ÚvodAktualityNaplánujte si Velikonoce! 7 tipů, kde si užít jarní zvyky a tradice
Zážitky

Naplánujte si Velikonoce! 7 tipů, kde si užít jarní zvyky a tradice

Hrady, zámky i skanzeny po celé zemi chystají program na pomalu nadcházející svátky jara. Chcete-li si připomenout starobylé zvyky a obyčeje, nasát velikonoční atmosféru, nebo zažít prohlídky interiérů „jinak“, vybírejte z nabídky portálu Kudy z nudy.

Velikonoce u Františka Kinského

nový zámekNový zámek Kinských v Kostelci nad Orlicí vás jménem svého majitele pana Františka Kinského zve na návštěvu do velikonočně vyzdobené zámecké expozice. Bude otevřena od čtvrtka 28. března do pondělí 1. dubna 2024 od 10 do 16 hodin. Přijeďte se podívat a nechte se unést nejen jeho půvabným interiérem, ale také jeho speciální velikonoční výzdobou. Stejně jako v předchozích letech, tak i tentokrát zámecké floristky pro návštěvníky vytvoří jedinečná aranžmá, která umocní krásu zámeckých prostor. Ty budou navíc přístupné za snížené velikonoční vstupné 210 Kč. Po prohlídce zámku či procházce v parku můžete zavítat do Toniovy zámecké kavárny a restaurace, která vám ve dnech 28. března až 1. dubna 2024 nabídne kromě kávy La Boheme, domácích limonád, moučníků i speciální velikonoční menu. Otevřeno bude mít od 10 do 18 hodin.
 

Za tradičními zvyky do Dřevěného městečka na Valašsko

Velikonoce na ValašskuO pár staletí zpět se vrátíte ve Valašském muzeu v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm. Tamní Dřevěné městečko bude žít od soboty 30. do pondělí 1. dubna lidovým velikonočním veselím. Návštěvníkům připomene tradiční zvyky v podání folklórních souborů. Bude také cimbálovka, pomlázka, postní i sváteční pokrmy a bohatý výběr kraslic, březových metliček, řehtaček i trakačů. Program na Hod boží velikonoční (31. března 2024) obohatí jarní a velikonoční zvyky folklorní soubory. U rybníčku bude vyhrávat cimbálová muzika a v Billově chalupě proběhne vaření jarní polévky a barvení kraslic. Po všechny sváteční dny budou probíhat ukázky zdobení kraslic a pletení pomlázek, bohatá nabídka výrobků lidových řemeslníků i občerstvení. Na návštěvu můžete dorazit mezi 9. a 17. hodinou!
 

Knížecí Velikonoce na Křivoklátě

hrad KřivoklátZvyky, řemesla a život v polovině 19. století připomene od 29. března do 1. dubna středočeský hrad Křivoklát. Velikonoční jarmark, program pro děti i dospělé a prohlídky hradních interiérů budou hlavními body celé akce. Pokud si zakoupíte jakoukoliv prohlídku hradu, program na nádvoří máte zdarma. Jestliže zavítáte především na pořádanou akci, vstupné činí 160 Kč na osobu. O zábavu se postará Kubula – kouzelník se psem a kejklíř Čabik, hudební doprovod zajistí hudební skupina pro děti Myš & Maš, lidová muzika Osminka či folklorní soubor Jiskra 58. V sobotu 30. března pojede na Křivoklát speciální historický Křivoklátský rychlík z Prahy. Program Knížecí Velikonoce proběhne od 29. do 31. března, v pondělí 1. dubna zavládne klidnější atmosféra, můžete přijít na prohlídku a ještě si nakoupit.


Otevřené sklepy i historické kostýmy na zámku Valtice

zámek valticeKaždý den v době velikonoční od 28. března do 1. dubna  2024 včetně Velikonočního pondělí bude otevřen Velikonoční zámecký okruh – Knížecí byt Františka I. z Liechtensteinu a všech jeho deset místností i přilehlé chodby ozdobí dekorace s jarní a velikonoční tématikou. Od čtvrtka 28. března až do Velikonočního pondělí 1. dubna (včetně) bude otevřen také hlavní prohlídkový okruh a zámecká prodejna suvenýrů, prohlídky zámku budou od 9:00 a poslední prohlídka vychází v 16:00. Zájemci si budou moci prohlédnout také barokní divadlo. Čestné nádvoří zámku budou zdobit maxi vajíčka a jiné velikonoční dekorace, vnitřní nádvoří rozezvučí cimbálová muzika.
 

Od masopustu do Velikonoc na Novohradsku

velikonoce u pana správceV letošním roce si od 28. března do 1. dubna na Nových Hradech v jižních Čechách můžete vychutnat velikonoční prohlídky II. prohlídkového okruhu nazvaného "Za časů pana správce". Bude se jednat o speciální prohlídky zaměřené na velikonoční svátky na přelomu 19. a 20. století na hradu, zámku i v chalupě. Běžný výklad průvodci doplní a zajímavosti vážící se k nejvýznamnějšímu křesťanskému svátku a interiéry budou okrášleny symboly "svátku jara" a drobnou velikonoční výzdobou. Prohlídky se budou konat vždy v 10, 11, 13, 14 a 15 hodin, pro velký zájem doporučujeme rezervaci předem. Výklad přiblíží masopust, postní období i oslavy Velikonoc, a to jak v lidovém prostředí, tak i v rodině posledních šlechtických majitelů hradu rodu Buquoyů. Vstupné pro dospělé je za 200 Kč, senioři, mládež a držitelé ZTP, ZTP/P mají vstup za 160 Kč a děti¨od 6 do 17 let 60 Kč.
 

Rytířská slavnost na hradě Okoři

okoř rytířiV neděli 31. března se na hradě Okoři chystá Velikonoční rytířská slavnost. V tento slavnostní den na nádvoří hradu Okoř uvidíte, uslyžíte a zažijete královský rytířský turnaj, živou dobovou hudbu, jezdecké sokolnictví, divadlo, soutěže pro malé princezničky a pážata, historické tance, šermířská klání, akrobaticko mystické vystoupení, dobovou střelnici z luku a vrhání sekyr, dobové tržiště... atd. Přijďte si zpříjemnit první jarní dny a oslavit Velikonoce! Hrad bude pro zájemce o prohlídku otevřen od 10:00 do 16:00 hodin. Prohlídkový okruh si můžete projít buď s průvodcem nebo bez něj.


Příbramské Velikonoce v hornickém domku a chlumeckém skanzenu

velikonoce hornickém domkuTradiční předvádění velikonočních zvyků, ukázky rukodělných prací spjatých se slavením Velikonoc v hornickém prostředí se bude v Příbrami konat o víkendu 23. a 24. března, ale také o Velikonocích od 28. do 31. března 2024. V Hornickém muzeu Příbram si návštěvníci připomenou, jak nejvýznamnější křesťanské svátky, Velikonoce, oslavovali březohorští havíři na přelomu 19. a 20. století. Děti i dospělí si v hornickém domku mohou prohlédnout tradiční výzdobu, podívat se pod ruce šikovným řemeslníkům a také si vlastnoručně vyzkoušet pletení pomlázek, pečení jidášů nebo zdobení vajíček voskem. Otevřeno bude vždy od 10 do 17 hodin, vstupné je 60 Kč.

velikonoceNavštívit můžete také další objekt Hornického muzea, skanzen středočeského Povltaví na Vysokém Chlumci. I tady se budou od 28. do 31. března 2024 slavit Velikonoce. V historických interiérech chalup si vyzkoušíte výrobu píšťalek, pletení pomlázek, zdobení kraslic voskem i sítinou (doporučujeme si vzít vlastní vyfouklá nebo uvařená vejce) a drátování. Uvidíte, jak fungoval vodní mlýn, předení na kolovrátku, ochutnáte vlastnoručně upečené jidáše, poslechnete si vyprávění o sv. Jiří a z chlebové hmoty vymodelujete malého dráčka. Na zápražích a mezi čekají na děti úkoly spojené s tradičními velikonočními zvyky – s vynášením smrtky, svěcením ratolestí, klapáním, pranostikami i hry s vejci.

Další aktuality

Seznamte se: Bob a Bobek, Maxipes Fík, Čtyřlístek a další oblíbení hrdinové z dětství

Vraťte se na portálu Kudy z nudy se svými oblíbenými hrdiny do báječných časů dětství. Nemějte obavy, že byste je nepoznali: na papíře v časopisech, ve filmech, na divadelních jevištích i v televizi s námi žijí už pěknou řádku let. A na rozdíl od nás pořád vypadají skvěle a stejně jako dřív.
30. květen 2024 10:47
Zážitky

10 tipů, kde se projít po pohádkových stezkách aneb ve stínu i na výsluní

Putování plné zábavy po pohádkových stezkách nadchne malé i velké děti i dospělé. Pohyb v přírodě na čerstvém vzduchu udělá dobře každému, protáhnete si tělo a ještě se dozvíte něco nového a zajímavého. Navíc pohádkových stezek je tolik, že si můžete vybírat: na Kudy z nudy pro vás máme stezky kratičké i dlouhé, rovné i klikaté, spojené s plněním úkolů anebo jen doplněné dřevěnými sochami. Pojďte s námi do pohádky!
30. květen 2024 10:35
Zážitky

100 tipů, kam si jít hrát s dětmi

Pěkných míst, kam si mohou chodit děti hrát není nikdy dost. Kde si ale děti nejlépe vyhrají? Kde je to baví, kde je to pro ně bezpečné a zajímavé? Kam vyrazit na výlet s dětmi? Všechny tyto otázky vám zodpoví tipy prověřené čtenáři Kudy z nudy.
30. květen 2024 9:44
Zážitky

Užijte si Den dětí 2024 v Praze a okolí

Den dětí se blíží, letos jej děti budou slavit v sobotu 1. června 2024. Kam se v Praze zajít podívat, pobavit a potěšit? Možností je spousta, stačí si jen vybrat z mnoha možností, které naleznete na portálu Kudy z nudy. Pro ty, kteří v hlavním městě zůstávat nechtějí nabízíme výběr zajímavých tipů v okolí Prahy.
30. květen 2024 7:00
Zážitky

Seznamte se: české vynálezy baví, zachraňují a okouzlují svět

Používáme je každý den, jsou součástí našich životů a považujeme je za samozřejmost. Řeč je o vynálezech českých objevitelů, které odstartovaly ohromný technologický rozmach moderní doby. Čím vším Češi obohatili, pobavili a nadchli svět?
30. květen 2024 6:58
Zážitky

Tipy, kam se vydat na pohodlný autovýlet

Je to tak – neoblíbenějším dopravním prostředkem pro cestování po Česku je automobil. Dnes vám proto přinášíme tipy na místa, kam lze dojet pohodlně autem, kde najdete parkoviště v těsné blízkosti památky a nemusíte tak počítat s namáhavým výšlapem kamsi do neznáma. Využijte naše tipy a naplánujte si pohodlný lenošivý výlet na zajímavá místa.
30. květen 2024 6:50
Zážitky

Seznamte se: jaká jsou nejoblíbenější mužská jména?

Jaká jsou nejpopulárnější jména pro kluky, chlapce a muže? Která dříve oblíbená jména pro miminka mizí a která jsou naopak v kurzu? Jak na tom jsou Jan, Tomáš, Martin, Jakub a Lukáš, a která jména se objevují nejčastěji?
30. květen 2024 6:48
Zážitky

100 osobností, které dělají Česko lepším

Češi, které zná celý svět a na které jsme hrdí. Sto jmen, která zná a váží si jich celý svět. Do žebříčku stovky inspirativních osobností portálu Kudy z nudy jsme však nezařadili jen světoznámé vědce, vynálezce a filantropy, ale také ty, kteří nám dělají docela obyčejnou radost dnes a denně – někteří svými knížkami nebo ilustracemi, jiní herectvím, filmovým uměním nebo hudbou. Protože pozitivní nálady, dobrých zpráv a pohody není nikdy dost, možná vám někdo z našeho výběru zlepší dnešek, zítřek anebo třeba celý život.
30. květen 2024 6:39
Zážitky