, kde si užít zvyky a tradice
Zážitky

Naplánujte si Velikonoce! 7 tipů, kde si užít zvyky a tradice

  • Vydáno13. března 2023
Hrady, zámky i skanzeny po celé zemi chystají program na pomalu nadcházející svátky jara. Chcete-li si připomenout starobylé zvyky a obyčeje, nasát velikonoční atmosféru, nebo zažít prohlídky interiérů „jinak“, vybírejte z nabídky portálu Kudy z nudy.

Velikonoce u Františka Kinského

nový zámekNový zámek Kinských v Kostelci nad Orlicí vás jménem svého majitele pana Františka Kinského zve na návštěvu do velikonočně vyzdobené zámecké expozice. Bude otevřena od čtvrtka 6. do pondělí 10. dubna 2023 od 10 do 16 hodin. Přijeďte se podívat a nechte se unést nejen jeho půvabným interiérem, ale také jeho speciální velikonoční výzdobou. Stejně jako v předchozích letech, tak i tentokrát zámecké floristky pro návštěvníky vytvoří jedinečná aranžmá, která umocní krásu zámeckých prostor. Ty budou navíc přístupné za snížené velikonoční vstupné 150 Kč. Po prohlídce zámku či procházce v parku můžete zavítat do Toniovy zámecké kavárny a restaurace, která vám ve dnech 6. až 10. dubna 2023 nabídne kromě kávy La Boheme, domácích limonád, moučníků i speciální velikonoční menu. Otevřeno bude mít od 10 do 18 hodin.
 

Za tradičními zvyky do Dřevěného městečka na Valašsko

Velikonoce na ValašskuO pár staletí zpět se vrátíte ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Tamní Dřevěné městečko bude žít od soboty 8. do pondělí 10. dubna lidovým velikonočním veselím. Návštěvníkům připomene tradiční zvyky v podání folklórních souborů. Bude také cimbálovka, pomlázka, postní i sváteční pokrmy a bohatý výběr kraslic, březových metliček, řehtaček i trakačů. Program na Hod boží velikonoční (9. dubna 2023) obohatí jarní a velikonoční zvyky folklorní soubory. U rybníčku bude vyhrávat cimbálová muzika a v Billově chalupě proběhne vaření jarní polévky a barvení kraslic. Po všechny sváteční dny budou probíhat ukázky zdobení kraslic a pletení pomlázek, bohatá nabídka výrobků lidových řemeslníků i občerstvení. Na návštěvu můžete dorazit mezi 9. a 17. hodinou!
 

Knížecí Velikonoce na Křivoklátě

hrad KřivoklátZvyky, řemesla a život v polovině 19. století připomene od 7. do 9. dubna středočeský hrad Křivoklát. Velikonoční jarmark, program pro děti i dospělé a prohlídky hradních interiérů budou hlavními body celé akce. Pokud si zakoupíte jakoukoliv prohlídku hradu, program na nádvoří máte zdarma. Jestliže zavítáte především na pořádanou akci, vstupné činí 140 Kč na osobu. O zábavu se postará kejklíř Vojta Vrtek, Komedianti na káře, Gábina a Katka. Hudební část programu bude mít na starosti Lidová muzika Frgál (v pátek a v sobotu) a Lidová muzika Osmikráska (v neděli). Programem vás provede Pavel Šebek. V pondělí 10. dubna zavládne klidnější atmosféra, můžete přijít na prohlídku a ještě si nakoupit.


Otevřené sklepy i historické kostýmy na zámku Valtice

zámek valticeKaždý den v době velikonoční od 7. do 10. 4. 2023 včetně Velikonočního pondělí bude otevřen Hlavní prohlídkový okruh a zámecká prodejna suvenýrů, prohlídky zámku budou od 9:00, pak každých 30 minut a poslední prohlídka vychází v 16:00 hodin. Další prohlídka je možná okruhem Knížecí byt, a to vždy v 9:00, 11:00, 14:00, 15:30 a 17:00 hodin. V pátek, sobotu a neděli budou před zámkem stánky s rukodělnými výrobky, na vnitřním nádvoří stánky s občerstvením a valtickými víny. Čestné nádvoří zámku budou zdobit maxi vajíčka a jiné velikonoční dekorace, vnitřní nádvoří rozezvučí cimbálová muzika. Sobotní program zpestří také historické kostýmy a rokokový piknik z ateliéru Šáruš History Fashion.
 

Od masopustu do Velikonoc na Novohradsku

velikonoce u pana správceV letošním roce si od 7. do 10. 4. na Nových Hradech v jižních Čechách můžete vychutnat velikonoční prohlídky II. prohlídkového okruhu nazvaného "Za časů pana správce". Bude se jednat o speciální prohlídky zaměřené na velikonoční svátky na přelomu 19. a 20. století na hradu, zámku i v chalupě. Běžný výklad průvodci doplní a zajímavosti vážící se k nejvýznamnějšímu křesťanskému svátku a interiéry budou okrášleny symboly "svátku jara" a drobnou velikonoční výzdobou. Prohlídky se budou konat vždy v 10, 11, 13, 14 a 15 hodin, pro velký zájem doporučujeme rezervaci předem.
 

Rytířská slavnost na hradě Okoři

okoř rytířiV sobotu 9. 4. se na hradě Okoři chystá Velikonoční rytířská slavnost. V tento slavnostní den na nádvoří hradu Okoř uvidíte, uslyžíte a zažijete královský rytířský turnaj, živou dobovou hudbu, jezdecké sokolnictví, divadlo, soutěže pro malé princezničky a pážata, historické tance, šermířská klání, akrobaticko mystické vystoupení, dobovou střelnici z luku a vrhání sekyr, dobové tržiště... atd. Přijďte si zpříjemnit první jarní dny a oslavit Velikonoce! Hrad bude pro zájemce o prohlídku otevřen od 10:00 do 16:00 hodin. Prohlídkový okruh si můžete projít buď s průvodcem nebo bez něj.


Příbramské Velikonoce v hornickém domku a chlumeckém skanzenu

velikonoce hornickém domkuTradiční předvádění velikonočních zvyků, ukázky rukodělných prací spjatých se slavením Velikonoc v hornickém prostředí se bude v Příbrami konat o víkendu 1. a 2. dubna, ale také o Velikonocích od 6. do 9. dubna 2023. V Hornickém muzeu Příbram si návštěvníci připomenou, jak nejvýznamnější křesťanské svátky, Velikonoce, oslavovali březohorští havíři na přelomu 19. a 20. století. Děti i dospělí si v hornickém domku mohou prohlédnout tradiční výzdobu, podívat se pod ruce šikovným řemeslníkům a také si vlastnoručně vyzkoušet pletení pomlázek, pečení jidášů nebo zdobení vajíček voskem. Otevřeno bude vždy od 10 do 17 hodin, vstupné je 40 Kč.

velikonoceNavštívit můžete také další objekt Hornického muzea, skanzen středočeského Povltaví na Vysokém Chlumci. I tady se budou od 6. do 9. 4. 2023 slavit Velikonoce. V historických interiérech chalup si vyzkoušíte výrobu píšťalek, pletení pomlázek, zdobení kraslic voskem i sítinou (doporučujeme si vzít vlastní vyfouklá nebo uvařená vejce) a drátování. Uvidíte, jak fungoval vodní mlýn, předení na kolovrátku, ochutnáte vlastnoručně upečené jidáše, poslechnete si vyprávění o sv. Jiří a z chlebové hmoty vymodelujete malého dráčka. Na zápražích a mezi čekají na děti úkoly spojené s tradičními velikonočními zvyky – s vynášením smrtky, svěcením ratolestí, klapáním, pranostikami i hry s vejci.
Velikonoce na zámku Valtice

7.4.
10.4.
Velikonoce na zámku Valtice

V pátek, sobotu a neděli budou před zámkem stánky s rukodělnými výrobky, na vnitřním nádvoří stánky s občerstvením a valtickými víny. Čestné nádvoří zámku budou zdobit maxi vajíčka a jiné velikonoční dekorace, vnitřní nádvoří rozezvučí cimbálová muzika.

Velikonoce v Novém zámku

6.4.
Velikonoce v Novém zámku

Nový zámek Kinských v Kostelci nad Orlicí vás jménem svého majitele pana Františka Kinského zve na návštěvu do velikonočně vyzdobené zámecké expozice.

Knížecí Velikonoce na Křivoklátě

7.4.
10.4.
Knížecí Velikonoce na Křivoklátě

Knížecí Velikonoce na Křivoklátě nabídnou návštěvníkům opět pestrý program.

Velikonoce v hornickém domku

1.4.
Velikonoce v hornickém domku

Tradiční předvádění velikonočních zvyků, ukázky rukodělných prací spjatých se slavením Velikonoc v hornickém prostředí.

Od masopustu do Velikonoc – zvyky a tradice nejen na Novohradsku

7.4.
10.4.
Od masopustu do Velikonoc – zvyky a tradice nejen na Novohradsku

Zvyky a tradice nejen na Novohradsku od masopustu do Velikonoc.

Velikonoční rytířská slavnost na hradě Okoři

9.4.
Velikonoční rytířská slavnost na hradě Okoři

V tento slavnostní den na nádvoří hradu Okoř spatřiti můžete – rytířské turnaje, živou dobovou hudbu, divadlo, soutěže pro malé princezničky a pážata, historické tance, šermířská klání, akrobaticko mystické vystoupení, dobovou střelnici z luku a vrhání sekyr, dobové tržiště...

Velikonoce na Valašsku

8.4.
10.4.
Velikonoce na Valašsku

S tradičně bohatým třídenním programem přichází na Velikonoce Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm.

Velikonoce ve Vysokém Chlumci

6.4.
9.4.
Velikonoce ve Vysokém Chlumci

Velikonoční svátky na venkově ve středním Povltaví, ukázky tradičních zvyků a rukodělných činností v autentickém prostředí venkovských chalup, dvorků a zápraží.

Další aktuality

50 tipů na víkend z celého Česka

Tipy na zajímavé akce na 25. – 26. březen 2023. Inspirace na výlety a víkendové zážitky – za romantikou a poznáním, sport, zábava pro děti, aktuální výstavy, koncerty a zážitkové programy z celé České republiky! Tipy z kalendáře akcí snadno a rychle na jednom místě na Kudy z nudy.
Zážitky

Kalendář 2023: Srazy veteránů, burzy, spanilé jízdy a akce, kde si prohlédnete krásné veterány

Máte rádi staré automobily, obří nablýskané americké veterány anebo vozy jak vystřižené z filmů pro pamětníky? Zajímají vás motoristické akce, veteránské a motoristické burzy, výstavy, festivaly a setkání? Vypravte se na některou z akcí z našeho kalendáře: nabízí to nejlepší, co fandové mohou vidět a zažít.
Zážitky

Nahlédněte do vesmíru a připomeňte si tak Den hvězdáren a planetárií

Víte, že v pátek 24. března 2023 je Den hvězdáren a planetárií? Všem milovníkům astronomie má připomínat, že nad našimi hlavami se nachází obloha, po které se pohybují hvězdy, planety, Měsíc i Slunce, tu a tam se mihne meteor, kometa, kosmická stanice či družice, a že na toto vše se můžeme podívat nejen svýma očima, ale i hvězdářskými dalekohledy nebo prostřednictvím projektorů našich planetárií. Vydejte se na večerní pozorování, hvězdárny a planetaria nabídnou také komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show i hudební vystoupení.
Zážitky

Fenomén únikových her: dvacet tipů pro začátečníky i otrlé hráče

To, co ze začátku vypadalo jako zábava pro podivíny, se během několika let proměnilo ve skutečný fenomén. Čím dál víc lidí se nechává zavřít do tematicky laděných místností a pomocí šifer, hlavolamů a hádanek pak hledá cesty ven. Bohatou nabídku únikových her nabízí i portál Kudy z nudy.
Zážitky

Kalendář 2023: Letecké dny, přehlídky, akrobatické show, slety letadel a vyhlídkové lety

Mladá Boleslav, Praha-Kbely, Vyškov, Kunovice nebo Zruč u Plzně – tam všude objevíte skvělá letecká muzea. Ale pokud vám přehlídka tichých a vzorně zaparkovaných letadel nestačí, zveme vás na letecké přehlídky a dny, akrobatické show a další akce s báječnými létajícími stroji.
Zážitky

Jaro plné trhů, zajíců a pomlázek aneb Velikonoce s dětmi

Velikonoce jsou před námi nadohled a akce s řemeslnými výrobky, malovanými vajíčky, pomlázkami a rozvernými zajíci ze dřeva, papíru, slámy i čokolády se na nás začínají hrnout ze všech stran. Zkuste ale letos přivítat jaro jinak – netradičně, originálně, neobvykle, ba dokonce leckdy trochu praštěně! Máme pro vás více než 100 tipů na velikonoční výlety...
Zážitky

10 tipů na adrenalin ve vzduchu: vzdušné lávky, skluzavky na laně i himalájský chodník

Jsou krásné, ale trochu děsivé – řeč je o vzdušných lávkách, které mívají podobu lanových mostů zavěšených vysoko nad zemí a spojují dvě skalní stěny, dva břehy řeky či dvě strany údolí. Dobře je znají milovníci skalního lezení na ferratách či dobrodružně ladění turisté. Vyšším levelem je pak flying fox nebo zip line – na laně zavěšená skluzavka. Kudy z nudy vás zavede na místa, kde takové atrakce najdete. A přidáme zdánlivě jednoduchou stezku Valašku v korunách stromů, kde vás ovšem čeká velká výzva v podobě lávky Skywalk: skleněná vyhlídková plošina dlouhá 150 metrů, tzv. zavěšený "himálajský" chodník.
Zážitky

Oslavte svátek všech Josefů výletem nebo zajímavou akcí

Blíží se svátek často užívaného mužského jména, kterým je Josef. Oblíbené české jméno má prastarý hebrejský původ a znamená „Bůh ti dá následovatele“. V našich končinách připadá svátek všech Josefů čili Pepíků na 19. března a kolem tohoto data se koná také spousta „josefských“ akcí – košty, trhy, zábavy a jarmarky. Přehled, kam se vydat za josefskou zábavou anebo do míst spojených se jménem Josef vám přináší Kudy z nudy.
Zážitky